SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 20:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Automatizace a Citrusy
PříspěvekNapsal: 14 bře 2015 22:25 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak mě napadlo, že bychom se mohli bavit i o takových věcech jako měřící technika do skleníků, co používáte za senzory (pokud nějaké vůbec používáte :0) atd. Cílem je vytvořit selekci případných efektivních součástek pro použití v automatizovaném procesu.

Našel jsem třeba zajímavé termostaty. Za tuto cenu se to opravdu nedá postavit na koleně, pravil kamarád elektrotechnik :0)

http://www.easyduino.cz/Digitalni-termo ... c-d212.htm

Předmět příspěvku: Re: Automatizace a Citrusy
PříspěvekNapsal: 14 bře 2015 23:25 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak toto téma je určitě zajímavé. Není nad to si nějak pěstování ulehčit :lol: .
Já tedy na zimování citrusů používám jen tepelně spínanou zásuvku s teplovzdušným topením, což se mi celkem osvědčilo.
Další automatizaci používám jen při dovolené, kdy vše vynosím na dvůr, natáhnu k tomu hadice se dvěma rozprašovači a čerpadlo ve studni zapnu přes časově spínanou zásuvku, aby to každý večer na nejkratší nastavitelnou dobu (15 min.) seplo. Jediné co mě na tom systému štve, že v obou případech, kdy jsem to tak udělal, rostlo skoro všechno mnohem lépe než když okolo toho běhám s konvema (jej) .

PříspěvekNapsal: 14 bře 2015 23:53 
Nový člen
Nový člen

Kamarád má pravdu, ta cena toho termostatu je super.

PříspěvekNapsal: 19 lis 2017 21:59 
Nový člen
Nový člen

Používáte někdo BLUMAT na zavlažování v nádobách? Potřebuji vyřešit zalévání ve skleníku abych nemusel v létě každý den dojíždět na chalupu.

PříspěvekNapsal: 20 lis 2017 11:24 
Nový člen
Nový člen

Odkaz na termostat od Zebry je cenově trochu mimo.
Lze na netu nalézt levnější e-shopy.
Používám pro vytápění minipařníku následující termostat:
https://arduino-shop.cz/arduino/1190-di ... 46853.html
Tato zařízení potřebují zdroj napájení 12 V=.
Pro vyšší spolehlivost doporučuji však používat profesionální termostaty s odpovídajícím krytím.
Ve skleníku proto používám v zimním období na topení a v letním na chlazení (po přenastavení režimu a teploty) elektronický prostorový termostat ve vyšší cenové hladině. Napájení 220 V ~
Zdravím V.

PříspěvekNapsal: 20 lis 2017 21:46 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

PavelKt píše:
Používáte někdo BLUMAT na zavlažování v nádobách? Potřebuji vyřešit zalévání ve skleníku abych nemusel v létě každý den dojíždět na chalupu.

Pár kvapkovačov od nich som kedysi kúpil, keď som ešte býval v paneláku. Použíival som to hlavne na mučenky na balkóne. V princípe to funguje, len musí byť zaistený trvalý prívod vody. Ja som to mal napájané zo zavesenej bandasky a ak som ju pozabudol doplniť, voda z kvapkovačov zmizla a bolo ich treba nastaviť nanovo. Netrúfol by som si dať ich k rastlinám, ktoré sú citlivé na premokrenie, ale odskúšané to nemám.

PříspěvekNapsal: 20 lis 2017 22:51 
Nový člen
Nový člen

Jezo diky za info. Ještě se zeptám jestli si to používal vice let. Zajímala by mi životnost zařízení.

PříspěvekNapsal: 21 lis 2017 06:40 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Neviem presne, ale odhadujem ze ich mám 6 - 7 rokov. Tri kusy som mal v psidiách aj tento rok, nevyzerá že by nejako degradovali.

PříspěvekNapsal: 21 lis 2017 18:37 
Čestný člen
Čestný člen

Prozradíte mně čím je to horší nebo lepší než kapkovače? Na jakém principu to funguje, když píšeš o přemokření?

PříspěvekNapsal: 21 lis 2017 19:33 
Nový člen
Nový člen

Podle různých recenzí oproti jiným kapkovačům, zohledňuje vlhkost substrátu. Pokud je hezky a rostlina víc spotřebuje, TROPF BLUMAT propustí víc vody a naopak. Zohledňuje tedy i velikost a náročnost rostliny na vodu. Musí se ale vychytat regulace na senzoru a vzdálenost kapání od senzoru. Dokonce existuje příslušenství, kde je možnost kapat na více míst z jednoho senzoru. Osobně zkušenosti nemám, ale už jsem o tom dost vyhledal na internetu. Existuje BLUMAT a TROPF BLUMAT. Každý pracuje na trochu jiném principu. Příští sezonu to budu zkoušet s napojením na vodovod.

PříspěvekNapsal: 22 lis 2017 07:25 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

ivik píše:
Prozradíte mně čím je to horší nebo lepší než kapkovače? Na jakém principu to funguje, když píšeš o přemokření?

PavelKt píše:
Musí se ale vychytat regulace na senzoru a vzdálenost kapání od senzoru.

Asi tak. Samozrejme hovoril som TROPF BLUMAT, ten druhý systém som v ruke nemal (aj tak je asi použiteľný len pre izbové kvety). Pokiaľ ide o viac výstupov z jedného senzora, niečo to pomáha. Ale čo si pamätám, oni aj tak doporučujú radšej viac senzorov v jednom kvetináči. Pri ich cene sa ani nemožno diviť ;)

PříspěvekNapsal: 23 lis 2017 20:03 
Čestný člen
Čestný člen

PavelKt píše:
Podle různých recenzí oproti jiným kapkovačům, zohledňuje vlhkost substrátu. Pokud je hezky a rostlina víc spotřebuje, TROPF BLUMAT propustí víc vody a naopak. Zohledňuje tedy i velikost a náročnost rostliny na vodu. Musí se ale vychytat regulace na senzoru a vzdálenost kapání od senzoru. Dokonce existuje příslušenství, kde je možnost kapat na více míst z jednoho senzoru. Osobně zkušenosti nemám, ale už jsem o tom dost vyhledal na internetu. Existuje BLUMAT a TROPF BLUMAT. Každý pracuje na trochu jiném principu. Příští sezonu to budu zkoušet s napojením na vodovod.

Já bych to potřebovala právě na pokojové kytky a také připojení na vodovod. Rozuměla jsem tomu dobře, že nádoba s vodou musí být výš?
Na zahradě mně vyhovují kapkovače, jsou levné a seřídit množství vody není takový problém jako u pokojových kytek

PříspěvekNapsal: 24 lis 2017 18:17 
Nový člen
Nový člen

S připojenim na vodovod v bytě bych se docela bál. V případě poruchy můžou za den protéc desítky litrů vody. V bytě bych volil raději nějakou nádobu se zásobou na několik dní nepřítomnosti. Stačí jí umístit 50 cm nad úroveň květináčů.

PříspěvekNapsal: 27 lis 2017 18:01 
Čestný člen
Čestný člen

To je právě ten problém, mám tam jezírko, hladina je ale zhruba ve výši květináčů :|

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina