SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 19 zář 2020 09:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 419 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 21  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: pěstování asiminy triloby
PříspěvekNapsal: 09 zář 2011 19:58 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Moc dík Peťo, už se těším :D :D :D :D :D :D :D :D

PříspěvekNapsal: 27 zář 2011 09:41 
Čestný člen
Čestný člen

Včera jsem se stavil na kontrole na zahradě a protože jsem plody nikdy neměl zeptám se asi blbě ale zeptám. Dozrává to naráz nebo postupně? Někde se to možná probíralo, ale když se to objeví tady, tak to nebude špatné. Na trsu, kdem mám 5-6 plodů jsou momentálně dva podstatně větší-nalité a z nich ten největší se mi zdá, že už dokonce měkne a je světlejší. To by bylo jako u fíků. Postupně se plody nalévají a zrají, trhají i jedí :mrgreen: . Nebo v trsu je možné či obvyklé, že některé plody jsou velké a některé malé?

PříspěvekNapsal: 27 zář 2011 09:59 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Petře je to jednoduché. Veliksot plodu je dána počtem semen uvnitř a výživou během roku. Pokud má Asimina dostatek vody a živin pak jsou i plody poměrně velké. V případě, že je držena na suchu dužiny v plodech mnoho není a jsou plné semen. Plody dozrávají postupně, ale v rámci jednoho klastru by měly dozrát stejně nebo s minimálním rozdílem 1 - 3 dnů. Jíst by se měly až začnou velmi intenzivně vonět a budou měké.

PříspěvekNapsal: 27 zář 2011 10:39 
Čestný člen
Čestný člen

Dík, takže mám čekat tu horší variantu, že malé už nenarostou :cry: . No nevadí, na první pokus by i toto nebylo špatné :!:

PříspěvekNapsal: 02 říj 2011 20:15 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Dnes pri zalievaní citrusov som našiel na zemi odpadnutý plod Asimina triloba cv. Overleese. Po ovoňaní som si hneď spomenul na Zděnka: z plodu sa šírila taká zvláštna aróma ( jemná vôňa ananásu ?, s nejakou inou ťažko definovanou, ale veľmi príjemnou vôňou ).
Parametre plodu: dĺžka 92 mm, priemer 62 mm, hmotnosť 185 g. Po opatrnom rozkrojení plodu som v ňom našiel okrem citrónovo žltej dužiny s konzistenciou redšieho pudingu aj 8 pomerne veľkých semien o dĺžke 27 mm, šírke 14 mm a hrúbke 8 mm.
Po koštovke konštatujem, že niečo tak dobré som ešte nejedol ! ( a to som zvedavý na ďalšie 2 kultivary, ktoré síce v tomto roku bohato zakvitli, ale bohužiaľ plody nepriniesli )
Tu je foto:

Přílohy:
Asimina triloba cv. Overleese 11.9.2011.JPG
Asimina triloba cv. Overleese 11.9.2011.JPG [ 85.2 KiB | Zobrazeno 1944 krát ]
Asimina triloba cv. Overleese 2.10.2011.JPG
Asimina triloba cv. Overleese 2.10.2011.JPG [ 68.72 KiB | Zobrazeno 1944 krát ]
Asimina triloba cv. Overleese  2.10.2011.JPG
Asimina triloba cv. Overleese 2.10.2011.JPG [ 83.12 KiB | Zobrazeno 1944 krát ]

PříspěvekNapsal: 02 říj 2011 22:10 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

tisko zavidim :oops:

PříspěvekNapsal: 04 říj 2011 10:46 
Čestný člen
Čestný člen

Tak včera už jsem nevydržel a první plod utrhl. Byl na omak měkký a voněl. Ještě jsem ho nejedl, ale doma se na něj nějak netvářili :lol: , takže se neobávám, že mi ho tajně sní. Snad se ještě trošku uleží. Proti Overlees od Milana, ale je Prolific protáhlejší a vypadá spíš jako přezrálá okurka, není moc výrazně vybarvený do žluta, spíš světle žlutozelený. Foto dodám.

PříspěvekNapsal: 04 říj 2011 12:35 
Myslím že jsme všichni zvědaví, jak vlastné vypadá zralá asimina z našich podmínek 8-) .

Pokud by náhodou zbyly semena, tak se hlásím :D . Ale asi jich moc nebude.. nebo třeba při dalších sklizních ;) .

PříspěvekNapsal: 04 říj 2011 13:31 
Čestný člen
Čestný člen

Fotek na webu je spousta, ale osobně jsem taky zvědavý na tu reálnou skutečnost 8-) .
Plody jsou myslím velké dost, teď aby mi to chutnalo :mrgreen:
Radime, pokud dozrají i ty další plody( a já doufám že ano), tak myslím na Jirku. Ale můžem uskutečnit ochutnávku i s tebou. Nemáš to k nám daleko a je to jen o nějakém operativně stanoveném termínu :!:
Semena uvidíme kolik a jaká budou. Kdyžtak na tebe budu myslet.
Jen se teď ještě dívám na odpadlý plod Milanův. Mě se to nepodařilo odlomit s nějakou stopkou, vytrhlo se mi to s plodu a zustala tam rána-dolík ve kterém je vidět jakási krémovitá hmota :lol: .

Přílohy:
Prolific 3.10.2011.JPG
Prolific 3.10.2011.JPG [ 63.92 KiB | Zobrazeno 1906 krát ]
Prolific 3.10.2011-2.JPG
Prolific 3.10.2011-2.JPG [ 78.4 KiB | Zobrazeno 1906 krát ]

PříspěvekNapsal: 04 říj 2011 18:45 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

trochu podráždím místní fotkou plodů odrůdy Potomac :lol:

Obrázek Obrázek

není můj, ale došel mi e-mailem :roll:

Petře je to paráda ten Tvůj Prolific. Zkus ty plody zvážit ;)

PříspěvekNapsal: 04 říj 2011 19:17 
Čestný člen
Čestný člen

Tak plod je snězen. Byl už zralý, dobrý a hodně sladký. Opravdu krémovitá konzistence. Semena vyplňují velký prostor, takže té dužiny tam moc není. Ale je to chuťovka opravdu mezi mangem a banánem.
Váha byla 180g, ale zapoměl jsem to změřit. Ale délka asi kolem 10 cm a průměr válce asi 5 cm. Semen 9.
Takže můžu potvrdit, že v podmínkách Hané to roste, kvete i plodí chutné plody :!: Hurá :mrgreen:

Přílohy:
Prolific 4.10.2011.JPG
Prolific 4.10.2011.JPG [ 115.82 KiB | Zobrazeno 1898 krát ]

PříspěvekNapsal: 07 říj 2011 11:39 
Pedro píše:
Fotek na webu je spousta, ale osobně jsem taky zvědavý na tu reálnou skutečnost 8-) .
Plody jsou myslím velké dost, teď aby mi to chutnalo :mrgreen:
Radime, pokud dozrají i ty další plody( a já doufám že ano), tak myslím na Jirku. Ale můžem uskutečnit ochutnávku i s tebou. Nemáš to k nám daleko a je to jen o nějakém operativně stanoveném termínu :!:
Semena uvidíme kolik a jaká budou. Kdyžtak na tebe budu myslet.
Jen se teď ještě dívám na odpadlý plod Milanův. Mě se to nepodařilo odlomit s nějakou stopkou, vytrhlo se mi to s plodu a zustala tam rána-dolík ve kterém je vidět jakási krémovitá hmota :lol: .

Petře, to bych byl rád :mrgreen: . Nebo kdybyste s Jirkou přijeli... však se domluvíme ;) .

Jinak plod vypadá moc dobře, snad ještě nebude mrznout :geek: .

PříspěvekNapsal: 08 říj 2011 10:08 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Já jsem jedině pro, jinak Peťo gratuluju.

PříspěvekNapsal: 13 říj 2011 15:07 
Čestný člen
Čestný člen

Sklidil jsem další plody a to nedobrovolně. Celý klastr se ulomil. Buď větrem, ale asi v tom bude hrát i skutečnost, že po odtržení toho největšího plodu se změnilo těžiště a celé se to zkroutilo :lol:
Jeden plod z toho je už úplně zralý a zítra ráno ho snad s Jirkou u mě ochutnáme. Je menší než ten první. Další jsou ještě menší :cry: a tvrdé :cry: . Stejně jako zbytek plodů na rostlině :cry: :cry: .
Dodatečně přikládám foto po " nedobrovolné sklizni" :

Přílohy:
IMG_6597.JPG
IMG_6597.JPG [ 81.83 KiB | Zobrazeno 1775 krát ]

PříspěvekNapsal: 15 říj 2011 10:21 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Díky Peťovy zá páteční degustaci, úžasné

PříspěvekNapsal: 08 lis 2011 20:14 
Čestný člen
Čestný člen

Vkládám foto posledních sklizených plodů. Celý trs měl váhu 420gramů. Nebyl ještě úplně zralý, ale už začínal lehce dostávat takovou nahnědlou barvu, která to signalizuje. Sklidil jsem ho v neděli(protože už se na zahradu asi dlouho nedostanu a listy byly už stejně skoro všechny opadané) a dnes už začínají být plody lehce měkké a začínají taky vonět.
Petr

Přílohy:
IMG_7796.JPG
IMG_7796.JPG [ 177.12 KiB | Zobrazeno 1643 krát ]

PříspěvekNapsal: 08 lis 2011 23:05 
Paráda :) . Já myslel že už jsi měl sklizeno a že jsme ti všechny plody snědli na výstavě :lol:. Přiští rok bys plodů mohl mít i násobek ne :?:. Stromy už máš krásné. Už se taky těším jednou na vlastní sklizeň :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 09 lis 2011 09:49 
Čestný člen
Čestný člen

Ne, po výstavě tam zůstaly ještě dva zelené tvrdé trsy. Jeden jsem utrhl před odjezdem do Francie. Pro jistotu.Plody jsem nedal do sáčku s jablkem, ale volně na tácek. Dozrály, ale ne do úplně kašovité konzistence. Byly sladké, ale přece jen o něco horší. Tentokrát byla ochutnávka určena mým rodičům, rodičům mé ženy a taky mojí rodině ;) .
Tyto poslední plody (krásně narostlé a baňaté :D )můžete ochutnat i vy, ale to byste mi to museli (co nejdříve) nahlásit a přijet. Posílat nic nebudu 8-) .
Příští rok doufám bude větší sklizeň :mrgreen: . Květů (Prolific)bylo mnohem víc, ale neměl jsem víc pylu(Rebecas Gold-1 květ) na jejich opylení. Květní pupeny pro příští rok už jsou utvořené na obou rostlinách na zahrádce i na třetí u domu(Taylor), tak to snad klapne.
Radime, přeji ti, aby jsi brzy taky sklízel :!:

PříspěvekNapsal: 09 lis 2011 12:43 
Tak ti taky držím palce, ať je příští rok úroda větší :) .
Já už právě také našel květní pupeny, 3 na Overleese a 1 na Davis, tak pokud mi je (zase) nesežerou slimáci, tak bych možná zkusil opylovat, ale nevím, jestli je mám už trápit takto malé rostliny..?..

PříspěvekNapsal: 09 lis 2011 14:41 
Čestný člen
Čestný člen

Zkusit to musíš :lol:
Pokud vše dobře dopadne a nějaký plod by rostl, tak to můžeš potom ustřihnout :mrgreen: :mrgreen:
Na nějaké rozhodnutí (které třeba vůbec nebude nutné :( )máš ještě dost času :!:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 419 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 21  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina