SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 20:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 108 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Substrát pro citrusy
PříspěvekNapsal: 09 čer 2017 22:14 
Čestný člen
Čestný člen

Moony píše:
Děkuju za tipy. Hlínu na zahradě bohužel máme bídnou, hodně těžkou a s kamínky, ani po dešti se do toho nedá skoro kopat, není tu jediný krtinec, asi ani ten krtek to chudák neprohrabe :lol:

I část této hlíny bych použil a míchal s dalšími složkami.Budeš toho muset více koupit,nebo odněkud dotáhnout (citrusy).Také výhoda,nemít krtky a o jednoho nepřítele méně..
Fíkovníky dávám od letoška úplně do jiné zeminy-více jílové,aby to drželo vodu,protože fíky ty chlastají.

PříspěvekNapsal: 16 srp 2017 17:35 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ahoj může mi někdo doporučit nějaký komerčně vyráběny substrát na citrusy pro venkovní pěstování ( třeba i míchaní vice druhů ) díky

PříspěvekNapsal: 16 srp 2017 21:54 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Harmik píše:
Ahoj může mi někdo doporučit nějaký komerčně vyráběny substrát na citrusy pro venkovní pěstování ( třeba i míchaní vice druhů ) díky

Gramoflor citrus + záhradná zemina (alebo íl). Celkom dobrá kombinácia, ja uprednostňujem vlastný mix so základom s Klasmannom TS4 PLUS, lebo je dostupnejší na Slovensku ako Gramoflor a aj výrazne lacnejší. Na von inak ideálny substrát z marketov nie je, ak na kvetináč svieti slnko alebo je teplo, tak treba zalievať aj 2x denne.

PříspěvekNapsal: 17 srp 2017 05:27 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Pepo píše:
...Klasmannom TS4 PLUS, lebo je dostupnejší na Slovensku

Mozes napisat aj kde sa da kupit? Dik.

PříspěvekNapsal: 17 srp 2017 08:42 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Pepo píše:
Harmik píše:

Gramoflor citrus + záhradná zemina (alebo íl). Celkom dobrá kombinácia, ja uprednostňujem vlastný mix so základom s Klasmannom TS4 PLUS, lebo je dostupnejší na Slovensku ako Gramoflor a aj výrazne lacnejší. Na von inak ideálny substrát z marketov nie je, ak na kvetináč svieti slnko alebo je teplo, tak treba zalievať aj 2x denne.

Díky

PříspěvekNapsal: 17 srp 2017 09:55 
Nový člen
Nový člen

Klasmann TS1, velmi malý zlomek.
ObrázekObrázek

PříspěvekNapsal: 17 srp 2017 12:25 
Čestný člen
Čestný člen

Tohle vypadá hodně sypké.Drží to vůbec vodu? Na menší rostliny asi jo,ale na velké citrusy...ty by v tom nejspíše uschly.Ale jen můj názor dle fotky,třeba je to jinak.

PříspěvekNapsal: 27 říj 2017 13:00 
Čestný člen
Čestný člen

Nevím jistě kam můj dotaz zařadit, tohle téma je snad nejblíž...

Protože už tradičně začínám zimní boj se smutnicemi, chtěla bych zkusit zamulčovat pokusně zatím jeden květník s citrusem co bude přes zimu v bytě, 35cm čtvercový květináč s ponderosou.

Co použít?

Vím že kvůli smutnicím se doporučuje tenká vrstva písku, ale bojím se že bych neviděla jaký je stav vlhkosti hlíny a snadno bych přelila... Tak co jiného?
Napadá mě klasická dekorativní kůra co se dává na záhony. Mně osobně se to na záhonech nelíbí a nemám to tam, ale v bytě bych to snášela líp. Jenže není to zas moc hrubé, neprolezou tím ty mrchy? Nezkoušel jste někdo?
Napadá vás ještě co vyzkoušet?

Ještě P.S. letos budu mít na každém rohu tučnice... ale stejně myslím že to nebude stačit :-)

PříspěvekNapsal: 27 říj 2017 14:21 
Čestný člen
Čestný člen

Mně se písek nelíbí, květináč není míchačka na maltu a citrus není kaktus. Klidně jej ale přes zimu použij, dej na vrch substrátu geotextilku. Při kontrole zalévání ji můžeš i s pískem nadzvednout a na jaře ji i s pískem prostě odstraníš. Kůra nemá smysl, ty potvory ji prolezou jako průlezku a ještě se Ti vysmějí. Anebo zalévej odvarem z tabáku.

PříspěvekNapsal: 27 říj 2017 20:08 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Kůrový mulč nepředstavuje pro smutnice žádnou překážku, mimochodem písek taky ne (možná v hodně silné vrstvě). Bojuju s tím každou zimu na zimovištích (nejedná se o citrusy). Letos zkouším, jako doplňkovou ochranu, granulát od Careo. Zatím se zdá, že to trochu funguje. Loni jsem zkoušel nějaké tekuté hnojivo, které má omezovat výskyt smutnic, taky to pomohlo.

PříspěvekNapsal: 28 říj 2017 09:40 
Čestný člen
Čestný člen

Stačí zalít postřikem-Careo zabíralo spolehlivě :D

PříspěvekNapsal: 29 říj 2017 13:00 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Problém poznám, ale nie pri citrusoch, lež pri manželkiných izbových rastlinách. Skúšala kadečo a spoľahlivo pomohla až chémia. V Maďarsku sa dajú dostať granuláty a prášky na dezinfekciu pôdy, ktoré sa musia zapracovať do pôdy a vytvoria jedovatú vrstvu pre pôdne živočíchy. Kúpil som dva s rôznymi účinnými látkami a obe boli úspešné. Je to pracnejšie, dajú sa postreky aplikovať aj zálievkou, ale to sme už predtým skúšali a museli sme to opakovať 2-3x, toto bolo účinnejšie. V jednom bola látka tefluthrin (Force 1,5g) a v druhom cypermethrin (Picador 0,8g). Skúsil som ich aj v záhrade a Picador kynožil aj krtonôžky, čo už je iná trieda.

PříspěvekNapsal: 29 říj 2017 15:07 
Čestný člen
Čestný člen

Děkuju za všechny tipy :-)
Chemii ale používat nechci, vzhledem k tomu že plody hodlám jíst :-)

A nevíte do jaké hloubky se ty mrchy larvičky (či co to je) dokážou provrtat?

PříspěvekNapsal: 29 říj 2017 23:22 
Čestný člen
Čestný člen

Smutnice jsem také různě trápil,ale nyní to dělám jednoduše,Když už jich je doma nějak více,projdu se kolem citrusů s Biolitem,lehce okolo. 2 sec. stříknu.Po 5 minutách vyvětrám a začíná se od nuly..na čas je klid.

PříspěvekNapsal: 30 říj 2017 07:58 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Nejvíc a trvale se mě na smutnice osvědčili masožravky (v zimní zahradě je ale na rosnatky moc vlhko). Pomáhají i lepicí pásy.

PříspěvekNapsal: 30 říj 2017 12:20 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Moony píše:
Chemii ale používat nechci, vzhledem k tomu že plody hodlám jíst :-)

Účinok všetkých látok, čo som uviedol trvá max 2 mesiace, potom sa rozpadnú na iné zlúčeniny, ktoré sú neškodné a ich účinné pôsobenie je ešte kratšie. Už sú preč časy, kedy sa predával Diazinon, ktorý niektorí dávali k mrkve a inej koreňovej zelenine proti vŕtavke mrkvovej a iným škodcom a rezíduá sa držali v pôde 6 mesiacov a smelo sa to používať len pri neskorej mrkve, čo mnoho záhradkárov ignorovalo. Tak to zakázali. To, čo sa predáva dnes záhradkárom už ledva ublíži aj tej hávedi čo má hubiť. Ak to aplikuješ teraz a plody budú až o rok, tak problém nevidím.

PříspěvekNapsal: 30 říj 2017 13:12 
Čestný člen
Čestný člen

Pepo píše:
...potom sa rozpadnú na iné zlúčeniny, ktoré sú neškodné... To, čo sa predáva dnes záhradkárom už ledva ublíži .

Promiň, ale na tohle nevěřím :-) i když to samozřejmě tvrdí spousta studií (zaplacených výrobci...), říká to EU, říká to kdedko... nevěřím.
Neříkám že nás jedna aplikace zabije, ale ono se to v přírodě kumuluje, a bohužel se působení všech těch sajrajtů vyhnout prostě nedá... takže se budu vyhýbat aspoň tomu, co ovlivnit můžu.

PříspěvekNapsal: 30 říj 2017 13:14 
Čestný člen
Čestný člen

Beny píše:
Nejvíc a trvale se mě na smutnice osvědčili masožravky (v zimní zahradě je ale na rosnatky moc vlhko). Pomáhají i lepicí pásy.

Mně jdu v bytě dobře tučnice, a mám jich tu už docela dost :D ale holt nejsou všemocné.

PříspěvekNapsal: 30 říj 2017 13:38 
Čestný člen
Čestný člen

Ja mam plny parapet tucnic a se stavem smutnic to nijak vyrazne nepohne. Dle meho nazoru je to tak maximalne balzam na nervy se "kochat" tim, ze tem potvoram nekdo zatnul tipec, ale to mnozstvi ktere tucnice pochytaji je zanedbatene v porovnani s tim jak rychle se mnozi..
Mnohem lepe funguje proste dusledne dbat na to, ze vrchni vrstva substratu nesmi byt vlhka a zalevat spodem. Sice je to trochu vyzva, timhle zpusobem kytky neususit, kdyz si clovek nemuze vizualne, nebo pohmatem zkotrolovat jak na tom jsou, ale to se mi osvedcilo ze vseho nejlip. Oni si ty mrchy dokazou najit cesticku i spodnimi otvory kdyz jsou po stranach nebo jinak dostupne.
Nedavno jsem videl v hornbachu, ze meli hlistice proti smutnicim. (v takovem minichladaku to tam meli). Tak pokud se mi je letos nebude darit drzet na uzde, tak asi zkusim tenhle zpusob.

PříspěvekNapsal: 12 lis 2017 12:04 
Čestný člen
Čestný člen

Ono je to možná i o tom jaké masožravky máme. Já pěstuji v práci a dle potřeby doma Drosera capensis Narow Leaf. Obyčejná capensis by taky stačila. Pak je to taky o zalévání jak už tu někdo psal. Zalévám až je zemina úplně suchá (listy nesmí ale rolovat).

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 108 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina