SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 21:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
PříspěvekNapsal: 23 pro 2017 18:14 
Čestný člen
Čestný člen

Puklice na unshiovkách přežívají v pohodě zimu ve skleníku i při minimech -3-4 stupně.Když jsem zimoval hybridy a nechával vše na přírodě,měl skleník zimní minima -7-8 st.I tohle nějaké puklice vydržely.Mrazem zničíš spíš citrusy,než puklice.
Jen kombinace podzim dýmovnice,pak postřiky a zima mrazy ty mrchy vyhubí,ale stejně nějaká někde přežije,nebo odněkud z jiných rostlin přijde a pokračuje se dál...
Je to nekonečný příběh..

PříspěvekNapsal: 26 led 2018 08:52 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Prosím poraďte nejakú chémiu na puklice.
Mráz nezaberá, vynikajúci nurelle d už v maloobchode nepredávajú a prostriedky na báze oleja (rockeffect a pod.) spoľahlivo ničia rastliny.

Máte vyskúšaný nejaký prípravok čo zaručene zlikviduje puklice? (Nie na báze oleja!!!!!)

PříspěvekNapsal: 26 led 2018 09:00 
Čestný člen
Čestný člen

Pouzivam Careo, nebo Mospilan. Ovsem je treba strikat alespon 3x v odstupu tydne aby se zlikvidovali i nove se lihnouci jedinci z vajicek na substratu.
Tusim, ze v obou pripadech jde o stejnou ucinnou latku (acetamiprid). A je to systemovy insekticid (pronika do rostliny a je rozvaden i do ne zcela postrikanych casti). To zni jako vyhoda, ale na druhou stranu asi potom neni uplne dobrutka konzumovat pripadne plody ktere v te dobe na rostine jsou.

PříspěvekNapsal: 26 led 2018 10:39 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

JardaD dal dobré odporúčania, ale na Slovensku bude dostupný v maloobchode len Mospilan, dobrou alternatívou je aj Calypso.
Ja vďaka reštrikciám v SR už chodím na postreky do Maďarska. Pomaly v obchodoch človek kúpi už len bio postreky, no naďalej aj Roundup, ale systémové prípravky zakazujú predávať malým záhradkárom jedna radosť. Potom je nutné striekať viac :) , takže sme tam, kde sme boli.

PříspěvekNapsal: 26 led 2018 17:48 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Díky za rady, nemôžem si však dovoliť striekať viac krát. Rastliny mám v byte a mám ich dosť veľa.
Skúste poradiť postrek podobný nurelle d, ktorým stačilo postriekať raz a bolo vystarané.

Taký nepoznáte?

PříspěvekNapsal: 27 led 2018 12:29 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Já používám Decis Mega (byla to součást dříve prodávaného Puklistopu, kde se mělo stříkat také 3x v kombinaci právě s Mospilanem). Zabírá docela dobře, ale lepší je opravdu udělat aspoň dva postřiky za sebou.

PříspěvekNapsal: 27 led 2018 16:40 
Čestný člen
Čestný člen

Já se zbavila puklic olejovým postřikem, který jsem si dělala z olivového oleje, kapky Jaru a vody (musí být olivový olej). Tento přípravek se na dešti smyje, takže rostlinu nezalepí. Alespoň u mě neuškodil rostlinám a vyhubil puklice. Do zbytku roztoku přidám Careo a rostlinu zaliji

PříspěvekNapsal: 27 led 2018 22:05 
Administrátor
Administrátor

Neem Azal, nejsilnejsi řezení dle návodu, opakovat po 7 dnech.

PříspěvekNapsal: 28 led 2018 10:54 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Neem azal sa bojím použiť, lebo je na báze oleja. Čo ste mi tu v minulosti poradili rock effect malo za následok postupné uhynutie rastlín.
Olej zalepuje prieduchy rastlín, pre mňa je to 100% (ne-ne)
Kedysi, ešte pred rockeffectom som skúšala normálny stolový olej a tiež bola výsledkom rastlina v odpade. §no

Vyberiem teda niečo bezolejové z toho čo ste mi poradili a čo zoženiem. (dik)
Predtým som skúšala dursban, ale ten na puklice nezaberá.

PříspěvekNapsal: 28 led 2018 14:18 
Nový člen
Nový člen

Careo sa dá na Slovensku bežne kúpiť,ale na rastliny z ktorých plody chcem jesť by som to asi nedával. Ak chceš kúpiť Nurelle D v maloobchodnom balení aj to sa dá,len musíš vedieť kde hľadať. Pozri internetové obchody napr. vrabciak,svethobby,okmarket.

PříspěvekNapsal: 28 led 2018 16:03 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Díky za info, práve som si pozrela. Ukazuje mi to AgroBio NURELLE D 10 ml. Majú len takéto maličké balenie.
Je to to isté ako pred tým predávané Nurelle d? (ktoré už nie je povolené pre maloobchod). Máte to vyskúšané?

PS: Niekde som už čítala že careo nie je na "jedlé" rastliny, takže pre nás je to mimo hry, myslím.

PříspěvekNapsal: 28 led 2018 16:19 
Nový člen
Nový člen

Zloženie je rovnaké, len výrobca je iný. Ale ak chceš väčšie balenie,tak ja kupujem na abczahrada, aj cena je teraz lepšia ako za malé.

PříspěvekNapsal: 28 led 2018 23:13 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

sylvia33 píše:
Díky za info, práve som si pozrela. Ukazuje mi to AgroBio NURELLE D 10 ml. Majú len takéto maličké balenie.
Je to to isté ako pred tým predávané Nurelle d? (ktoré už nie je povolené pre maloobchod). Máte to vyskúšané?

PS: Niekde som už čítala že careo nie je na "jedlé" rastliny, takže pre nás je to mimo hry, myslím.

Kúp Calypso, je to ešte o niečo silnejší systémový prípravok z rovnakej rodiny ako Nurelle D a Mospilan. Nič lepšie na jedlé rastliny momentálne na trhu nenájdeš. Ak si predtým dala pukliciam Nurelle D a budeš to často opakovať, vždy viac prežije rezistentných jedincov a nakoniec si vychováš extra odolné puklice. Ideálne by bolo urobiť 2 ošetrenia, raz Nurelle a po 7-10 dňoch Calypso.

PříspěvekNapsal: 29 led 2018 18:31 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím,
já si tady tedy také přidám trošku do mlýna. Už jsem to tu již někde psal. Na puklice a jinou havěť používám pro mne zcela osvědčený Rock efect (bilé olejové mléko - šťáva z nějakého stromu- smrdí jako kaštan) to na list a kmen. A na kořen Mospilan jako zálivku.
https://www.kvetinace.cz/p/postrik-natu ... gLgc_D_BwE

PříspěvekNapsal: 30 led 2018 09:28 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Vidíš a u mňa sa rock effect vôbec neosvedčil. Puklice síce prvý x zdochnú ale následne zalepené rastliny dlho živoria a nakoniec uhynú. Rock effect je u mňa 100% úhyn rastliny. §no §no §no §no §no §no §no §no §no

Fakt to nechápem, ako to tu stále a stále môžete doporučovať :roll: (ne-ne) (ne-ne)
Asi mám nejaké iné klony citrusov :roll:

PříspěvekNapsal: 30 led 2018 16:15 
Nový člen
Nový člen

Taky s puklicema bojuji, hlavně u stromů trvale ve skleníku. Letos chci použít actelit dýmovnice, ale zatím je na stromech spousta ovoce tak až to všechno otrháme. Máte někdo s tou dýmovnicí zkušenosti?

PříspěvekNapsal: 31 led 2018 17:52 
Čestný člen
Čestný člen

U mně teda rock effect na puklice funguje spolehlivě, bez ztrát rostliny. Co už je slabší je účinek na třásněnky, ty mrchy nějak odolávají víc. Tady jde ale možná jen o moje lajdáctví - druhý postřik opakuju většinou až po dlouhé době... Ale o kytku jsem díky rock effectu nepřišla fakt ani jednou.
Je to fakt divné...?
Ještě teda dodávám že stříkám kytky hlavně dokud jsou ještě venku, tzn. pak ještě oprší. Nemůže to být v tom? Tzn, sylvia, pokud bys kytky po pár dnech (až puklice chcípnou) osprchovala, nebylo by to lepší?
Já teda popravdě mám dost problém na kytku jejíž plody hodlám jíst stříkat nějakej sajrajt... ano, údaje o "bezpečnosti postřiku a ochranné lhútě si vždycky čtu, ale nevěřím tomu. Jednou to ta kytka vstřebá, a já nehodlám být tím dalším.

PříspěvekNapsal: 01 úno 2018 10:19 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Moje skúsenosti s rock effectom sú také, že prvý postrek skutočne puklice zabije. Následne je však rastlina zalepená a to olejové lepidlo na nej drží, a drží a drží a nedá sa mi osprchovať. Rastlinka je následne nedýchaním tak oslabená že je dokonca náchylnejšia na puklice ako bola predtým. Rastlinka sa potom dlhodobo trápi až odíde. Mám ešte zopár "rock effectových citrusov" - chudáčikov, keď bude čas, niekedy nafotím.... (Ak medzitým nezdochnú)

PříspěvekNapsal: 01 úno 2018 20:40 
Čestný člen
Čestný člen

U Rock efektu je nutné velice opatrně dávkovat (ředit) a postřik opakovat. Nezalepit rostlinu (také se mi to stalo - listí opadalo, pak zase rostla). Vždy raději řidší poměr, a pak hlavně mospilan jako zálivku. Já s tím problém nemám. Od té doby také nemám žádné sviluše a podobnou havěť, ale je nutné si najit optimální ředění. Mimo citrusů jsem s tím stříkal i fíkovníky a vavřín - bobkový list, které mi chce puklice vždycky také sežrat. Všechny rostliny mám obvykle venku, takže za chvíli oprší, pak se to může opakovat. Teď s tím také stříkám ještě rybíz proti americkému padlí - jsem na to zvědav.

PříspěvekNapsal: 01 úno 2018 21:59 
Čestný člen
Čestný člen

Stejně zabírá i ten oliváč, také nezalepí, oprší nebo osprchuji. Kupovaným olejovým přípravkům už nevěřím, také se mně neosvědčily, zalepily rostlinu. Stříkám tak i zahradní rostliny, růže, broskve, zabírá na mšice-nejdou na rostliny delší dobu a jsou naopak zdravější. Nejhůře se mně bojuje s vlnatkou, prostě s červci, to jsou mrchy :mrgreen:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina