SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 31 bře 2020 21:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Podnože
PříspěvekNapsal: 13 čer 2015 18:25 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Ten druhý si pekne zapestoval, už sa podarili plodonosné vetvičky?
Kukám že si zohnal aj pomelito nana, tak ať se daří §ok

PříspěvekNapsal: 14 čer 2015 12:38 
Čestný člen
Čestný člen

Zatím se tvoří větve 3 řádu. Náhodně jsem zjistil, že se dá řízkovat.

PříspěvekNapsal: 17 črc 2016 11:15 
Čestný člen
Čestný člen

Mám několik rok starých semenáčků pomeranče Valencia a bigaradie, pěstovaných na podnože. Jsou přibližně stejně staré, a loni byly všechny umístěny vedle sebe na balkoně - bez podmisky.
Letos jsou přesazené do většího, a jsou naskládány v podmisce k truhlíkům. A okamžitě se mi potvrdilo, že pomeranče mají kořeny náchylné k hnilobě z přelití - po deštích sice vodu z podmisek co nejdříve vylévám, aby květníky nestály v centimetru vody, ale i tak mi už pár pomerančů odešlo, zatímco bigaradie drží.

Jinak se zatím semenáčkům doteď dařilo srovnatelně.
Protože to mají být podnože pro bytové pěstování, nezimuju, tak jsem zvědavá, jak se budou projevovat i nadále.

PříspěvekNapsal: 21 črc 2016 20:59 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Marti, taky mám pokusný na domácí chov. Mám je tedy venku ted, ale na zimu půjdou domů, různě po oknech a pak uděláme bilanci :-D
Stejně tak mám i meyera z koupeného citronu a ten tedy přes zimu slušně rostl , neměl žádný svilušky jako ostatní kusy a příští rok už to bude chtít roub nejen na něj (ban)

PříspěvekNapsal: 19 úno 2017 10:12 
Čestný člen
Čestný člen

Ti, kdo pěstujete na podnože Pomelo, jak jste s nimi spokojeni? U mne dosti nevyrovnané a ani ta největší prostě nemá na Citrumelo. Za pokus to stálo, ale k využití to zatím nevypadá.

PříspěvekNapsal: 22 úno 2017 20:09 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím,
já měl z léta jako pokus násadu así 20 podnoží z pomela, nějakých 10 pomerančů a asi 10 cedrátů, a možná i více. Z toho mi dosud přežily asi 4 pomela, tři pomeranče a tři cedráty +-. Pokud se dožijí jara nechám je růst (jinak už mi jsou jen na obtíž). Na roubování nejsou ve formě - nevyrostli. Již nedělám pokusy a pěkně jsem se vrátil k citrumelu a TP. Jsou to osvědčené podnože. A mimo jiné je mohu vyhodit do studeného odchovu a v klidu zvládnou teploty i lehce pod nulu (ale jen lehce yes ).

PříspěvekNapsal: 23 úno 2017 21:10 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Moje extempore s podnožou Cedrát som skončil. Dnes môžem vyhlásiť, že moja Tahitská limetka na cedráte túto zimu nerozchodí. Nechápem, ako ho vie využívať takmer na všetko Majo Hôždala z Košíc. Chváli ho, trifoliátu odmieta a rastliny mu rastú. U mňa to bola bieda - cez leto super, ale zimovanie na tejto podnoži v mojich podmienkach je dosť zlé. Citróny sú ešte horšie, jednoducho všetko na nich odkvecne. Stabilne sa držia citrumelá a poncirus, vynikajúca je aj bigarádia, inde mi hnijú korene ku koncu zimovania. Hovoril som si, že je to premokrením, ale bude to kombinácia teploty v garáži a vlhkosti všeobecne. Nevykurujem tam, a keď to klesne pod 5°C majú cedráty a citróny problém. Fakt je citrumelo a PT super v tomto.

PříspěvekNapsal: 23 úno 2017 22:28 
Čestný člen
Čestný člen

Vše je jen o našich podmínkách a jak jsi psal co jednomu jede,druhý ani ránu.
Píšeš vynikající bigarádie.Lecos jsem u citrusů už vypěstoval a když jsem viděl v Řecku plantáže podnoží bigarádíí připravených na roubování a ty nádherné roubovance,tak jsem to také zkoušel.Semena,semenáčky,ale nikdy mi nedorostly ani do stadia roubování,tak jsem to vzdal.
Podnož cedrátu není špatná,ale vyžaduje asi úplně zvláštní podmínky,v teple a světlo.Hystrix mi na ní rostl parádně doma v bytě a pak jednu zimu už byl velký,šel na chodbu,kde bylo chladněji než v bytě a konec.
PT a citrumelo jsou jedinečné pro naše podmínky.Lehce za nimi citranže.

PříspěvekNapsal: 23 úno 2017 22:44 
Nový člen
Nový člen

Dobrý večer.
Ja som minulý rok vysial v septembri na podnože 20 semien Valencie. Doposiaľ zatiaľ všetky rastú. Štyri rastliny som nechal v obývačke aj cez zimu pri teplote okolo 20°C. Tieto rastliny narástli cez zimu tak 5 cm, čo je zaujímavé boli umiestnené v blízkosti zakorenených odrezkov na ktorých boli puklice ale tieto rastliny ostali absolútne bez puklíc. Ostatné boli umiestnené v priestore, kde bolo často aj pod bodom mrazu. Rastliny takto umiestnené zastavili rast a teraz keď sa tak oteplilo začínajú opäť rásť. Zasial som aj v novembri 40 semien Poncirusu. 25 rastlín som už presadil. Majú okolo 10 cm a čo je pre mňa prekvapujúce najlepšie sa im darí na západnom okne. Rastliny na západnom okne sú o polovičku väčšie ako rastliny umiestnené na východnom alebo južnom okne. Kvetináč do ktorého som vysieval semená poncirusu som dal do tmavej špajze a dnes som si všimol, že tam vyrástlo ďalších sedem rastlín. Veľa pestovateľov tu píše, že pri výseve poncirusu je veľa albínov. Ja som nemal ani jeden. Pre moje zimovanie mimo domu je najvhodnejšie citrumelo a poncirus. Podnože pomaranča chcem vyskúšať pre rastliny ktoré by som mal aj cez zimu v dome. S pozdravom Jozef

PříspěvekNapsal: 31 bře 2017 19:09 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Prosím poraďte ak viete:

Navrúbľovala som pred troma rokmi citrónovník na podnož grep. Zdá sa mi, že to nerastie. Grepové podnože sa však zvyknú pomalšie rozbiehať. Ale je možné, že to nerastie preto, lebo grep má menej rastových periód ako citrónovník.

Otázka: Mám to ešte nechať rásť alebo mám prevrúbľovať?
Keď je však podnož grepu staršia, už má problém s chytateľnosťou vrúbľov.

----

Pestuje tu niekto citrónovník na podnoži grepu?
Keď áno, chcem sa opýtať či to rastie v poriadku. Dík

PříspěvekNapsal: 01 dub 2017 10:37 
Čestný člen
Čestný člen

Nevím, jak je rostlina velká, ale je možné, že grep musí k růstu vytvořit velký kořenový bal.

PříspěvekNapsal: 02 dub 2017 09:22 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Dík za odpoveď Karle. Rastlina nie je moc veľká. Zatiaľ sa nezdá, že by špeciálne grep musel vytvoriť veľký koreňový bal na to aby rástol. Skôr to vyzerá, že niečo na ňom rastie a niečo nie.

Mám na grepových podnožiach niekoľko rastlín, okrem grepov na nich dobre rastú: Fortunella margarita big, citrus aurantium Orlando, citrus sp. Atalantia x Upavanskij a donedávna aj Thomasville (ten má teraz na mále).

Na grepovej podnoži mi nerastie citrónovník Sfusato amalfitano, Sunki ani Kinokuni. Len sedia a nič.

Keď sa nepochváli nikto, kto má zavrúbľovaný citrónovník na grepe, svoj citrónovník na grepe prevrúbľujem. Sunki a Kinokuni nechám sedieť, keďže nemám na ne vhodné podnože. Kinokuni som chcela viac krát prevrúbľovať na inú podnož ale nikdy sa nechytil.

PříspěvekNapsal: 02 dub 2017 20:45 
Čestný člen
Čestný člen

Grepové podnože jsou velmi nevyrovnané.
Vyséval jsem velké množství semen červených grepů a ponechával jen ty nejlepší.I tak byly velmi rozdílné výsledky.Jako podnož k citroníku dokázal rok od naroubování narůst tak,že byly i plody.Nakonec byla rostlina tak velká,že jsem ji prodal.
U jiných citrusů grep nic moc,některé citrusy zaplodily a bylo po nich (kumkvat).
Ovšem některé jsou výborné trvale a ten růst.Třeba podnož grep,roub kalamondin je v posledním květináči,kořeny lezou ven,květník vyboulený,hodně plodů cca 1,8 metru výška.

PříspěvekNapsal: 04 dub 2017 17:37 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Díky Lemone, som rada že si sa podelil so svojimi skúsenosťami, pomohol si mi rozhodnúť sa. §ok

Teším sa, že sa tu občas nájde niekto, kto pestuje aj na podnožiach grep, citrónovník, pomaranč, calamondin, pomelo :P

PříspěvekNapsal: 04 dub 2017 21:01 
Čestný člen
Čestný člen

sylvia33:Teď když je běžně používaná a dostupná podnož citrumelo,bych do grepu už nešel.Grep je hodně teplomilný a roste i přes zimu.Přes léto mu to vyhovuje někde u zdi na plném slunci.

PříspěvekNapsal: 05 dub 2017 09:30 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Ok, dík. V zime mi to nerastie, keďže mám v citrusárňach zníženú teplotu. Na grepových podnožiach mám hlavne grepy, väčšinou rastú v poriadku, tak snáď to aj niekedy zaplodí....
Ale máš pravdu, grepové podnože sú naozaj dosť nevyrovnané. Ako podnože rastú všetky rovnako dobre, ale keď sa na nich nasadia vrúble, niektoré sa rozbehnú a iné dlho nič.

PříspěvekNapsal: 08 dub 2017 19:21 
Nový člen
Nový člen

Ahoj, takto se vyvíjí můj kumkvat margarita, podnož je Citranž carizo a roste o poznání bujněji. Nebude to do budoucna nějaký problém ?

Obrázek

PříspěvekNapsal: 08 dub 2017 21:56 
Čestný člen
Čestný člen

Neměl by být...Přesně takovéto závaly z podnože mám u C-35/kumvat a grep/kalamondin a jak to roste...
Kombinace bujně rostoucích podnoží a drobnoplodých,"méně" rostoucích odrůd.

PříspěvekNapsal: 03 črc 2017 19:48 
Čestný člen
Čestný člen

Pre budúci rok pestujem niekoľko podnoží: Volkameriány a Rangpury.

Obrázek

PříspěvekNapsal: 05 črc 2017 09:57 
Čestný člen
Čestný člen

Pro jaké rouby je vhodný rangpurský lajm jako podnož? Děkuji za odpověď.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina