SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 15 črc 2020 00:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 493 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Palmy mrazuodolné - všeobecně
PříspěvekNapsal: 18 dub 2013 09:23 
Nový člen
Nový člen

Juchu, tak W.robusta uz mi po zime vykazala venku prvni rust! (ban) Je tedy zatim v kvetinaci, presazoval jsem ji ale v unoru tak jsem si rikal , jak to dopadne. Dobre to dopadlo! :)

PříspěvekNapsal: 18 dub 2013 22:03 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Na aukru byla nabízena tato palma pod názvem ARECA, pravděpodobně jde ale asi phoenix. Lze z obrázku, který je bohužel nízkého rozlišení s určitostí určit konkrétní druh? Mám na ní zálusk :-).
Díky

Přílohy:
phoenix.jpg
phoenix.jpg [ 35.26 KiB | Zobrazeno 1964 krát ]

PříspěvekNapsal: 18 dub 2013 22:07 
Phoenix canarienis, odhadovaný věk v bytových podmínkách 20 až 30 let §ok . Po přesazení a přenesení ven udělá za 2 roky obrovský pokrok ;) .

PříspěvekNapsal: 18 dub 2013 22:13 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Trošku jsem doufal, že to buden P. canarienis (ban) . Ano, byl prý pěstovaný v bytovém prostředí.
Za jak dlouho si zvykne na přímé sluneční záření? Plánuji ho od jara do podzimu letnit a zimovat pak ve skleníku s citrusy.
Určitě ho přesadím, ale popravdě nevím jak velikou nádobu mám zvolit. K dispozici mám 35 l květináče od pasiče, nebo mám přitvrdit a rovnou přesadit do ještě většího? Díky za rady.

PříspěvekNapsal: 18 dub 2013 22:18 
První 2 roky bych ho narval do 90 L květináče s uchy. Ven ho dát můžeš ihned, ale určitě první 2 až 3 týdny ho měj v polostínu pod velkým stromem, ideálně pod strom kde trochu sluníčko prokukuje. Pak ho klidně dej na přímé sluníčko. První rok ti vyroste tak 1-2 listy, v růstu se určitě nepředře, ale na přes rok bude ten pokrok ohromný, uvidíš sám. Určitě s ním budeš muset mít tak 3 letou trpělivost, než to bude vypadat jako pravý canariensis §ok .

PříspěvekNapsal: 19 dub 2013 12:53 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak jsme se s majitelkou palmy dohodli a palmu kupuju (dance) .
Díky za rady a mám ještě otázku. Neudělám chybu když pro P. canarienis připravím substrát např. ze zeminy pro pokojovky, agroperlitu a písku? tak v poměru 1:0,2:1 ? Nebo mám místo agroperlitu přidat zahradní zeminu- máme trošku jílovitou.

PříspěvekNapsal: 19 dub 2013 14:05 
Už jen proto, že ta palma bude asi ve velkém květináči, tak bych se snažil ho nějak odlehčit. Ono je potom každé kilo dobré, pokud jí budeš tahat na větší vzdálenosti :) .

Jde jen o to, že kupovaný substrát s perlitem a pískem velmi rychle vysychá a rychleji se odplavují živiny. Taková palma si bude vyžadovat tedy podmisku a častější hnojení, aby se měla stejně dobře jako v hlíně s kousky jílu §ok .

PříspěvekNapsal: 19 dub 2013 16:41 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

No trošku si dovolím Rudo s tebou nesouhlasit s tím odlehčením, páč sice přidám perlit, na druhou stranu přidám písek, který je zase těžší oproti hlíně. To bych musel dát více perlitu,čímž zachovám propustnost a částečně i nasákavost substrátu a písek zcela vynechat- pak bych si značně váhu asi odlehčil. Což kvituju jako dobrou poznámku, páč nad hmotností při přenášení jsem ještě nepřemýšlel. S tím zároveň souvisí i volba materiálu pro květináč. Chtěl jsem si vyrobit dřevěný, nyní jsem rozhodnutý pro plastový. Ale z toho co si napsal jsem snad správně pochopil, že P. canarienis na půdu moc náročná asi nebude :-).

PříspěvekNapsal: 19 dub 2013 18:22 
Tak ten poměr jsem špatně přečetl :oops: , ten písek to opravdu vyrovná §ok .

Správně, na půdu není vůbec náročná, co nemá se dožene hnojivama, co přebejvá na ní nepoznáš :lol: . Dřevěný květináč bych ti rád vymluvil, sice je to hezký ale po 3-4 letech se to začne rozpadat, i kdyby jsi to sebe líp udělal. Pak to dělá všude bordel, prdne prkýnko na nevhodným místě a máš starosti na celou sezónu. Zrovna tohle budu velmi brzo řešit u svého giga Phoenixe v domácím dřevěným květináči. Kořeny prorazily dno a prdlé prkýnko, co zároveň drží dno pohromadě, brání v jakékoliv manipulaci :evil: . A nevim co s tim mam dělat, když je ten květináč 1,3 m vysoký a váží 200-300 kg :roll: . Plasťák vydrží mnohem déle, má ploché dno, takže při větších rozměrech rostliny můžeš použít paletu atd atd :) .

PříspěvekNapsal: 20 dub 2013 11:27 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Bydliště: Spišská Nová Ves 430 m. n. m., záhrada cca 530-540 m.n. m.
tak som dnes rozsadzoval vyklíčené palmičky zo semien od tropiku... 6ks Washingtonia filifera, 1 ks washingtonia robusta, 3 ks Phoenix loureiroi var. humilis... washi uz takmer každej začal rásť prvý list... ak by mal niekto záujem tak ked washi a phoenix povyrastú (dorastie prvý list), rád sa o ne podelím - mne stačí 1-2 od každého druhu....

PříspěvekNapsal: 21 dub 2013 18:13 
Nový člen
Nový člen

Tak jsem úplně odzimoval

Přílohy:
IMAG0074.jpg
IMAG0074.jpg [ 168.7 KiB | Zobrazeno 1884 krát ]

PříspěvekNapsal: 21 dub 2013 22:45 
No nevypadá tak špatně, kolik jsi říkal, že u ní bylo stupňů?

PříspěvekNapsal: 22 dub 2013 16:13 
Nový člen
Nový člen

Zdravíím všechny borce, kteří se stejně jako já rozhodli na svou zahrádku přidat místo třešní, jabloní a dalšího plevele, který roste všude u silnic, celou řadu pro ČR exotických květin.Jako nový člen přidávám fotku své exotické předzahrádky, kterou ještě dodělávám, ale sláva,již se blíži snad konec... (ban)

Přílohy:
20130415_185038.jpg
20130415_185038.jpg [ 38.58 KiB | Zobrazeno 1841 krát ]
20130408_085141.jpg
20130408_085141.jpg [ 45.16 KiB | Zobrazeno 1841 krát ]

PříspěvekNapsal: 22 dub 2013 16:19 
Páni tak to smekám (wow) máš jí fakt úžasnou (bravo)
Ale zajímalo by mě co to je to ořezaný na 1 fotce :lol: Fíkovník?
Přitápíš přes zimu svým zeleným mazlíčkům :roll:

PříspěvekNapsal: 22 dub 2013 17:03 
Nový člen
Nový člen

Vidím, že je to tu samý expert :geek: - málokdo totiž pozná, že jde o fíkovník -cca 25 let starý.. Ano, je to tak, je to ořezaný fíkovník,nyní již začíná rašit. Opodál je 92 let stará bonsai olivovník. Oba jsou nové, nezažily ještě naší zimu.
Dovezl jsem si vše z Holandska , původ Španělsko Oliva a Fík - Itálie.. . Mám odtud i velkou variegatu,výška 1,2m, nikde jsem takovou neviděl, pěkně přežívá.(110 EUR..) Fíkovníku budu topit kabelem, na olivovník mám přenosný skleník, kde budu držet teplotu dvěma malými topítky. Ta druhá část zahrady již zažila 1. zimu,přitápěn je trachík topítkem. Mám i velkou radost, že se mi povedlo zazimovat v polystyrén.krabici 12 banánovníků - kmeny do 1,2m bez úhony a již pěkně lezou nahoru... (dance)

PříspěvekNapsal: 22 dub 2013 17:26 
Administrátor
Administrátor

"radeks" - vítám tě mezi námi.
Opravdu fascinující to co vytváříš. Rozhodně držím palce.
Ano - fanatici a tak trošku blázni jsme tu asi všichni ... (jej)

PříspěvekNapsal: 22 dub 2013 17:45 
Nový člen
Nový člen

Moc děkuji (sl) Snad nás bude více, je to hrozný, jak v každý zahradě jen samej smrk a růže beer

PříspěvekNapsal: 22 dub 2013 18:13 
Nový člen
Nový člen

jednu noc když vypadl chranic tak tam měla -12.5

PříspěvekNapsal: 22 dub 2013 18:46 
Nový člen
Nový člen

Doufám, že máš v domečku krbová kamna.. Nechci ten fíkovník a olivovník ze Španělska a Itálie podceňovat, ale po nejakém pěkném holomrazu -25 st.C z nich bude po některé následující zimě tak akorát hodně drahé dříví do krbu (cool)

PříspěvekNapsal: 22 dub 2013 21:22 
Honza H. píše:
Doufám, že máš v domečku krbová kamna.. Nechci ten fíkovník a olivovník ze Španělska a Itálie podceňovat, ale po nejakém pěkném holomrazu -25 st.C z nich bude po některé následující zimě tak akorát hodně drahé dříví do krbu (cool)

:lol: Pán je ftipálek :lol: .

Vítej Radku (předpokládám), máš to opravdu nádherné. Ani nevíš jak moc ti fandím i v té myšlence, že jabloň má na zahradě každý :lol: a kdo nemá, tak se může ohnout přes plot k sousedovy :mrgreen: . Takže držim palce s pěstováním takových rostlin. Rozhodně to není jednoduchá práce, zvlášť potom ten studený pot v zimě při pohledu na teploměr, který ukazuje -18°C :lol: §ok .

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 493 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina