SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 19 črc 2019 16:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 92 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 29 bře 2014 11:29 
Čestný člen
Čestný člen

Take pridam neco ze sveho pestovani v zacatku.Prve citrusy jsem pestoval take doma a letnil venku na zahrade a muzu rict ze i v byte se to da stejne dobre jako ve skleniku pestovat jen s tim ze uroda i rostliny jsou mensi ale proste da se to.Nikdo neodchazejte snad muze kazdy mit svuj nazor a postreh na pestovani citrusu.Jen se tu do sebe nenavazejte je to zbytecne.

PříspěvekNapsal: 29 bře 2014 12:15 
Administrátor
Administrátor

Zbytečná diskuze Off topic by přesunuta sem: viewtopic.php?f=20&t=734

Prosím vraťte se k tématu!

PříspěvekNapsal: 29 bře 2014 12:22 
Administrátor
Administrátor

2 Lemon: Ano, celoročně v bytě, nikdy neletním a plodí mi lecos :-) Fotky sem dávám průbežně. :-)
Právě tohle je ortodoxní pěstování citrusů v nádobách, psal jsem i kde a kdy to začalo.....

Ne že bych neměl možnost na balkoně, zahradě či skleníku. Ale chci je mít doma a těšit se z nich doma. Ne za nimi chodit do skleníku. Mnohdy si lidé myslí že čím více odrůd tím jsou více citrusáři a prijde mi to jako malé zahradnictví, pak je jim to lito vyhodit, tak se prodávají přebytky a sbírka nabívá neskutečných rozměrů a stále je na to člověk sám a má jen 24 h denně. Asi víš co tím chci říci. A na druhé straně hodně lidí nemá možnost letnit ani skleník mít.

2 martas1: Prosím nehraj si na ublíženého a neříkej polopravdy a nebud vztahovačný. (psal jsem že nemáš zkušenost s pěstování v obalech na okně a to jsi sám potvrdil) ted tu píšeš že jako tu někdo řekl že nemáš zkušenosti s citrusy obecně. A to víš že nikdo nerekl. Sám si potvrdil že jsi nezkoušel ani obaly ani ani co psal Ivo a další a odsoudil jsi to na základě své domněnky (každý si uděla závěr sám). Navíc jsi tam začal něco s podmiskami co jsem neřekl a nikde nepsal a bylo toho více. To že jsi cosi smazal jen o nečem svědčí. Nikdo proti Tobě nic nemá, jen si asi ne úplně nepochopil o čem je zde řeč, a to Ti nemá nikdo za zlé. Jistě si odborník a máš své zkušenosti kterým zase mi nerozumíme. Budeme rádi že se o ně podělíš v tématu kam patří. Budeme rádi že tu zůstaneš, fórum je o diskusi a tak to má být. Kdyby si jel někam blízko Lipna, tak Tě zvu a můžeme si pohovořit nad šálkem čaje, kávy nebo piva. Vyměníme zkušenosti, urveš i tu na ochutnávku nějaké plody jako Zdenek Černoch a popovídáme osobně.

Ohledně zimování jsem se také ptal jako začátečník, jelikož citrusy jsem nemel možnosti zimovat a byly celoročně v byte! A tady bych uvítal zkušenosti ostatních pěstitelů.

PříspěvekNapsal: 30 bře 2014 10:25 
Nový člen
Nový člen

Ahoj. Nie som bytový pestovateľ, rastliny pestujem na balkóne a v zime sú uložené v miestnosti so slabším svetlom a teplotou 8-12°C až 15°C. Okolnosti ma však nútia stať sa bytovým pestovateľom kôli sťahovaniu sa, nie je to isté ale je to vysoko pravdepodobné. Zvažujem teda kúpu citrusov- výber druhov a odrod ktoré by zvládli aj nové podmienky v panelákovom byte, bez zimovania, s možnosťou letnenia na balkóne. Neskôr (1-2 roky) chcem balkón zaskliť, čiže toto bytové pestovanie by nebolo "navždy".

Pestujem Rangpur, Otaheite, Kalamondin, Meyer, C. hystrix, Citranže troyer neroubovane (pôvod Taliansko) a z nich okolo 10 budúcich podnoží, ďalej Volkameriana, Kumquat na Ponciruse (viem že s tým bude problém, ale jednej rastlinke nájdem u niekoho miesto) a viacero druhov semenáčov z plodov, pretože som sa začal pripravovať na to že možno budem nútený sa sťahovať- grep červený, biely, sweetie, pomaranč moro kumquat margarita a citrón- pravdepodobne meyer ale ktovie čím to bolo opelené- má úplne odlišné listy než rezkovanec.

Myslíte že keby som zaštepil do tých citranží napríklad klementíny alebo satsumy tak by to zimu v teple prežilo? Dá sa vôbec táto podnož použiť pre byt? (predsalen to má za rodiča Poncirus).
túto zimu mi rezkovance citranží žili v akváriu s osvetlením asi 15 hodín denne pri teplote 24°C, a tie čo boli 10cm odrezky zasadené v červenci 2013 sa uchytili niekedy v říjnu a v březnu majú už 35cm.

Pri viacerých druhoch som v literatúre (Kodytek, Šamla...) našiel že sú vhodné pre byt, neviem však či je to myslené talk, že niektoré druhy znášajú pestovanie v črepníku, suchší vzduch alebo aj že nemusia zimovať v chlade?
Rozmýšľam nad kúpou mandariniek (aj unshiu aj klementina, aj Trabut ma láka), limequat, mozno myrtyfoliu, mexicky lajm, shivamikan- vsetko na citrumele. Myslíte ze to dokáze zvládnut dve-tri zimy v teplom byte (okná juh, juho-západ, západ)?
Na stránkach Ivy H. som čítal že spozorovala ako by sa v prípade satsum na citrumele v prípade tepleho zimovania prejavoval viac poncirus než grep a teda že to nie celkom ide kombinácia satsuma na citrumele v teple... tiež by ma zaujímalo ako by to bolo v prípade použitia citranží v byte (keby sa na ne dali klementiny alebo ine..)

určite zohráva veľkú rolu aj aklimatizácia, prvý rok mi teplejšie zimovanie (12-15°C) veľmi ťažko znášal otaheite, pritom by s tým nemal mať problém, na ďalší rok však zvládol zimu bez jediného opadnutého listu. To isté sa dialo aj s novým rangpurom o rok neskôr.

PříspěvekNapsal: 30 bře 2014 13:32 
Administrátor
Administrátor

Radovane, já mám doma i semenáč Citranže - Carizzo. Roste pěkně v teplém zimování, je na západním okně celoročně. Na citranží mám Cotidianu, roste hezky.

Clementinku mám na bigarádii, je to už staší rostlina, daří se ji dobře a plodí. Momentálně mi žene na květ. Chinotto roste opravdu krásně, také doporučuji. Shiva mikan mám na citrumelu.

Co se týká tech teplot, tak já mám zkušenost že mezi 12-14 °C se to nelíbí snad ničemu. Buď pod 12 °C nebo nad 15 °C. Ale rangpur, otahite, mám trvale v bytě při pokojové teplotě a neprotestují ani 2 m od západního okna. Mayer, kumqaty, hystrix, tam by problém vůbec neměl být. Ale jak jsi sám řekl, aklimatizace bude asi klíčová.

V tom paneláku je asi teplý sklep vid? Garáž by možná také lecos řešila, ne?

PříspěvekNapsal: 30 bře 2014 18:48 
Čestný člen
Čestný člen

Tea Racer: Doma jde pěstovat vícero citrusů.Zkus dát tvé citrusy na léto ven a uvidíš o kolik na tom budou lépe,než zavřené doma.Dlouhodobě doma z citrusů toho mnoho nejde.Ještě zkouším podnože cedrátů,jenže budou zase vzrůstné.Jak máš velké ty roubovance na citrumelu ? Rangpur na citrumelu doma šel "dobře" vlastně byl letněn na balkoně,ale za 3 roky měl metr a šel z bytu do skleníku.Vždyť většina rostlin citrusů jsou stromy a jen nemnoho jich jde držet jako bonzaje.
To nemluvím o škůdcích,doma to jsou hotové galeje.Svilušky,puklice,čím to prosím tě doma stříkáš ?
Semenáč citranže doma ? A jak je velký ? Také jsem chtěl plodící semenáč citranže.Nejdříve "vyrostl" z bytu,a pak už se nevešel ani do skleníku..

PříspěvekNapsal: 30 bře 2014 18:58 
Administrátor
Administrátor

2 Lemon:
Já si nikdy nestežoval, že by doma nešly, nebo že bych měl málo druhů, to nevím z čeho jsi usoudil... Naopak také tvrdím že lze doma pěstovat lecos. :-) Ven je dávat rozhodně nechci. (ne že bych nemohl) Mám je doma a chci se z nich těšit doma a ne za nimi chodit do skleníku.

Já nemám vše jako bonsaie, ani nechci, jsou citrusy co ani jako bonsai nepůjdou.

Se škůdci je problém spíše mimo byt. (pokud si je tam nezavlečes sám tak nemají šanci) naopak ve skleníku a natož venku, jsou nechráněné. Po x letech jsem si zavlekl predloni svilušky, koupí 3 rostlin. Jinak problém nemám. Takže nestříkám, krom předlonska.

Já mám vícero citrusů :-) Pro mě není důležité, aby to rostlo co nejvíce, to přenechám skleníkářům. Citranž podnož je douletá, původně jsem ji měl jako podnož, ale nechám si ji jako semenáč, aspoň zatím. :-) Je to carizzo, takový pokus. Třeba nakonec bude jako podnož ještě. :-)

PříspěvekNapsal: 30 bře 2014 19:32 
Čestný člen
Čestný člen

Tea Racer píše:
2 Lemon:
Já si nikdy nestežoval, že by doma nešly, nebo že bych měl málo druhů, to nevím z čeho jsi usoudil...

To jsem ani nepsal...jen zmínil,že venku je tomu lépe.

Jsi zřejmě první citrusář,který prohlásil,že "Se škůdci je problém spíše mimo byt."Naopak venku na vzduchu,vítr,déšť,slunce vosy ti očistí rostliny,ale jako bytař,to nemůžeš znát,proto to beru ;)
Carrizo semenáč doma....měl jsem dojem,že třeba ji chceš jednou jako plodící semenáč..Jako půl metrový stromek zřejmě plodit nebude..

I já se raduji doma z citrusů,hlavně přes zimu,kdy ostatní většina spí ve skleníku pod sněhem,v tranšeji,garáži,chodbě,na půdě.Doma toho vzhledem k velikosti citrus.stromků mít moc nejde.Jak vypadá zimní růst citrusů přes zimu-ty vytáhlé výhony,velké listy na jaře stejně ostříháš,jen se to vysiluje a i když to jde,není to ideální,rostlina dostává přes zimu taklhe zabrat v teple,proto mnohy odejde.Venku to jde lépe,proto hlavní prostor pro citrusy je venku.Ideál pro bytaře je letnění venku.Tím bych to tak nějak ukončil..

PříspěvekNapsal: 30 bře 2014 19:41 
Čestný člen
Čestný člen

Lemone chci se jen optat jak zimujes citrusy na pude?Mas je nejak v sene a tim i zasypane ci jak?Chci to zkusit dalsi rok taky proto se ptap.

PříspěvekNapsal: 30 bře 2014 19:47 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Letnenie citrusov na bolkone len prospieva.Poprve je tam poleje aj dazd,obcas aj premoknu co aspon ciastocne premyje zem od vodovovodnej vody.Ako sa pisalo citrusy su stromy a potrebuju pobyt vonku.To zimovanie je obcas problem aj pre mna.Ci v byte alebo na zahrade,krasa citrusov je aspon pre mna v tom ako rastu cim vacsia a hustejsia rastila je pre mna krajsia.Vsetko sa da strihat a prisposobaovat priestoru na pestovanie.

PříspěvekNapsal: 30 bře 2014 20:21 
Administrátor
Administrátor

Lemon píše:

Jsi zřejmě první citrusář,který prohlásil,že "Se škůdci je problém spíše mimo byt."Naopak venku na vzduchu,vítr,déšť,slunce vosy ti očistí rostliny,ale jako bytař,to nemůžeš znát,proto to beru ;)

Ano, a přesně naopak, kdyby jsi je třeba nevynášel, poznal by jsi i opak :-) Vzhledem k tomu že mám takovou zkušenost tak prostě škůdce doma nemam kde chytit :-)))

Lemon píše:
Carrizo semenáč doma....měl jsem dojem,že třeba ji chceš jednou jako plodící semenáč..Jako půl metrový stromek zřejmě plodit nebude..

Ne to asi se, osud tohoto citrusu, je zatím neznámy. :-)
Lemon píše:
I já se raduji doma z citrusů,hlavně přes zimu,kdy ostatní většina spí ve skleníku pod sněhem,v tranšeji,garáži,chodbě,na půdě.Doma toho vzhledem k velikosti citrus.stromků mít moc nejde.Jak vypadá zimní růst citrusů přes zimu-ty vytáhlé výhony,velké listy na jaře stejně ostříháš,jen se to vysiluje a i když to jde,není to ideální,rostlina dostává přes zimu taklhe zabrat v teple,proto mnohy odejde.Venku to jde lépe,proto hlavní prostor pro citrusy je venku.Ideál pro bytaře je letnění venku.Tím bych to tak nějak ukončil..

A doma máš pres léto co? Nic? :-) Hele to fakt nechci, uznávám že to je v bytě obtížnější, ale o to větší radost to činí. Já nemam za cíl mít doma 3 metrové stromy v stovkách kusech a prodávat ovoce. To je to v čem je rozdíl, já nehraju na kvantitu. Navíc, možná jsi slyšel o zmalzovacím řezu, když se to pak do bytu nevejde. :-) Citrusy mám to jako dekoraci a zálibu. Možná by jsi se divil kolik mám doma citrusů. Na balkón by se to nevešlo ani kdybych ho měl prázdný. :-) Asi ani na 3 balkony. Vynést citrusy ven a mít je tam od jara do podzimu a doma prázdno je pro mě představa děsivá. :-) Je hezké, že víš jaké mi rostou vytáhle výhony a jak je stříhám a jak se to vysiluje. Nebyl jsi u mě doma. Ale klidně přijed. Už ani nepíši venku jaká jsou rizika, od počasí jako kroupy, vichrice, skůdci, mráz. To mě netrápí. Jedine co by se mi líbilo, zasklit balkon a udelat z něj oranžerii. Ale bohužel máme v domě neplatiče a dle zákona to musí mit všichni stejné, tak se mi sen rozplynul :(

Ty máš citrusy chvili venku, chvili doma. Já celoročně doma a něco málo zimuji ve sklepě. Já Tě nepřesvědčuji at máš citrusy jen doma, ty me nepřesvedčuj je mít venku na střídačku. Oba jsme spokojení, tím bych to ukončil já. ;-)

PříspěvekNapsal: 31 bře 2014 08:14 
Čestný člen
Čestný člen

Pro mě by bylo za trest mít přes léto rostliny v bytě. Podle mě by to byl trest i pro rostliny, jsou to přece všechno venkovní rostliny, tak když můžu, čerstvý vzduch jim dopřeji. I když jsou u okna, ty přirozené podmínky tam nikdy nebudou :)

PříspěvekNapsal: 31 bře 2014 19:39 
Čestný člen
Čestný člen

vanhelsing02:Půda je zateplená se střešním oknem,vedle je ložnice přes chodbu.Takže žádná sláma apod. ;)

Naposledy upravil Lemon dne 01 dub 2014 18:13, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 01 dub 2014 10:52 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

uz sa prosim prestante hadat a jedovat. head (pa)
Kazdy nech napise ake ma svoje skusenosti. Nase podmienky aj ked pestujeme v byte nie su identicke. Ja napriklad skodcov mavam. Pridu v substrate, aj ked podu prelejem, vzdy sa tam nanosia. Pripadne priletia oknom ked sa vetra, pridu s vrublami, alebo na nejakej novej rastlinke ci lucnej kytici ktoru mamka so sestrou s radostou nazbieraju a ja uz len pozeram kolko hmyzu sa tam hmyri :evil: (A ako dlho potrva kym sa prestahuju na ostatne rastliny)

Najvacsim skodcom pre rastliny som vsak bohuzial ja :oops: Ked pozriem kolko rastlin som zlikvidovala svojim zmrazovanim, postrekovanim a "starostlivostou", puklice, molice, cervce, smutivky, svilusky a stitnicky dohromady mi nestacia konkurovat.

PříspěvekNapsal: 01 dub 2014 18:36 
Nový člen
Nový člen

Tea Racer píše:

V tom paneláku je asi teplý sklep vid? Garáž by možná také lecos řešila, ne?

V paneláku som túto zimu skúsil zmerat taplotu v pivniciach, bolo tam 18°C a dost sero. V sušiarni zase bolo celkom svetlo, niekto tam tuto zimu aj zimoval muskaty a ani sa nevytiahly, ostaly rovnake od jesene... ale teplota tam byva vyssia aby dobre schlo pradlo, netrufam si ale tipnut kolko. Mozno by to bolo lepsie, predsalen z toho pradla je aj vlhko na rozdiel od bytu. Mozno by to bola schodnejsia cesta...Snád ma zeny co tam susia nezrusia :D .

nad garazou som aj ja rozmyslal, zial ju nemam k dispozicii a ak garaz niekto predava, tak rovno s bytom...

PříspěvekNapsal: 01 dub 2014 20:11 
Čestný člen
Čestný člen

Zimování rostlin v bytě mi nejde, neustálý boj s různými škůdci, opad listů a zbytečný stres pro rostliny. Na jaře by mi asi nejraději nakopaly pr.del. Každé jaro říkám, letos už ne a na podzim to stejně " já starej Bůl " udělám a to mám na zimovištích a v iglů místa dost. Při chladném zimování nemám prakticky žádné starosti, jen občas zaleju, žádný škůdce a ani opad listů a rostlinám to svědčí. Každý máme jiné podmínky a těm se musíme přizpůsobit.

PříspěvekNapsal: 02 dub 2014 09:39 
Administrátor
Administrátor

Karle - u mě dost podobné.
Když jsem měl rostliny doma, na jaře jsem vytahoval ven ubohost samu - rostliny bez listů. Proto jsem hledal jiný způsob zimování.
Fakt smekám před někým, kdo zimování doma zvládá...
Jen s těmi škůdci jsem nikdy moc problém neměl. Ještě letos nemám vytaženo úplně všechno, ale po mnoha letech na rostlinách není nic.
Ale důvod přikládám hlavně tomu, že se u mne stabilizoval počet rostlin a už moc rostlin nepřichází.

PříspěvekNapsal: 02 dub 2014 13:54 
Administrátor
Administrátor

Dost se podivuji o tech škůdcích doma, pokud je doma nenám, tak si je musím domů zavléci, at už novou rostlinou, nebo z venku. Pochopitelně byt není imuní, ale daleko dříve se chytne sviluška, puklice a jiná havěť venku. Nebo mi chcete tvrdit že vyleze z lednicky, mikrovlnky nebo DVD? :-) (vtip, at to nekdo nevztáhne na sebe).

Zimovaní doma je vzdy jiné, letošní zima byla obzvlast náročná ( pro zimovaní v byte, nikoliv teplotami). Nekdo mi psal, že dal citrus o pár cm od okna a opadal celý. Já musím říci, že v zimě je 1 m od okna rozdil mezi umrtím citrusu a zdárným zimovaním. Prisel jsem tak o kalamondin, co 8 let rostl na stejném miste. Pak jsem premistil skrin a dal jej asi o necelý metr ve smeru kterým byl a on to nerozdýchal.
Ješte chci dodat, že citrusy v zime na jižnim okne jsou v pohode. Na západním, kde je ale v mistnosti dost svetla z balkonu ktery je na jih také v pohode. Na západním okne to je špatné, daři se tam jen fortunelám, kalamondinu a mayeru. Rangpur je dokonce metr od okna a krásne plodí a kvete. Nic jiného mi tam neslo.

Jen pokus a omyl, plus konzultace s přateli co pestuji jen doma, mě vedla udelat prvni to korýtko (co má vyzkoušene podobne i Ivo) a hle, citrusy co živořili, prestali zimu parádne. Pak už to byl jen logický krok k obalům na květináč. Pochopitelně je každý byt jiný. Ale nezapomínejme, že jsou lidé co nemaji moznost chladného zimovaní. Já jsem ji do lonska také nemel, až po rekonstrukci a zateplení stropů u sklepů, mám ze sklepa kde bylo celou zimu 15-18 °C to je opravdu nejhorsi pro zimovani v pološeru. Je ted krásnych 5-9 °C. A to byla zima mírná!
V bytě, aspon u mě, rozhodují i naproste triviální veci, jako v zime rostliny co jsou doma, podkladám kusem korku, polystyrenu nebo filcem. Už nejsou ochlazovány. Zvlhčovač, který zvedl vlhkost o 10-20 %, mě zase posunul o krok dál.
Ale je jasné, že pokud mám rostliny na ponciru tak tam bude problém. Ale dá se to. Mám jich pár. Letos sice poprvé zimovaly ve sklepě, ale jinak roky doma. Rozhodující faktor je: Nejvíce svetla, nejmene zalivky, nehnojit a teplotu mít rozumnou. Nejhorší je na rozhrani vegetačniho klidu, kdy se rostlina budí a usíná....
Předloni jsem byl v lázních a tak jsem nechal topení temperovat na 14 °C, to byla hrůza, to citrusům nesvedčilo a to jsem si myslel že jim bude lépe. Jeden dokonce odešel. Jinak mám v pokoji kde je asi 35 citrusů teplotu od 18-24 °C a ono to jde. Jak tu psal Karel, nebo kdo, rostliny si i do jisté míry privyknout.

Myslím, že rostliny co jsou celoročne v bytě, snáší zimovaní daleko lépe. Jsou zvyknuté, nemaji šoky z náhlých zmen teplot a vlhkosti. Pokud někdo letní a dá rostliny z venku rovnou do bytu na zimu, asi to je obrovský šok a tady je ten rozdil, proč nekdo rika, doma zimovat ne a druhý ano.

Otázka letnění, já mám možnost letnit, na zahradě, na balkoně. Ale neletním jelikož nechci. Chápu i to, že někdo tohle nechápe. Ale já proste nechci mít doma prazdný byt bez citrusů. A líbí se mi když je mám doma. To že rostou a plodí je důkaz že jim to svědčí. Je tu ta eventualita, že by mohli možná růst venku rychleji, ale to není to co bytový pěstitel bere jako prioritu. Do toho bytu se musíte také vejít, že? :-)

Já odpovím i pro ty citrusaře co mi psali PM zde. Ne neodešel jsem, přestože si to mnozí asi přáli. Jen jsem pracovně vytížen. :-)
Přesne jak tu zaznělo, toto téma je o zkušenostech a doporučeních, které může mít každý jiné a to o dost jiné. Pokud já jsem sem prispel nečím co mi fugnuje dost let, Ivo to potvrdil. Zde se mluvilo a celá situace vznikla jen a pouze chránení rostlin v zimě na okne v byte.(od chladného od okna a od teplého od radiátorů) O ničem jiném spor nebyl. Ale diskutoval jsem v rámci slušných slov, nikoho nenapadal a radeji citoval,(nic nesmazal) presto jsem v očích pár lidí zlý. kdosi se to snazil dementovat jen domněnkou bez praktické zkušenosti a jen mě, Iva nechal být, o nečem svědčí. Nechci se vracet k tomu, že si pak zahrál na ublížené dítě, smazal sve posty kde nebyl slušný a nechal se usvedčit. Když jsem toho človeka o tom že mluvím pravdu pozval k sobě domů, radeji odešel. Vložil mi do ust to, aby to vypadalo že neumí pěstovat citrusy, to bych si nedovolil rici nikomu, ani tomu jak zde nekdo rekl, že má doma jeden umirající kalamondin. A díky tomu mi pak jedna uživatelka psala, že jsem u neho nebyl a že mu citrusy jdou, ale vůbec nevedela že se jednalo o pestovaní a zimovaní doma, vůbec ne o tom co psala... Je zločin když se Vám daří pěstovat citrusy doma a teroristický čin když nemáte skleník a neletníte.... :-)
Na fórum lidé přicházejí, odcházeji, ale i se vracejí. Pokud se to vymkne, je tu na to admin. Ale bohužel sám a vtom bychom měli Ivovi pomáhat.

PříspěvekNapsal: 04 dub 2014 12:31 
Nový člen
Nový člen

nasiel som stránku s celkom zaujímavými popismi citrusov po anglicky. Zaujalo ma to preto, že uvádzajú pri druhoch aj to akú zimu/leto vyžadujú. Chcel by som to ale radśej s Vami konzultovať či to je pravda čo je tam uvedené. Konkrétne ma zaujalo pri Ponkane že má rád chladnejšie letá a teplé suché zimy, to isté aj pri Murcotte a Star Ruby, tak isto Persian Lime z čoho mi vychádza že by to mohli byť výborné druhy pre pestovanie v byte s letnením na balkóne...

http://www.learn2grow.com/plants/citrus ... ta-ponkan/

vyberám si akurát citrusy na nákup a plánujem Ponkan, Shivamikan a citrus sp. Michal, s chinnotom si niesom isty... a veľmi ma láka červená mandarinka- c. tangerina Trabut, no informácií k tomuto druhu je veľmimálo, čo som našiel na google bolo len že je to pravdepodobne kríženec mandarinky s pomarančom moro, ale či sa hodí do bytu, to netuším.

Škoda že sa neuvádza nikde (teda nenašiel som) ktoré druhy vyžadujú zimovanie (našiel som len poncirus a všetko na ňom a všetky unshiu)

PříspěvekNapsal: 04 dub 2014 12:46 
Administrátor
Administrátor

Radovane, na ty stránky jsem se ještě nedíval.
Ale do bytu všeobecně zapomeň na "červený" odrůdy. Z logiky věci tyto potřebují max. slunce. U nás znám jen pár lidí, kteří červený odrůdy udělají červený - napočítal by jsi je na jedné ruce a všichni mají skleníky.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 92 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina