SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 21:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rezkovanie trochu inak:
PříspěvekNapsal: 05 říj 2012 20:14 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tento príspevok o inom spôsobe rezkovania som uverejnil v máji 2008 na už zaniknutom fóre. No a keďže sa tu opakujú otázky ohľadne rezkovania, tak myslím, že by nebolo na škodu veci tento príspevok (trochu upravený) znovu uverejniť .
Takže:

Rezkovanie trochu inak:

Návod na rezkovanie tak ako je uvedené v každej príručke, to znamená odrezok zrezať dolu šikmým rezom, som zavrhol už len s toho dôvodu, že väčšinou práve z tejto najužšej časti odrezku často vyrastá len jeden koreň, ktorý sa potom rozvetvuje. Toto býva príčinou, že rezkovanec má slabší koreňový systém, tým pádom býva slabo ukotvený v nádobe a pri silnejšom vetre sa môže vylomiť.
Už dávnejšie som vedel, že každá rastlina, ktorá je poranená, na tomto mieste vytvára kalus, a týmto sa snaží ranu zaceliť.
A tak som spravil pokus: Odrezok, ktorý som chcel zakoreniť, som dolu rovne zastrihol, zobral som žiletkový odlamovací nôž, a pomocou hrotu noža som spravil vpichy do kôry odrezku po celom obvode na výšku asi 3cm.
Potom som túto časť odrezku navlhčil vodou, a po otrasení prebytočnej vody strčil do práškového stimulátoru.
Odrezky som napichal do rozmnožovne = malé akvárium s vlhkým perlitom a krycím sklom / takže 100% vlhkosť vzduchu /.
Po kontrole, (asi po mesiaci) ako som aj predpokladal, sa z každého vpichu vytvoril kalus, a z každého kalusu koreň. Takže rezkovanec nemá len jeden koreň na jednej strane, ale má korene po celom obvode odrezku, a tým pádom mohutný koreňový systém.
Takto sa mi podarilo vypestovať z 10cm odrezku za necelých 17 mesiacov plodiacu limetku vysokú 120cm.

No a teraz ešte nejaké rady k úspešnému rezkovaniu:
1.) Perlit musí byť vlhký, ale v akváriu nesmie stáť voda, inak vám odrezky zhnijú ! (perlit si namočte v nejakej nádobe, premiešajte a po nasiaknutí vodou prebytočnú vodu vylejte a vlhký perlit dajte do akvária). Výška perlitu v akváriu musí byť aspoň 6 cm.
2.) Rozmnožovňa - akvárium, alebo aj akákoľvek iná priesvitná nádoba /4L zavárací pohár, a pod. (zavařovací sklenice)/ musí mať bezpodmienečne krycie sklo, aby bola dodržaná 100% vlhkosť vzduchu.
3.) Rozmnožovňu treba umiestniť na svetlé a teplé miesto (nie tam,kde celý deň praží slnko, lebo odrezky "uvaríte"! ). Veľkou výhodou je využitie spodného tepla (napr. parapet nad radiatorom v zime).
4.) Najkvalitnejšie odrezky sú zo strednej časti vetvičky. Dĺžka odrezku: stačí aj 8 -10 cm s 2 listami (pokiaľ sú listy veľké, kvôli max. využitiu miesta sa tieto zastrihávajú, tak aby ostala len asi 1/3 listu). Pokiaľ nedostatkom miesta v rozmnožovni netrpíte, nie je problémom zakoreniť aj celú vetvičku trebárz aj s 10 listami.
5.) Výborne zakoreňujú citrónovníky, cedráty a ich krížence typu Ponderosa, taktiež Punica granatum, Laurus nobilis, Bougainvillea atď...
Pokiaľ som na niečo zabudol, budem rád keď ma doplníte (děkuji) .
Milan

Přílohy:
Detail koreňov 2 - 30.12.2007.jpg
Detail koreňov 2 - 30.12.2007.jpg [ 141.53 KiB | Zobrazeno 5846 krát ]
Detail koreňov  rezkovanca 20.3.2009.jpg
Detail koreňov rezkovanca 20.3.2009.jpg [ 219.94 KiB | Zobrazeno 5846 krát ]
Psidium cattleyanum 30.5.2009.jpg
Psidium cattleyanum 30.5.2009.jpg [ 211.55 KiB | Zobrazeno 5846 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Rezkovanie trochu inak:
PříspěvekNapsal: 06 říj 2012 00:45 
Podobným způsobem jsem namnožil odřezky z poncirusů, když jsem na jaře rouboval, odstřihnuté větvičky jsem na několika místech nařezal a zakořenilo jich snad 70%. Údajně poncirus nezakořeňuje příliš dobře.

PříspěvekNapsal: 03 bře 2015 18:41 
Nový člen
Nový člen

Děkuji za zajímavý nápad až budu řízkovat tak vyzkouším :)

PříspěvekNapsal: 03 bře 2015 19:41 
Nový člen
Nový člen

Ja skúšam teraz, robila som radikálnejší rez meyera, bolo mi ľúto vyhodiť odrezky, tak som ich pár napichala do perlitu, tak som zvedavá :-)

PříspěvekNapsal: 05 bře 2015 12:20 
Nový člen
Nový člen

Taky mám už od 20. února asi 15 řízků, skoro všem už raší nové lístečky, není lepší je zaštípat, aby síla šla do kořenů?
Michal

PříspěvekNapsal: 05 bře 2015 13:00 
Čestný člen
Čestný člen

Neblázni, v listech probíhá fotosyntéza a tam vyživují listy zbytek rostliny, navíc fungují listy jako energetická zásoba. Pokud listyvyštípeš, nebudou mít kkořeny z čeho růst.

PříspěvekNapsal: 05 bře 2015 13:19 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Spíše buď naopak za každý nový lístek vděčný. Listy jsou solárními panely pro rostlinu.

PříspěvekNapsal: 05 bře 2015 13:49 
Nový člen
Nový člen

OK děkuji za vysvětlení, řízkuji poprvé...

PříspěvekNapsal: 09 bře 2015 15:59 
Nový člen
Nový člen

Tak jsem dnes zažil příjemné překvapení, při vytváření místa pro nové roubovance jsem kontroloval mini množárnu z PET láhve kde mám v perlitu od 19.03.2014 pět kousků Ponciru jsou i po roce stále zelené ale víc nic.. Chtěl jsem pročistit perlit a zjistil jsem, že jeden z řízků má krásné kořínky, takže už sedí v substrátu. Na druhé fotce je vidět jak krásně funguje metoda s podélným nařezáním řízku.

Obrázek

detail kořínků

Obrázek

PříspěvekNapsal: 20 bře 2015 20:19 
Nový člen
Nový člen

Kořenový systém po měsíci v perlitu. Zkusmo jsem vytáhl jednu ze slabších větviček a celkem už kladla odpor. Řízkováno samozřejmě dle Milanova návodu.

Obrázek

PříspěvekNapsal: 20 bře 2015 21:20 
Čestný člen
Čestný člen

Tohle vypadá dobře, udělej to ještě s trifoškou a s jejími hybridy a máš o podnože postaráno :)

PříspěvekNapsal: 21 bře 2015 07:22 
Nový člen
Nový člen

Bohuzel zatim nemam jiny material.

PříspěvekNapsal: 14 črc 2015 17:07 
Nový člen
Nový člen

Jeden z únorových řízků Rangpuru vypěstovaných v perlitu.

Obrázek

PříspěvekNapsal: 12 dub 2017 10:56 
Nový člen
Nový člen

Túto kombináciu poznáte?

Obrázek

a už hotové...
Obrázek

PříspěvekNapsal: 06 kvě 2017 21:35 
Nový člen
Nový člen

Skúšal niekto použiť pri rezkovaní namiesto perlitu vlhké kokosové vlákno?

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2017 10:29 
Nový člen
Nový člen

Ahojte,to je myslený perlit ktorý sa používa na prevzdušňovanie pôdy? A ako ho potom udržovať vlhký tak aby sa na spodku nádoby nedržala voda? Stačí to občas postriekať rozprašovačom ? A čo tak použiť najjemnejší Keramzit,ten tiež drží v sebe vlhkosť ?
(co) (co) (co)

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2017 19:29 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Áno je to obyčajný záhradnícky perlit, ktorý má veľkosť "zrna" asi 3 mm a používa sa na prevzdušňovanie pôdy. Stavebný perlit je nevhodný pretože obsahuje veľmi veľa prachových častíc. No a čo sa týka tej vlhkosti perlitu ? Stačí ho nechať poriadne nasiaknuť vodou, prebytočnú vodu vyliať a v zakrytom akváriu tento vlhký perlit vydrží takmer do nekonečna.

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2017 20:06 
Nový člen
Nový člen

mitas píše:
Áno je to obyčajný záhradnícky perlit, ktorý má veľkosť "zrna" asi 3 mm a používa sa na prevzdušňovanie pôdy. Stavebný perlit je nevhodný pretože obsahuje veľmi veľa prachových častíc. No a čo sa týka tej vlhkosti perlitu ? Stačí ho nechať poriadne nasiaknuť vodou, prebytočnú vodu vyliať a v zakrytom akváriu tento vlhký perlit vydrží takmer do nekonečna.

A čo si myslíš o tom keramzite,predávajú ho tiež v takých maličkých gulôčkach síce nie až tak malých ako perlit ale možno by sa to chytilo ? To s tým perlitom vyskúšam ešte dnes ,presádzal som a robil poriadok s citrusmi ostali mi nejaké rezky tak to tam šupnem.Som zvedavý ako to dopadne .

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2017 20:27 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Keramzit som pred mnohými rokmi používal na dno kvetináčov ako drenáž, ale potom som od toho odstúpil, lebo korene rastlín do neho zarastali a nedali sa bez poškodenia z neho vybrať.

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2017 20:59 
Nový člen
Nový člen

Super stránka,človek sa tu veľa dozvie a naučí.Som rád tejto téme pretože je tomu rok čo som dostal pár rezkov od sylvii 33.Pri poslednom rozhovore s ňou som povedal že rezkovance už robiť nebudem lebo je to o ničom.Aby som čakal rok na to aby rastlinka začala zakoreňovať a rásť tak sa na to môžem......Tu prikladám foto.Tieto rezkovance sú rok v mini sklenniku.Zo štyroch rezkov /síce sú všetky zelené a živé /sa podarilo jedinému "PONDEROSA " vyhnať novú vetvičku.

Obrázek

Obrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina