SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 06 dub 2020 22:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ficus carica > Dalmatian <
PříspěvekNapsal: 12 říj 2010 12:26 
Čestný člen
Čestný člen

Dobrý článek ;) . Jen škoda, že to nejde zvětšit 8-) . Kdyby s tím měl ještě někdo problém, tak posílám na link na článek
http://tachovsky.denik.cz/nazory_region ... tri-d.html

V Tachově dozrávají subtropické fíky, už přes tři desítky let

Příloha:
Poznámka: Stanislav Beran se svojí letošní úrodou fíků.
Autor: DENÍK/Jiří Kohout

3544333_tachov_beran_f_ky_denik-380.jpg
3544333_tachov_beran_f_ky_denik-380.jpg [ 31.03 KiB | Zobrazeno 2746 krát ]

11.10.2010 14:04

Tachov – I když Tachovsko leží v poměrně vysoké nadmořské výšce (kolem pěti set metrů) a také klimatické proudění není zrovna ideální, Stanislav Beran z Tachova v těchto dnech sklízí dozrávající fíky. A na zahradě a ve skleníku pěstuje ještě kiwi, banánovník, zkouší olivovník či granátové jablko.

Fíkům se věnuje přes třicet let. „Začínal jsem kaktusy a sukulenty, dokonce jsem jeden rok byl předsedou kaktusářů v Tachově, ale pak jsem plynule přešel k citrusářům,“ popsal své pěstitelské začátky Stanislav Beran.

„Měl jsem pomerančovníky i mandarinky, ale pak mě to přestalo bavit a začal jsem dělat do fíků. Těm už se věnuji přes třicet let,“ uvedl.

Fíkovník si přivezl z bývalé Jugoslávie a strom roste ve skleníku dodnes, i když dnes je to již jeho pátá generace. „Zkoušel jsem pěstovat fíkovník i venku, ale jistota úrody byla tak jednou za tři roky a to muselo být teplé léto a mírná zima. Fíky dozrávají 110 až 120 dní, takže lépe se jim v našich klimatických podmínkách daří ve skleníku,“ vysvětlil pěstitel, který si ve skleníku hýčká také vlastní chilli papričky, kaktusy a další rostliny.

Fíkovník má ovšem nejraději. „Fíky mám rád i jako ovoce. Letos máme přes čtyřicet plodů, jeden má v průměru 80 gramů. Ale už jsme měli i větší, dobrá úroda byla loni, kdy jsme sklidili přes stovku plodů.“ Beranovi jedí fíky čerstvé, na džem nebo jiné pochutiny by musela být úroda daleko větší. V Česku je pěstitelů fíků více, zkušenosti a rady si vzájemně vyměňují přes internet.

Stanislav Beran se věnuje řadě netradičních rostlin. „Říká se o mě, že když vidím semínko, musím ho vzít a zkusit, co se z něj dá vypěstovat,“ usmívá se.

Na zahradě se po konstrukci houpačky pne liána obsypaná sladkými plody velkými jako angrešt. „Je to jedna z odrůd kiwi, říká se jí sibiřské kiwi. Pěstuji i normální kiwi, ale k němu potřebuji samičí strom. Ten teprve vyrůstá. Zkouším i banánovník, ale ten spíše jako okrasnou rostlinu, plodit asi nebude,“ ukazuje svoji zahrádku.

Letos si Stanislav Beran pořídil kaki, zkouší také olivovník, mišpuli japonskou, cherimoyu, granátové jablko a řadu dalších pro naše končiny nezvyklých rostlin.

PříspěvekNapsal: 12 říj 2010 13:11 
Jéé to je hezký :geek: , tak ze Standy je mediální hvězda :shock: , jsem rád že ho znám :lol:. Gratuluji ;) .

PříspěvekNapsal: 02 pro 2010 20:40 
Včera jsem naházel do skleníku sních, abych zakryl semenáče ibišku, vistárie, ponciru. A taky kořeny Fíkovníku. Ještě je to proloženo listím, takže to neni jen hromada sněhu :lol: ;) . Ještě v pravo čouhá klacík ročního semenáče Albízie.
Fík letos dal jen dva plody, z toho jeden byl plně vyzrálej druhej už tolik ne 8-) . Je to loni zakořenělí řízek od Standy 8-) .

Přílohy:
DSCF9379.JPG
DSCF9379.JPG [ 144.87 KiB | Zobrazeno 4125 krát ]

Naposledy upravil Ovar dne 02 pro 2010 21:50, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 02 pro 2010 21:29 
Čestný člen
Čestný člen

Taky jsem zasypal skleník sněhem, potřebuje chlazení když svítí slunce. A koukám, že ten klacík ode mně roste docela pěkně.

PříspěvekNapsal: 03 pro 2010 12:47 
Čestný člen
Čestný člen

Dnes jsem to ještě i vyfotil, jsou tam kromě fíkovníku ještě Callistemony a Albizie z letošního výsevu ( v lednu ), dále asi 5 juk a loňská Leucanea ( visí jí větve od stropu ). Tak uvidím, co z toho zbyde na jaře.
Obrázek
image hosting
Obrázek
image host

PříspěvekNapsal: 15 srp 2011 19:35 
Tak nastal den "D",

Standův fík bohužel ne a ne po 3 letech pořádně zaplodit, tak šel ven :cry: :roll: . Začínal koukat asi 30 cm ze skleníku, vyryl jsem ho, bohužel kořeny měl spíš do hloubky, takže kořenů po vykopání má jen po skromnu, ale uvidíme. Zasadil jsem ho před barák k jižní zídce :mrgreen: . Na rostlině se momentálně nachází jen jeden fík ve velkosti co je na fotce a pak asi 5 fíčků staré 2-3 týdny, ale jen na vrcholových větvích :roll: . Pak jsem mu zkrátil všechny letošní větvě za 3 pukem, větve jsem dál nařízkoval a mám 66 krásných miminek :twisted: 8-) .

Příloha:
DSCF3412.JPG
DSCF3412.JPG [ 145.44 KiB | Zobrazeno 4068 krát ]

Příloha:
DSCF3421.JPG
DSCF3421.JPG [ 213.52 KiB | Zobrazeno 4068 krát ]

Příloha:
DSCF3426.JPG
DSCF3426.JPG [ 291.34 KiB | Zobrazeno 4068 krát ]

Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: 15 srp 2011 19:47 
Pěknej strom ;). Pravděpodobně měl až příliš živin (a asi hlavně N) a cpal všechnu energii do růstu, ale to mi došlo až teď :roll: , je to škoda :( .

Jestli chceš mít z těch řízků něco, tak bohužel takhle ve vodě v takovým množství shnijí, musel bys vylívat vodu 4x za den.. vyzkoušeno :oops: . Lepší je, je dát rovnou do země. Standova odrůda dobře koření v zemi :D .

PříspěvekNapsal: 15 srp 2011 21:08 
Čestný člen
Čestný člen

Rade píše:
:oops: . Lepší je, je dát rovnou do země. Standova odrůda dobře koření v zemi :D .

Mohu potvrdit, řízkuju je přímo do země zelenými řízky a mám cca 90% úspěšnost.

PříspěvekNapsal: 16 srp 2011 14:14 
Ale to není jen tak obyčejná voda, to je voda s lignohumátem :mrgreen: . Necham to tam tři dny a pak to dam zakořenit do země, ale k tomu potřebuju hlínu a spousty místa :arrow: takže až o víkendu, snad to holky vydrží :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 25 srp 2011 21:12 
Čestný člen
Čestný člen

První plody Stanley's dalmatian začínají zrát. Letos cca o dva týdny dříve než loni v důsledku teplého dubna.
Obrázek
image uploader

PříspěvekNapsal: 26 srp 2011 08:49 
Čestný člen
Čestný člen

Vypadají dobře :!:
Dostal jsem letos zakořeněný řízek tvého fíku od Radima a už mu u mě narostly první nové listy. Tak třeba příští rok se dočkám i plodů na zkoušku ;) . Ta žlutá barva by byla k mému fialovému opravdu kontrastní :P

PříspěvekNapsal: 26 srp 2011 12:13 
Čestný člen
Čestný člen

Dnes první "vlaštovka ".
Obrázek
wordpress image hosting

PříspěvekNapsal: 30 srp 2011 18:21 
Čestný člen
Čestný člen

Další dozrávají.....
Obrázek
post image wordpress
Obrázek
image host

PříspěvekNapsal: 30 srp 2011 23:34 
To mi řekni, jak to děláš :roll: ;) .

PříspěvekNapsal: 31 srp 2011 08:22 
Čestný člen
Čestný člen

Jo skleník je skleník :)
Já mám teď strach, aby mi moje celkem slušná násada na zahradě dozrála a nezačaly žloutnou listy. :cry: Přes den je hezky a teplo, ale noci už jsou a budou chladné.

PříspěvekNapsal: 31 srp 2011 09:30 
Čestný člen
Čestný člen

Ovar píše:
To mi řekni, jak to děláš :roll: ;) .

Pouštím mu AC/DC, to on rád.....

PříspěvekNapsal: 20 dub 2012 09:28 
Administrátor
Administrátor

Tento druh jsem měl již několikrát, ale z neznámých příčin v mých pdmínkách nikdy nepřežil.. :cry: :oops:
Až loni mi Radim daroval malou zakořeněnou rostlinku, které se začalo dařit. Tak snad tomu tak bude i nadále..

Přílohy:
Dalmatinec.jpg
Dalmatinec.jpg [ 336.34 KiB | Zobrazeno 3408 krát ]

PříspěvekNapsal: 20 dub 2012 13:11 
Čestný člen
Čestný člen

Ivo, tvoří se na něm už fíky. Mám od Radima taky malou rostlinu, ve fólníku už teď na jaře i něco narostlo, ale fíky netvoří. To u fíkovníku původem od Zdeňka je to pravidlo. Fíky nasazuje řízkovanec hned od začátku za každým listem.

PříspěvekNapsal: 20 dub 2012 13:16 
Administrátor
Administrátor

Není na něm zatím ani náznak plodů, ale snad je to otázkou času.

PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 01:16 
Ivo je teda parádní :shock: . Je trochu paradoxem, že má ode mne několik z Vás Stanleyho dalmatince, když já jej nemám od Standy :lol:. Původ je asi takovýto: Dalmácie > Standa > Ruda > Já > Vy :lol: ;) .

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina