SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 20:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 108 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Substrát pro citrusy
PříspěvekNapsal: 16 dub 2017 10:26 
Čestný člen
Čestný člen

Kdysi mne požádala firma Agro o provedení pokusů s jejich substrátem na citrusy. Hodně rostliny odumřelo a některé živořily. Po sdělení výsledků mi bylo řečeno, že toto složení odpovídá ekonomickým možnostem.

PříspěvekNapsal: 17 dub 2017 21:34 
Nový člen
Nový člen

Tak ten Gramoflor sa dá na Slovensku kúpiť na tejto adrese http://www.agrona.sk/substrat-na-citrus ... -gramoflor

PříspěvekNapsal: 18 dub 2017 16:19 
Nový člen
Nový člen

ZEOLIT. Používáte někdo? Zkušenosti? Nevím už kde jsem četl, že ve školkách ve Španelsku, mají až 30% zeolitu v substratu.

PříspěvekNapsal: 18 dub 2017 17:22 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Priamo zeolit nie, ale volá sa to Meliorit, vyrabá sa to v Tokajskej vinohradníckej oblasti a je to prakticky ešte tuningovaný zeolit. Využívam čo mám blízko a viem zohnať za málo peňazí od výrobcu. 50kg vrece ma vyjde na cca 4€. Ako náhrada piesku je to drahé, ale je to aj organo-minerálne hnojivo, využívam ho ako prísadu v minimálnom množstve ako zdroj mikroelementov a prevzdušňovač k perlitu. Ešte pridávam aj alginit, lebo ho tiež mám z Maďarska za pár drobných. Ten zeolit by mal mať prakticky vlastnosti ako perlit, len je ťažší - drží vodu, viaže a uvoľňuje živiny, prevzdušňuje a ako bonus, čo perlit nedokáže, postupne uvoľňuje niektoré makro a mikroprvky, ktoré má v sebe obsiahnuté.
Mne sa to dobre správa v substráte, rastliny s tým netrpia, ale niekedy som ho nedával a oveľa horšie im nebolo. Možno keby boli v kvetináči bez presadenia 3-4 roky, tak by tie so zeolitom začali mať navrch.
Niektoré veci sú dobré, ale zdá sa mi, že príde módna vlna a neskutočný záujem a každý z predajcov na tom chce zarobiť. Fakt sa oplatí využívať miestne dary prírody, dostupné lacno a bez väčších problémov. Niekedy sa používala rašelina, kompost, hnoj, záhradná zemina, piesok a štrk a všetko rástlo.

PříspěvekNapsal: 18 dub 2017 17:43 
Nový člen
Nový člen

Díky za odpověď. Když jsem před 20 lety pěstoval citrusy, o zeolitu nebyla nikde ani zmínka. Míchal jsem substrá B s pískem a zahradní zemí a trochou kompostu. Vše jsem měl na kubánských pomerančích. Nikdy mi žádný citrus nezahynul na přelití a hnilobu kořenů. Ani v květináčích ani ve volné půdě ve skleníku. Teď začínám znova a všude čtu, jak složité je namíchat ten správný substrát. Že by ty kubánské pomeranče byly odolnější než dnešní citranže a citrumela?

PříspěvekNapsal: 19 dub 2017 15:47 
Čestný člen
Čestný člen

Pavle máš recht. Myslím, že se to zbytečně řeší. A nakonec má stejně každý jiný substrát. A třeba i každý rok jiný substrát :-) Zvlášť pokud ho míchá nebo vylepšuje ten různě kupovaný. Každý má jiné podmínky. Co vyhovuje ve skleníku nemusí vyhovovat venku pod širým nebem nebo rostlinám v bytové kultuře. Držím všem palce ať vám to roste v tom vašem substrátu (val)

PříspěvekNapsal: 27 dub 2017 08:49 
Nový člen
Nový člen

Znáte někdo tento substrát na citrusy? Narazila jsem na něj čistě náhodou v jednom zahradnictví. Byl teda na dešti, takže jsem ho vysypala, aby proschl...
Má to být s lávou. Máte někdo s něčím podobným zkušenost?
http://olafee.rajce.idnes.cz/CITRUSY/#IMG_20170426_123522.jpg
http://olafee.rajce.idnes.cz/CITRUSY/#IMG_20170426_123535.jpg

PříspěvekNapsal: 27 dub 2017 14:23 
Nový člen
Nový člen

Adam píše:
Ja mám úplne rovnaké skúsenosti ako Jaro. Veľa citrusov som mal zasadených v substráte Agro, vôbec nerástli, tak som sa rozhodol vymeniť u všetkých citrusov substrát za gramoflor z Adava a citrusy sa neskutočne rozbehli. Gramoflor odporúčam :)

V pondelok mi dorazila paleta substrátu Gramoflor z Adava pre citrusy 12 vriec. Jedno vrece 280Kč. Preprava palety okolo 80 eur. Oplatí sa priplatiť za dopravu. Substrát je suprový.

PříspěvekNapsal: 27 dub 2017 16:26 
Nový člen
Nový člen

Oluschka píše:
Znáte někdo tento substrát na citrusy? Narazila jsem na něj čistě náhodou v jednom zahradnictví. Byl teda na dešti, takže jsem ho vysypala, aby proschl...
Má to být s lávou. Máte někdo s něčím podobným zkušenost?
http://olafee.rajce.idnes.cz/CITRUSY/#IMG_20170426_123522.jpg
http://olafee.rajce.idnes.cz/CITRUSY/#IMG_20170426_123535.jpg

V tom substrátu to vypadá na zeolit, o kterém jsem psal výše.
Není to láva, ale je také sopečného původu.

PříspěvekNapsal: 28 dub 2017 07:19 
Nový člen
Nový člen

PavelKt píše:

A nebude to příliš zadržovat vodu? Aby nehnily kořeny!?

PříspěvekNapsal: 28 dub 2017 08:51 
Nový člen
Nový člen

Oluschka píše:
PavelKt píše:

A nebude to příliš zadržovat vodu? Aby nehnily kořeny!?

Nemám se zeolitem zkušenosti. Lovím je na fórech. Četl jsem někde, že ho dávají až 30% do substrátu ve školkách ve Španělsku. Tady je něco o zeolitu - https://cs.wikipedia.org/wiki/Zeolit

PříspěvekNapsal: 08 čer 2017 12:25 
Čestný člen
Čestný člen

Potřebuju pár rostlin přesadit (já vím že je už celkem pozdě ale dřív to prostě nešlo :oops: ), a protože mi už došel substrát co mi obětavě namíchal jeden místní člen, a v okolí se dá sehnat jen ten od Agra, asi si zkusím umíchat něco sama.
Už teď se toho bojím :D

Co jsem tak pročítala tohle vlákno, obvykle mícháte písek, perlit, rašelinu, zahradní zeminu, kokosové vlákno, kompost.

Můžete prosím poradit přibližné poměry? Je mi jasné je univerzální návod neexistuje, a taky každý má jiné podmínky, ale tak aspoň zhruba ať vím od čeho se odpíchnout.

Bohužel nemám žádný kompost, mám jen granulovaný slepičí trus 8-) případně čerstvé kobylince, můžu něco z toho přidat? Nebo koupit jiné zásobní hnojivo?

PříspěvekNapsal: 08 čer 2017 17:45 
Nový člen
Nový člen

Asi by bylo nejlepší vzít ten substrát od Agra jako základ a trochu ho vylepšit. Kokos, zeolit, perlit, drcenou piniovou kůru, pro trifoliatu trochu rašeliny a nakone trochu hlinité složky ze zahrady /krtinec/. Perlitu moc nedávej, dost se vyplavuje. Určitě tam nemusí být všechno co jsem napsal. Poměr 4:1:0,5/substrát:přídavky:hlína. To je moje rada. Někdo určitě poradí úplně jinak, ale tak už to v životě citrusářském chodí.

PříspěvekNapsal: 08 čer 2017 19:53 
Čestný člen
Čestný člen

Určitě bych se moc nepáral s nějakým velkým odměřováním.
1)Pokud je kvalitní zahradní zemina-krtince,může jí být více než polovina.
2)Pokud je horší ,tak spíše menší polovina.
Dále zahradnický substrát 10-20 % v případě 1)
klidně až 25 % v případě 2)
kokosák cca 10%,něco perlitu,písek,trocha rašeliny...plus další přísady v řádu jednotek procent co kdo dává,já třeba pár hrstí jehličí.

PříspěvekNapsal: 08 čer 2017 20:02 
Čestný člen
Čestný člen

Děkuju za tipy. Hlínu na zahradě bohužel máme bídnou, hodně těžkou a s kamínky, ani po dešti se do toho nedá skoro kopat, není tu jediný krtinec, asi ani ten krtek to chudák neprohrabe :lol:

PříspěvekNapsal: 08 čer 2017 20:49 
Čestný člen
Čestný člen

Minulý rok jsem poprvé použil Zahradnický substrát s aktivním humusem od Agra a jsem s ním spokojený, chce to přidat něco na lepší udržení vody. Vzdušný je dost a snadno vysychá.

PříspěvekNapsal: 09 čer 2017 18:23 
Čestný člen
Čestný člen

Karel Mundl píše:
Minulý rok jsem poprvé použil Zahradnický substrát s aktivním humusem od Agra a jsem s ním spokojený, chce to přidat něco na lepší udržení vody. Vzdušný je dost a snadno vysychá.

Přesně do toho jsem včera přesazovala fíkovníky a javory :lol: ale není na citrusy málo kyselý? přidával jsi i rašelinu?

PříspěvekNapsal: 09 čer 2017 19:04 
Nový člen
Nový člen

Ten substrat by měl mít jako každý uni. pH okolo 6. Jsou vyráběny z rašeliny, vápence na odkyselení a kompostu. Pak tam přidávají trochu hnojiva na začátek. Agro přidává kristalon. Mělo by to tam být napsaný. Ale tyto substráty jak jednou přeschnou, tak už voda jen skrz protéká - plavou. Chce to hlinitou složku a perlit nebo zeolit na udržení vody.

PříspěvekNapsal: 09 čer 2017 20:52 
Čestný člen
Čestný člen

Rašelinu jsem nepřidával, je z ní míchaný, PH 5 až 7, dobře ho snášely i trifošky. Jak už jsem psal, chce to přidat něco na lepší zadržení vody (zeminu, písek, perlit, borovou kůru atd). Vápenec jako součást neudávají. Minulý rok jsem zaměnil za podobný pytel a ten obsahoval vápenec. Vše co bylo na trifošce a podnožové trifošky připravené na roubování zašlo, nepomohlo aní přesazení po několika měsících.

PříspěvekNapsal: 09 čer 2017 21:29 
Nový člen
Nový člen

Přesně jak píšeš pH 5-7. Pokud se trefíš na pytel, který bude mít 5 nebo 6, je to vpořádku. Pokud bude mít 7, může to být pro trifoliaty i smrtelný. A pořád je substrát v normě.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 108 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina