SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 19:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 108 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Substrát pro citrusy
PříspěvekNapsal: 12 lis 2017 14:21 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Ano, Drosera capensis se mě také na smutnice osvědčila nejlépe.

PříspěvekNapsal: 23 zář 2019 14:36 
Nový člen
Nový člen

Zdravím pestovatelia,

chcem sa opýtať, či používate pri miešaní substrátu aj smrekové/borovicové hobliny ako zložku na zníženie pH okrem rašeliny? Prípadne aké máte s tým skúsenosti?

PříspěvekNapsal: 03 bře 2020 06:45 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Jirka píše:
Kdysi mne požádala firma Agro o provedení pokusů s jejich substrátem na citrusy. Hodně rostliny odumřelo a některé živořily. Po sdělení výsledků mi bylo řečeno, že toto složení odpovídá ekonomickým možnostem.

Přidávám se taky se svými špatnými zkušenostmi se substráty od Agro. Jako kdyby v substrátu byla látka, která vysloveně škodí kořenům citrusů.
Kam

PříspěvekNapsal: 09 bře 2020 21:18 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím a doporučuji Gramoflor pro citrusy třeba zde:
https://www.nelenprozelen.cz/produkty-g ... detail-170

PříspěvekNapsal: 11 bře 2020 08:10 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Jsem se taky hned po něm díval. Odradila mě cena za dopravu, neoplatí se mě objednávat malé množství. Koupil jsem u nás v zahradnictví jiný substrát Gramoflor s podobným složením (neobsahuje chelátové Fe), tak s ním budu čarovat.

Kam

PříspěvekNapsal: 11 bře 2020 09:05 
Nový člen
Nový člen

Tak on ten zázračný Gramoflor obsahuje v podstatě jen kvalitní rašelinu, kompost a jakési plevy ze špaldy, jediné plus vidím i v obsahu břidlice, ale i ta by šla nahradit třeba zeolitem, perlitem nebo Liadrainem.
Může se vyplatit pro někoho, kdo má 1 - 2 rostliny a nechce si míchat vlastní, ale 250 Kč za 45l je pokud máte více rostlin špatný nápad, doporučuji koupit bílou rašelinu 180 l za 260 Kč nebo baltskou (bílou) rašelinu 250l za 350 Kč a namíchat s kompostem, ideálně listovkou, pokud není tak se dá nahradit běžným zahradnickým substrátem a na vylehčení dodat perlit 1:1:1
Pro mladší rostliny, které se každý rok přesazují vydrží jednu sezonu i nejlevnější zahradnický substrát vylehčený perlitem, horší to je ze staršími rostlinami, které se už nepřesazují, tam chci vyzkoušet větší podíl Liadrainu nebo jiných anorg. složek co drží dlouhodobě vzdušnou strukturu.
Rozumnou cenu za dopravu velkých těžkých věcí :) má tento eshop, beru tam rašeliny i perlit:
https://www.zafido-eshop.cz/Raselina-ba ... l-d675.htm

PříspěvekNapsal: 13 bře 2020 21:12 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím.
Mícháním substrátu jsem si už prošel. Mám z toho jedinou zkušenost, že se mi nepodařil namíchat nikdy takový substrát, aby udržel vláhu jako Gramoflor a ještě jsem se nadřel. A to jsem tam dával i zeolit a pod. V gramofloru je navíc ještě struzka, která ?zřejmě? doplňuje železo. Donedávna jsem měl asi 60 druhů citrusů. Je pravda, že jsem je rozdal, ale předtím jsem je skoro všechny přesadil do gramofloru a to byla chyba, protože se jim začalo dařit a potvory rostly a rostly a já je musel přesazovat do větších a větších květináčů. (ne-ne) A nadřel jsem se, nebylo je už kam dávat, tak šly z baráku. (bye)

PříspěvekNapsal: 14 bře 2020 08:32 
Nový člen
Nový člen

No tak asi se shodneme, že to není zrovna racionální přístup, utratit "majlant" za špičkový substrát a rostliny a když se jim začne dařit, tak se jich zbavit... To je jak z Cimrmana ve stylu "otevřel si hospodu, ale chodili mu tam lidi" (jej)
Je ale pravda, že hodně lidí nedomyslí, že je "trochu" rozdíl starat se o 60 malých rostlin v 2l květináčích proti 2 metrovým rostlinám v 20+l květináčích, taky už mě to začíná docházet :lol:
Po zkušenostech s 35l kontejnery a fíkovníky mám u citrusů stopku kolem 25L víc už nedostanou i kdyby rostly sebelépe.
Namíchat substrát aby držel vláhu je ten nejmenší problém, mnohem obtížnější je aby měl zároveň dlouhodobě vzdušnou strukturu...ale ten můj základní mix funguje alespoň na mladší rostliny dobře.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 108 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina