SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 28 říj 2020 18:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 04 říj 2012 12:36 
Nový člen
Nový člen

Už jsem házel dotaz na jiné kdysi aktivní fórum (yuccaland) ale stále bez odpovědi a koukám že nejaktivnější uživatelé se stejně přesunuli sem :-)

Zkusil jsem svůj první výsev banánovníku. Mělo by jít o Musa sikkimensis Red Tiger.
Namáčel jsem je celkem 3 dny a měnil vodu. (bohům žel jsem tehdy netušil že by měla být teplá) Následně jsem je zasadil do čistého mokrého perlitu a zakryl folií.

Máte zkušenost jestli tomuto druhu prospěje zvýšení tepla pro klíčení? Reálně bych ho umístil na horní stranu osvětlení vitríny které vcelku pěkně hřeje, ale jen cca 14 hodin denně. trocha kolísání tepla by nemusela vadit. Co na to zkušení pěstitelé. je lepší zkusit toto nebo nechat raději klíčit při konstatních 21°C?

PříspěvekNapsal: 04 říj 2012 14:20 
Administrátor
Administrátor

Zbyňku, vítám tě mezi námi.

PS: Máš krásné stránky, zase mám co číst... (bravo) (mám)

PříspěvekNapsal: 04 říj 2012 17:11 
Nový člen
Nový člen

Díky za uvítání i pochvalu webu, má to porát ještě dost much. Zejména aktualizace pokulhává :-) Ale to už je mimo téma. ;)

PříspěvekNapsal: 04 říj 2012 22:18 
Ahoj Zbyňku,

v zásadě jde jen o to, aby byla semena čerstvá, pak jim stačí i 20°C. I čerstvá ale můžou klíčit týdny, a jakožto subtropickému druhu určitě bude vyhovovat určitá teplotní amplituda, kupř. ve dne 27°C, v noci 20°C, ale mám vyzkoušeno, že co vyklíčit má, vyklíčí i když bude stále 30°C, nebo stále 20°C... Taková starostlivost se vyplácí většinou jen při větším množství semen, nebo při extra náročných semenech, jako třeba pistácie, nebo některé subtropické palmy.

PříspěvekNapsal: 25 úno 2013 13:37 
Čestný člen
Čestný člen

Tak dnes dorazila semena šesti druhů rodu Musa, byla výborně zabalena, snad nějak nenamrzla. Už se máčí v teplé vodě s kapkou Atoniku. Chtěl bych se zeptat jak je to s tím, že některá semena plavou a některá jsou u dna? Kdysi nás učily profesorky, že se tak dá předběžně odhadnout klíčivost, samozřejmě ne na 100%. Děkuji za odpověď. (děkuji)

PříspěvekNapsal: 25 úno 2013 14:07 
Čestný člen
Čestný člen

Tak už jsem to zjistil, ta co plavou na hladině budou nejspíš neklíčivá. Tak to je zatím dobré, téměř všechna jsou u dna §ok , jen všechna yunnanensis jsou na hladině §no .

PříspěvekNapsal: 25 úno 2013 14:19 
Zpravidla je tomu opravdu tak, že plovoucí semena jsou vyschlá. Ale máčej semena aspoň 2 dny ve vlažné vodě a uvidíš, jestli se nepotopí. Ale i pokud by se nepotopila, tak bych je určitě zkusil vysadit.

PříspěvekNapsal: 25 úno 2013 14:29 
Čestný člen
Čestný člen

(děkuji) za potvrzení, jinak je budu set do cocopressu s trochou klasické zeminy co my zbyla, tak jsem to smíchal, ale je to jen ždibet. Teplotu v teráriu budu držet kolem 25-27´C. To je na snadě otázka, když je teplota vzduchu v teráriu 26´C, bude mít i substrát takovou teplotu? Vždycky se mi zdálo, že je chladnější, což může být jen pocit kvůli vlhkosti. Měřil jste to někdy někdo?

PříspěvekNapsal: 25 úno 2013 14:37 
Je to opravdu jen pocit, substrát je mokrý nebo vlhký, určitě znáš pocit, když je teplota vzduchu 26 stupňů, že je horko i ve stínů, ale voda o teplotě 26°C už tak teplá nepřipadá :D .

A co se týče toho substrátu, když zaliješ čistý nový cocopres vřelou vodou, je z toho opravdu skvělý a po krátkou dobu i poměrně sterilní substrát. Pokud do toho ale vmícháš klasický substrát, tak každý substrát obsahuje určité patogeny a spóry plísně. Tím jsi vlastně infikoval celý substrát, to bych příště nedoporučoval ;) . Ale samozřejmě je to tak, že pokud jsou semena klíčivá a vyklíčit mají, tak vyklíčí i v trusu :D . Ta sterilnost substrátu je důležitá spíš pro semena, která klíčí dlouho, nebo jsou velice citlivá, nemají ochranné osemení, nebo klíčky jsou náchylné na houbové choroby.

PříspěvekNapsal: 25 úno 2013 14:46 
Čestný člen
Čestný člen

Já budu ten substrát dávat ještě do trouby, dělám to vždy když cokoli seju. Rozprotřu ho na plech, pokropím a nechám při 150´C dokud není jen vlhký ;)

PříspěvekNapsal: 25 úno 2013 15:50 
Nový člen
Nový člen

Tak po prectení vasich príspevku jsem se sel podívat na sve semena a presne po deseti dnech od namocení ( 48 hod. ve vode o teplote 34 stupnu) jdou videt první klícky u Ensete ventricosmus a musa sikkimensis, tak doufam ze po mem rýpaní do substratu to rozdýchaj, jinak jsem je sazel do lignocelu kde je pres den teplota 36 stupnu a v noci cca 25...

PříspěvekNapsal: 25 úno 2013 15:55 
Čestný člen
Čestný člen

(wow) to je fofr. Gratuluji, snad i mě se zadaří, odkud byla Tvá semena?

PříspěvekNapsal: 25 úno 2013 16:11 
Hezký Stando! To byl fofr (cink) .

PříspěvekNapsal: 25 úno 2013 19:08 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

dotaz na klíčící znalce - před měsícem mi vyklíčili 2banánovníky - bohužel nevím jaké (lasiocarpa nebo Musa X Paradisiaca) :D to, ale není dotaz..to se pozná časem. Dotaz zní - máčel jsem 2dny - jsou u kotle - takže teplota 27-32°C. Poté dány do kokosového substrátu někdy 25.listopadu. Myslíte,že má smysl je ještě znovu vyndat a namočit-napilovat a dát znovu do ligocelu nebo je nechat?

nevím čím to, ale krom glaucumu se mi moc nedaří...ty když jsem vloni i předloni klíčil tak vše bylo rychlé a řekl bych tak 90%

PříspěvekNapsal: 25 úno 2013 21:33 
Nový člen
Nový člen

Děkuji, semena jsem zkusebne koupil od tropiku... :)

PříspěvekNapsal: 27 úno 2013 18:28 
Čestný člen
Čestný člen

Tak ta semena Musa yunnanesis, která původně plavala na hladině, jsou již všechny u dna, tak budu doufat, že aspoň některá vzejdou. :)

PříspěvekNapsal: 28 úno 2013 23:16 
J.J. píše:
dotaz na klíčící znalce - před měsícem mi vyklíčili 2banánovníky - bohužel nevím jaké (lasiocarpa nebo Musa X Paradisiaca) :D to, ale není dotaz..to se pozná časem. Dotaz zní - máčel jsem 2dny - jsou u kotle - takže teplota 27-32°C. Poté dány do kokosového substrátu někdy 25.listopadu. Myslíte,že má smysl je ještě znovu vyndat a namočit-napilovat a dát znovu do ligocelu nebo je nechat?

nevím čím to, ale krom glaucumu se mi moc nedaří...ty když jsem vloni i předloni klíčil tak vše bylo rychlé a řekl bych tak 90%

Jirko, veškerá banánovníková semena po napilování spíše hnijí. Klíčí bez skarifikace. Jestli od té doby nevyklíčily, šance je minimální, ale když je vyndáš a zkusíš opatrně píchnout špejlí do klíčního otvoru, tak hned poznáš co a jak.

A jestli potřebuješ identifikovat semenáčky, tak podle semen, jestli je na sobě ještě mají. Lasiocarpy jsou úplně hladké a pokud vím, tak všechny Musy mají semena hrbolatá.

PříspěvekNapsal: 01 bře 2013 10:28 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

tak s tim pilovaním si dovolím nesouhlasit - alespon u glaucumu vsechna napilovana naklícila o 50% dřív a řekl bych i že kličivost je +25%

ad. semenáčky...semeno je pod zemi a kvuli identifikaci uz tam vrtat nebudu :) vsak uvidime - bude to překvápko :D

PříspěvekNapsal: 01 bře 2013 13:29 
Jo, tak jsem to asi dělal špatně. A nebo tehdy na starých semenech, byly od nějakého prodejce v tuzemsku.

No tak i na listech to poznáš brzo, Musella má listy od malička tužší bych řek.

PříspěvekNapsal: 01 bře 2013 22:32 
Čestný člen
Čestný člen

Tak jsem dnes uskutečnil výsev §ok udělal jsem si takový menší skleník z terária, mám tam dvě 60W žárovka jako primární zdroj tepla, jinak je to celé umístěné u topení, aby to moc nechladlo. Jinak je tam teplota mezi 25´ a 34´C. Na noc to budu vypínat, snad se zadaří a vzejde maximum (cool) Ještě se optám, mám ještě ten výsev preventivně postříkat přípravkem proti plísním aliette 80?? (děkuji)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina