SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 14 črc 2020 23:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 136 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rod Washingtonia
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 12:53 
Další zástupce z bujně pěstovaných subtropických rodů palem světa.

Jedná se o rod palem, které patří mezi nejpěstovanější na celém světě v subtropických i tropických oblastech. Zvláště pro svoji odolnost, rychlost růstu a nádherný vzhled.

U Washingtonií by jsme našli 2 druhy, Washingtonia filifera a Washingtonia robusta, přičemž není problém najít jejich křížence Washingtonii filibustu - ta zdědila vlastnosti obou druhů.

Rozdíl mezi těmito druhy je ve zhledu a odolnosti, přičemž se to velmi snadno zjistí z jejich místa původu.

Washingtonia filifera
Pochází z Kalifornie, je odolná do -12°C a to díky své velikosti. Základna kmenu může v dospělosti dosáhnout až 1 metr, listy má tmavší a mohutnější dosrůstá jen do 12 metrů.

Washingtonia robusta
Pochází z Mexika, je odolná do -10, přičemž ale snese vyšší vlhkost. Kmen bývá také poměrně mohutný, ovšem do doby než opadají zbytky řapíků a palma doroste až do 30 metrů. Kmen má pak základnu kmene širokou pouze 40 cm. Listy jsou světle zelené, rozevláté a bez zásahu člověka si oba dva druhy Washingtonií nechávají staré listy, které jim v dospělosti obalují kmen. A chrání ho tak hlavně před neúnosnými vedry, nebo v zimě před silným mrazem.

Ze zajímavostí jde třeba vybrat to, že jsou zdokumentované případy, kdy třeba loňskou zimu přežily tyto palmy teploty okolo -20°C. Ukázkový je třeba takový Dallas, který byl loni mrazivější než Mrchojedy :!: ...Proč já ty Washingtonky tady ještě nemám... :?: :lol:

Přílohy:
Poznámka: Washingtonia robusta
Washingtonia_robusta_5-15-00.JPG
Washingtonia_robusta_5-15-00.JPG [ 36.95 KiB | Zobrazeno 5014 krát ]
Poznámka: Washingtonia filifera
Washingtonia_filifera_1.jpg
Washingtonia_filifera_1.jpg [ 657.41 KiB | Zobrazeno 5014 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Rod Washingtonia
PříspěvekNapsal: 25 lis 2011 19:14 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Jsem rad ze tyto palmy dostaly svoje subforum nebo jak se to jmenuje, protoze si myslim ze tyto palmy jsou mezi pestiteli nedocenene a jak jsme se shodli Liborem Lesnerem maji velkou budoucnost mezi pestiteli palem. Maji oproti jinym palmam mnoho vyhod jako napriklad velmi rychly rust, vcelku prijatelnou mrazuvzdornost, jsou dostupne za pomerne prijatelny peniz ve vsech velikostech a jsou mimo spotreby vody :D zcela nenarocne. V neposledni rade jsou opravdu nadherne a dokazi na rozdil od jinych palem, diky rychlemu rustu brzy udelat pestitelum radost po zime kdy opravdu zregeneruji za velmi kratkou dobu pokud je nase mraziky poskodili. Dalsi plus je to ze tato palma potrebuje k silnemu rustu zimni odpocinek a to pri teplotach tesne nad nulou. pokud je ji toto doprano, ve vegetacnim obdobi je videt opravdu silny rust a mohutnost a vyvazenost teto palmy.
Nekolik palem jsem drzel ve volne pude na zahrade a musim rict ze to byli jedny z nej palmicek, bez pritapeni to bohuzel v nasich podminkach sice nejde, ale zas takovou peci nepotrebuji, prirovnal bych je asi nejblize k Phoenixu canariensis. Zimoval jsem je ze jsem vyrobil z drevenych hranolu kostru a to obalil 5 cm polystirenem a nahore uzavrel polykarbonatem s presahem na kazde strane cca 10 cm. Uvnitr domecku byl topny kabel max. 75 W, temkrat snad ani jine nebyli (stoji okolo 250,-Kc). Uvmitr byl take teplomer kdy jsem kabel dle aktualni teploty zapinal rucne kdyz teplota klesala uvnitr pod - dva az tri stupne. Samozrejme ze pokud padlo napriklad - 17, kabel domecek nedokazal vyhrat a nejnizsi teploty v domecku byvali okolo -8 a palmy prezivali dobre. I prestoze ze jsem mel vzdy nekolik skupin techto rostlin v zemi, svoji hlouposti jsem o vsechny prisel a to z nasledujicich duvodu. Ty duvody se dle meho nazoru tykaji vsech palem protoze pokud jsem tyto chyby opakoval neprezil zadny druh palmy i pri podstatne mensich mrazech v domecku. Prvni problem byl ze se nesmi dotykat vrchol listu at svazany ci ne, vrcholu zimovaciho domecku, respektive stropu a tento strop by nemel byt prohnuty doprostred zimovaci domku. V domecku ackoli vetrate pri teplem pocasi se srazi vlhkost a pokud se dokykaji listy stropu docilite ze voda Vam kape a steka primo po listech do srdcicka a pak je konec. V jinou sezonu jsem navzdory memu presvedceni ze palmy se pres zimu nezalevaji pokud jsou zakorenene ve volne pude, je nekolikrat pri teplem pocasi zalil jelikoz se mi zdalo ze je velmi sucho, na jare jsem sklidil plesnivej washinktonsky spenat no a nakonec mi z duvodu meho valeni v nemocnici v lonskem roce vymrzlo na zahrade vse co tam bylo, co zbylo zmrzlo pri rodinych problemech pri rozvodu kdy jsem se na vsechno vys.... :oops: Tenhle rok jsem tedy tak nejak zacal znova, palmicky meho oblibeneho druhu mam zase, jednu vetsi kterou jsem koupil v OBI kde ji meli od zacatku otevreni (cca pres 10 let) za 45 000Kc a kdyz ji zlevnili na cca 8 000 sel jsem pro ni. Uz truni od jara v zemi a protoze videla ceskou zimu nekolik let pouze pres okno a velikosti ji neslo nechat zimovat doma musela ven, drzim ji palecky. Male co jsou ve sklenicku, zname trojkmeny, ctyrkmeny za babku v obchodnich retezcich vyrostly behem leta na pekne kousky a jsou pripraveny po zime do zeme. :roll:

PříspěvekNapsal: 25 lis 2011 22:25 
Tak tohle je to co potřebujeme, tvoje zkušenosti jsou velmi bohaté právě proto, že mnoho rostlin odešlo. Víš co bylo chybou a dělíš se o to s námi a to je to, co je na diskusi k nezaplacení ;) . Je mi líto, že ti tolik rostlin odešlo a ještě více smutné jsou ty důvody, proč jsi se o rostliny nemohl starat :( .

Držím ti palce a díky za tvé zkušenosti, které jsou opravdu (i nákladově) drahé :!: .

PříspěvekNapsal: 25 lis 2011 23:43 
Placenta píše:
Jsem rad ze tyto palmy dostaly svoje subforum nebo jak se to jmenuje, protoze si myslim ze tyto palmy jsou mezi pestiteli nedocenene...

Proto jsem to také zakládal ;) ................. a taky proto, protože ty ještě 2 měsíce nemůžeš :P :lol: ;) .

A velmi dík, pro mě za velmi zlaté informace :!: .

Jelikož jsi vlastně aspoň tady na stránce průkopník v jejich pěstování v zemi, tak budeš bombardován dotazy, jako na citrusech, pamatuješ :P :lol: ? Nemohl jsem z Washingtonií pustit oči, pořád jsem se tě na něco vyptával :lol: .

Nejvíc mě zajímala rychlost růstu a postěžoval jsem si, že jich mam taky hodně, ale jsou ještě malé. No časy se za ty roky změnily, příští rok půjde tahle do země 8-) . Má 4 roky a je ve 100L květináči od J.J :mrgreen: ;) .

Přílohy:
DSCF3014.JPG
DSCF3014.JPG [ 330.06 KiB | Zobrazeno 4965 krát ]

PříspěvekNapsal: 26 lis 2011 00:42 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Radek
pisu jenom co jsem zjistil u sebe, :-) co pisou prodejci je strasne vseobecny, kolikrat jsem byl i mimo misu a nastval jsem spoustu lidi kdyz jsem psal svoje zkusenosti a dodnes tvrdim ze bez ochrany nase podnebi nevydrzi zadna palma, ani velikej urostlej, zakorenenej trachyk. Vaze se na to tolik faktoru, ze kdyz se pak jednou za nekolik zim sejdou, stejne rekne dost a jde do palmovych lovist. Na druhou stranku tvrdim ze pri trochu dobre vule, stesti a pestitelske peclivosti je mozne udrzet v zemi tady u nas cokoliv, hlavne pokud moc chceme :-) ale to zrovna Tobe nemusim rikat :-)

Ovar
jo na citrus forum pamatuju, porad si chtel neco vedet a ja nemel cas a hlavne jsem vedel to same asi co ty. Dneska jsi uplne nekde jinde, mas dost zkusenosti tak nevim proc ta wasinktonka neni jeste v zemi :-). Ja je mel tenkrat ze seminek a byla srdecni zalezitost ale nemci je cpali vtu dobu do zeme jak trachyky tak jsem to zkusil taky. Taky jsem cetl ten pribeh na tropicu jak si ji zasadil a pak zase vykopal a jak sla rychle do haje v zemi, tam bylo neco spatne, ale ona nebyla takova ta tvrda, silna, pripadala mi spis takova ta holandska sklenikova a jestli je to ted tahle velka ta ma presne tu robusnost a tvrdost spravne ceske wasinktonky do zeme :-) uvidis co ti ukaze pres leto. Me v zemi rostly jednou tolik nez v kvetinaci, takovej palmovej banan...

PříspěvekNapsal: 26 lis 2011 01:01 
Tak hele, musíme to dát do pořádku. Rade je Radim a já Ovar jsem Ruda :) ;) . A ty si říkáš jak Placento? :mrgreen:

Jednak sdílím stejný názor, že bez ochrany to prostě nejde, ani Bučkovo Trachýk neni žádnej zázračnej kultivar. Přes zimu ho má prej zabarikádovanej balíkama slámi :lol: . Ale to vím jen z doslechu, protože pan Bučko je tajemný jak hrad v Karpatech, asi si myslí, že jeho palmy nepotřebují žádná média a bulvár aby šířily jeho pěstební metody :roll: .

A ke mě, já mám Washingtonky jen ze semínek ;) , kupovanou nemam ani jednu. A ten příběh právě této washingtonky jsi tedy viděl, ještě to zdokumentuji, myslím, že by to mohlo být užitečné. A máš pravdu, byla trochu "holandská" :lol: , ale nebyla z Holandska, ale ode mě ze zimní zahrady 8-) , hezky jsem si jí rozmazloval a nelituju :!: . Narostla tak rychle, co by jinak venku dělala 2x tak dlouho :twisted: .

Letos v květináči měla exelentní start, za 2 měsíce udělala 4 listy, no a to bylo letos vše :lol: , takže od června nenarostlo už nic :? :lol: . Doufám že v zemi, právě ukáže více než jen to, že se umí po zimě probudit :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 26 lis 2011 10:05 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

:oops: :oops: :oops: no vidis to jsem celej ja, tomu se da rict starecka demence :D jeste takhle pohnojim jmena, tak se omlouvam.
U pana Bucka jsem byl a docela dobre jsme pokecali, tajemna tam moc nebylo, jeho trachyku se dostava a vubec vsem jeho rostlinam te nejlepsi pece, hlavne po lonske zime :roll: ale to byla katastrofa asi pro vsechny pestitele. Konkretne tento trachyk ma na zimu zeleznou konstrukci ze specialne usite jutoviny - pytloviny a vetsine rostlin pritapi.
Ze seminek je to nejlepsi a mam zkusenost ze pokud byli pres zimu v teplotach nad nulu, na jare byl rust obrovsky, asi potrebujou odpocinek jako ja :shock:

PříspěvekNapsal: 26 lis 2011 10:50 
Je to přesně jak říkáš, když přijedeš se osobně podívat k němu, tak přece nebude dávat před vrata kamion, aby si náhodou neviděl co tam má za tajemství přes zimu :lol: . Ale na intrnetu nenajdeš jednu konkrétní zmínku o jeho zimování a dokonce ani když ho soukromě požádáš, jestli by ti to nemohl popsat. Sám jsem to zkoušel (ze začátku pěstování), také jsem si s ním psal, ale víc než má napsáno pan Rybka ve své knize, ti o zimování neřekne...

Ale o jeho péči o rostliny samozřejmně nepochybuji, rostliny má krásné a dokonce i po zimě, to se třeba u mě říct nedá :roll: .

A s tou Washi uvidím, letos je to její první zima, kdy jsem jí uložil do aktivního spánku :mrgreen: . Takže snad máš pravdu a na jaře a v zemi bude dohánět to, co letos zameškala :P .

PříspěvekNapsal: 27 lis 2011 02:23 
Tak jsem se rozhodl dát sem ten fotoseriál 8-) . Už jsem ho na jedno fórum dával, ale zrovna na tuto palmu jsem pyšný až to není zdravý :oops: .

Začal bych úplně začátkem a do naprosto doslova :!: . Semena washingtonií jsem sebral ve Francouzském Cann v září 2007. Bohužel jsem si nevyfotil matečnici, takže do teď nevím, co je to přesně za druh Washingtonie :roll: , do dnes mi to nikdo nedokázal říct.
Ale díky neuvěřitelné technice a mé orientační paměti jem díky googlu našel mateční rostlinu přímo na internetu :!: . Fotodokumentaci přikládám 8-) .
Nejdříve příklad jak tato technika funguje, před hotelem byla zahrada jedné vily a v ní rostla tato nádherná Washingtonia, kterou ořezával muž v koruně 8-) .
Obrázek

A přes googlovo focení ulic jsem našel toto, je to ta samá palma :!: .
Obrázek

Zde pohled z ulice z balkonu našeho hotelu na tuto palmu :!: .
Obrázek

Tady je pohled z družice jednak na washingtonii před hotelem (č.1) a cesta k Washingtonii kde jsem sebíral semena (č.2).
Obrázek

A zde už konečně pohled do této ulice, bohužel je to zrovna ta palma v kroužku na konci ulice (na druhé fotce je ulice z druhé strany), ale všechny Washingtonie byly v řadě a evidentně to byl stejný druh..
Obrázek
Obrázek

A tady je už jaro 2008 a výsev Washingtonií, ta největší v popředí je ta moje nej 8-) .
Obrázek

Podzim 2008 a srovnání dvou stejně starých rostlin :!: .
Obrázek

Jaro 2009
Obrázek

léto 2009
Obrázek

Podzim 2009, všechny Washingtonie jsou stejně staré, je to stejný výsev :!: .
Obrázek

Tady srovnání velikosti se mnou na podzim 2009
Obrázek

Léto 2010, tento rok se nějaký překotný růst nekonal, ale přesto velmi zesílil kmen a listy přidaly na objemu 8-) .
Obrázek

Jaro 2011 a letnění venku, je to její první pobyt venku, takže jsem jí postupně asi měsíc navykal postupným převážením z polostiných míst až na ty nejslunější.
Obrázek

V dubnu 2011 došlo na sázení do země.
Obrázek

Ale v zemi zůstala jen 3 týdny a kdo by jí tam nechával, když z ní zbylo toto:
Obrázek

Po té jsem jí tedy zasadil zpět do květináče a nechal na dvoře na slunném místě, aby si zvykla na české podnebí :) .
Obrázek

A po 2 měsících, kdy denně přirůstalo několik centimetrů, už zase vypadala jako palma a tentokrát už má tedy ten správný typ listů.
Obrázek

A zazimování 2011, tentokrát jsem jí dal do krytu k datlovce, kde je v zimě od 0 do 5°C, tam si hezky odpočine a nabere síly do nové sezóny. Tam kde teď zhruba je, bude i příští rok vysazená :mrgreen: .
Obrázek

PříspěvekNapsal: 28 lis 2011 14:13 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

koukal jsem na Tvuj fotoserial a myslim ze muzes delat soukrome ocko, jsi internetovy stoura :lol: :lol: :lol: mamka je pekny kousek, (myslim mamu od washingtonky) :roll: a to jak zacla odchazet mi pripada zes ji bud spatne psychicky pripravil a nebo byla bez vody. Kazdopadne kdyby mela vtom minulem kvetinaci jeste trochu mista na hlinu okolo korenu mozna by se to nestalo. A drzim palce at si na jare muzem vymenit foto zdravych rostlin, jeste mam mlade rostliny ve skleniku kde byva -5 az -7 tak jsem na ne zvedav co tomu reknou .

PříspěvekNapsal: 28 lis 2011 16:42 
No, co já všechno nevyšťouram :oops: :lol: .

S tou vláhou máš možná pravdu, i mě to napadlo, já jsem jí nezalíval co byla venku, protože čerstvě letněné rostliny obecně mají problémi s tou první zálivkou, ale měsíc v kuse bez kapky a když si k tomu vemu jak bylo letos suché jaro, možná to byl výsledek :roll: . Zase ale na druhou stranu bych čekal, že to bude spíše naopak, že v zemi si tu vláhu najde spíš :idea: :?: . No je to zajímavé.

Jo tomu tvému mrazivému pokusu fandím, i když tomu moc neveřím, že to rozdýchají :roll: . Mě letos vyhnila 8 let stará washingtonia (taky ze semínka) po -4 :cry: . Ale naštěstí to rozdýchala :) . Ostatně mi letos vyhnilo 5 větších palem a všechny byly ok ;) .

PříspěvekNapsal: 28 lis 2011 17:20 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

nejde mi totiz do hlavy jak behem chvilky takhle mohla odchazet, jako by ji pocural nejakej pes, nebo nejaky sok, a pokud jsi ji nezalejval tak si myslim ze usichala, me washingtonky v kvetinaci museli stat vzdy ve vode a jako jedinejm pri tom nikdy neuhnili koreny a chlastali jak o zivot. :P

PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 01:27 
Semenáčky Washingtonek byly do konce ledna nepoškozené, ale při -20°C se samozřejmě mráz dostal i k nim přes haldu suchých listů. Nicméně půda pod listy nezamrzla, takže věřím, že část rostlinek by mohla přežít.

Přílohy:
Snímek 015.jpg
Snímek 015.jpg [ 140.28 KiB | Zobrazeno 4669 krát ]
Snímek 014.jpg
Snímek 014.jpg [ 195.49 KiB | Zobrazeno 4669 krát ]

PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 22:18 
Listy jsou teda kaput, ale je docela pravděpodobé, že to nějaká rozchodí 8-) .

Moje washi je v pohodě, aby nebyla ve vyhřívaném krytu :lol: , ale omrzly jí ty části listů, které se přímo dotýkaly polykarbonátu :? . Poučení pro příště :roll: .

Přílohy:
DSCF4286.JPG
DSCF4286.JPG [ 123.72 KiB | Zobrazeno 4643 krát ]

PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 22:35 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

To mám stejný problem u tracháču.

PříspěvekNapsal: 18 bře 2012 19:20 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

tak se nakonec podařilo..a vyndal jsem z auta můj nový přírůstek určený do volné země...
kmen 80cm...výška-doma až do stropu :D původ CT
Obrázek
Obrázek

PříspěvekNapsal: 18 bře 2012 21:46 
Tak to si mě dostal :o , je fakt úžasná :!: :!: .

Snad bude dělati takový vějíře i u nás, docela sem si slintnul :lol: . A kdy plánuješ výsadbu? A prozradíš cenu :roll: ?

PříspěvekNapsal: 18 bře 2012 21:52 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

listy se teprve "otviraji".... nakladal jsem ji v sobotu dopoledne...skladal z auta (osobaku) dnes večer... a byla to fuška..ještě,že mám kombíka...do země chci co nejdřív..uvidím dle předpovědi...
cena nižší než na webu... :) opravdu dohodnout se dá.stačí pochvalit parajubaeu kamaráda z Mrchojed :D, připomenout se s loňskými nákupy atd.. :D

PříspěvekNapsal: 18 bře 2012 22:17 
Jo takhle :lol: , takže ty ses přiživil na mé Parajubaee jo :lol: ;) , no ale evidentně se povedlo, palma je to nádherná :!: , akorád na webu je napsáno, že má maximálně 220 cm... to asi máte hodně nízký stropy v domě :? :lol: .

PříspěvekNapsal: 18 bře 2012 22:32 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Ovar píše:
Jo takhle :lol: , takže ty ses přiživil na mé Parajubaee jo :lol: ;) , no ale evidentně se povedlo, palma je to nádherná :!: , akorád na webu je napsáno, že má maximálně 220 cm... to asi máte hodně nízký stropy v domě :? :lol: .

no asi jako ty mas dvoumetrovou parajubaeu :D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 136 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina