SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 19 črc 2019 16:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 109 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hnojenie citrusov
PříspěvekNapsal: 23 dub 2014 20:02 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Pocula som ze na hnojenie ovocnych stromov je dobry popol z dreva. Sup a uz je tam :)

Nasypala som ho k semenacu citronovnika, mozno ze ho rozplodi :roll: :?: Co myslite?
Ma niekto takyto popol vyskusany na citrusoch?

Příloha:
popol z dreva.JPG
popol z dreva.JPG [ 182.16 KiB | Zobrazeno 6772 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Hnojenie citrusov
PříspěvekNapsal: 23 dub 2014 20:24 
Čestný člen
Čestný člen

Takhle jsem to nezkoušel, na zahradě se to rozházet dá, ale citrus má malou látku (obsah zeminy), tak bych se bál, že jim spálím kořeny. Raději jsem popel rozpustil v teplé dešťové vodě a po částech přidával do zálivky. Tak jsem měl jistotu, že jim neublížím.

PříspěvekNapsal: 23 dub 2014 21:52 
Čestný člen
Čestný člen

Dřevěný popel se k hnojení může použít, lepší je ho rovnou smíchat se zeminou, ale tohle je také možnost. Používá se i ve stimulátorech růstu a k zakořenění. Pro plodnost je asi lepší použít fosfor a draslík, ale kdo ví :)

PříspěvekNapsal: 24 dub 2014 12:47 
Čestný člen
Čestný člen

Pokud spálím dřevo, anebo podobnou rostlinnou hmotu, organické látky shoří a v popelu zůstane hlavně anorganická část. To jsou minerální látky ve formě uhličitanů, síranů, dusičnanů a fosforečnanů draslíku, hořčíku, vápníku, železa a dalších prvků, které rostlina potřebovala k životu. Povětšinou jsou to ve vodě rozpustné soli jako Kristalon a jiná minerální hnojiva, ALE BEZ NÁVODU NA POUŽITÍ A BEZ DOPORUČENÉHO NAŘEDĚNÍ. Pokud to někdo přežene a dá do květináče více popela, aby rostlině dopřál, může naopak vyrobit silně nasycený roztok, který kořenům naopak ublíží. Proto všeho s mírou a orientačně se můžete řídit dávkováním Kristalonu a podobných rozpustných hnojiv.

PříspěvekNapsal: 24 dub 2014 19:23 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

veru, veru, dala som tam viac popola, aby som stromceku dopriala. Tak uvidime ci to prezije :roll:

Preto je dobre, ked aj bytovy pestovatel pestuje viac citrusov, ked 90% odide nespravnym postrekovanim, nespravnym hnojenim, nechanim na mraze, vselijakymi pokusmi, zaciatocnickymi chybami plus skodcami, aby aspon nieco zostalo ;)
Keby som si pestovala tri rastliny, dnes uz nemam nic.

Ten orientacni navod je zaujimavy napad, (dik)

PříspěvekNapsal: 14 zář 2014 21:24 
Čestný člen
Čestný člen

Téma hnojení ve vlákně http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/viewtopic.php?f=22&t=128&start=1100 je moc zajímavá. V žádné literatuře jsem nenašel dostatek uspokojivých informací. Spíš tam byly starší hnojiva. Chtěl bys se zeptat, jaký je rozdíl mezi hnojením se změnou NPK podle období a s pevným NPK. Já mám Osmocote, takže hnojím jenom s jednim NPK po celou sezonu. A co když v polovině sezony koupím rostlinu a pohnojím s Osmocote, které vydrží až 6 měsicu? Nebude vadit, že hnojivo bude mít účinek až do zimy? Díky.

PříspěvekNapsal: 15 zář 2014 07:54 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

astern píše:
Téma hnojení ve vlákně http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/viewtopic.php?f=22&t=128&start=1100 je moc zajímavá. V žádné literatuře jsem nenašel dostatek uspokojivých informací. Spíš tam byly starší hnojiva. Chtěl bys se zeptat, jaký je rozdíl mezi hnojením se změnou NPK podle období a s pevným NPK. Já mám Osmocote, takže hnojím jenom s jednim NPK po celou sezonu. A co když v polovině sezony koupím rostlinu a pohnojím s Osmocote, které vydrží až 6 měsicu? Nebude vadit, že hnojivo bude mít účinek až do zimy? Díky.

Osobně si myslím, že přesné dávkování živin zbytečně moc dramatizujeme- tím myslím nás, kteří pěstují "několik rostlin" v květináčích. Přesné dávkování živin je důležité zejména v zemědělství, kde se obhospodařuje velká plocha, jsou úniky živin do spodních vod a je snaha eliminovat finanční ztráty.
Ano, pokud rostliny zimujeme venku má smysl se zaměřit na včasné vyzrání pletiv, pokud je problém s kvetením- má smysl dodat více fosforu atd., atd.
Já to řeším tak, že mám kapalné hnojivo s obsahem NPK s potřebnými stopovými prvky, na jaře k němu jako bonus přidám trošku DAMu a na podzim pouze k rostlinám, které zimuji venku (moc jich není) přidám síran draselný.
Ale ke tvému dotazu: pokud rostliny mají zdravý vzhled bez chlorotických nažloutlých listů, které tu často na fotkách vidím- (někdy se s tímto u letněných rostlin "peru" i já), rostlina nakvétá- pak má rostlina vše, co má mít a neřeš to.
Jako daleko důležitější, než hlídání hnojení považuji zálivku, resp. udržet substrát co nejvíce rovnoměrně vlhký, což u letněných rostlin je docela problém a to může být problém oněch chlorotických listů, protože ze suchého substrátu rostlina prostě žádné živiny nezíská.

Pokud pohnojíš Osmocote: živiny se uvolňují postupně a záleží na teplotě a vlhkosti substrátu. Pokud je zimuješ, uvolnění živin bude minimální a ničemu to nevadí. Pokud nezimuješ- rostliny porostou a uvolněné živiny spotřebují. To platí za předpokladu, že si Osmocote nepřimíchal do substrátu více, než si měl.

PříspěvekNapsal: 15 zář 2014 08:21 
Čestný člen
Čestný člen

Chosee to napsal hezky, já mám doma poličku s více hnojivy a průběžně je střídám, nebo doplňuji. Na podzim je k přidání doporučovaný síran draselný ideální, stejně jako na jaro pro fosfor výluh ze superfosfátu. Pokud ale nekamarádíš s chemií, mohl by Ti stačit Kristalon Start na jaro, Květ plus plod přes léto a Kristalon Podzim od září. Tam již jsou upraveny poměry NPK výrobcem a máš po starosti.

PříspěvekNapsal: 02 lis 2014 13:17 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

mal som zo 10 listov opadanych z citrusov, nechl som ich vyschnut ateraz som ich rozmrvil a dal naspat do kvetinaca ? mozem to brat ako hnojenie? vie si rastlina z toho nieco ziskat ?

PříspěvekNapsal: 02 lis 2014 22:58 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Obsah živin v 10 listech je zanedbatelný. Ber to tak, žes nepohnojil...

PříspěvekNapsal: 03 lis 2014 11:44 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Ale tak hadam daco z toho budu mat ...

PříspěvekNapsal: 03 lis 2014 12:13 
Administrátor
Administrátor

Je to docela zbytečné, dokonce z toho mužes mit problemy, neni to jeste zralý kompost. Kdybys tam zahrabal listy z vylouhovaného čaje, tak jsi trochu pohnojil....

PříspěvekNapsal: 03 lis 2014 16:00 
Čestný člen
Čestný člen

Ja proste pouzivam konsky hnuj a hotovo.Jine nemam ani nejak moznost sehnat.

PříspěvekNapsal: 03 lis 2014 17:40 
Čestný člen
Čestný člen

Jak dlouho je ten hnuj vlastne potreba nechat ulezet?

PříspěvekNapsal: 03 lis 2014 17:43 
Čestný člen
Čestný člen

Nahazim ho do sudu a zaleju vodou a tam ho mam od jara az do ted a pouzivam to na zalivku i scezene na listy.

PříspěvekNapsal: 03 lis 2014 20:01 
Čestný člen
Čestný člen

Diky. Prisun hnoje bych mela, ale zatim mam i sousedy moc blizko, nemuseli by to vydychat :-D

PříspěvekNapsal: 03 lis 2014 21:22 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

vanhelsing02 píše:
Nahazim ho do sudu a zaleju vodou a tam ho mam od jara az do ted a pouzivam to na zalivku i scezene na listy.

Koňským hnojem se dá hnojit přímo, tedy jej smíchat se substrátem. Navíc je to pro citrusy velmi dobrá volba, neb neobsahuje vápenaté sole ve velkém množství, jako např. slepičinec.

PříspěvekNapsal: 03 lis 2014 22:51 
Čestný člen
Čestný člen

Choseee píše:

Koňským hnojem se dá hnojit přímo, tedy jej smíchat se substrátem.

Ale asi ne cerstvym, ne?

PříspěvekNapsal: 04 lis 2014 00:04 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Upřesním a opravím se:
Kobylincema se dá hnojit přímo, je to z části již rozložené a dusík se uvolňuje pozvolna (narozdíl od slepičince, který se rozkládá rychle a uvolňuje veké množství dusíku). Samozřejmě lepší varianta je jej např. zkompostovat, odstraní se tím možné škodlivé mikroby.
Koňský hnůj, což je podestýlka s výkaly by se měla kompostovat vždy.

PříspěvekNapsal: 04 lis 2014 12:17 
Administrátor
Administrátor

U podestýlky pozor, hodne konařů bere levné hobliny a piliny na podestýlku z místnich truhláren, kde se zpracovavají desky z lamina a trevotrisky, formaldehyd a podobné srágory si pak dávate na Vaše "Eko zahrady". Nekde jsem o tom videl celý článek. Je treba si to zjistit, jinak je to kontraproduktivní.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 109 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina