SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 06 dub 2020 23:06

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Druhy prodavanych fikovniku
PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 09:47 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Dobre jitro,
kontroloval jsem sve oblibene stranky s novinkami na zahradu a nasel jsem 2 druhy fikovniku ktere neznam a na internetu nic rozumneho v me reci. Takze se tazi tady.
Fíkovník Perreta - ma to byt neco odolneho, velice plodneho,...bla bla bla. Ma s tim nekdo prakticke zkusenosti zda to je ci neni komercni zvast?
To same Fikovnik Dotato...co o tom pisi ti co to prodavaji je sice krasne, ale komercnim prodejcum ze zasady neverim.

Předmět příspěvku: Re: Druhy prodavanych fikovniku
PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 10:07 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

poslední dobou sleduji různé příspěvky o fíkovnících a tak jste mě trošku navrtali. Můžete mi doporučit nějaký druh, který tu nejlépe prosperuje a je nejlépe schopný přežít naše zimy? Dík za rady a omlouvam se za mé OT

PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 10:26 
Fíkovník "Peretto" nemám a nezkoušel jsem, už loni byl v nabídce. Fíkovník "Dotato" mám, není o nic "lepší" než ostatní odrůdy, má celkem malé, ale chutné plody a odolnost není větší.

Kdybych měl doporučit vhodnou odrůdu.. Nedoporučím :lol: . Podle mě jsou na tom všechny fíkovníky stejně a to je mrazuvzdornost do -14/-16°C při vyzrálém dřevě. Pokud je letorost ještě zelený, odolnost je do -5°C.
Podle mých pozorování jsou mnohem lepší "no name" fíkovníky, než odrůdové komerční. Ať už je to s násadou a dozráváním plodů, rychlostí růstu, nebo i snad mají o stupeň nebo dva tu odolnost větší yes .

PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 10:29 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

snad jen doplním, to doporučení krom mrazuodolnosti by se mělo týkat i chutnosti plodů. K čemu fíkovník co vydrží, když není dobrý :lol:

PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 11:48 
Já bych ani neřekl, že jsou podstatné rozdíly v chuti. Všeobecně se mi zdá, že čím menší plody, tím sladší a naopak. Tady mám vyzkoušeno, že spíš záleží na stylu pěstování. Pokud rostlinu víc sušíš, často shodí většinu plodů (ale mám i odrůdu, která plody neshodí skoro nikdy :lol:), ale plody jsou mnohem sladší. Pokud zalíváš až moc, nebo je upršené léto, plody jsou větší, šťavnatější a méně sladké. Takže zase nemohu doporučit konkrétní odrůdu, nebo "neodrůdu", která by byla chuťově přednostnější :) .

PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 11:59 
Čestný člen
Čestný člen

Já jsem vloni narazila na fíkovník odrůdy "Jordan". Měli ho asi ve dvou velikostech v Hornbachu. Byly to nádherné velké zapěstované stromky a keře. Jediné, co mě odradilo, bylo, že ani na jediném z toho velkého množství, co jich tam měli, nebyl ani náznak plodu! (co)

J.J., já mám pocit, že každý, kdo nějaké fíkovníky pěstuje, si časem vyselektuje tu - pro něho NEJ odrůdu...
Např. M. Effenberger má svůj No name. Totéž třeba fíčák Laradek. Standa má také svůj nej, který se v jeho podmínkách osvědčil ve všech směrech. Můžeš zkusit vícero odrůd a z těch pak časem vybereš tu NEJ pro sebe.... ;) Za ty nejodolnější odrůdy pro naše podmínky se považuje Brown Turkey a jeho klony.

"Severský fíkovník ´Peretta´. Ficus carica.
Tento fikovník byl vyšlechtěn uprostřed hornatých Alp, ve švýcarském městečku Chur. Rostlina pochází z tvrdých podmínek. Nejenže musí překonat alpské zimy, ale přesvědčit musela i chutí a velikostí plodů. Ty jsou skutečně větší, s vynikající nasládlou chutí."............. nicméně, někde na netu jsem o něm četla, že mívá v našich podmínkách problémy s dozráváním plodů...

PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 12:17 
Diana.Jerem píše:
..Za ty nejodolnější odrůdy pro naše podmínky se považuje Brown Turkey a jeho klony.

Tohle mohu Míšo bezpečně vyvrátit, bohužel, skutečný Brown Turkey nemá o nic vyšší odolnost, než kterýkoli jiný fíkovník :( . Nemám zkušenosti s Hardy Chicago, ten by měl být taky odolný, ale nevěřím tomu.

Navíc zjišťuji, že skutečné oficiální odrůdy prakticky NEJDOU řízkovat. Například z mých Brown Turkey se mi nikdy nepovedlo zakořenit jediný řízek (cca 200 řízků), musím to praktikovat "dělením trsu" (nesprávně řečeno). To mě ujišťuje v tom, že mám skutečný Brown Turkey a komu zakořeňuje jedna radost podle mě nemá skutečný BT. Údajně takto nezakořeňuje i Hardy Chicago a další skutečné odrůdy.

PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 12:21 
Čestný člen
Čestný člen

Nechci doporučovat, neboť to ani objektivně nelze. Každý máme jiné podmínky. Ale všeobecně by se dalo uvažovat o tom, že nejlepší k pěstování jsou odrůdy NoName, sebrané někde v okrajových zónách výskytu. Mám na mysli třeba v horách Chorvatska, Slovinska nebo Řecka a pod. Tam již občas bývají drsné zimy a plískanice v předjaří. Odrůdové rostliny většinou pocházejí ze stromů v typických subtropech a tím pádem jsou choulostivější na výkyvy teplot. Co se týče Hardy Chicago, není o nic více odolný, má jen tu výhodu, že rychleji obrůstá po vymrznutí. A je pravda, že se velice neochotně množí řízkováním.
http://www.fikovniky.com/index.php?opti ... 3&Itemid=1

PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 12:34 
Čestný člen
Čestný člen

Vidíš, Radimku, není nad vlastní zkušenost. ;) Já jsem od Tebe, nedokázala nařízkovat zase ani jednu tu Kadotu, tuším... Na konci léta mi bratranec přivezl z Chorvatska větvičky fíčáků. Byly obalené plody. Zkusila jsem je nařízkovat. Z těch všech se mi ujaly téměř všechny! Nyní už si vesele raší. (ban)

Naštěstí je dnes No name fíkovníků také mnoho k dostání! :mrgreen:

Přílohy:
Poznámka: aktuální foto jednoho z řízků
P2200003.JPG
P2200003.JPG [ 276.22 KiB | Zobrazeno 6022 krát ]
P8110002.JPG
P8110002.JPG [ 297.07 KiB | Zobrazeno 6024 krát ]

PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 12:37 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

dobrá tak hloupá otázka - kde sehnat "noname" rostliny? spoléhat na zahrádkářství s tím, že to třeba je "odrůda" jen zapomněli napsat nebo jak? Zas tak moc necestuji, abych někde nakopal... :D
A neříkejte mi, že nemáte nějaké oblíbené...co udělat "hitparádu" vašich oblíbenců :)

PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 12:42 
Čestný člen
Čestný člen

Jsi vtipálek, co? (jej)
Ale vážně, myslím, že každý tady na fóru má nějaký ten No name. Já jsem začala na fíčácích ujíždět teprve vloni, takže ještě nemám možnost porovnávat chuť plodů, ani odolnost rostlin, ale letos to už snad bude lepší. :mrgreen: Pokud budeš chtít, určitě ti můžu na jaře něco poslat... ;)

PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 16:29 
Čestný člen
Čestný člen

J.J. píše:
dobrá tak hloupá otázka - kde sehnat "noname" rostliny?

Není hloupých otázek, můžou být jen hloupé odpovědi. A nebo jinak - líná huba, holé neštěstí. Ostatně myslím, že většina z nás má nějakého NN doma a existuje něco, jako výměnný obchod ( bártr). Takže v čem je problém ?

PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 17:49 
Nový člen
Nový člen

J.J. píše:
dobrá tak hloupá otázka - kde sehnat "noname" rostliny? spoléhat na zahrádkářství s tím, že to třeba je "odrůda" jen zapomněli napsat nebo jak? Zas tak moc necestuji, abych někde nakopal... :D
A neříkejte mi, že nemáte nějaké oblíbené...co udělat "hitparádu" vašich oblíbenců :)

Dobrým zdrojem fíkovníků je Praha, teď je vhodná doba na odběr řízků. umístění rostlin najdeš v sekci monitorování na http://www.fikovniky.com. Třeba ve fíkovně Pražského hradu mají 2 odrůdy, (pravděpodobně) Brown Turkey a Brunswick.

PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 18:18 
Administrátor
Administrátor

abrams007 - vítám tě mezi námi.

Prosím doplň si svůj profil.

PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 19:13 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

diky za odkaz na ty stranky o fikovnicich...aspon budu mit o vikendu co "studovat".
vím, že mé dotazy jsou pro mnohé k pousmání...ale přeci jen si říkám, že než něco začne plodit chvíli trvá a tak pokud má někdo s něčím dobré zkušenosti tak proč to nedoporučit..

PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 19:15 
Čestný člen
Čestný člen

Fikovnik z Prahy mam.Smikl jsem ho na hrade (cool)

PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 19:20 
Administrátor
Administrátor

vanhelsing02 píše:
Smikl jsem ho na hrade (cool)

... že by soutěž o zlatou mříž? (jej)

PříspěvekNapsal: 20 úno 2013 19:27 
Čestný člen
Čestný člen

Tak kdyz uz jsem si po tech schodech dosel do pulky kde se vybyral vstup,tak jsem si tam rizl vetvicku.Uz jsou to 2 roky

PříspěvekNapsal: 21 úno 2013 09:26 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

(cool) A to jsem puvodne chtel jen zhodnoceni tech 2 abych vedel zda ma cenu to koupit.
Rade, odkud mas to Donato? Male a sladke plody by nebyly na skodu. Mam jednu sussi jilovitou stran co potrebuju vyuzit, tak tam chci napichat co nejvic druhu fikovniku pujde a uvidime co z toho bude.

PříspěvekNapsal: 21 úno 2013 09:37 
Čestný člen
Čestný člen

vanhelsing02 píše:
Tak kdyz uz jsem si po tech schodech dosel do pulky kde se vybyral vstup,tak jsem si tam rizl vetvicku.Uz jsou to 2 roky

A ještě jsi těm fíkovníkům posloužil. Určitě potřebovaly omladit :lol:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina