SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 31 bře 2020 19:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Podnože
PříspěvekNapsal: 06 čer 2015 21:30 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Máte niekto skúsenosti s calamondinom ako podnožou? Rastie to naozaj zákrskovite? A utiahne to citrónovník aj grep?

Potrebujem to na pestovanie v byte. Chcela by som nabudúci rok na to niečo prevrúbľovať, lebo citrusy čo mám v byte mi rastú príliš bujne. Nechcem vypestovať citrusové bonsaje, ale citrusy ktoré by boli vysoké tak do metra, maximum meter a pol. Tie citrusy, čo mám teraz, budú mať zrejme od dvoch metrov vyššie :? A širšie :?

Předmět příspěvku: Re: Podnože
PříspěvekNapsal: 06 čer 2015 22:50 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Bydliště: Spišská Nová Ves 430 m. n. m., záhrada cca 530-540 m.n. m.
sylvi, myslím že nie, a grep určite nie, skús ako podnož pomarančovník... je menej bujný ako pomelo/grep/citron ale zase to utiahne aj ten grep, len bude trvať dlhšie kým narastie, na kalamondin by som asi dal maximálne mandarinu a aj to skôr maloplodú...

ja mám momentálne problém presne opačný, mám jedno miesto na VEĽKÚ rastlinu 2,5 metra na výšku a 1,5 na šírku, ale ešte nemám. len vysiate podnože..

PříspěvekNapsal: 06 čer 2015 23:22 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

sylvia33 píše:
Máte niekto skúsenosti s calamondinom ako podnožou? Rastie to naozaj zákrskovite? A utiahne to citrónovník aj grep?

Potrebujem to na pestovanie v byte. Chcela by som nabudúci rok na to niečo prevrúbľovať, lebo citrusy čo mám v byte mi rastú príliš bujne. Nechcem vypestovať citrusové bonsaje, ale citrusy ktoré by boli vysoké tak do metra, maximum meter a pol. Tie citrusy, čo mám teraz, budú mať zrejme od dvoch metrov vyššie :? A širšie :?

Nechcem aby po tomto príspevku sa rozvinula téma o tom, že či je vhodný poncirus na bytové pestovanie bez studeného zimovania alebo nie. Ale ja sám mám doma najstaršiu rastlinu - kalamondin na poncire flying dragon. Po 6 rokoch je stále pomerne zrastom malá a nikdy nebola zimovaná v chlade. Síce je na veľkom okne a teploty sú v tej miestnosti asi v zime najnižšie, ale úspešne prežíva. Možno to bude tým, že podnož je pôvodom zo Španielska. Ostatné na poncire zimujem v chlade (10-12°C) a nikdy som sa nepokúšal o teplé zimovanie. Čítal som o tom rôzne názory, že sa to dlhodobo dá aj nedá - aj tu na fóre.

PříspěvekNapsal: 07 čer 2015 09:42 
Administrátor
Administrátor

Já mám také mnoho rostlin na ponciru a zimovány nikdy nebyly. Není to jen o teplotě.

Kalamondin jako podnož je možné. Pokud ale chces aby to rostlo co nejvíce, do bytu dej "kubansky pomeranc" sežen Valencia Late, momentálně plné obchody... nebo pomelo nebo citrumelo. To neznamená, že na kalamondinku nemuže vyrůst velky citrus... Ovsem časem budes řešit Nerudovskou otázku "kam s nimi" :-).

PříspěvekNapsal: 07 čer 2015 20:26 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Poncirus som pár krát skúšala navrúbľovať a nikdy mi to nechytlo. Zdá sa mi, že pre úspešný rast to potrebuje cez zimu chlad, aby mohol opadať, lebo keď neopadá, listy schnú a opadávajú ešte dlho počas jari (rovnako to majú aj veľkoplodé granátovníky.) Poncirusových podnoží mám síce dosť, ale keďže názory na pestovanie v byte sa rôznia, pestujem ich na výmenu za vrúble. (Celoročne na chodbe)

Práveže nechcem, aby to rostlo co nejvíce. Co nejvíce rostoucí už mám. Kto chce veľké citrusy do bytu, nech štepí na citrón, grep a pomelo.
Potrebovala by som čosi menšie, veľkosť len meter, meter a pol. Preto uvažujem o calamondine.
Valenciu late som kedysi vysievala, tie sú ozaj pomalé, nerástli mi vôbec. Ale tento rok som vrúbľovala na nejaké pomarančové podnože a naozaj by mohli byť ideálne pre byt. Pomaranče, ktoré som na ne navrúbľovala, začínajú rašiť až teraz, po vyše dvoch mesiacoch. Mandarínky, ktoré som na ne dala minulý rok, rastú tak akurát.

Nerudovskou otázku "kam s nimi" už riešim, lebo pôvodne som plánovala jeden citrón, jeden grep, jeden pomaranč a jednu mandarínku. Myslím, že asi viete ako to dopadlo.... zrejme rovnako, ako u každého z vás :lol:

Pomelo by bola asi vhodná podnož pre Martina16, Sláva Vavilova čo mám na ňom, nerastie zákrskovite ale bujne. Keď to porovnám so Slávou Vavilovou, čo mám na grepe, je to veľký rozdiel. Ovšem aké budú plody, ak nejaké budú.... :roll:
Martin16, keď máš vysiate citróny a grepy, miesto na veľkú rastlinu zaplníš raz-dva.

Naposledy upravil sylvia33 dne 11 čer 2015 21:48, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 07 čer 2015 22:14 
Administrátor
Administrátor

Mě Valencia Lane Late rostla rychleji než poncirus vysetý ve stejný den. :-)

PříspěvekNapsal: 08 čer 2015 12:24 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Když už jsme tedy u tohohle krásného tématu :lol:
Obecně vzato do domácícho pěstování ( s možností letnění) jestli jsem to dobře pochopila jsou vhodné vlastní semenáčky nebo semenáče pomela, pomerančů.. CO tedy mandarinky?

PříspěvekNapsal: 08 čer 2015 21:21 
Čestný člen
Čestný člen

Sylvo,
také pochybuji, že pro grep a podobně bude semenáč kalamondinu vhodný. Pro maloplodé citrusy to bude jistě v pohodě, možná ještě utáhne Meyera a jemu podobné. Na semenáčky Kalamondinu občas roubuje Martin - Lemon ( pokud se nemýlím) a zřejmě to bude bez problémů.

Semenáčky pomeranče pod grep můžeš dát, dříve se na nic jiného skoro neroubovalo, trochu ho to zkrotí, ale stejně ho budeš muset držet v rozumných mezích střihem (včasným) :)

Pokud máš ještě nějaký malý semenáček grepu, tak ho rok nepřesazuj, přihnojuj jen slabě a občas. Zaštípnutím ho donuť k brzkému rozvětvení a vytvoření korunky. Potom sama uvidíš, že i grep se dá velikostně zvládnout.

DeTer,
u čistých mandarinek se " traduje ", že mají menší kořenový systém a nejsou schopny utáhnout pomeranče atd. Dnes je na trhu dostatek tangorů ( pomeranč x mandarinka) Nadorcott, Murcott, Mandora, případně Mineola tagelo. To vše čeká jen na vyzkoušení v našich podmínkách. Letos mám semenáčky : Nadorcott, Murcott, Mineola od každého minimálně 100 ks, Meiwa 50 ks. Mám připraveno k výsevu asi 100 ks pomeranče.

PříspěvekNapsal: 08 čer 2015 22:01 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Děkuju Karle. Jsi opravdu laskavý. Tvá odpověď byla víc než uspokojivá, neb dost semenáčků právě od tebe čeká na pokusy či jistoty (dik)

PříspěvekNapsal: 08 čer 2015 22:06 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Tiež ďakujem pekne za rady, naozaj sa musím naučiť zaštipovať a tvarovať a potom to snáď bude ok.

Mladé citrusy vôbec nehnojím, hnojiť začínam až teraz, tretí rok po navrúbľovaní. Prvý rok ostávajú vrúbľovanci v pet fľašiach, takže už majú pribrzdený rast. Niektoré minuloročné sú ešte stále v petfľašiach :roll:
Držať v pet fľašiach to však neodporúčam, odhnijú v tom korene.

Pozriem sa na tie Martinove- Lemonove citrusy, vrúbľovanie na calamondin môže byť zaujímavé.

PříspěvekNapsal: 08 čer 2015 22:11 
Administrátor
Administrátor

Ono ta vzrustnost versus podnož není uplne smerodatná. Roubuje se i na poncirus flying dragon, který neroste rychleji než kalamondin :-) bavili jsme se o tom i na srazíku....

Grep udajne negativne ovlivnuje kvalitu plodů, což se asi liší od odrudy ... ona trifoška je hnusná že ji sní jen Karel jako jediný z nás a také neovlivnuje skoro vůbec chut naroubovaného citrusu.

Já chci vyzkouset jako podnože australany práve, jsem na to zvedav. Budu ted slizet asi 8 plodů, tak snad budou semínka... Karle, budes mit zajem nebo pujdou do popelnice.. já si nechám pár. Nemam takové prostory jako ty.

PříspěvekNapsal: 08 čer 2015 22:53 
Čestný člen
Čestný člen

Rostliny které mám na F.D. prakticky nemají přírůstky nebo jen několik a hodně krátké, ale brzy kvetly a plodily. Aby rostliny na F.D. trochu rostly, musí být podnož hodně stará a mít vyvinutý kořenový systém, krásně je to vidět na rostlinách z Bau a podobně, krátká a macatá podnož.

Předávání hořkosti grepem nevěřím, trifoška, bigoška a ani papeda ji také nepředávají a to jsou pořádní hořčáci :)

Nějaká semínka zkusit můžu.

PříspěvekNapsal: 09 čer 2015 09:14 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Dozvedela som sa, že plody z mandarínky navrúbľovanej na grep sú malé a bez chuti.
Ako to teda je?

PříspěvekNapsal: 09 čer 2015 10:21 
Čestný člen
Čestný člen

Sylvo,

na to se bez vlastních a hlavně letitých zkušeností špatně a nepřesně odpovídá. Rostliny na grepech máš, přiroubuj do některé mandarinku a za několik let a několik plodných sezón budeš vědět víc :) Stejně to nepotvrdí, ale ani nevyvrátí tento používaný názor, prostě to jen bude malý zkušební vzorek.

Proč jsou tangela (grep x mandarinka) bez hořkosti a chuťově v pohodě a zrovna grepová podnož to má všechno zmršit :?:

PříspěvekNapsal: 09 čer 2015 10:40 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Bydliště: Spišská Nová Ves 430 m. n. m., záhrada cca 530-540 m.n. m.
ešte by som dodal, že plody sú drobné a "bez chuti" možno pre veľkopestovateľov ktorý potrebujú veľké výnosy (predaj), nám ktorým prinesie rastlina pre radosť pár plodov to problém byť nemusí :)

PříspěvekNapsal: 09 čer 2015 13:15 
Administrátor
Administrátor

Jak potrvdil i Karel, na FD to také roste pomaleji a roubuje se na to cokoliv, takže obava byt nemusi.

Já jsem v byte spokojen i na Macrophyle a bigaradii jako podnož.

PříspěvekNapsal: 09 čer 2015 21:18 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Mohu jen potvrdit, že mandarinka Okitsu na grepové podnoži, sice pěkně roste, kvete a i plodí, ale plody jsou malé a bez chuti.

PříspěvekNapsal: 09 čer 2015 22:14 
Čestný člen
Čestný člen

Karel má přehled...kalamondin už nějaký ten pátek jako podnož používám.Nebýt rostliny,která letos během pár dní klekla na nějakou mrtvici nebo co,bych řekl podnože kalamondinu absolutně bez problému.
Zase nemám vyzkoušeno moc druhů na této podnoži,jen zase kalamondin a kumvat.I kalamondin je však strom a po pár letech roste jako blázen,takže nějaká zakrslá podnož to moc není a některé starší roubovance mají 1,5 metru.Někde se však uvádí,že nevýhodou této podnože je krátký věk,tak nevím..ale nějak moc bych to neřešil,když je tolik jiných možností.

PříspěvekNapsal: 10 čer 2015 17:15 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Karel Mundl píše:
Sylvo,

na to se bez vlastních a hlavně letitých zkušeností špatně a nepřesně odpovídá. Rostliny na grepech máš, přiroubuj do některé mandarinku a za několik let a několik plodných sezón budeš vědět víc :) Stejně to nepotvrdí, ale ani nevyvrátí tento používaný názor, prostě to jen bude malý zkušební vzorek.

Proč jsou tangela (grep x mandarinka) bez hořkosti a chuťově v pohodě a zrovna grepová podnož to má všechno zmršit :?:

Mandarinky navrúbľované na grepoch už mám, marisolka rastie na tenkej grepovej podnoži dobre a na pomarančovej podnoži mizerne a ešte je aj zaškodcovaná.
Zdá sa mi rozumné poznať výsledky kombinácie podnož + vrúbeľ = chuťová kvalita ovocia
Jasné, že každý má iné chuťové preferencie, podmienky pestovania.... Ale pestovať roky niečo, kde už druhí majú výsledky, ktoré nie sú uspokojujúce... Lepšie je výsledky kombinácie poznať ešte pred navrúbľovaním. Po navrúbľovaní je to dôležité tiež, aby si ten, kto má málo miesta, dokázal urobiť vhodnú selekciu rastlín.

PříspěvekNapsal: 13 čer 2015 08:24 
Čestný člen
Čestný člen

I takhle mohou vypadat 4 roky starý semenáčky, když se drží hodně zkrátka. Jedná se o semenáčky neznámého hybridu ze zakoupených plodů v Globusu s označením pomelito. Asi se jedná o hybrid grepu x pomeranč, barva kůry a dužniny byla pomerančová, tvar plodů a chuť byla mezi. Celkem to bylo dobré. Na podnože je dávat nebudu, chci je dotáhnout do plodnosti.

Obrázek Obrázek Tento splňuje moji představu nejvíce.

Letos jim trochu povolím uzdu. Ten malý těžko rozdýchával zimování, musí trochu zesílit.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina