SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 21:27

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kakaovník pravý
PříspěvekNapsal: 06 lis 2015 20:04 
Nový člen
Nový člen

No takže jsem zkoušel 2 způsoby klíčení. 4 semena na vlhký ubrousek, světlo, vlhkost, teplota 25 stupňů - vyklíčilo 0
druhý způsob klíčení - kokosové vlákno - 33 semen - vyklíčeno 33 semen - klíčeno pod LED páskem 93 CRI, teplota světla 6500 K, teplota místa klíčení - 28°C, vlkhost 98%
zde foto:
Obrázek Obrázek

každopádně jeden kakaový lusk mi tímpádem vyklíčil celý :) Ostatní semena z Malajsie zatím nic

PříspěvekNapsal: 14 lis 2015 16:46 
Nový člen
Nový člen

Takže update po pár dnech...Udělal jsem si z polykarbonátu malé terárko, kde budu následně růst kakaovník. Rozměry jsou 50 délka, 45 výška, 30 hloubka. Jinak dneska jsem je opravdu opatrně rozsadil.¨Doufám, že jsem neporušil kořenový bal, příště opravdu budu sadit pouze do Jiffin a budu mít klid. Nicméně je objednaný kakaový lusk Theobroma Bicolor z Brazílie, takže uvidíme. Jinak dneska probíhá měření vlhkosti a teploty v polykarbonátovém terárku :) Svítím LED páskem CRI 93, takže světlo tam mají. V pondělí dojde poštou UV pásek, takže ještě budu valit na to UV A,B.Zde foto:

Takže držte palce :) Jinak bych vyměnil za nejaké větší Psidium nebo nějaký Citrus, který není třeba zimovat, což si myslím, že opravdu těžko seženu...

Obrázek Obrázek Obrázek

PříspěvekNapsal: 27 lis 2015 12:27 
Nový člen
Nový člen

Tak po 13ti dnech jsem udělal fotku jak se jim daří. Rostou jako z vody, ale nelíbí se mi moc ty svěšené listy. Teplota nejde pod 22 stupňů a vlhkost je okolo 70%.

Obrázek

PříspěvekNapsal: 27 lis 2015 12:29 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Svěšené listy jsou v pohodě - to je způsob růstu, později se narovnají.

PříspěvekNapsal: 27 lis 2015 13:08 
Nový člen
Nový člen

Tak to jsem rád, ještě sehnat Theobromu Bicolor :) Ale nejsem zas takový blázen, abych plod objednal z Ebaye za 2000 s dopravou. Do botanických zahrad jsem už psal, a zatím nikdo nic.

PříspěvekNapsal: 27 lis 2015 22:52 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

T. bicolor (Mocambo) jsem měl vloni 2 malé rostlinky, ale byly nějak hodně choulostivé a po několika měsících mi odešly. Se semeny neporadím, protože mi je poslal kamarád z Indie a on je měl od někoho z Reunionu. Navíc ta semena vydrží klíčivá jen několik dní. Pokud bys na ně někde narazil, tak si je nech poslat určitě v něčem malinko vlhkém (rašelina, kokosový substrát, vermiculit, v nejhorším ubrousek), ale pozor na normální hlínu, to by zas mohli stopnout celníci na Ruzyni. No jistota je celý lusk, ale jak píšeš, je to zase poněkud mimo finančně.

PříspěvekNapsal: 28 lis 2015 20:12 
Nový člen
Nový člen

a kdyby nás na ten lusk bylo víc a podělili bysme se o náklady a semena tak by to snad šlo ne?

PříspěvekNapsal: 28 lis 2015 20:17 
Nový člen
Nový člen

Problém je, že doprava z Jižní Ameriky trvá asi 3 týdny, takže to je problém.

PříspěvekNapsal: 28 lis 2015 22:48 
Nový člen
Nový člen

chce to aby to poslali jako celý lusk pak to vydrží velmi dlouho

PříspěvekNapsal: 29 lis 2015 09:37 
Nový člen
Nový člen

Takže teď jsem se díval, a z EBAYe zmizel plod theobromy bicolor. Jsou tam pouze rostliny - malé semenáčky, ty ale opravdu nepřežijou, takže třeba počkat :) Ještě, že jsem objednal ty semena Theobroma Grandiflorum. Otázkou v jakém stavu přijdou.

PříspěvekNapsal: 07 pro 2015 18:56 
Nový člen
Nový člen

Nooo tak po pár dnech dávám aktuální foto jak se daří kakaovníkům. Ještě něco se vyklubalo ze semínek z Malajsie, ale co to je, to faaakt netuším...
Obrázek Obrázek Obrázek

Nooo a zde je ta novinka :)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Naposledy upravil tehaix dne 07 pro 2015 19:56, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 07 pro 2015 19:34 
Čestný člen
Čestný člen

Tak to ti tehaix zavidim me zatim nic nevyrasilo nevim jak Ondrovi. (no)

PříspěvekNapsal: 07 pro 2015 19:50 
Nový člen
Nový člen

vanhelsing02 píše:
Tak to ti tehaix zavidim me zatim nic nevyrasilo nevim jak Ondrovi. (no)

No ještě mi vyklíčil Jackfruit, ale to není žádná věda :) tam je dobrá klíčivost, potom carica papaya - ta klíčí jako plevel :) a teď toto :) Nevím hlavně co to je, ale chce to čas. Jinak další semeno mi v půlce luplo, takže možná bude další, ale opět nevím co to bude :D

PříspěvekNapsal: 07 pro 2015 22:08 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

No, Jardo já jsem to s těma semeny nějak nezvládl. Sice mi pustily kořínek, ale nad zem nevyrazily a shnily. Asi to chtělo víc tepla. :( Naštěstí mám jeden kakaovník, co jsem koupil loni v Brně na výstavě citrusů.

PříspěvekNapsal: 07 pro 2015 22:18 
Nový člen
Nový člen

Ja klicil v terarku kde bylo 90% vlhkosti. Klicil jsem v kokosevem vlaknu spolu s vermikulitem. Pred zasazenim jsem boby oloupal z lepkave duzniny a nechal 20 min ve vodě s hypermanganem. A klíčivost byla cca 90%. Plod byl cerstvy-cca 7 dni od utrzeni ze stromu

PříspěvekNapsal: 13 pro 2015 14:33 
Nový člen
Nový člen

Vymenim par kakaovniku, nemam to uz kam davat a zacina se to trosku na sebe mackat. Z 1 mesic shnileho kakaoveho lusku mi zaclo klicit dalsich 5. Kdyby byl nekdo z Moravskoslezskeho kraje, necht mi napise a nejak se domluvime (nechce se mi to nekam vozit dal, kdo si prijede, klidne at je z ASe :) ) Zatim to mam v terarku, kde se snazim udrzovat vlhkost, ale bohuzel to nenafouknu, potrebuju trosku mista a na suchy vzduch se to bojim zatim dat.

PříspěvekNapsal: 13 bře 2017 16:51 
Nový člen
Nový člen

Zdravím, přátelé!
Jak tak koukám, docela toto téma umklo, dle mého by to chtělo znovu trošku rozjet. :)

Za pár dní tomu bude rok, co jsem se kakaovníkům začal věnovat a chtěl bych se podělit o své zkušenosti s dalšími lidmi, kteří se o tuto rostlinu zajímají.

Začal bych hlavní otázkou.. Kde bych měl kakaovník sehnat?
Jakožto oddaný fanatik jsem neváhal ani chvíli a do pořizování kakaovníku jsem se vrhl jako cisterna s organickým hnojem, které selhaly brzdy! :)
Má prvotní myšlenka vypadala tak, že jsem chtěl sehnat celý kakaový lusk. A kde jinde v Česku/Slovensku by šel sehnat, než v našich botanických zahradách. Psal jsem asi 10. Jediná, která mi vyšla vstříc, je botanická zahrada Univerzity Jozefa Šafárika v Košicích. Při mé smůle jim údajně kakaovník (40 let starý exemplář) nedávno uhynul. Proto jsem nechal nějakého snění o kakaovém lusku a začal jsem hledat prodej samotné rostliny. Po nějaké chvíli jsem narazil na E-shop Neleň pro Zeleň (http://www.nelenprozelen.cz/). Tam prodávají dokonce 2 druhy kakaovníků (Forastero a Criollo). Jsou velice ochotni poradit při jakémkoliv problému, nehledě na to, že pán, který pro tento E-shop pěstuje právě kakaovníky, má vcelku dlouholetou praxi s těmito rostlinami a ví toho o nich opravdu hodně! Co je ale hlavní, je to, že kakaovníky koupené přes Neleň pro Zeleň Vám opravdu vydrží, vzhledem k faktu, že jsou od malička pěstovány v bytových podmínkách.. :D
Ihned jsem si koupil 3 rostliny, které mi drží i do dnešních dnů (což se sám divím, jelikož jsou to první, mnou pěstované rostliny).
Co se týče další otázky.. Jak to mám pěstovat?
Nebudu tady psát již mnohokrát zmiňované informace o tom, kde má být kakaovník umístěn, jakou by měl mít kolem sebe teplotu, vlhkost, atd.. Tyto informace najdete na internetu naprosto jednoduše.. :) :P

Spíše bych chtěl napsat o nějakém problému, se kterým se potýkám do teď.. A to je zasychání listů. Když se podívám na fotky v tomto tématu (Třeba od ovar nebo Rade), tak jejich rostliny mají krásné zelené listy, které jsou podle mě i rok staré a stále nezaschly natolik, aby to ubíralo na jejich kráse. To se nedá říct o mých. Když mi vyrostly minulý rok poslední nejmladší listy, tak jsem si řekl, že je nenechám ani trochu uschnout. Rosím je každý den nejméně 3x. A stále po nějaké době o něco více schnou. Řekl bych, že by to mohlo být především menšími intervaly hnojení (za tu dobu, co je mám, jsem je pohnojil málokrát), nebo špatným pH vody. Samozřejmě je na vině určitě i menší vlhkost vzduchu, ale ta by se přece měla alespoň trochu vyvážit pravidelným rosením všech rostlin, nebo ne?

Děkuji pro případné rady a jakékoliv odpovědi! :)

PříspěvekNapsal: 13 bře 2017 21:40 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

To jsem rád, že se někdo další pouští do nějakého tropického ovoce. (bravo)
Kakaovník je dost choulostivá rostlina pro normální pěstování v bytě. Já ho mám v zimní zahradě a i tam mi zasychají částečně listy (malá vlhkost vzduchu, hlavně v zimě). Bez problému to bude jen v tropickém skleníku.
Nějaké další postřehy jsou na mých stránkách tady: ODKAZ

PříspěvekNapsal: 14 bře 2017 15:14 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Bydliště: Spišská Nová Ves 430 m. n. m., záhrada cca 530-540 m.n. m.
S Košicami máš pravdu, ja som mal odtiaľ tiež plod, bol som tam osobne a proste o neho požiadal. Ale ako píšeš, kakaovník už nemajú, pred nejakým časom sa im v zime pokauilo kúrenie a odnieslo to veľa tropických rastlín, medzi nimi aj kakaovník. Ale inak všeobecne nie je problém sa s nimi dohodnúť a získať nejaký materiál.

PříspěvekNapsal: 14 bře 2017 21:29 
Nový člen
Nový člen

Nazdár, Ondro,
Zprvu jsem si to taky myslel, že jakmile si kakaovníky pořídím, budu je muset mít buď v nějakém velkém teráriu, nebo přímo v zimní zahradě, kterou však nemám. Naštěstí tomu tak není, pokud kakaovníky jsou zvyklé od semínka vyrůstat v pokojových teplotách.. Jako, co je moc, to je moc, takže pod 20 °C už začíná přituhovat.. :twisted: :D
Ale jinak to jde vcelku v pohodě, pokud odmyslím to zasychání listů, čímž se dostávám ke tvému kakaovníku, který podle mě vypadá skvěle, oproti mým :!: :D Jak je vůbec starý? Tipuju mu tak 2-3 roky, ale nevím.. Mé kakaovníky rostou celkem pomalu (za ten rok, co je mám, vyrostly ani ne o cm), tento rok budu muset více přihnojovat.. :D

Jinak Martine, taky zdravím,
takže to přeci jenom byla pravda.. Škoda toho, když jsem viděl fotky na netu, jak vypadal, tak takový vzrostlý strom nemají ani v Praze ve Fata Morganě (A to jsem tam byl minulý rok v prosinci 8-) ).. Když se dostanu zpátky k tomu, které botanické zahrady (BZ) by ne/byly ochotny kakaový lusk poskytnout, tak v Košicích mě odkázali na BZ Fakulty tropického zemědělství v Praze, leč ani tam, stejně jako z Fata Morgany, mi nepřišla odpověď. V BZ Brně mi pro změnu bylo odepsáno, že uzrálé kakaové lusky nechávají uschnout a dále je používají pro výstavy. Z ostatních BZ mi odepsali, že kakaovník mají, ale jak jsem čekal, byly to ještě mladé neplodící rostliny. :?

Takže pokud chce v naších krajích někdo sehnat celý lusk, bude muset najít člověka, který mu to obstará, nebo malinko zariskovat a koupit kakaový lusk na vlastní pěst přes internet, ale do toho se ani mě (ačkoliv jsem do této rostliny zapálený) nechce.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina