SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 22 říj 2018 20:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 419 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: pěstování asiminy triloby
PříspěvekNapsal: 18 srp 2015 13:54 
Čestný člen
Čestný člen

Nevím jak vám, ale mě v tom žáru léta řádně propadala násada. Je toho plná zem. Přesto na stromcích zůstalo na ochutnání a naši spotřebu dost. A dnes konečně i napršelo.

PříspěvekNapsal: 18 srp 2015 14:23 
Administrátor
Administrátor

Abych řekl pravdu, já nevím z kterého úhlu se na to mám dívat ...
Podle mne letos jsme u nás zažili největší sucho co si pamatuji - nepršelo víc jak 3 měsíce. Na druhou stranu se skoro vůbec nevyskytovaly praskliny v zemi - jiné roky byly praskliny až 4 cm, dlouhé i několik metrů.
Za celou dobu mi nespadl ani plod (propad plodů byl už na jaře) a to jsem zalíval pouze posledních 14 dnů po polovině konve ke stromku denně - což je nic, snad záchovná dávka vody.

PříspěvekNapsal: 01 říj 2015 16:43 
Administrátor
Administrátor

Dnes jsem ochutnal minulý týden upadený plod Sunfoweru. Byl to první plod, který jsem vůbec ochutnal a musím říct, že moje očekávání ohledně chuti se naplnilo. Chuť velmi příjemná, hodně těžce popsatelná, máslová konzistence.
Plod dokonce chutnal i manželce a to je co říct ... (val)

Dnes upadl další plod, plody na Primě drží..

PříspěvekNapsal: 06 říj 2015 18:08 
Čestný člen
Čestný člen

Dnes upadl první plod z Primy, je to prcek, asi jako větší vlašák. Nechám ho ještě trochu odležet.

PříspěvekNapsal: 07 říj 2015 14:31 
Čestný člen
Čestný člen

Já si večer taky dal jeden větší plod Rebeca´s Gold ......a pak ho zajedl dvěma jablky :-).
Byl sladký-na mě až přeslazený, voňavý-na mě až moc výrazně, bez kyselin, měkký, ale ještě ne úplně na kaši. V takovém stavu se dá jíst-vybral jsem si ten optimálně vyzrálý. Samozřejmě plno semen. Měkčí letěly do popelnice. Ty tvrdší, jak změknou, což je rychlé, poletí taky. Fakt se toho nedá moc sníst. Skladovat vůbec a vše co jsem z toho vyrobil nikdo nejedl. Ještě jsem to nezkoušel sušit, ale ono se to těžko i porcuje, protože prakticky dužinu rozděluje ta spousta semen, která jsou rozmístěna v celém objemu plodu. U jablka jadřinec vykrájím, ale tady to nejde. Když to jím, tak okrájím šlupku a rozkrájím na kolečka, semena pak vyplivuji. Pokud semena dostávám ven, měkká kolečka se rozpadnou na kousky a pak to jde jíst spíše lžičkou.
Není nad dobré jablíčko, po všech stránkách.
Kdo asiminu u mě ochutnal, tak většinou řekl že je to zajímavé či dobré, ale nikdy toho moc nesnědl :-). Manželka něco zobne, když to nakrájím, ale děti to nejedí.
Samozřejmě, každý má chutě jiné a najde se spousta, kterým to bude chutnat hodně. Pro mě je to dost zklamání, co se chuti a použitelnosti týká. Bohužel jsem názor z minulých let nezměnil ani letos. Rostlina je to ale nádherná.

PříspěvekNapsal: 07 říj 2015 15:16 
Administrátor
Administrátor

Petře, já plod krájím na polovinu podélně a vybírám lžičkou. Semena jsou tak velké, že mi nevadí - vyberou se hned v plodu.
Mě osobně to chutná, ale máš pravdu - tři plody bych asi nesnědl... Nezkoušel jsi z toho udělat jam nebo marmeládu? Myslím, že by nebyla špatná - pokud máš více plodů.

Honza sklízí velký množství plodů, mohl by prozradit jejich zpracování.

PříspěvekNapsal: 07 říj 2015 16:32 
Čestný člen
Čestný člen

Ivo dělal jsem z toho výživu s jablky, ale ať jsem tam dal sebemíň asiminy, tak to nikdo nejedl. Snědly se jen čistě jablečné. Je to strašně silně výrazné. myslel jsem, že jablka tomu dodají ty absolutně nepřítomné kyseliny, ale nepomohlo to. Proto se ani do marmelády nepouštím. V kompotu je to to samé a to se ještě rozvaří na kaši. Něco se sní čerstvé a zbytek vyhodí nebo spíš ani nesklidí. Někde jsem snad četl i to že to bylo použito i do mače, myslím že to někde psal Miloš H., ale myslím, že ani tam plusové body nebyly. Do našich švestiček to určitě zkoušet nebudu. nepálíme ani z jablek, maximálně z meruňek :-). Dávám přednost kvalitě nad kvantitou :-))
Já už mám taky celkem dost slušnou úrodu. Větší rostlina má určitě přes tři metry a zabírá už dost místa a stíní na mé malinké zahrádce. Druhá je sice menší, ale zato plodnější :-) nebo spíš :-(.
Kdyby to chtěl někdo zkusit a pojede okolo Vyškova, může se stavit na ochutnávku(pokud budu doma). Určitě ale nic neposílám.

PříspěvekNapsal: 10 říj 2015 17:38 
Čestný člen
Čestný člen

Plody začínají postupně opadávat, dnes jsem sebral další, již třetí a asi 11 ks tam ještě je. Na to, že má rostlina přes dva metry a byla květy obsypaná, tak plodů moc nezbylo. Velkou probírku udělaly větry na jaře, co zbylo to dozrálo.

PříspěvekNapsal: 17 říj 2015 12:02 
Čestný člen
Čestný člen

Poslední kousky na stromku, jednou tolik jsme již sklidili. Žádná sláva to na velikost stromku není, ale každý rok je plodů více. Když se nechají správně uležet, tak jsou vynikající. Prima je potom prima :)

Obrázek Obrázek ObrázekObrázek

PříspěvekNapsal: 21 říj 2015 10:39 
Nový člen
Nový člen

Chtěl bych poprosit o radu. Rád bych vysadil na zahradu tuto rostlinu (asiminu). Lokalita je však Pelhřimov nadmořská výška cca 490 m, což asi není málo. Na druhou stranu se snažím i zde pěstovat jiné, myslím si že i náročnější rostliny. Palmy (v zemi mám Takil, zatím tedy prvním rokem), kiwi, meruňku, víno, v květináčích citrusy, fíky, penino gold, banánovníky atd.
Parcela je velmi prosluněná, poslední zimy i zde u nás byly velmi mírné.
Jakou bych zde měl vysadit odrůdu ? Chtěl bych dobré a sladké plody - i kvůli dětem. Navíc na zahradě není již mnoho volného místa, tak kdy byla i samosprašná abych nemusel mít dvě. Ale není to 100 % podmínka, tou jsou dobré plody.
Díval jsem se na internetu a je zde docela problém tuto rostlinu sehnat, nabídka je velmi omezená, alespoň dle toho co se mě podařilo dohledat.
Kdybych tedy mohl poprosit i radu, kde jí sehnat.

Děkuji

PříspěvekNapsal: 21 říj 2015 12:41 
Administrátor
Administrátor

Petře, vítám tě mezi námi.
Kdybych měl znovu volit odrůdu asiminy, znovu bych šel do Primy nebo Sunfloweru. Obě odrůdy jsou docela ranné a také samosprašné.
Ale do tvých podmímek ti možná lepší odrůdu poradí Zdenek - a hlavně i dodá ...

PříspěvekNapsal: 21 říj 2015 15:27 
Nový člen
Nový člen

Děkuji, tak počkám jestli se ozve.

PříspěvekNapsal: 21 říj 2015 18:05 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Prima a Sunflower jsou dobrá volba do maximálně 250 - 300 m.n.m pak už to jaksi nedostane potřebnou sumu tepla a plody NEDOZRAJI. Vím o čem píšu sám mám zahradu ve 460 m.n.m. Georgia nedozrála ani jednou, Davis koncem října, prostě na tyto podmínky jen spešl odrudy např s kolekce PA Goldenu, nebo Rappahannock, žel nejsou samosprašne zato jim stačí suma tepla okolo 2450 °C k dozrání což je u Sunfloweru až nad 2700°C. Ted už moc na výběr není. Bude znovu až v létě 2016 pokud se to nerozebere už na začátku července.

Naposledy upravil Zdenek dne 22 říj 2015 16:33, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 21 říj 2015 19:40 
Nový člen
Nový člen

Počkám tedy na léto na odolnější odrůdu. Koukal jsem ještě na nabídku Tomelů http://www.exotickerostliny.cz/cs/tomel ... nu-35.html
Nejvíce mrazuvzdorný by snad měl být tomel viržinský. Mohl by být vhodný i do mojí nadmořské výšky abych se dočkal plodů ?

PříspěvekNapsal: 21 říj 2015 21:31 
Čestný člen
Čestný člen

Pokud má někdo zájem, mám přebytečná semena z Primy.

PříspěvekNapsal: 22 říj 2015 11:25 
Nový člen
Nový člen

Tyto věci standardně prodává Ing. Rézl z V.Němčic - www.bambusarium.cz nebo také pan Otto Leiss v Břeclavi - www.subtropy.webgarden.cz
Zdravím Václav

PříspěvekNapsal: 01 úno 2016 09:58 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Dobrý den, nemáte někdo na prodej? Nebo tip, kde se dá za dobrou cenu sehnat pěkný stromek? Děkuji

PříspěvekNapsal: 01 úno 2016 10:10 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

PetukaPetulka píše:
Dobrý den, nemáte někdo na prodej? Nebo tip, kde se dá za dobrou cenu sehnat pěkný stromek? Děkuji

Nadmořská výška je necelých 400 m.n.m.

PříspěvekNapsal: 01 úno 2016 10:31 
Administrátor
Administrátor

Hledáš dvě rozdílný věci ...:
Pěkný stromek - pokud by jej někdo měl, rozhodně nebude zaslušný peníze ...
Za solidní peníz je roubovaný "špičák" - a na to si pročti téma, kde výhodně nakoupit je tu dost návodů ...

PříspěvekNapsal: 01 úno 2016 15:23 
Čestný člen
Čestný člen

Ivo píše:
Hledáš dvě rozdílný věci ...:
Pěkný stromek - pokud by jej někdo měl, rozhodně nebude zaslušný peníze ...
Za solidní peníz je roubovaný "špičák" - a na to si pročti téma, kde výhodně nakoupit je tu dost návodů ...

Mě zase přijde, že slečna nebo paní by chtěla všechno a nic, co sleduji její příspěvky. (cool)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 419 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina