SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 19 črc 2019 16:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1923 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 97  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Citrusy všeobecně
PříspěvekNapsal: 27 čer 2010 08:59 
Administrátor
Administrátor

Dnes vyšel článek o citrusech na Novinky.cz. Musím přiznat, že mne docela pobavil... :shock: Opět "odborník" redaktor něco vyplodil .. :roll:

Jak si vypěstovat lahodné citrusy v květináči

Pěstování citrusů je velmi oblíbené. Vlastní vypěstovaná mandarinka, citron či pomeranč nám udělá velkou radost. Nehledě na báječnou chuť, která se nedá s koupeným ovocem vůbec srovnat.

Citrusy vyžadují speciální pěstební podmínky, které jim pro zdárný vývoj rádi vytvoříme. Kromě kvalitního substrátu a vhodné teploty potřebují dostatek světla a pravidelnou, rovnoměrnou zálivku. Jak ale rostlinám co nejvíce vyhovět a zároveň si trochu ulehčit od pěstitelských nároků – o tom přemýšlí nejeden majitel citrusu.
Samozavlažování pro citrusy

Rozhodně se vyplatí pořídit samozavlažovací květináče. Díky speciálnímu systému nemůže dojít k přelití, což je pro plody citrusů nebezpečné. Citroník tak má neustále vlhký kořenový bal, ale nestojí ve vodě, k duhu mu jde i občasné proschnutí.

Samozavlažovací květináč dovolí rostlině načerpat zásoby podle své potřeby. Je navíc praktický a dobře vybavený již z obchodu: obsahuje hladinoměr, knot dlouhý 34 cm, vložku, drenáž Liapor 130 g.

Vybereme květináč, který je pěkný na pohled. Citrusům sluší vyšší hranatý květináč Mimosa (20x20 cm), jehož barvu lze sladit s odstínem plodu (světle zelená, oranžová, žlutá).

Mandarinky milují zimní zahrady

Pěstitelský úspěch určitě zažijeme v zimní zahradě. Dostatek světla citrusy potřebují, ale pozor na teplotu. Standardní sklo je v zimě chladné, nelze v jeho blízkosti ani sedět a pozorovat zasněženou zahradu. V zimě by se mohl citrus spálit.

Proto neváháme zainvestovat do kvalitního izolačního skla (dvojskla, trojskla). Možností je i vybrat dvojsklo se speciální fólií, která je mezi nimi (tvoří vlastně třívrstvý systém, ale s hmotností dvojskla)

Výborná je třeba fólie Heat Mirror, která je propustná pro viditelné světlo a zároveň odráží jak vzdálené infračervené (teplo přenášející) záření, tak i škodlivé ultrafialové záření (propustnost UV je menší jak 1 %). Přednost fólie je jasná: odráží tepelné záření zpět ke zdroji. V létě směrem ven, když chceme, aby nepronikalo do místnosti, a v zimě dovnitř, kdy si přejeme, aby teplo zůstalo. Citrusy tak dostanou světlo, které podpoří fotosyntézu, a naopak nemají záření, jež jim způsobuje teplotní stres.
Co citrusy potřebují

1. Výživu a zalévání

Vhodný substrát pro citrusy se skládá z rašeliny, kompostu a hrubšího písku nebo agroperlitu (příměs do substrátu určená k jeho provzdušnění). Nejlepší jsou hnojiva organického původu bez přídavku umělých složek. Vhodné je přihnojovat pravidelně v intervalu dvou tří týdnů. Přihnojování omezit v době vegetačního klidu. Pro citrusy je vhodná stálá zálivka a občasné proschnutí. Téměř všechny citrusy mají rády pravidelné rosení.

2. Světlo

Citrusy mají původ v jiných zeměpisných šířkách, tak jim dáme podmínky, které potřebují. Teplota, vlhkost a světlo – to vše má být v rovnováze. V zimě je málo světla, proto ubíráme i na teplotě a závlaze. Citrusy bychom měli v zimě umístit na co nejsvětlejší a zároveň nejchladnější místo. Je-li to možné, přisvětlujeme chladným světlem umístěným ne dál než 30 cm od rostliny.

3. Teplotu

Citrusy vyžadují obzvláště v růstové periodě dostatek tepla, ideální teplota v období vegetace je 22–28 °C. V zimním období mají rády teplotu kolem 10 °C, v létě by teplota neměla přesáhnout 40 až 45 °C. Teploty nad 30 °C jim příliš nevadí, ale citrusy nerostou. Řada citrusů však vyžaduje zejména po zdárném zrání plodů udržovat určitý rozdíl mezi denními a nočními teplotami.

4. Substrát pro citrusy

Citrusy vyžadují propustný a na živiny bohatý substrát se slabě kyselou půdní reakcí pH 5–6,5. V našich podmínkách je ideální složení substrátu: rašelina, kompost, písek či perlit v poměru 1:1:0,5. Citrusy lze přesazovat v průběhu celého roku, nejlepší je červen. Po přesazení rostlinu zalijeme a zhruba po 4 týdnech začneme přihnojovat. Malé rostliny přesazujeme 1–2x ročně, starším rostlinám vyměníme vrchní vrstvu zeminy za novou.

5. Umístění

V letních měsících mohou být rostliny mimo byt, např. na zahradě či balkoně. Důležité je dávat pozor na vítr, citrusy by se neměly dostat do průvanu. Výborně se jim daří v subtropických sklenících, zimních zahradách.

Přílohy:
Poznámka: Dlouhá zima a mráz nevadí mandarince v zimní zahradě. Plodí a daří se jí dobře: má dostatek světla a příznivou teplotu díky fólii Heat Mirror, která je mezi skly v dvojskle.
gallery1.jpg
gallery1.jpg [ 159.08 KiB | Zobrazeno 13176 krát ]
Poznámka: Samozavlažovací nádoba Mimosa vyjde na 369 Kč. Citrus bude mít stále vlhký kořenový bal, ale nebude stát ve vodě.
original1.jpg
original1.jpg [ 279.46 KiB | Zobrazeno 13176 krát ]
Poznámka: V létě lze citrus postavit na zahradu, nebo balkon.
original2.jpg
original2.jpg [ 414.44 KiB | Zobrazeno 13176 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Citusy všeobecně
PříspěvekNapsal: 27 zář 2010 15:04 
Čestný člen
Čestný člen

Znovu jsem otevřel tento příspěvek a jak jsem tuto reklamu na samozavlažovací truhlíky začal číst :lol: , tak mě napadlo, že by měli spíš vymyslet zamovyhřívací květináče. Na zimu by to byla dobrá věc na ty studené parapety a úplně nejlepší by to bylo na jarní rozjezd rostlin 8-) . Rozjel bych to na 10 stupních a postupně přidával..... :lol:

PříspěvekNapsal: 29 zář 2010 19:04 
Nový člen
Nový člen

Pedro píše:
Znovu jsem otevřel tento příspěvek a jak jsem tuto reklamu na samozavlažovací truhlíky začal číst :lol: , tak mě napadlo, že by měli spíš vymyslet zamovyhřívací květináče. Na zimu by to byla dobrá věc na ty studené parapety a úplně nejlepší by to bylo na jarní rozjezd rostlin 8-) . Rozjel bych to na 10 stupních a postupně přidával..... :lol:

:lol: :roll: :lol: :lol: :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: 06 říj 2010 18:26 
Dneska jsem fotil na zahradě, tak jsem vyfotil citrusy :) . Letos měla většina jen jednu periodu, některé (mandarinka) měla dvě. Kupoval jsem je na jaře v Plzeňském zahradnictví, budou to zřejmně loni roubované rostliny. Většina už kvetla, většině květy nebo plody opadaly, ale pomeranč roste dál. Vím, že se to nemá nechávat na tak mladých roubovancích, ale mě je strašně líto ho utrhnout a rostlina se netváří, že by jí to vadilo 8-) .
Ještě někde v tom chumlu jsou dvě rostliny co jsem si já rouboval, podnož je obyčejný citron z obchodu a rouby jsem dostal od Petra Broži. Rouboval jsem 3 rostliny a dva rouby se ujmuli, třetí zaschl. Mimochodem, ten jeden co se ujmul, pořád jen krásně kvetl, ale listy nedělal žádné a já se tak strachoval co s ním mám dělat, že jsem se blb zeptal na citrusech........... :twisted: :evil: :roll: :lol: .....A pak jsem se vrátil po 4 měsících zpět.......... A mimochodem květy opadaly a po chvíli roub obrostl listy :) .

Přílohy:
DSCF8583.JPG
DSCF8583.JPG [ 211.3 KiB | Zobrazeno 13075 krát ]

PříspěvekNapsal: 06 říj 2010 21:26 
Čestný člen
Čestný člen

Jo jo, jarní perioda a pak už nic. Snad bude příští rok lépe ;)

PříspěvekNapsal: 23 říj 2010 09:48 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Už konečně začínají dostávat barvu některé plody mandarin. Tento je odrůda Kawano.

Přílohy:
Kawano 001.jpg
Kawano 001.jpg [ 193.43 KiB | Zobrazeno 13039 krát ]

PříspěvekNapsal: 26 říj 2010 17:37 
Nový člen
Nový člen

:o Jak máš prosím velké ty plody?

PříspěvekNapsal: 26 říj 2010 19:59 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Já těch plodů zas tolik nemám protože většina květů na jaře opadala. Tento plod má 75mm.

PříspěvekNapsal: 27 říj 2010 12:28 
Nový člen
Nový člen

To je přece špičkový.Já mám tak velký první tři plody pom.Skaggs Bonanza :D
No kecám možná trošku větší.Mám je ještě venku.Jeden už začíná mírně chytat do žluta.

PříspěvekNapsal: 27 říj 2010 20:12 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Já vůbec nemám představu jak velké by mněli narůst. Ale kdyby narostli do velikosti ořechu tak bych měl zrovna tak velkou radost jako nyní. Škoda že těch plodů není víc. Snad příští rok bude lepší, o to se budu snažit. Ale zatím nevím jak zamezit opadu květů.

PříspěvekNapsal: 05 úno 2011 07:45 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Má někdo povědomí a umí porovnat plody dvou pomerančovníků, a to: Citrus sinensis HAMLIN a Citrus sinensis ARANCIO VARIEGATA?

PříspěvekNapsal: 05 úno 2011 16:24 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Hamlin porovant nedokážu, ale Arancio variegata ve volné půdě dělá poměrně pěkné plody, které se krvavě zbrarvují podobně jako Moro nebo Tarocco. :lol:

PříspěvekNapsal: 22 úno 2011 09:57 
Nový člen
Nový člen

Zdravím, mohu se zeptat, nemáte zkušenosti se zaléváním rostlin vodou s octem? Mám dva citroníky a mají chlorózu, hnojivo speciálně na citrusy nepomáhá a četl jsem, že jde odstanit vápník pomocí octa. Ovšem mám strach, aby to neublížilo ostatním rostlinám, protože bych je chtěl zalévat také tímto způsobem. Tak mi prosím poraďte.
Rigil

PříspěvekNapsal: 22 úno 2011 10:29 
Administrátor
Administrátor

No, určitě jsi to četl správně, snad jen s tím detailem, že se v článku jednalo třeba o varnou konvici nebo nádobí a pod.
Na rostliny bych jej asi nepoužil.
Co je naopak docela vyzkoušené jsou "bublinkové" vody. Ideální starý "sifon", který si doma vyráběl snad každý.
Jinak zaručený recept je vylouhování rašeliny alespoň jeden den a pak vylouhovanou vodu použít na zálivku. Následně pak použít "železité" hnojivo.

PříspěvekNapsal: 22 úno 2011 14:04 
Nový člen
Nový člen

Díky za radu. Nevíte, kde prodávají tyto citrusy: Citrus limon "Rosso", Citrus sinensis "Sanguinello" a Citrus aurantium "Fasciata" ?

PříspěvekNapsal: 22 úno 2011 14:49 
Administrátor
Administrátor

Tak kde tohle prodávají opravdu netuším, ale jediný zdroj na tyhle speciality je buď Zdeněk, nebo Petr Broža asi zaručeně - ale pouze rouby.

PříspěvekNapsal: 22 úno 2011 18:08 
Nový člen
Nový člen

Mě to zajímá protože, jsem zjistil, že mají úžasné plody, třeba ohnivé barvy a tak.

PříspěvekNapsal: 22 úno 2011 19:01 
Čestný člen
Čestný člen

Rigil píše:
Díky za radu. Nevíte, kde prodávají tyto citrusy: Citrus limon "Rosso", Citrus sinensis "Sanguinello" a Citrus aurantium "Fasciata" ?

Rosso mají v ADAVu.

PříspěvekNapsal: 22 úno 2011 20:58 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

V mých podmínkách se Fasciata spíše zmenšuje než aby rostla. Každý rok z ní ostříhám více než naroste a k tomu mi ještě ukázala nějaké menší plody. Sanguinelo bych viděl jako klasickej pomeranč nic extra.
Rosso nemám. :roll:

PříspěvekNapsal: 23 úno 2011 16:28 
Nový člen
Nový člen

Díky za reakce, doufám, že se neptám hloupě, ale co je to ten ADAV? Nenašel jsem o něm nic. A ještě chci vědět, jaké citrusy se mohou zasadit do země, kromě P. trifoliaty?
Rigil

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1923 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 97  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina