SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 14 črc 2020 23:07

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jubaea chilensis
PříspěvekNapsal: 07 čer 2011 22:10 
Dovolil jsem si založit toto téma, protože by to mohlo někdy někoho v budoucnu zajímat ;) .

O jubaee by se dalo povídat, mohl bych to zkopírovat z našich stránek, nebo sepsat to co se dočtete všude, ale smrsknu to do jednoho článku, je to výcuc z toho co jsem se o ní kdy dozvěděl, částečně z mích skušeností a z toho kde sem co viděl.

Musí se začít, to proč je to ta královna mezi palmama, má totiž nejtlutčí kmen (dřevěná masa) ze všech palem, průměr kolem 1 metru, obvod tedy i 3 metry :!: . A drahá je tak, protože po dlouhá léta tvoří základ kmene nízko u země, takže jak vidno 20 let stará kytka, není pořád větší než já.

To že roste pomalu je velmi zavádějící, ona neroste pomalu, i 7 listů za rok je třeba víc než naroste u Butie capitaty v květináči a chtěl bych vidět obyčejnou datlovku v květináči, která toto množství listů za rok zvládne :!: . Ten "ftip" je v tom, že Jubaea chilensis tu vegetační hmotu ukládá do kmene a po několik desítek let tvoří jen tu základnu u země, teprve až si vytvoří celou šíři kmene u země, vytahuje se nahoru. Ostatní palmy rostou rovnoměrně do šířky i do výšky, v tom je ten rozdíl.

Roste na úpatí skalnatých hor v Chile, v té sušší oblasti. A co jsem postřehl tak přes zimu je tam většinou nad nulou, ale při extrému klesne teplota i na -15°C a dokonce i níž. Sních je tam velmi zřídka, asi jako u Iva :lol: ;) .

Léta jsou o proti tomu co se všude píše poměrně teplá, s maximama i kolem 30°C a v noci teplota se pohybuje kolem 20°C. Ono je to sice několik tisíc metrů nad mořem, ale když se tam ty holé sklály rozpálí, tak je to i horší než v Praze na Karlově.

Srážek je přes rok po skromnu, v určitém období prší častěji, ale neřeknu vám ve kterým, sám v tom mám zmatek, jak je to na jižní polokouli :oops: :D . Ale tím že mají kořeny narvané mezi kamenama hluboko ve štěrbinách a po kamenech voda většinou ztéká, tak mají vody víc než se na první pohled zdá ;) . To dokazuje i fakt, že bez problémů zvládá britské klima.

U nás není moc nadšenců co jí pěstuje, vím teda o spoustě lidí, ale ti nejsou aktivni na internetu a nejsou ani moc zdílní. Z toho co jsem pobral je relativně náročná na zimní ochranu. Údajně nesnese zimování typu, svázat listy a vyhřívat topným kabelem. Potřebuje kolem sebe prostor a rovnoměrnou teplotu.
Z pěstování v zemi jsem viděl spousty lidí, kteří jí pěstují na umělích kamenitých svazích a navozují domácí prostředí, což je pro ně asi to nejlepší, ale nemyslím si že to je jediný způsob pěstování. Dokáží se přizpůsobit prakticky v jakékoliv půdě, i tam kde kamení není :twisted: . Hold nebudou cpát kořeny do štěrbin ale porostou rovnoměrně a vody si vemou kdykoliv budou chtít. Mimochodem to, že má přizpůsobené kořeny k tomu aby zarostly do děr a držely i desítky tun vážícího obra, jsme přišli už při tom rozdělování rostlin, kořeny měly na sobě jakoby miniaturní šupinky nebo zpětné háčky, proto se také to rozdělení nepovedlo dle našich představ :roll: .

Přikládám fotku z Nizozemska, z tropické botanické zahrady, kde mají háje vysazené právě z Jubaei chilensis.

Obrázek

Dlouho jsem měl chutě na tuto krásnou palmu, ale z důvodu výsokých nákladů, jsem mohl jen slintat. Loni jsem měl už zálusk na jednu velmi velkou, ale drahou a nakonec mi to ani finančně nevyšlo. Letos sem do toho šel, vyhlídl jsem si jednu v akci a jsem velmi rád :) .

Původně to byly dvě rostliny, ale mě se líbý palmy samostatně, takže došlo na rozdělení. Menší palma má minimum kořenů snad to rozdýchá, velká rozdělení přežila snad bez poškození a po týdnu v zemi vyrostla už o 4 cm 8-) .

Příloha:
DSCF1765.JPG
DSCF1765.JPG [ 374.61 KiB | Zobrazeno 4966 krát ]

Příloha:
DSCF1772.JPG
DSCF1772.JPG [ 792.64 KiB | Zobrazeno 4966 krát ]

Příloha:
DSCF2161.JPG
DSCF2161.JPG [ 788.27 KiB | Zobrazeno 4966 krát ]

Reakce od Radima:

Já ještě doplním její užitečnost, takřka celá je jedlá, proto je také v přírodě velmi chráněná a ohrožená. Z kmene pryští sladká šťáva, která se třeba kvasí na víno, nebo zahušťuje na sirup. Jedlé jsou i plody, které se využívají obdobně, jako šťáva z kmene. Často se z nich ještě dělá marmeláda. Rovněž semena jsou jedlá, místně se využívají jako kokos.

Posílám pár krásných fotek vzrostlé Jubaey, Jubaeu v přírodě a plody se semeny.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Naposledy upravil Ovar dne 18 kvě 2012 10:42, celkově upraveno 5

Předmět příspěvku: Re: Jubaea chilensis
PříspěvekNapsal: 08 čer 2011 08:37 
Čestný člen
Čestný člen

Opravdu pěkný kousek. Tedy kousky. To byla vlastně dvakrát výhodná koupě. Sleva + dvě rostliny :mrgreen:
Tak ať rostou obě :!:

PříspěvekNapsal: 08 čer 2011 11:46 
Souhlasím s Petrem :idea: .

Bude to tu za chvíli jako na chorvatské Palmapedii :mrgreen: ;) .

PříspěvekNapsal: 09 čer 2011 07:41 
Čestný člen
Čestný člen

Dík moc za krásný popis. Výhodu, že hned neroste nahoru, to má. Zabere míň místa a lépe se bude dělat ochrana na zimu. Zase se ale bude muset zeširoka obcházet :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 09 čer 2011 09:23 
Administrátor
Administrátor

Rudovi děkuji za velmi pěkný a zajímavý příspěvek .
Takhle bych si do budoucna představoval nově založená témata... ;)

PříspěvekNapsal: 09 čer 2011 14:53 
Tak předem díky za všechny změny co tu proběhly, Ivovy a Pedrovi, už je to supr :!: ;) .

A ano místo zabírá akorád do stran, ale kultivací se to dá omezit, stříháním listů, to není žádný problém 8-) . Později mohu vložit dokumentaci jak se chrání taková 5 metrová Jubaea pomocí lešení a spousty dalšího zajímavýho materiálu 8-) .

Naposledy upravil Ovar dne 18 kvě 2012 10:46, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 09 čer 2011 15:03 
Čestný člen
Čestný člen

Naprosto skvělé, můžem to dávat za vzorový příklad :!: ;)

PříspěvekNapsal: 27 pro 2011 23:02 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Jubaea chilensis.

Přílohy:
Poznámka: Jubaea chilensis.
DSC09521.JPG
DSC09521.JPG [ 904.22 KiB | Zobrazeno 4625 krát ]

PříspěvekNapsal: 31 led 2012 21:27 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tady jsou nějaké videa, neviděl jsem to, tak nevím jake to je. http://vimeo.com/8924136 http://vimeo.com/8932162

PříspěvekNapsal: 17 bře 2012 21:22 
Semenáč Jubaea chilensis v roce růstu. Co se povidá o pomalosti růstu tohoto druhu, tak to jsou jen babské povídačky. Počtem listů strčí do kapsy Tracháče nebo i Washingtonky :shock: .

Loni třetí z prava.
Příloha:
DSCF1056.JPG
DSCF1056.JPG [ 596.98 KiB | Zobrazeno 4307 krát ]

A dnes 8-) . Fotka asi trochu klame, ale z růžáku jsem jí přesadil do 10 L květináče...
Příloha:
DSCF4431.JPG
DSCF4431.JPG [ 146.36 KiB | Zobrazeno 4307 krát ]

Naposledy upravil Ovar dne 18 kvě 2012 10:47, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 04 dub 2012 22:51 
Nový člen
Nový člen

Obrázek
upload pictures

toto je můj nejkrásnější kousek Jubaea, roste jako z vody listů hodí tak ročně 5listů a to je co říct :lol: Letos jí bud přesazovat do největšího květináče co mám, je od paní Molkové. Je od poloviny března do poloviny listopadu venku a daří se jí skvěle :)

Naposledy upravil kithan dne 05 dub 2012 10:18, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 04 dub 2012 22:53 
Nový člen
Nový člen

Obrázek
image upload

PříspěvekNapsal: 14 dub 2012 19:10 
Jubaea chilensis po zimě bez jediného škrábnutí 8-) , zatím neroste, risky se ani nehly 8-) .

Přílohy:
DSCF4619.JPG
DSCF4619.JPG [ 350.62 KiB | Zobrazeno 4198 krát ]

PříspěvekNapsal: 18 kvě 2012 10:39 
Trochu z jiného soudku, v Chile byl začátku roku požár. V oblasti kde rostou endemické druhy a hlavně Jubabea chilensis, roste tam celosvětově nejuznávanější kultivar, s mohutnými listy. Ale letos se jeho populace snížila díky lidské blbosti, dočetl jsem se, že v této oblasti se přírodní požáry nevyskytují, že jediná možnost je založení požáru člověkem. Ono některé druhy palem jsou odolné vůči požárům, díky tomu, že vznikly v oblastech, kde ty požáry prostě jsou a nebo jsou na tolik přizpůsobené, že jim požár neublíží, to se bohužel netýká Jubaei. Dle následujících faktů pochází z oblastí, kde požáry prostě nejsou...

Údajně je drtivá většina těchto krásek je na tolik poškozená, že už znova neobrostou. Z několika stovek palem to rozhodí možná jen několik rostlin :shock: :cry: .

Přílohy:
6991459797559453e3cbb.jpg
6991459797559453e3cbb.jpg [ 421.58 KiB | Zobrazeno 4062 krát ]
699146243749c01ea196b.jpg
699146243749c01ea196b.jpg [ 423.75 KiB | Zobrazeno 4062 krát ]
6845354510a778bd78b6b.jpg
6845354510a778bd78b6b.jpg [ 410.48 KiB | Zobrazeno 4062 krát ]

PříspěvekNapsal: 18 kvě 2012 11:56 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak to je smutný pohled :cry:

PříspěvekNapsal: 24 kvě 2012 16:42 
Nový člen
Nový člen

Tak jsem také vyfotil mou jubaeu.Zatím je to špunt ale než pujdu do důchodu tak snad povyroste. 8-)

Přílohy:
24052012571.jpg
24052012571.jpg [ 61.04 KiB | Zobrazeno 4002 krát ]

PříspěvekNapsal: 28 srp 2012 09:51 
Konečně mi dneska přišel semenáček Jubaea chilensis (V) (mám)

PříspěvekNapsal: 28 srp 2012 10:12 
Jenom chci dodat, že v Chile je pměrně vysoká vzdušná vlhkost, je to způsobeno Peruánským(Humboldtovým) studeným proudem, který teče z Antarktidy a omývá Pobřeží Chile a Peru, a dalším faktorem jsou Andy, které nedovolí mrakům dostat se dále do vnitrozemí. Živoucím příkladem, no spíše vyprahlím příkladem :lol: je poušť Atacama, na některých místech pouště nepršelo šílených 23 milionů let. :shock:. Takže v Chilských horách do 2000 metrů není moc deštů zato je tam vysoká vzdušná vlhkost. a celkem nízká teplota, když si vezmeme na kterých rovnoběžkách se sever a střed Chile nachází.

Přílohy:
Poznámka: Tady je teplota vody v Chile :-)
Chile teplota vody.jpg
Chile teplota vody.jpg [ 147.6 KiB | Zobrazeno 3716 krát ]

PříspěvekNapsal: 28 srp 2012 16:08 
To je sice pravda, ale ten extrémní srážkový stín se týká jen menší části Čile. V poušti Atacama nepršelo cca 14 let, ne 23 milionů let :D ;) . Navíc Jubaea nepatří k těm úplně nejsuchomilnějším.

PříspěvekNapsal: 28 srp 2012 16:22 
Ne ne Rade v nekterych mistech Atacami neprselo 23 milionu let. :geek:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina