SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 06 dub 2020 23:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 310 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Musa Basjoo
PříspěvekNapsal: 16 bře 2011 08:27 
Nový člen
Nový člen

Odolnost banánovníku Basjoo je obdivuhodná. Zimoval jsem ho ve sklípku na chatě. V zimě jsem shodil z terasy velké množství sněhu. Díky tomu se do sklípku dostala voda. Basjoo byl řadu dní úplně potopený v ledové vodě. Po přemístění do skleníku už vyrážejí nové listy a rostlina zjevně nijak neutrpěla.

J.Č.

Předmět příspěvku: Re: Musa Basjoo
PříspěvekNapsal: 07 čer 2011 21:02 
Banány jsou v období klidu velmi odolné, vlhko při zimování jim nevadí, horší je to s teplotou, nutně potřebují pod 10 st, jinak musí být v hlíně.

Letošní stav banánů posuďte sami, 5 velkých banánů jsem musel uříznout až u země, ty menší klacíky co tam trčí přežily jen tak tak a až teď začínají růst, jediná Irena a jedna její odnož přežily špatné zimování a jarní mrazíky prakticky nejlépe.

Malé odnože jsou po mrazíkách překvapivě v pořádku, našel jsem jen 2 v bídném stavu z toho jednu sežrali slimáci :evil: .

Přílohy:
DSCF2101.JPG
DSCF2101.JPG [ 738.33 KiB | Zobrazeno 8119 krát ]
DSCF2102.JPG
DSCF2102.JPG [ 786.99 KiB | Zobrazeno 8119 krát ]

PříspěvekNapsal: 16 srp 2011 12:48 
Nový člen
Nový člen

Zatím přezimuji ve skleníku, je to pohodlnější než vyrábět zateplovací krytí.

Přílohy:
2011_0815_075339AA.jpg
2011_0815_075339AA.jpg [ 316.56 KiB | Zobrazeno 8060 krát ]

PříspěvekNapsal: 16 srp 2011 12:58 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Citace:
Zatím přezimuji ve skleníku, je to pohodlnější než vyrábět zateplovací krytí.

a jaký máš skleník? to protopíš asi pěkné peníze...

Rudo-Radime - od jake velikosti zimujete bananovniky mimo zeminu-květináč? Jde mi o to, že mám několik banánovníku ze semínka a do zimy asi nebudou metrové...ikdyž některe druhy uz jsou i větší :)

PříspěvekNapsal: 16 srp 2011 14:33 
Ahoj Jiří,

menší basja můžeš zimovat o doma na parapetu, nebo i někde poblíž okna, pokojovou teplotu vydrží a navíc trochu aspoň narostou. Nebo je stačí dát na chladnější místo 10-18°C, aby tolik nerostly a měly pak lepší start příští rok. Zimovat malé rostlinky basjů třeba technikou sklep, jsem nezkoušel a ani to nedoporučuju. I velké rostliny mají někdy problém ztrávit půl roku ve sklepě, natož pak malé rosliny s minimen zásobních živin z cormu 8-) .

PříspěvekNapsal: 17 srp 2011 09:25 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

dík za radu, myslíš teda, že lepši takto zimovat i ostatní - Ensete glaucum, Musella lasiocarpu, Ensete ventricosum...
btw: nenapsal jsi od jaké približne velikosti (nebo stáří) zimuješ variantou "SKLEP"

PříspěvekNapsal: 17 srp 2011 12:12 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

ahoj,
mužu se zeptat na podminky pěstování u tohoto bananovniku- Musa siam ruby

dale pak jeste dotaz na - Musa basjo red (cim se lisi od klacickeho basja - jen barvou "kmene" - videl jsem fotky a list mi neprijde barevny) navic jidne jsem videl zase o jine oznaceni toho siam ruby - ale u toho jsem "vygooglil" krasne cervene listy.

:idea:

PříspěvekNapsal: 17 srp 2011 14:31 
Povedlo se mi přezimovat basjoo s kmenem 30 cm, menší nedoporučuji ;) .

Od tom basju red jsem ti již psal na icq, ale určitě to někoho bude také zajímat.

Basjoo red má kořeny u Cavendishe :!: . A to je skara podstatný, hlavně odolnost, velké poškození již při -1°C, většinou už začne odhnívat i kmen. Rostlina je zhruba stejně velká jako Musa basjo a to kolem 7 metrů, plodí červené udajně jedlé banánky (další znak cavendishe). U nás nedoporučuji pěstovat, pokud nemáte tropický skleník :arrow: venku to nemá cenu, když to není ani odolný a pak to ani nic nevydrží :roll: .

Musa siam ruby, pokud se jedná o tu červenou variantu, tak je to spíše hodně tropická a vysoce elegantní forma banánu, pro nás bohužel neperspektivní, opět mohu doplnit, banány co nevydrží aspoň slabí mrazík, u nás nemá cenu kultivovat 8-) . Do skleníku bych ho necpal, pod ochuzeným světlem strácí barvu listů a tím i to, proč si ho kupujem :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 22 srp 2011 11:53 
Nový člen
Nový člen

Musa Basjoo jsem zimoval více let ve sklepě na chatě. Předtím jsem obvykle postříkal fungicidem. Podle doporučení z Internetu ho nechávám venku až do omrznutí listů pak ho seříznu pod listy, vložím do květníku a zasypu vlhkým pískem. Na jaře bylo obvykle nutné několik cm vrcholu odříznout. Nyní ho zimuji ve skleníku, už je na sklípek vysoký a navíc jsem měl problém ve sklípku s vodou - viz zpráva nahoře. S přezimováním malé rostliny ve sklípku jsem problém neměl.
J.Č.

PříspěvekNapsal: 22 srp 2011 13:13 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

JICA píše:
Musa Basjoo jsem zimoval více let ve sklepě na chatě. Předtím jsem obvykle postříkal fungicidem. Podle doporučení z Internetu ho nechávám venku až do omrznutí listů pak ho seříznu pod listy, vložím do květníku a zasypu vlhkým pískem. Na jaře bylo obvykle nutné několik cm vrcholu odříznout. Nyní ho zimuji ve skleníku, už je na sklípek vysoký a navíc jsem měl problém ve sklípku s vodou - viz zpráva nahoře. S přezimováním malé rostliny ve sklípku jsem problém neměl.
J.Č.

ahoj, jeste jsi mi ale neřekl jestli v tom skleniku přitapíš a jak.....jestli ne tak to přeci musi vymrznout....

PříspěvekNapsal: 23 srp 2011 10:33 
Nový člen
Nový člen

J.J. píše:
JICA píše:
J.Č.

ahoj, jeste jsi mi ale neřekl jestli v tom skleniku přitapíš a jak.....jestli ne tak to přeci musi vymrznout....

Samozřejmě ano. Držím teplotu těsně nad nulou. J.

PříspěvekNapsal: 23 srp 2011 10:39 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

můžeš mi ještě napsat jak máš velký skleník, čím připtápíš a na kolik to cca výjde? ja mám cca 6m skleník a přemýšlím, že bych ho využil na přezimování, jen bych nerad protopil majlant....přemyšlel jsem, že bych ho zkusil ještě třeba nějak zateplit třeba folii s bublinkou..viděl jsem,že prodávají s velkýma bublinama (3cm)

PříspěvekNapsal: 23 srp 2011 17:56 
Nerad vám skáču do řeči, ale už včera jsem začal pozorovat jakési podezření, které se dnes vyplnilo.

Irena začíná kvést :!: :!: :!:

Ale jsem trochu naštvaný, květ se sotva stačí vyvynout a příde zima, kdyby si to nechala na jaro, mohla dělat parádu celé léto :cry: :roll: .

Byla zakoupena na jaře roku 2008, od té doby z ní mám stovky odnoží, letošní výška je sotva i s listy 2 metry, kmen má jen cca 160 cm. Byl to můj úplně první banánovník co jsem si zakoupil, takže mám samozřejmně i radost, že se to vůbec povedlo.

Navíc se docela spekulovalo, jak to je s plodností banánovníků, které se na zimu vykopávají, já jsem typoval 4-6 let, ale jak vydno může to být i dříve. Ovšem si myslím, že opravdu záleží na tom počtu odrostlích listů, já jsem trochu napřed, díky tomu půl roku stráveném v zimní zahradě, kdy z 1 metru vyrostla 4 metry :mrgreen: .

Přílohy:
DSCF3486.JPG
DSCF3486.JPG [ 319.07 KiB | Zobrazeno 7970 krát ]
DSCF3487.JPG
DSCF3487.JPG [ 167.2 KiB | Zobrazeno 7970 krát ]

PříspěvekNapsal: 23 srp 2011 18:02 
Čestný člen
Čestný člen

Bydliště: Paračov,okr.Strakonice,482 m.n.m.Teploty měřené 1,5 m.n.z
Gratuluji........ :)

PříspěvekNapsal: 23 srp 2011 18:05 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak to teda gratuluju, a nebudeš ho přesazovat do skleníku ???? Chtělo by to asi co nejdřív, než mu mráz opálí listí.

PříspěvekNapsal: 23 srp 2011 20:02 
Díky ;) ,

popravdě jsem o přesazení vůbec neuvažoval :oops: ,

ale tedy po uvážení všech pro a proti, zřejmně v zemi zůstane, do 3 týdnů se květ s plody plně vyvine, což stačí do konce sezony tak nějak suvereně, plody jedlé nejsou a semena by zrála dalších 5-7 měsíců a když uvážim mohutnost cormu :arrow: nemá to cenu. Další a docela důležitý faktor, v době květu rostlina nemohutní a nevyvijí kořenový systém, takže by prostě nezakořenila po přesazení....
A jsou tu další věci, jakože, nemám prostě místo v zimní zahradě :roll: , já fakt nevidím ani jeden důvod proč jí přesadit :| .

Navíc docela přemýšlím, že jí nechám v zemi přes zimu, corm je velký jako menší dýně a má spousty odnoží, to už je akorád ten rozměr, který má šanci přežít zimu i s bídným zimováním :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 26 srp 2011 18:23 
Čestný člen
Čestný člen

Bydliště: Paračov,okr.Strakonice,482 m.n.m.Teploty měřené 1,5 m.n.z
Měl bych tu menší problem, na jaře jsem dával do země M.basjoo, stejně staré sazenice, stejná půda, stejné podmínky...
Přesto jeden roste jak blázen a ten druhej vypadá katastrofálně....
Asi tak deset metrů od nich jsou v záhonu rajčata a všechny odešly na plísen bramborovou.. :(
Je možný, že by ji jeden chytil a druhej ne :?:
Přikládám foto, je jen z mobilu, snad to k něčemu bude
Příloha:
Basjoo001.jpg
Basjoo001.jpg [ 148.48 KiB | Zobrazeno 7949 krát ]
Příloha:
Basjoo002.jpg
Basjoo002.jpg [ 250.62 KiB | Zobrazeno 7949 krát ]

PříspěvekNapsal: 26 srp 2011 20:11 
No zajímavé teda :? , jako evidentně se mu něco nelíbí :| , s plísní na banánech sem se u nás snad ještě nesetkal :idea: . Kdyby to byl problém se stanovištěm, moc vody, nebo třeba kusy omítky v půdě, tak by rostl deformovaně, ale bez opadu listů, maximáně by mu hnědly kraje listů. Tuto fakt vypadá na nějakou virózu :!: .

Nechci trapčit ale na palmparadise dala paní Muselíkova skvělí způsob, jak zjistit, jestli rostlina trpí houbovou nemocí, nebo bakteriální.

Já to překopíruju, ať to nepapouškuju :mrgreen:

"...můžete část nemocného listu vložit do vyvařené – 100% čisté zavařovací sklenice na ovlhčený filtrační papír (např. z kávovaru), uzavřít a nechat 2-5 dnů kultivovat. Přítomná houba během kultivace naroste. Pokud se neobjeví, bude se jednat s největší pravděpodobností o virový původ nemoci (viry také způsobují žlutozelené skvrny, ale nejsou časté). Ochrana proti virům neexistuje."

PříspěvekNapsal: 27 srp 2011 06:59 
Nový člen
Nový člen

J.J. píše:
můžeš mi ještě napsat jak máš velký skleník, čím připtápíš a na kolik to cca výjde? ja mám cca 6m skleník a přemýšlím, že bych ho využil na přezimování, jen bych nerad protopil majlant....přemyšlel jsem, že bych ho zkusil ještě třeba nějak zateplit třeba folii s bublinkou..viděl jsem,že prodávají s velkýma bublinama (3cm)
)

Skleník je 2.5 x 3.5 m, pultový. Stěny trojitě prosklené skly Helios. Střecha polykarbonát 16mm.
K vidění je na http://citrusari.webovastranka.cz/image ... %C3%A1stek
Topím akumulačkama vlastní výroby. Kdysi jsem je popsal v Citrusáři a převzal to i p. Šamla do jedné ze svých knížek. )
Článek Zkušenosti s provozem oranžerie mimo bydliště je na výše uvedeném webu ke stažení. Přikládám ho ale nevím nakolik to zde bude čitelné. Osázení rostlinami je dnes už jiné.
Vzhledem k tomu, že tam držím jen nemrznoucí teplotu náklady jsou únosné ale samozřejmě něco stojí. Zpaměti to nevím (moje žena by to vysypala z rukávu ale není tu (:-)).
Samozřejmě, že pro zimování Musa Basjoo by to byl luxus. Mám tam citrusy, mučenky, fuchsie, oleandry atd. V zimě je to nacpaný, že není kam šlápnout, na léto stěhuji na zahradu. Topení zapojuji počátkem listopadu.
J.Č.

Přílohy:
Ca34.jpg
Ca34.jpg [ 114.29 KiB | Zobrazeno 7932 krát ]
Ca12.jpg
Ca12.jpg [ 103.12 KiB | Zobrazeno 7932 krát ]

PříspěvekNapsal: 23 zář 2011 10:12 
Basjo se s tím květem nějak loudá :roll: .

Přílohy:
DSCF3351.JPG
DSCF3351.JPG [ 197.67 KiB | Zobrazeno 7898 krát ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 310 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina