SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 16 lis 2018 03:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 115 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Psidium Guajava L. - Kvajáva
PříspěvekNapsal: 26 pro 2014 11:51 
Nový člen
Nový člen

Ahojte, mozem vas poprosit o radu?
mam asi 3 rocnu guajavu, v lete je von, v zime v obyvacke s ostatnymi rastlinami ktore pestuje. No tento rok sa jej tu vobec nedari, opadali jej vsetky listy, a stonky schnu, vyhnala sice par bledych listkov, ale aj tie pomaly cerneju a nedavam im dlhu zivotnost. mate nejake rady? miesto na zimovanie nemam ine :-( mus byt tam kde je, vsade inde je rovnako teplo zhruba tych 20 stupnou

PříspěvekNapsal: 26 pro 2014 16:07 
Administrátor
Administrátor

Jedinné co mě napadá...
Nepřesazoval jsi ji a nepřidával substrát - s žížalou? Mám pocit, že je to odzva na to, že přišla o kořeny.

PříspěvekNapsal: 26 pro 2014 16:21 
Nový člen
Nový člen

nie, jedine v letu ju ozrali kozy, inak nie, stale je v tej istej zemine, nejaky cervik???

PříspěvekNapsal: 26 pro 2014 18:34 
Čestný člen
Čestný člen

Málo světla a možná jsi ji přelil. V takovém teple potřebuje hodně světla, letos je většinou zamračeno :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 26 pro 2014 18:43 
Nový člen
Nový člen

dala som ju k juznemu oknu, snad pomoze

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2015 11:35 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak kvajáva letos naprosto zešílela. Mám na ní asi 50 poupat! Jelikož z drtivé většiny poupat byly zatím plody, tak jestli to dobře dopadne, mohlo by být letos i přes 10kg ovoce.
Poupata těsně před rozvitím:
Obrázek

Ještě jsem zkusil přes zimu pokus. Poněvadž jsem měl loni z plodů spoustu semen, tak jsem nějaká vysel. Přes zimu jsem nechal asi 15 rostlinek zimovat při 5°C s citrusy. Všem opadaly listy a dle očekávání většina uschla. Zůstaly mi však 2 rostlinky, které teď začaly znovu růst. Možná by to mohla být selekce odolnějších rostlin (mám) .

PříspěvekNapsal: 09 kvě 2015 17:36 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Gratulujem k úspechu. Aj opeľuješ? A rastlinka nezhadzuje žiadne kvety, všetko drží?
Už ste si doma otvorili exotický zelovoc ;) ? (Alebo aspoň kokteilový bar ;) ?)

PříspěvekNapsal: 09 kvě 2015 20:20 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Předloni jsem první květy opyloval, ale pak jsem zjistil, že se u kvajávy plody vyvinou i bez mé pomoci. Takže už neopyluji.
Co se týká množství, tak na exotický trh to ještě není. Loni jsem měl spousty narančil, dělal jsem z nich džus skoro všem návštěvám :-). Jinak vše stíháme spotřebovat (ban) . Jen Eugenii unifloru jsem letos vyvážel :lol: jednou pár plodů známému do Německa :-).

PříspěvekNapsal: 22 zář 2016 11:12 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak kvajáva plodí spolehlivě každý rok. Letos má zase nasazenou spoustu plodů, které budou do 1-2 měsíců dozrávat.
Fotka s malou částí letošní úrody:
Obrázek

Pokud by měl někdo zájem, podařilo se mi zakořenit po zastřižení z této rostliny větvičku. Semenáč je velký okolo 2m a plodí po 5 letech, u řízkovance by to mohlo být dříve a při menší velikosti. Ale nutno vyzkoušet.
Navíc mám i zakrslou kvajávu, která plodí již ve výšce asi 30cm (jen plody jsou velké asi jako u P. cattleyanum).

PříspěvekNapsal: 22 zář 2016 11:58 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Velmi pekné! Mne už niekoľko rokov kvitne len (pravdepodobné) P. friedrichsthalianum, ale je cudzosprašné. Tento rok opadala cca stovka kvetov, nepomohli ani pokusy o opelenie pomocou P.cattleianum. Mám síce ešte dve klasické guavy (mali by byť s červenou dužinou - podľa plodu, z ktorého som mal semiačka), ale kvitnúť sa im nechce. Ak sa na budúci rok nepolepšia, pôjdu do kompostu.

PříspěvekNapsal: 22 zář 2016 12:16 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Ta kvajáva potřebuje trochu čas, než začne plodit. Tu mojí jsem už taky pomalu plánoval na zimování venku. Začala pak kvést asi pátým rokem od semene. S tím P. friedrichsthalianum je to tedy blbé. S ním zkušenosti nemám, ale co zkusit dopěstovat ještě jednu rostlinu?

PříspěvekNapsal: 22 zář 2016 15:57 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Dostal som vtedy len jedno semiačko, preto mám len tú jednu. Ale aj tak je problém s priestorom. Verím že klasická guava by ho opeliť mohla...

PříspěvekNapsal: 12 říj 2018 22:03 
Nový člen
Nový člen

Letos jsem poprvé sklidil plody Kvajávy na semenáčích, které nemají ještě ani 3 roky. Plody jsou menší, průměrné hmotnosti 70g. Oplodí žluté, vnitřek červený. Chuť je výborná, daleko lepší než Katlejány (Psidium cattleianum.) Ze čtyřech rostlin mám 40 plodů. Dvě z rostlin jsem zimoval v bytě při 15 stupních a dvě s citrusy při min.5 stupních. Květináce jsem obalil a když teplota klesla pod 10 vytápěl jsem je 10W kablíkem. Opadaly z nich všechny listy, ale zase obrazily. Byly to pro ně asi hraniční podmínky. Katlejány s citrusy zimují v pohodě.

PříspěvekNapsal: 13 říj 2018 20:29 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Na kvajávu Ti začaly plodit docela brzy. Gratuluji.
Mě teď nasadilo 2 plůdky dvouleté Psidium striatulum - mělo by mít plody také žlutozelené s růžovým vnitřkem, ale listy jsou jiné - hodně úzké a protáhlé.
S těmi teplotami to mám u kvajávy také vyzkoušeno podobně. Okolo 10°C zčervenají listy a opadnou, ale ještě na jaře obrazí. Těch 5°C trvaleji je už problém. Ty nízké teploty okolo 5°C, možná až okolo 0°C vydrží jen, když je to na pár hodin a potom zase vyleze teplota přes těch 10°C (nebo lépe 15°C).

PříspěvekNapsal: 14 říj 2018 18:11 
Nový člen
Nový člen

ondřej píše:
Na kvajávu Ti začaly plodit docela brzy. Gratuluji.
Mě teď nasadilo 2 plůdky dvouleté Psidium striatulum - mělo by mít plody také žlutozelené s růžovým vnitřkem, ale listy jsou jiné - hodně úzké a protáhlé.
S těmi teplotami to mám u kvajávy také vyzkoušeno podobně. Okolo 10°C zčervenají listy a opadnou, ale ještě na jaře obrazí. Těch 5°C trvaleji je už problém. Ty nízké teploty okolo 5°C, možná až okolo 0°C vydrží jen, když je to na pár hodin a potom zase vyleze teplota přes těch 10°C (nebo lépe 15°C).

To je právě problém zimování Kvajávy s citrusy. Citrusům v zimě nesvědčí, když teploty lezou nad 12 stupňů. Proto pro jistotu u Kvajáv přihřívám kořeny a kvůli citrusům skleník v zimě chladím. Jinak v sezoně už nebyl rozdíl mezi těmi co opadaly ve skleníku a těmi co zimovali v teple.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 115 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina