SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 15 črc 2020 00:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: "Trnavský velkoplodý"
PříspěvekNapsal: 03 úno 2014 08:52 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Ahoj,
Nemá někdo z vás informace o tomto fíkovníku, či jej přímo nepěstuje? Název "Trnavský velkoplodý" získal prý od pěstitelů publikujících bohužel již dnes na nefunkčním forku citrusy.cz. Rád bych získal řízek, popř. rostlinu.
Mělo by se jednat o rannou odrůdu po dlouhá léta pěstovanou na slovensku. Samozřejmě uvítám jakékoliv další informace, zkušenosti s pěstováním, či foto.

Díky

Předmět příspěvku: Re: "Trnavský velkoplodý"
PříspěvekNapsal: 04 úno 2014 20:56 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Choseee, čakal som či sa na túto tému niekto ozve, keďže som z neho porozdával hromadu odrezkov, alebo odkopkov v obidvoch republikách. No ale keďže sa tak nestalo, tak tu je niekoľko informácií o tomto figovníku:
Odrezok z tohto figovníku som dostal v r. 2004 od jedného známeho. Tento môj známy mal na záhrade vtedy už celkom pekný ker, ktorý vypestoval z odrezku, ktorý mu niekoľko rokov predtým poskytol dnes už nebohý p. Karas. Keď som sa v tých časoch pýtal p. Karasa na názov tohto kultivaru, tak mi povedal, že je to stará Trnavská odroda ktorá sa tu pestuje od r. 1858, a vtedy sa figovníkom názvy nedávali. Bol to proste len figovník. V r. 2008 pri príležitosti 150 ročného výročia pestovania som navrhol aby sa pre neho použil názov "Trnavský veľkoplodý".
Plody tohto figovníka sú skutočne veľkoplodé, veľkosť asi ako hruška, a hmotnosť do 200g. Tento figovník som pestoval na rodičovskej záhrade. Po smrti mojich rodičov, a pre neusporiadané dedičské vzťahy mi v minulom roku vymrzol, ale skôr si myslím, že asi vyschol, lebo inak by vyhnal nové výhony z koreňov. Zrejme v nejakej predtuche som si z neho rok predtým nechal niekoľko odrezkov, z ktorých som zakorenil 6 ks. Dva z nich skončili v českom Boněnove, dva v Orešanoch pri Trnave, jeden v Írskom Clonakilty a ten posledný najmenší som si nechal ja.
Tu je niekoľko archívnych fotiek:

Přílohy:
Ficus carica - 166 g 1.8.2008.jpg
Ficus carica - 166 g 1.8.2008.jpg [ 151.2 KiB | Zobrazeno 5779 krát ]
Ficus carica - rez plodu 1.8.2008.jpg
Ficus carica - rez plodu 1.8.2008.jpg [ 142.71 KiB | Zobrazeno 5779 krát ]
Ficus carica - na porovnanie 1.8.2008.jpg
Ficus carica - na porovnanie 1.8.2008.jpg [ 132.96 KiB | Zobrazeno 5779 krát ]

PříspěvekNapsal: 05 úno 2014 06:33 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Ahoj Milane,

Díky, že ses ozval a vysvětlil, jak to s "Trnavským velkoplodým" je. Mám ještě nějaké otázky- jak je na tom s ranností, protože dle informací od paní Hažmukové, by měl být poměrně ranný a dále jak jsou na tom plody co se týče chuti.

Díky Pepik

PříspěvekNapsal: 05 úno 2014 08:12 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

ktovie ake vsetky odrody figovnikov p.Karas predaval, pokial by to bola stale ta ista odroda tak jeden som od neho kupil pred 2 rokmi na jarmoku a mam ho uz druhu zimu na zahrade. bohuzial vsak zrelych plodov som sa nedockal kvoli dlhej zime zjari a mrazu koncom septembra... tak uvidime tento rok..

PříspěvekNapsal: 05 úno 2014 08:56 
Administrátor
Administrátor

Protože návod je všeobecný, dal jem jej raději sem: viewtopic.php?f=23&t=15&p=27696#p27696

PříspěvekNapsal: 05 úno 2014 10:43 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Milane, u mě ten od tebe už tady na Moravě taky zdatně vegetuje a atakuje výšky 3 m. Tady se mu bude evidentně líbi a ne jako na západě. Je s podivem, že ti tak stará rostlina vymrzla.

PříspěvekNapsal: 05 úno 2014 20:43 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Choseee: v prípade priaznivého počasia na ňom dozrievali 3 úrody, pričom 1. dozrievala v posledných dňoch júla a tá posledná začiatkom októbra.
No a čo sa týka tej sladkosti ? Plody boli sladké ako med a pri závane vetra bolo z nich cítiť veľmi príjemnú arómu.

peterklimo: Karas v poslednej dobe predával na jarmokoch nejaký Holandský kultivar
ktorý mal mať hmotnosť až do 600g, no tento mal dobré výsledky len pri pestovaní v skleníku.

Přílohy:
Ficus carica - chutí aj osám 10.10.2008.jpg
Ficus carica - chutí aj osám 10.10.2008.jpg [ 131.71 KiB | Zobrazeno 5677 krát ]
Figový džem.jpg
Figový džem.jpg [ 138.52 KiB | Zobrazeno 5677 krát ]
Ficus carica - plody  17.10.2007.jpg
Ficus carica - plody 17.10.2007.jpg [ 175.96 KiB | Zobrazeno 5677 krát ]

PříspěvekNapsal: 11 úno 2014 14:45 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Milane,

U mňa ten môj Československý, Slovenský, Bratislavský alebo ako sa vlastne volá tak ako ten tvoj Trnavský nikdy nedozrel. Nebolo to však preto, že by to nedokázal, ale on totižto dozrieť nemohol pretože dospeláci čakali vždy na prvé znaky zrelosti, a potom konec - skončili ako sa povie na tanieri. Je to asi veľká škoda. Budem musieť budúci rok niekoľko kúskov označiť "NEBRAT" a vyskúšam konečne aj ja.
Inak asi tak v 2008 roku vymrzol aj pôvod od tohoto môjho ale našťastie na jar znova odrazil. Mal som ho asi 10 rokov mal kmene v priemere asi 10cm a predsa vymrzol po koreň.

Jano

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina