SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 14 črc 2020 23:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jubaea chilensis
PříspěvekNapsal: 12 lis 2013 09:30 
Čestný člen
Čestný člen

Poslední podzimní foto Jubaeai, přesunul jsem ji na terasu pod balkon, aby do ni nepršelo, a zároveň je chráněná před mrazivým větrem.

Přílohy:
12112013344_resize.jpg
12112013344_resize.jpg [ 378.34 KiB | Zobrazeno 2681 krát ]

PříspěvekNapsal: 12 lis 2013 10:10 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Pěkná :!: Půjde do země :?:

PříspěvekNapsal: 12 lis 2013 10:20 
Čestný člen
Čestný člen

Jednou určitě. Nějak se mi kupí plány a nápady, zkrátka nevím co dřív.

PříspěvekNapsal: 12 lis 2013 11:24 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Jo tak to znám. :D

PříspěvekNapsal: 12 lis 2013 13:12 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Ovar píše:
Choseee píše:
Semena mám také z Tropiku od Radima :-)

Těsně vedle :D ;) .

Omluva, ale už by jsme si Vás mohli pamatovat, viď Rudo :-D

PříspěvekNapsal: 26 lis 2013 09:47 
Čestný člen
Čestný člen

Zatím nechám jubaeu venku, neprší a nesněží na ni, takže by měla být v poho. Až bude pod -10, půjde do skleníku.

Přílohy:
26112013346_resize.jpg
26112013346_resize.jpg [ 325.55 KiB | Zobrazeno 2622 krát ]

PříspěvekNapsal: 26 lis 2013 13:50 
Nevím Vlasto, nemám dobrou zkušenost při mínusových teplotách s palmami v květináči, teoreticky by měla zvládnout jistou teplotu, prakticky mi jubaea v květináči před 3 lety odešla, když byly v říjnu -4°C :? . Byla tedy o dost menší, ale i tak, -10°C bych jí rozhodně nenechával. Tehdy odešla i datlovka, Bismarckia a vydržela Butia capitata a Brahea armata. Ten Tvůj datlovník bych taky hned schoval :lol: .

PříspěvekNapsal: 26 lis 2013 14:02 
Souhlas s Radimem Vlasto, kord ta datlovka :? , pokud jsou celodenní mrazy u vás, tak bych se už pomalu začal obávat, jestli není po ní :roll: .

Jubaea dejme tomu u té stěny snese noční teplotu do -5°C, pak bych měl tedy už bobky jí tam nechat. By mě zajímalo, kde jsi takové praktiky odkoukal...u mě tedy ne :lol: .

To, že je palma odolná do -15°C, neznamená, že jí nemůže při -7°C nastydnout v květináči vegetační vrchol a nebo hůř, kořeny :roll: . Rozhodně teď s příchodem celodenních mrazů už palmy v květináči nemají venku co dělat ;) .

PříspěvekNapsal: 26 lis 2013 14:08 
Čestný člen
Čestný člen

No tak zatím je u nás přes den kolem nuly, minima v noci -3. Loni byl ten phoenix venku při -9 a vydržel :) Já teda spoléhám na to, že u zdi Jubaea by měla vydržet, ale teď teda nevím... Asi ji radši uklidím... Skleník můžu větrat kdykoli.

PříspěvekNapsal: 26 lis 2013 16:30 
Napadá mě jediné, že máš víc štěstí než rozumu :D ;) . Né opravdu je nepokoušej, pro otužování rostlin stačí bohatě teploty s minami do -4°C. Ale rozhodně nedoporučuji je nechávat venku při celodenních mrazech - v květináči. Tyto pokusy máme za sebou a jak psal Radim, první rok přišel o spousty rostlin, jen díky tomu, že se je snažil otužovat.

PříspěvekNapsal: 26 lis 2013 18:05 
Čestný člen
Čestný člen

Už jsem ji šoupnul do skleníku. Ještě doizoluji a je hotovo.

PříspěvekNapsal: 08 bře 2014 11:57 
Čestný člen
Čestný člen

Trochu to tady oživím. Jubaeau jsem již vyndal ze skleníku, přehříval se denně na cca 30´C, nechal jsem květináč obalený bublinkou a šoupnul pod balkon. kdyby hrozily mrazy, tak jí přesunem do skleníku. Taky už někdo pomalu odzimováváte květináčovky?

PříspěvekNapsal: 08 bře 2014 16:02 
Březen je prostě strašně individuální. Mě když se někdo zeptá, jestli má již vyndat ven květináčovky, tak říkám, ať počká do dubna. Můžu to vysvětlit, ale neřeknu nic, co bych zde již někdy nepsal :) ..

Takže například já, ven nic nedávám, protože vím, že to nemá cenu. Subtropy mám v garáži, kde je 5°C, a vše spinká jako v prosinci :) . Do dneška u nás venku teplota nepřekračovala 13°C (vegetační bod u rostlin), po dnešku sice tato hranice bude pravidelně překračována, ale ranní mrazíky budou prostě dále. A dokud budou ranní mrazíky a teplota nebude chodit pravidelně nad 13°C, tak ty rostliny spí. To znamená, chovají se stejně, jako by byly na zimovišti, jde jen pouze o náš osobní pocit, že jsou již na vzduchu 8-) .
A samozřejmě to není jen o našem osobním pocitu, že již jsou rostliny venku, ale pokud se rostliny probudí, což je při slunečných dnech, kdy je teplota kolem 15°C, otázka jen několika dní, tak při následném ochlazení (v noci mráz, trvající do dopoledních hodin- v březnu nic neobvyklého) a denní teploty nepřesahující 13°C, se může stát, že vegetační vrcholy u palem prostě vyhnijí. Sám jsem viděl několik palem, ve 100% kondici, co prostě takové ochlazení nedaly a vyhnily. Ve většině případů taková palma znovu obroste, ale je to ztracená sezóna ;) . Opět nic, co bych zde již nepsal..

Ale celé to má 2 stránky. Kdo má rostlin méně a nevadí mu se s nimi šmejkat po každé, když v 8 večer je již teplota na nule, tak prosím :) ..
Nebo, například u Radima nyní, nemá zrovna moc vhodné zimovací prostory a tam kde rostliny měl, se teď začaly přehřívat, včetně sklepa. Takže rostliny jít ven musely, včetně banánovníků (Ensete a některé druhy Musa), něco se dalo do skleníků, něco zůstává venku dle toho, kam až klesnou noční teploty. Ale to je pouze z toho, že na zimovišti by další měsíc rostliny již nevydržely.

PříspěvekNapsal: 08 bře 2014 17:05 
Čestný člen
Čestný člen

No a právě proto jsem já vynesl Jubaeu ven, jelikož si nemyslím že by bylo vhodně aby měla ve dne kolem 30´C a v noci mezi 0 a 5´. Udělala už jeden kompletní list. Taky mám obavy aby nepřišli větší mrazíky, na druhou stranu je náš dvůr chráněn a skleník je pár metrů :)

PříspěvekNapsal: 21 bře 2014 18:27 
Jubaea po zimě bez poškození 8-) . Zatím neroste.

Přílohy:
DSCF9706.JPG
DSCF9706.JPG [ 357.63 KiB | Zobrazeno 2476 krát ]

PříspěvekNapsal: 21 bře 2014 18:30 
To vedle je kokosák? (co) Pokud jo, tak je větší než sem myslel (bravo)

PříspěvekNapsal: 21 bře 2014 18:32 
Jojo, mam jich po zahradě několik, to jsou ty vyhnilé, co se nepovedlo naklíčit. Pes je z nich úplně vedle, nejdou mu vzít do pusy a to ho děsně rozčiluje :lol: .

PříspěvekNapsal: 21 bře 2014 20:28 
Fakt by bez toho kokosu vypadala mnohem menší, je to kus :!: ;) . Před pár dny jsem přesazoval její slabší sestřičku, tak ji sem zítra dám :geek: .

PříspěvekNapsal: 22 bře 2014 21:54 
Zde je ta "sestřička". Připomínám, že je to ta rostlina, jež se při nákupu tísnila v jednom květináči s Rudovou velkou Jubaeou, při rozsazení přišla zcela o všechny kořeny následně i o listy, ale po roce "léčby" v ZZ a dvou sezonách venku je z ní tohle (ban) (cool) .

Přílohy:
DSCF2620.jpg
DSCF2620.jpg [ 246.43 KiB | Zobrazeno 2434 krát ]
DSCF2619.jpg
DSCF2619.jpg [ 205.63 KiB | Zobrazeno 2434 krát ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina