SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 20:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 254 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Semenáče, od semínka k plodům
PříspěvekNapsal: 06 pro 2015 19:35 
Nový člen
Nový člen

Karel Mundl píše:
Celkem povzbudivá zpráva se objevila na fr. fóru. Jednomu z členů se podařilo vypěstovat mandarinku ze semínka až do plodnosti, asi za 4 roky. Vyseto v r.2011 a první kvetení v r. 2014 a v r. 2015 udržení plodu. Je vidět, že se to prostě musí zkoušet.

ja bych to nevidel na uplnou raritu, obzvlast jestli ta rostlina byla v zemi :) dulezity je hlavne porad strihat/zastipovat...
mam takovej pocit, ze vetsina pestitelu proste nema jen misto, aby tohle zkouseli ve velkym :) a navic pri dnesnich moznostech ruznych stimulatoru a hnojiv, muze pri dobry peci za chvili vykvist i nasada od lopaty (val)

PříspěvekNapsal: 23 led 2016 19:43 
Nový člen
Nový člen

Dobrý den,chtěla bych se zeptat ,kde seženu semena citroníku. Asi před 5-6 lety jsem si zakoupila rostlinky citroniku, pomerančovníku i mandarinkovníku.Byli jsme ve Španělsku a některé byly z té oblasti.Krásně mi rostly, kvetly i plodily ,radost pohledět. Jenže přišla nečekaně zima a mráz a všechny mi pomrzly. Celou zimu jsem se snažila je zachránit ,ale na jaře prostě neobrazily.Pak je museli členové mé rodiny uklidit a skovat i ty velké květináče. Celý rok jsem truchlila ani v obchodě jsem nemohla a taky nekoupila jejích plody.Letos jsem si řekla ,že všeho dočasu a začnu znovu.Přihlasila jsem se k Vám a začnu znovu . Na jaře oběhnu nějaké pěstitele a poprosím o přebytky ,ale chtěla bych zkusit i ze semínek ,jak to doporučujete. Děkuji Marcela Solná Raduň

PříspěvekNapsal: 23 led 2016 21:23 
Čestný člen
Čestný člen

Semínka jsou skoro ve všech kupovaných plodech, klíčí při 20 st.C přibližně za 1 měsíc. Rostliny ale začnou kvést a plodit až po více letech. Proto je lepší si vypěstovat podnož, tuto si naroubovat, anebo si roubovanou rostlinu koupit.

PříspěvekNapsal: 23 led 2016 21:49 
Moderátor
Moderátor

Pěstování od semínka je běh na hodně dlouhou trať (desítky let). Ale na druhou stranu naučí se o rostlinu starat a případná ztráta tolik nebolí (hlavně finančně).
Ale pokud chceš plodící rostliny, tak jednoznačně koupit již naroubované, A pak je již jen na tobě, kolik do toho chceš dát a jak velkou rostlinu si koupíš. A dají se koupit jak malé (20-30 cm), tak velké (stromky 1-2 m).
Michal

PříspěvekNapsal: 23 led 2016 22:00 
Čestný člen
Čestný člen

Měla by jsi napsat jakým způsobem --kde je chceš během roku pěstovat a v zimních měsících zimovat, zda v teple do 18 °C nebo máš možnost chladného zimování. Pro chladné zimování je jako podnož nejlepší trifoliáta, té ti můžu ještě semena poslat. Hotové rostliny lze v pohodě koupit v Adavu, cena přiměřená kvalitě, převážná část z nás tam nakupuje. Hlavně postupně pročti fórum, najdeš tam odpovědi na řadu případných otázek, když ne , tak se nás zeptej :)

PříspěvekNapsal: 24 led 2016 20:26 
Nový člen
Nový člen

Dobrý den,tak dneska jsem jela nakoupit ovoce na semínka ,ale kde se stala chyba?Vpomerančich ani mandarinkách a grepech semínka nebyla vubec a ve třech citronech byly tři.Tak máme asi 3kg ovoce ,ale to nevadí mě to neodradí,protože vím,že v některých prostě nejsou a tak zkusím příští týden až budou jiné odrudy .Děkuji za typ ,kde koupit už hotové rostlinky na jaře se tam rozjedu.Díky moc jsem heppy jak dva grepy.Jinak já měla citroníky přes léto venku na jižní straně a v zimě jsme jim zařidili zimní zahradu ve které jsme udržovali 1-5stupnu.

PříspěvekNapsal: 24 led 2016 20:54 
Čestný člen
Čestný člen

Marcela67:
Jestli chceš semínka z dovezených citrusů, tak si kupuj grepy. V případě pomerančů, tak se už objevili krvavé Moro (měli je v Lidlu). Ale lépe je jít na ebay, tam jich prodávají mraky. S plody v brzké době nepočítej. Přečti si pořádně fórum a pochopíš..., že semenáčky buď na podnože, anebo jen pro radost (sl)

PříspěvekNapsal: 24 led 2016 21:22 
Čestný člen
Čestný člen

Jak jsem psal, plodící rostliny koupit v Adavu, na zimování máš z.zahradu, tak na podnože je dobrá trifoliáta. Tu ti můžu poslat, můžu ti přidat semena z citroníku Meyer a z man.klementýnek.

PříspěvekNapsal: 24 led 2016 21:28 
Nový člen
Nový člen

TAK JSEM ZASE TADY,DÍVALA JSEM SE NA ADAVO A MALEM JSEM UMŘELA.JEŠTĚ,ŽE MÁM BRZY NAROZKY TAK VŠECHNY PENÍZKY TA NECHÁM.DĚKUJI MOC ,ALE PŘESTO BYCH ZKUSILA I TÁ SEMÍNKA,JSEM DOST TRPĚLIVÁ A SNAD MÁM JEŠTĚ DOST ČASU. jEN JSEM TROCHU ZMATENÁ V TOLIKA ODRUDÁCH, KTERÉ JSOU PRO MNE VHODNÁ. jAK JSEM UŽ PSALA MÁM ZIMNÍ ZAHRADU NA ZIMU A V LÉTĚ VENKU PĚKNOU JIŽNÍ STĚNU BEZ PRUVANU.MOC Děkuji

PříspěvekNapsal: 27 led 2016 19:01 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím,
..u semenáčů dlouho trvá, naž sami zaplodí. Aby semenáč zaplodil pamáhá se tomu tak, že se naroubuje již plodící kulturou - očkem a pod. A nyní otázka: musí být daný druh semenáče ctěn plodícím roubem, nebo např. lze použít roub z jiného citrusu, který nejvíce v roce kvete, u mne třeba ponderosa a pod. Lze ji tedy naroubovat třeba na semenáč pomeranče, aby jej rozplodil. :?: :?:

PříspěvekNapsal: 27 led 2016 20:05 
Čestný člen
Čestný člen

Citrusy mají většinou k sobě dobrou afinitu - srůstají spolu. Plodící roub ovlivňuje dosud neplodící podnož hormonálně. Květy a plody produkují velké množství giberelinu, tedy čím více květů, tím silnější ovlivnění.

PříspěvekNapsal: 27 led 2016 22:11 
Čestný člen
Čestný člen

Ano,tak se to píše,ale mnohdy je to jinak.Asi před 2-3 roky jsem zkoušel rozplodit semenáč kalamondinu,přiroubováním větvičky z plodící rostliny i s květem,později i plodem.Po utržení další rok semenáč roub zcela vytlačil a roub uschnul.

PříspěvekNapsal: 27 led 2016 23:10 
Čestný člen
Čestný člen

Je to složité, někdy to vyjde hned a někdy to trvá déle. Vhodné je přiroubovat roubů více a po celé koruně. Záleží také na vytvoření větví vyšších řádů atd. Pokud není vytvořen plodonosný obrost, tak to bude trvat déle.

PříspěvekNapsal: 28 led 2016 16:52 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím,
když se tedy semenáč povede rozplodit, je pak nutné rouby následně odstranit, nebo je ponecháte? Nepřevezmou ostatní části citrusu vlastnosti roubu?
Možná je to hloupá a zbytečná otázka, já sám předpokládám, že nepřevezmou a sám bych rouby raději následně odstranil, aby zůstal plodící semenáč.

PříspěvekNapsal: 28 led 2016 16:56 
Čestný člen
Čestný člen

Ještě jsem zapomněl.
Dávám na zváženou, je lepší dát rouby na větvičku, nebo o očkovat?
Sám bych to viděl na očkování. Jak se na to díváte vy? (sl)

PříspěvekNapsal: 29 led 2016 15:38 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím,
protože podnoží nikdy není dost a člověk rád experimentuje, tak jsem si tady vysel asi 15 x pomelo a z toho zatím vyklíčilo 10 kousků, 5x Sweetie Oroblanco a vzešly 2, pak nějaké grepy a pomeranče Valencia a před pár dny Moro a limonelu.
http://jirkapomelo.rajce.idnes.cz/nastenka#DSC_1321.jpg
http://jirkapomelo.rajce.idnes.cz/nastenka#DSC_1322.jpg

Tady mám vyseto jen 22 semínek trifolky od Lemona a vzešlo mi jich zatím 19.
http://jirkapomelo.rajce.idnes.cz/nastenka#DSC_1323.jpg

A tady jsem vysel 17.1.2016 - 70 ks Citrumela Sw a zatím mi vzešlo 15 ks, začínají teprve vylézat. V rohu mám zbytek pomel (asi 20) a 6 x Clementinku. Tu mám jen pro pokusy.
http://jirkapomelo.rajce.idnes.cz/nastenka#DSC_1324.jpg
Tak uvidím kolik jich skutečně z těch 70 vzejde. (val)

PříspěvekNapsal: 03 úno 2016 11:03 
Nový člen
Nový člen

Dobrý den ,tak jsem taky vysela citrony a pomeranče které jsem zakoupila v obchodě 24.1. Další jsem vysela 27.1. ,které jsem obdržela od pana Mundla a tímto mu ještě jednou chci poděkovat. Tak a teď čekám ažmi vzklíčí, spočítala jsem si podle předešlého příspěvku ,že by měli se klubat tak kolem 12.2. tak pečlivě kontroluji. Až se nějaký vyklube dám vědět. Marcela solná. Přejí všem krásný den

PříspěvekNapsal: 03 úno 2016 19:15 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím,
tak už mi vylezlo 45 citrumel. Už to, považuji za úspěch. Lezou další. (dance)

PříspěvekNapsal: 04 úno 2016 12:03 
Nový člen
Nový člen

Čauky ,jste chlapík ,doufám ,že se budu taky radovat Marcela

PříspěvekNapsal: 04 úno 2016 13:27 
Čestný člen
Čestný člen

Já dostal od šimona 10 semínek pomela. Vzešlo mi jich 8. Už delší dobu stojí na děložních lístcích. Tímto šimonovi děkuji (děkuji)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 254 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina