SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 19 črc 2019 16:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 92 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 04 dub 2014 13:20 
Administrátor
Administrátor

Ale můžeš to zkusit dát na jižní okno, tam by se to mělo vybarvit. Jak píše Ivo, může to byt problematičtější.

Ber to tak, že tropické nezimují chladně. Takže ty můžeš pestovat všechny, např. Cedráty, Hystrix,...

Na zimování má hlavní vliv podnož, z toho vycházej.

PříspěvekNapsal: 04 dub 2014 20:11 
Čestný člen
Čestný člen

Trochu upřesním vybarvování krvavých pomerančů, nejlépe se vybarvují na sluncem neosvícené straně koruny a při větším rozdílu teplot mezi dnem a nocí. Základem je pigment anthokyanin -mimo jiné věci- který tento tepelný rozdíl potřebuje.

Grepy se vybarvují za pomoci lykopenu samy, tepelný rozdíl není třeba.

Radovane, ponkanů je několik druhů, např. Ohtta ponkan přežil mrazovou kalamitu u p. Urbana, když mu odešlo ve velkých mrazech topení ve skleníku. Asi 14 dní byly rostliny v teplotách kolem -15 °C, odešly rostliny na citranžích a citrumelech, co přežilo bylo většinou na trifošce. Zvládl to i velký pom. Hamlin a pod.

Shivamikan to s ochranou zvládne ve volné zemi, případně v chladném zimování kolem 0°C, tak neví kde mu bude lépe ;)

Pokud má někdo rostlinu Ohtta ponkan, nabízím rouby na výměnu.

PříspěvekNapsal: 04 dub 2014 21:09 
Nový člen
Nový člen

Dakujem. Chcem kúpiť C. reticulata Ponkan z ADAVA a vlastne aj všetky vyššie uvedené, okrem teda toho Trabutu, namiesto neho asi c. limonimedica Ricco rosso. Do budúcna je možné že budem mať zimovisko s teplotou niečo málo nad nulou a po tme, niečo ako pivnica, ale v tom prípade by bolo treba vozit citrusy vždy na jar a jeseň cca 50km. A tie ktorým to nebude vyhovovat budú v byte... zatiaľ mi ale ostáva v lepšom prípade teplá pivnica 8-15°C, v horšom prípade byt...

PříspěvekNapsal: 05 dub 2014 08:49 
Administrátor
Administrátor

To je hezke, tak budes mit prostor na experimenty.
Me se Neapolitansky korolok vybarvil, kdyz jsem predelaval byt a netopil jsem tam. Letos nakvetá tak uvidime. :-)

PříspěvekNapsal: 26 dub 2014 12:51 
Nový člen
Nový člen

Admin píše:
Moc se mě ta výměna názorů líbí... (mám)
Dovolím si přidat svoji zkušenost, z mojí "doby kamenné" :lol: - ze začátku pěstování.

Je pravdou, že nádobu jsem až tak neřešil, spíš mi šlo o to, co je v ní ..
Hodně moc jsem se zajímal od různých lidí - pěstitelů - o substrát.
Na zbytek, protože jsem nechtěl vypadat jako dement :lol: , jsem spíše odkoukával, než bych se ptal.
Pokud má člověk pár rostlin, možná taky věci neřeší ...
Já šel ale do hloubky.
V žádném případě - na zahradě nebo i doma (!!!) nedoporučuji rosení a rozmazlování rostlin.
Naopak 100% souhlas - já to řěšil 3cm deskou polystyrenu na parapetu okna, který jej navíc přesahoval asi o 5cm do místnosti - kvůli teplému a suchému proudu vzduchu od radiátorů, který pod okny máme všichni - že - kde jinde.
Na desce jsem měl položenou podlouhlou misku, která v létě sloužila jako miska pod truhlíky ven. Ta byla naplněna sezbíranými oblázky a na nich teprve stály nádoby s rostlinami. Vlhkost zabezpečovala právě tato obdélníková miska, která byla naplněna vodou tak, aby nedosahovala k nádobám.
Tímto způsobem jsem částečně eliminoval sušší vzduch, který proudil místnstí - převážně od radiátorů.

¨
Já sem to zkusila a ta voda se mi vsákla do rostliny,měla jsem tam kamínky a na tom květináč.

PříspěvekNapsal: 26 dub 2014 14:35 
Nový člen
Nový člen

@ Dana: možná to chtělo vyšší vrstvu a větší kamínky aby bylo vidět jak vysoko je hladina, citrusy taky rádi vystrkují kořínky z odtokových děr květonáče i tím to mohlo být.

A mám dotaz, zkoušeli jste někdo pěstovat tyhle kytky v hydroponii? Pro bytaře by to mohlo být taky řešení.

PříspěvekNapsal: 26 dub 2014 15:49 
Administrátor
Administrátor

Tak na tohle ti mohu odpovědět docela přesně. Kdysi jsem to zkoušel.
Pokud mohu poradit, nezkušej to - pokud máš rostliny rád. Tudy cesta nevede...
Všem odejdou kořeny a je ámen... Citrusy nemají kořeny na trvalé ponoření do vody.

PříspěvekNapsal: 26 dub 2014 16:12 
Administrátor
Administrátor

Také jsem to zkoušel, je to sice asi 20 nebo více let, ale naštěstí jen se semenáčky a byl konec. Chvili to rostlo....

Je možné je pěstovat v takové té vatě a živit to knotem, ale jen hydroponicky nikoli.

PříspěvekNapsal: 27 dub 2014 16:30 
Nový člen
Nový člen

Děkuju za odpovědi, stejně to zkusim už od semínka, uvidím co to udělá a třeba o tom někdy poreferuju (jestli bude o čem) :-)

PříspěvekNapsal: 28 dub 2014 13:05 
Čestný člen
Čestný člen

Ono je taky důležité, že nemají rády zasolení. Petr Broža o tom jednou povídal, že to taky tak pěstoval a ze začátku to mělo obrovský nárůst. Pak mu to ale razantně odcházelo. Prý to bylo tím zasolením. Dolíváš, dolíváš pořád roztok a najednou to citrus nerozdýchá. Není to muškát, který to snese.
Ale osobní zkušenost nemám.

PříspěvekNapsal: 01 srp 2015 20:12 
Čestný člen
Čestný člen

Zatim mam jen nekolik citrusu, ktere budou prevazne zimovany v chladu, chtela bych ale do budoucna i nekolik rostlin trvale do bytu, tedy v podstate bez zimovani.
Pro tyhle pokusy mam letosni semenacky pomerance Valencia, a bigaradii (zatim vysetou), ktera by udajne mela taky snaset teple zimovani. Je to tak?
A nasel by se nekdo, kdo by tyhle dve podnoze dokazal porovnat?
Co jsem zatim nasla na netu, obe by mely byt vzrustne a kladne ovlivnovat kvalitu plodu, pomeranc je citlivy na premokreni a hnilobu korenu, bigaradie zase na tristezu, ktera se u nas udajne zatim nevyskytuje (a ja doufam, ze jsem ji "nenakoupila").
Dokazal by nekdo zkusenejsi porovnat tyhle dva citrusy z hlediska podnoze pro teple zimovani?

PříspěvekNapsal: 02 srp 2015 09:41 
Administrátor
Administrátor

Na obojím mám citrusy které nezimuji nikdy a pohoda. Jelikož mám na každém neco jineho tak to neporovnam. Pomerančovník mi prijde vhodnější pro vzrustné citrusy, ale ono to vse neni definitivní, záleží co chces z citrusu mít, jaký volis kvetináč, strih atd. Mám hodne citrusů jako bonsaie jako se to dělalo od pradávna v Číně (už jsem o tom tady psal hodne) a tam mi prijdou jako podnoze obojí vhodné. I citrumelo zvladá teple zimovaní bez problémů, začínám ho mít nejradeji jako podnož.

PříspěvekNapsal: 02 srp 2015 11:41 
Čestný člen
Čestný člen

Nemohl by jsi sem dat par fotek Tvych citrusovych bonsaji? To by mne dost zajimalo :)
A proc se teda citrumelo stava pro tebe oblibenejsi nez pomeranc nebo bigaradie, kdyz jde teple zimovat na vsem?

PříspěvekNapsal: 02 srp 2015 13:32 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Tea a když začínáme zimovat citrumelo počítáme s úbytkem listu? Nebo co je jeste normální když zimujes rostlinu v teple a co uz bych měla radeji zpozornět? A jeste, je to lepší druhou,treti zimu nebo opadá treba každý rok?

PříspěvekNapsal: 02 srp 2015 14:56 
Administrátor
Administrátor

Fotky svých bonsaí jsem sem dával již nekolikrát a dávám je průběžně do vláken o prislušných rostlinách, tak bych to asi neplevelil tady, ale vyfotím aspon neco abyste neřekli. :-) O dve nejrkásnější jsem přišel díky tomu, co jsme si zavlekli z nejmenovaného zahradnictví, popisuji to v jiném vláknu...

Citrumelo mi prijde takové tvárné a že snese více chyb (zamokření, přísušek apod).

Předloni jsem mel na západním okne dva mayery, stejná podnoz (citrumelo) stejný roub mayera. Obojí velke plodící rostliny. Obe nebyly nikdy zimovány, jedna opadává tak z 1/3 druhá vůbec, netuším čím to je :-)

Bigarádie abych se priznal nemám tolik zkuseností, mam na ni asi 2 nebo 3 rostliny. Na pomerančích mi prijde, že to roste pomaleji, ale tvorí to velké silné listy a hlavne to citrumelo se dá rychle rizkovat, takže jako podnoz je více dostupná. Jinak mám doma nekolik rostlin na trifošce co také nebyly nikdy zimovány.

V zimování v bytě je třeba dodžet pár věcí (to už se ale opakuji), co nejvíce svetla, nejmene tepla ( 23 °C může být ok, 26 °C moc), velmi slabou zálivku, nehnojit. Co pomůže, povidat si s nimi a mít je rád. (berte to prosím s nadsázkou). Loni jsem prisvetloval led žárkovkami a pridalo to jednu růstovou periodu a rostliny temer neopadavaly. Svítil jsem jen asi 1/3 rostlinam, co byly dále od oken. Dále je velmi důležité, mit izolované nádoby, bud mit kvalitni silnostěnné a z venkovní strany glazované kvetináče, nebo mít obaly. Jelikož rostlina na parapetu, kde z jedne strany je ledovy vzduch a z druhé suché teplo rádioatoru, to nedá... když se da obal, neni to takový šok. Vlhkost vzduchu je také důlezita, pokud máte rostlin mnoho, řídí se to samo, pokud málo tak si človek musí pomoci. Kvetináč polozeny na podlaze, která mí treba o 7 °C méně než korunka, je prusvih. Pokud pod rostlinu dáme drevo, nebo jinou izolaci (malý stoleček, podlozku) hodne to pomáhá...

Tak pár rychlých foto.

Obrázek Obrázek Obrázek

PříspěvekNapsal: 03 srp 2015 06:49 
Čestný člen
Čestný člen

Pekne, diky za tipy :-)

PříspěvekNapsal: 04 říj 2015 11:44 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Tak jsem abych řekla pravdu moc zvědavá. Zkouším dva stromečky do obýváku, jižní okno cca 20 maximálně22stupňů.. Zkouším fortunellu japonicu a rangpur. Do včera byli v místnosti nevytapene kde je teplota o pět stupňů menší, takže šok z venku neměli doufám :lol: Tak první pokus zahájen a já se bojím i dýchat :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 04 říj 2015 19:59 
Čestný člen
Čestný člen

Tak nedýchej,ale povídej si s nimi :lol:

PříspěvekNapsal: 04 říj 2015 21:04 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Heled zpívám jim, donutila jsem manžela aby jim u nás popřál hezkou zimu. Jako já už jim víc dát nemůžu (jej)

PříspěvekNapsal: 13 lis 2016 10:03 
Čestný člen
Čestný člen

Tak po více než roce obnovuji vlákno...

U citrusů, které plánuju mít trvale v bytě (zatím jsem teda ve fázi kdy si pro ně pěstuju podnože bigaradie :lol: ) bych ráda docílila takových těch viditelných kořenových náběhů, které bývají k vidění u bonsají.
Ne že bych si namlouvala že se mi podaří vytvořit opravdovou bonsai, ale tyhle bytové citrusy chci mít hlavně z okrasných důvodů, bez velkého nároku na slizeň, taky je hodlám samozřejm držet v rozumných rozměrech, a tak by mně potěšilo kdyby i ty kořeny se mi podařilo zaonačit tak, aby se mi na to dobře koukalo ;)

Ilustrační obrázek toho co mám na mysli (na obrázku je fíkus :D ) http://kuromatsubonsai.com/wp-content/u ... G_4787.jpg

Jenže, má to asi háček?
Někde jsem četla, že citrusy nemají rády "nahé" kořeny, a je fakt, že obrázky citrusových bonsají nějaké výraznější kořeny nad povrchem většinou postrádají.

Je to pravda? Máte s tím nějakou zkušenost?
Nerada bych svoje pracně vypěstované podnože zabila tím, že jim odhrábnu kořeny... Co myslíte, dá se to zkusit?

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 92 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina