SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 19 črc 2019 16:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 92 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 15:14 
Administrátor
Administrátor

Tak trošku "vynucené" téma, proto že se tu množí spousta názorů, které v bytě prostě neplatí.
"Bytaři" tohle je téma právě pro vás...

Jako první omyl bych použil trifoliátu jako podnož. Tato podnož je pro čistě bytové pěstování / bez možnsti chladného zimování / naprosto nevhodná.

... a takovýchto omylů je celá řada ..

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 18:43 
Administrátor
Administrátor

Ono je při bytovém pěstování téměř vše naprosto jiné. :-) Od výberu druhu, odrůdy, podnože, kdy a jak hnojit, zimovat nezimovat, zalivka, likvidace škůdců, atd... jiné naprosto vše a myslím že se to jedním tématem nezalepí. :-)
Ale máme tu první vlaštovku, takže díky Ivo. :-)

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 19:05 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Ano v byte je vsetko ine.Podla poznatkov do bytu sa hodi najviac citron.Citrusy mnozene odrezkami su odolnejsie ako na podnoziach do bytu. "Staci" mat dobre zimovanie a da sa pestovat aj v byte sice treba vacsiu starostlivost.Najvacsia chyba v byte je polievanie vodou z vodovodu,ktora je casto tvrda a zasoluje zem.

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 19:09 
Čestný člen
Čestný člen

No ale nezapomente tu taky napsat ze se vse neda roubovat na rizkovance.Napiste to nekdo kdo to umite vysvetlit at v tom nenadelam zmatek.Treba ze na kyseloplodou podnoz se neda roubovat mandarina atd.

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 19:24 
Administrátor
Administrátor

Ano, jak píšete rozdílů je celá řada.

Pěstování:

Hardocore celoročne v byte :-)

V byte s moznosti chladného zimování

Z možností venčení přes leto

Možnosti chladného zimovaní a venčení...

Každé je naprosto jiné. V bytě na konci ledna kvete vse, hnoji se, když to udela človek ve skleníku tak mu to pojde a naopak....

Záleží do jakého bytu, citron je nejmene naročný na svetlo.
Výborné jsou kumqaty, citrony, cedráty, hystrix, ale dá se vse krom extrémů. :-)

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 19:35 
Administrátor
Administrátor

Ano, každá z výše uvedených možností má svá specifika.
Ale "bytařů" tu asi mnoho není, tak to zatím skusíme jen s tímto tématem. Prosím ale nepište opět "všeobecné" teorie - buďte konkrétní, řešte svoje vlastní zkušenosti.

Já třeba teď řeším se Zdenkem /snad to nevadí, že to prásknu/, kvetení u mandariny. To co já skoro neznám - problém slunce - u bytových rostlin je docela závažný problém.

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 20:16 
Administrátor
Administrátor

Já si troufnu říci, že téměř každý, začínal jako pěstilel v bytě. Skleníkářů, je možná více, ale jen zde. A možná práve proto, že toto forum je primarně pro ně. :-) Nedokáži si dost dobře představit, že se nekdo rozhodne a hned staví skleník, prizpůsobuje vytápení ( dle lokality ) atd...
Káždy temer začinal, že zasadil semínko....

Já jsem staršího data, kdy pomeranče byl luxus a mandarinka superluxus. Pomelo se neznalo...grep také ne.
Takže vidina vypestovat si plod, byla motivovaní i tímto.

Dnes si každy koupí za par korun citrusy jaké potřebuje. Pred revolucí tu byly jen kubanské pomerance ( vynikající podnoz do bytu - dnes se prodavají vybarvené a je to Valencia ). Když na vanoce poslala babička mandarinky a 2 pomeranče, byl to svátek.

Ale bylo málo znalostí s pestovaním, ve skleníku to tenkrat zkousel pan Kodýtek, ( napsal knihu o citrusech ) kterého osobne jsem znal z naši citrusářské organizace v Rudolfove ( Č. Budějovice ) a pan Vítek, coby zakladatel. Všichni začínali jako pěstitelé v bytě.

Mnoho lidí nemá tu možnost, nebo vyložene nechce je pestovat ve skleníku či venku. Já osobne se s citrusy těším doma, tak nejak nechci za nimi behat do skleníku. :-) Ikdyž je mi jasné, že tam se snáze vytvoří podmínky a uspěšnost je vyšší, a vejde se jich tam více, ale mít citrusy doma, je proste více komplikované, ale o to hezčí a človek je více hrdý.
Mnoho lidi si zasadi semínko nebo koupit v super hyper rostlinku a odradí ho to, že si zde nebo jinde prečte neco co neni urceno do bytu jako rada, ale do skleníku. Myslím že tímto ztrácíme mnoho citrusářů a prijde mi to škoda. :(

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 20:21 
Čestný člen
Čestný člen

Cetl jsem teorii Pani Ivy a myslim ze na tom asi neco bude s tou trifoliatou.Mam stejne zkusenosti jako ona s vysevem semen. (co)

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 20:57 
Čestný člen
Čestný člen

Výborně téma, admin super. Myslím si, že zkušení skleníkoví pěstitelé považují pěstování v bytě za težko realizovatelné ne-li nemožné.
Když jsem začínal bez znalostí, pěstoval jsem semenáčky a řízkovance citroníku celý rok v teplu, ale rostliny počas několika rokú neodešli.
Už jako citrusář pěstuji citrusy v bytě několik let, ale letním a zimuji pod 20C. Většinou pěstuji citroníky. Málokdy jsem měl problém. Mám řízkovance i roubovance.
Kromě trifoliáty mi nešli zimovat v teple roubovance na citrumelu nad 17C. Rostliny opadaly a začali usychat. Meyer taky v teple opadal, ale na jaře vyrašil.
Začínam testovat roubované citroníky, limonimedicy a lajmy na podnožích Volkameriána a Rough lemon. Později přidám Macrophyllu, odešla mi kvetoucí matečnice. Zkouším podnože neshánět, ale vypěstovat ve vlastních prostorech. Mám je na západním okně. Za rok nejlepší rough lemony dosáhli 40 cm a tlušťku 3 mm, tak jsem nevydržel a narouboval. Později vyfotím. Nemám moc informací o zkušeností s těmi podnožemi, protože u nás je priorita chladuvzdornost podnoží.
Zajimá mě u Vás, jaké konkrétní odrúdy vám jdou v bytě, hlavně ty kvalitnější a ne kalamondin :-). Dále, bych chtěl vědět, jak chutnají pomeranče a mandariny z bytu. Ještě jsem neměl tu čest.

Naposledy upravil astern dne 18 bře 2014 21:44, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 21:02 
Administrátor
Administrátor

astern píše:
Výborně téma, admin super.

Mě za téma neděkuj, na ten nápad mě přivedl Zdenek. Tak že to je jeho téma.
astern píše:
Myslím si, že zkušení skleníkoví pěstitelé považují pěstování v bytě za težko realizovatelné ne-li nemožné.

Já sice skleníkový pěstitel nejsem, v domě jsem taky začínal. Ale naučil jsem se "žít" bez skleníku ... Pro někoho taky nepochopitelné, ale když se "naučíš" potřeby rostlin, znát možnosti místa, zvládnout se dá vše. Človek jen nesmí počítat rostliny, které zakopal ...

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 21:40 
Administrátor
Administrátor

Admin píše:
astern píše:
Výborně téma, admin super.

Mě za téma neděkuj, na ten nápad mě přivedl Zdenek. Tak že to je jeho téma.

To si snad ani nezasloužím :-) gi-an To je spíše než mé téma, téma pro ty, co by rádi pěstovali citrusy doma...

Doma mi jdou citroníky, kumqaty, ale i hezky i pomerančovníky Cotidiana, Korolok neapolitánský. Mám od Zdenka Černocha grep seedles Marsh a ten jde parádne a kvete letos. Mandariny, Středozemní, Clementina, usiovky, ( tady je nutno poznamenat, že jak potrebují výkyvy teplot aby nasadily květy, tak mi sice všechny mé 3 unsiovky ( wakayama, okitsu a myiagava plodily, ale plodů bylo málo. Práve s Ivem zkoušíme metodu venčení v tomto období... ). Jinak limetky, hystrix ( ten mam opravdu krátce, ale daří se mu. Cedrat buddhova ruka jde kráásně. :-) Dále pochopitelně Mayer, Rangpur, Chinotto, panašovaná Volkameriana, Faustrimedin, Microcitrus Australasica, Bizzaria Variegata, Tangor Murcot, Šivamikan, nesmím zapomenout na kalamondin variegata, . Mnoho dalších.
Podnože mám různé, od kubanského pomerance, pres bigaradii, volkamerianu, citrumello, poncirus, ...

Plody jsou chutné, Clementinku chutnal Zdenek Černoch u mě a chinotto tuším. Clementinka byla dobrá, Chinotto také. Ta chut je spiš o preferencích. Já mám rád kumqaty treba do ovocného salátu...

PříspěvekNapsal: 18 bře 2014 23:55 
Čestný člen
Čestný člen

Opravdu dobré téma:
astern : Už tě tady dlouho pozoruji :lol: co ty máš proti kalamondinu ? Jinak jak píšeš,mandrainky a pomeranče z bytu,jsou pro mne neznámý pojem.
Právě třeba ten kalamondin ze Super-hyper a jeho druhé generace řízkovanců jsem za těch 7-8 let udělal lidovou pokojovku,která jde snad úplně každému a člověk který chce mít v paneláku jednu,max.dvě malé rostlinky citrusů je nadšen.Samozřejmě,měl jsem doma citroník,který mne téměř vystěhoval z pokoje,kumkvaty.Něco šlo hůře,něco lépe,ale čistě doma bez letnění na balkoně toho jde opravdu nemnoho.
Vedle kalamondinu,kumkvatu,zkouším nyní doma chinoto a hystrix.Z podnoží,jak už jsem zmínil jednoznačně nejlepší kalamondin,grep také dobrý,i citrumelo,ale to už chce přes zimu nižší teplotu k +12 st,citranže jsou k ničemu,teď zkouším C-35,ale je to běh na delší dobu,jeden rok,žádná doba.Doma se toho snažím mít,jen úplné minimum.
Samozřejmě 95% toho mám ve skleníku a přes rok na zahradě venku..ale doma jsem tehdy s citrusy začínal a mít je tady budu i nadále.

PříspěvekNapsal: 19 bře 2014 13:27 
Administrátor
Administrátor

Také nedám na kalamondin dopustit, je to nejlepší do bytu, krásně kvete, pokud se nechá déle na stromě, tak je i s kurou poživatelný, naprostá lahůdka do ovocných salátu. Navíc on tak nějak sám umí delat korunku. Nyní mam i panašovanou varietu, tak jsem na něj zvedav. :-)

PříspěvekNapsal: 19 bře 2014 20:02 
Čestný člen
Čestný člen

Také musím pochválit toto téma.
Je přesně ušité na moji "zatím" situaci. Pochopil jsem dobře, že lze nalézt podnož, na které by bylo možné nechat citrus v podmínkách do +18-20°C? Lze k tomu případně využít podnože, které by byly ze semenáčků, které se vypěstují z doveženého ovoce (Řecko, Španělsko, Turecko a pod.)?
Letošní zima mě měla ráda, mrazy nebyly vyšší jak -8°C, tak na půdě mého zaměstnavatele nebyla zima nižší jak +2 a střechu má prakticky ze skla. Ale můžou být příští zimu větší mrazy a pak je ovej - (kam s ním.... (co) ).

PříspěvekNapsal: 19 bře 2014 21:49 
Administrátor
Administrátor

Já mám teploty ve všech pokojích přes 22 °C, v noci třeba 18 °C. Světlo je šíleně důležité.
Citrus který je od okna 1 m, je uplně v pohode, za zimu shodí 5 listů třeba. Jak ho dám o 50 cm dále. Během 14 dnů z poloviny opadal! Dám ho zpět ( opet reorganizace pokoje ) nespadne list a z opadaných větví rostou výhonky.

Na podnože hledej pomeranč odrůdy Valencia :-) Ale jde to i s jinou. Citrumelo, Volkameriana,....

PříspěvekNapsal: 19 bře 2014 23:06 
Čestný člen
Čestný člen

Semenáčky z kupovaných plodů pěstuji na radiátoru, bez zakrytí, přímo na horkém vzduchu, tak jsou naučené pro bytové pěstování :idea:

Bohužel, mi je často přes léto sežerou slimáci a pomáhají jim v tom fóglové :cry:

PříspěvekNapsal: 24 bře 2014 11:33 
Nový člen
Nový člen

ještě bych se zeptal na frekvenci mlžení a hnojení (na list, či do zálivky) v zimním období při zimování okolo 22°C. Mám Rangpur z Adava a Marisolku asi na grepu v práci za oknem. A zimní opad je 1/2 listové plochy. Mám podezření na mlžení a přihnojování během zimy anebo na ochlazování květináče od okna. Máme plastová ale u rámu to stejně citelně táhne. To se dá řešit poličkou pod níž se chladný vzduch protáhne a smísí se se vzduchem od radiátoru. Přijde mi, že při trvalé expozici za oknem si citrusy moc nenechají líbit a na každou maličkost reagují alergicky.
Ondra

PříspěvekNapsal: 24 bře 2014 11:58 
Administrátor
Administrátor

V zimě nehnojíme. :-)

Mlžení je sice dobré, ale doporučuji zvlhčovač do mistnosti. Dneska to nestojí moc penez a bude se celé rodině lepe dychat. Použivam Avair Ultra, ikdyž vyjimečně. Jak mám mnoho rostlin tak ikdyž topím tak mám vlhkost v obýváku kde je většina kytek 60-70 %. Jinak jsou iddealní odpařovače přímo na radiator, a vypadá to i hezky, neměj strach.
V bytě je důležite nemit jen kvetináč, nebo dokonce ten plastáček jen. Ale mit kvalitní květináč s obalem! Tím se vytvoři izolačni vrstva, proti ochlazovaní od okna a ohřívaní od radiatoru. A vypadá to i hezky.
Kroutím hlavou, když tu vidím překrasné rostliny v nehezkých kýblích nebo plesnivych květnících.... :-)

PS: Seřid plastová okna, dá se to snadno, ale každý vyrobce ma jiny system. Nesmí to táhnout!

PříspěvekNapsal: 24 bře 2014 20:46 
Čestný člen
Čestný člen

Vezmu to od konce ;)
S pěknými,oku lahodícími květináči,jsem si hrál,když jsem měl 1,2..5...10 rostlin..
Podobně tak s mlžením,rosením.S množstvím,přestal být čas na takové ptákoviny.Buď rosteš,nebo ne,když nerosteš trvale,letíš.
Pokud máš doma teplo a citrusy vyvíjí i přes zimu slabou aktivitu,tak se může malinko přihnojit.Já to ale nedělám.
Dobré je mít mezi zdí a poličkou mezeru,kde stéká chladný vzduch a míchá se s tím teplejším.Já ty mezery nemám a i když na polici bývá u květníku při mrazech na čidle kolem +10 a v korunce a půl metru výše kolem +20 st,tak je to bez problému,protože už dříve mnou uvedené druhy to prostě snesou.Takže jediný problém,těchto "pokojových citrusů" je zdefomovaná korunka směrem ke světlu,ale s tím se mnoho dělat nedá.Pozvolné otáčení rostliny se na rozdíl od venku pěstovaných citrusů nedporučuje a mohu to jen potvrdit.

PříspěvekNapsal: 24 bře 2014 21:42 
Administrátor
Administrátor

To v jakých máš nádobách není jen otazka vkusu, ale hlavne funkčnosti ;-)
Já mám doma rozhodne více než 10 rostlin. Jak jsem řekl, nekomu nevadí mít doma krasnou rostlinu a kvetnik pro ostudu, ale já mám citrusy proste rád a je to pro mě srdeční záležitost, takže chci mít i pekne kvetníky, potažmo obaly. A vím, že například na okně je to téměř nutnost. Pak nemusí človek hledat jen ty nejodolnější rostliny a zbytek zatratit :-)

Vlhkost je velmi důležitá, zvhlčovači je uplne jedno jestli máš jednu rostlinu, nebo jich máš stovky, to čas nezabere :-) Automaticky se to reguluje, nastaviš kolik chces, nebo jak dlouho a jede to samo. Pokud má človek dost rostlin, vhkost se zvýší.

Já rostliny otáčím a negativní vliv jsem nepozoroval.

Asi to je vše individuální. Hlavne jaký byt, na jakou stranu to je orientováno, zdali suchy panelák....atd...

Jak zde bylo napsáno, nenech se odradit nezdary, zasad i své rostliny, nebo nařízkuj a dělej pokusy. Vytrvej a čas přinese plody, a to doslova. :-)))

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 92 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina