SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 13 srp 2020 19:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 09 čer 2012 09:08 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Ja mam zelene ventricosum od Radima. Rozdelil skom ich na skuku po 48 namoceni cast do kokosoveho substratu a cast do substratu na zelene rastliny s trochou univerzalneho. Mam ich v izbe kde je priemerna teplota okolo 24 stupnov. Zatial po 6 tyzdnoch ani naznak. Zrejme im treba viac tepla,lebo to,ze je v izbe 24 nezarucuje ze aj substrat bude tolko mat

PříspěvekNapsal: 09 čer 2012 09:30 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

tak já mám dobré zkušenosti jen s ensete glaucum - klíčí tak 80-90% a to velmi rychle (aspon mi to tak přišlo..). Semena jsem lehce obrousil jemným brusným papírem, pak namočil na 48hodin do teplé vody (umístěno u kotle) a pak umístěno v ligocelu opět u kotle..první klíčili už po 2týdnech..poslední tak po 7...pak už nic.

zkoušel jsem ještě vuletinu - 3x - nikdy nic, pak ještě ensete superbum - to mam už 5měsiců a také nic..už tomu pomalu přestávám věřit

PříspěvekNapsal: 09 čer 2012 12:18 
Ensete glaucum - klíčí z rodu Ensete opravdu asi nejlépe, ačkoliv takovou úspěšnost jako J.J. zatím nemám.

Ensete ventricosum - sel jsem 150 semen, po měsíci bez aktivity jsem semena vyjmul, opláchl, po umytí jsem si všiml, že 21 semen má "otevřený poklop" :lol: a leze klíček, tak jsem je dal zpět. Bohužel tyto klíčky zřejmě do jednoho shnily :cry: :roll: . Ještě do toho jdeme jednou, z jiného zdroje, protože běžná klíčivost je údajně až 70%.. Bobe asi tě moc nepotěším, ale je to s nimi zlé. Nevytahuj je ale ze země, třeba se poštěstí a klíčky neshnijí, jestli vyklíčí.

Ensete superbum - zatím semena ani neklíčí, ani nehnijí...

Musella lasiocarpa - po docela neúspěšných pokusech jiných jsem se rozhodl je vyzkoušet. Vyklíčily jako první ze všech mých banánovníkových semen, ale percentuální úspěšnost nakonec nebyla nic moc. Někdo doporučuje stratifikovat.

Musa "Darjeeling Giant" - první klíčky se ukázaly až za 2 měsíce po výsevu (což je nyní) a dále se uvidí.

Musa yunnanensis - první klíčky již po 10 - 15 dnech, zatím vypadá dosti nadějně, bude mít nejspíše nejvyšší klíčivost (jiný zdroj než všechna předchozí semena).

PříspěvekNapsal: 09 čer 2012 13:20 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Radime mas / mal si tie semena v dakom propagotore alebo pri nejakom zdroji tepla? Tehla hlavne tie ventricosum alebo len daka izbova teplota? Ak z toho noc.nebude,skusim este ked zacne nova vykurovacia sezona :) informuj potom ako si dopadol s novou varkou ;)

PříspěvekNapsal: 09 čer 2012 20:37 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Já mám některá semínka na hřejivé podložce, něco mám v boxech a něco jenom tak při pokojové teplotě a neklíčí zatím zhola nic. Takže já jdu zkusit ten šmirgl ;)

PříspěvekNapsal: 10 čer 2012 06:26 
Nový člen
Nový člen

Mna by zaujmala mozna sprosta otazka, jak mam semena ponorit hlboko do zeme a jak ich mam otocit? Teda jak zistim kde ma hlavu a kde nohy :?: :shock:
Ked som mal na posledy to velke gulove tak bolo umiestnene v skleniku ale zas tam zemina vysichala ze som to ani nestihal kropit tak mozna ze preto, teras by som skusil asi skor chladok a mozna pod pohar?

PříspěvekNapsal: 11 čer 2012 16:21 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak jsem našla krásného Maurelíka, klíčeno v kokosu na podložce a v zip sáčku. Semínko je zasypané mokrým kokosem cca 2cm. Doba klíčení odhadem 3 týdny (bez namočení v teplé vodě). Na podložce je týden, předtím byl při pokojové teplotě.

Přílohy:
DSC_0034.JPG
DSC_0034.JPG [ 144.6 KiB | Zobrazeno 4657 krát ]

PříspěvekNapsal: 11 čer 2012 20:24 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Maurelik nema semena, myslis asi zelene ventricosum :)

PříspěvekNapsal: 11 čer 2012 21:53 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Nakoupila jsem jako červené Ensetečko v Indii, tak uvidíme, co z toho nakonec vyleze:)))

PříspěvekNapsal: 11 čer 2012 23:06 
No téda, kam ty naty nákupi chodíš :shock: :mrgreen: . Já mam depky chodit támhle za roh pro rohlík a ty rovnou do Indie :D .

Ale taky tě zklamu, maurelík ti z toho určitě nevyleze :roll: ;) . Je to nejspíš zelené ensete, nebo v lepším případě, nějaký zajímavý kultivar, třeba superbum :mrgreen: .

Maurelík je genetická mutace od zeleného ensetečka, a když zaplodí maurelík, tak jeho mladý jsou zelený :mrgreen: . Maurelíci se množí ve velkým jen invitro 8-) .

PříspěvekNapsal: 12 čer 2012 07:41 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak už jsem to taky našla. Červený vyleze pouze 1 z 10000 semínek. Hm, tak to u mě nehrozí :lol: Ale to zas tak nevadí, zelené Ensete ještě nemám. I když teda mám taky další semínka od Radima - tak aspon srovnám klíčivost dvou zdrojů 8-)
Jinak jsem vyhrabala lísteček od těch semínek a je tam napsané: Seeds Musa Ensete Red Banana.

PříspěvekNapsal: 13 čer 2012 16:11 
Bobface píše:
Radime mas / mal si tie semena v dakom propagotore alebo pri nejakom zdroji tepla? Tehla hlavne tie ventricosum alebo len daka izbova teplota? Ak z toho noc.nebude,skusim este ked zacne nova vykurovacia sezona :) informuj potom ako si dopadol s novou varkou ;)

Bobe mám na semínka takový mini foliovník se čtyřmi policemi, je tam průměrná teplota tak 24 -28°C, jednou za čas 20 nebo i 36°C

PříspěvekNapsal: 25 čer 2012 15:23 
Nový člen
Nový člen

Tak som dnes vysadil par odrod bananovnikov a som zvedavy ci nieco vyleze...
Odrody:
Musa velutina
Musa sikkimensis
Musa ornata
Musa coccinea
Ensete ventricosum

Krom toho putovalo do zeme aj bambus obri a Agáve Parryi, Agáve Parryi ma dokonca uz aj klicky ktore vyklicili vo vode.Vsetky semena som mal namocene asi 3 dni a agavky sa uz ukazuju...Dal som na ne asi 1cm vrstvu zeminy tak budem cakat az nieco vyleze...

PříspěvekNapsal: 26 čer 2012 12:22 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak je to zelené Ensete Ventricosum, po dvou týdnech od vyklíčení má první list (nalevo). Napravo je Musa Velutina, neskutečně dlouhé klíčení (snad dva měsíce) a teď první list, ale je tááák hrozně pomalá :lol:

Přílohy:
DSC_0103.JPG
DSC_0103.JPG [ 74.45 KiB | Zobrazeno 4473 krát ]

PříspěvekNapsal: 02 črc 2012 13:35 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Dnes som pozeral dve semiacka E. Ventricosum co som zasadil do zmesi na zelene rastliny. Pred tyzdnom som ich vzal do kanclu kde na ne pece slnko a na jednom som bud objavil plesen alebo co by ma viac potesilo naznak klicenia. Dufam,ze to bude ta druha moznost,nebudem uz do neho vrtat nechal som ho v zemi,tak uvidim co z toho bude

Přílohy:
IMAG0400.jpg
IMAG0400.jpg [ 384.47 KiB | Zobrazeno 4429 krát ]

PříspěvekNapsal: 30 srp 2012 15:25 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

tak jsem před měsíce vysel semena a doufal, že něco vyroste a ono ano :)
dokáže to potěšit když něco vyroste. zatím mi vyklíčilo 8 rostlin
5 rostlin Ensete glaucum bohužel jedna to nezvládla
2 Ensete ventricosum
a 1 Musella lasiocarpa na tu jsem opravdu hrdý
tak jsem zvědav jestli ještě něco vyroste :?: . semena tam ještě nějaká jsou

Přílohy:
Zahrada - 2012  033.JPG
Zahrada - 2012 033.JPG [ 266.2 KiB | Zobrazeno 4212 krát ]

PříspěvekNapsal: 09 zář 2012 17:22 
Čestný člen
Čestný člen

Bydliště: Paračov,okr.Strakonice,482 m.n.m.Teploty měřené 1,5 m.n.z
Já vysejval musellu před 3 měsícema a nic.Máčel jsem je 2 dny ve vlažný vodě, kokosovej substrát, miniskleníček jsem jim slepil a nic.... :evil: Asi tak před třemy týdny jsem v tom mym bordelu u PC našel ještě dvě semátka od Radima, tak jsem je přebrousil pilníkem na nehty, dal do misky s vodou na sluníčko na skalku a večer je zasadil do obyčejnýho zahradnickýho substrátu.No a v pátek to jdu zelejt a jedno už je venku :o
Příloha:
Musella.JPG
Musella.JPG [ 469.43 KiB | Zobrazeno 4169 krát ]

PříspěvekNapsal: 09 zář 2012 17:29 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

ono mi to ozaj niekedy pripada, ze cim viac sa na tie semiacka vyprdnes a nechas ich na pospas, tym lepsie a rychlejsie vyklicia. Ja som urobil enseteckam celkom slusne prostredie po troch tyzdnoch zatial ani naznak

Přílohy:
9dn4ghxz3qa3umnggypw.jpg
9dn4ghxz3qa3umnggypw.jpg [ 165.8 KiB | Zobrazeno 4168 krát ]

PříspěvekNapsal: 09 zář 2012 19:41 
Martine, tak to je paráda :) .

Bobe, nevěřím že z toho nic nebude, s Rudou jsme měli klíčivost kolem 60%. Nemusíš jim dělat takové mikroklima, já je měl volně v teplotě mezi 21 - 30°C. Někdy je horší semena zakrývat ze dvou důvodů, jednak v uzavřeném prostředí se snadněji tvoří plísně a jednak následně vyklíčené rostlinky si zvyknou na dávku vzdušné vlhkosti a jak sundáš tu flašku, tak si budou muset zvykat na sušší a chladnější vzduch. Ale vymyšleno to máš hezky, to se musí nechat §ok .

PříspěvekNapsal: 09 zář 2012 20:23 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Ja dufam, ze z toho nieco bude. Asi ich necham uz otvorene aj ked sa bojim, ze pri otvoreni sa mi do nich pustia smutnice :/ este mam trosku s nimi problem, ale snazim sa ich likvidovat

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina