SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 06 dub 2020 22:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: odolnost citrusu
PříspěvekNapsal: 10 črc 2015 13:42 
Čestný člen
Čestný člen

Karel Mundl píše:
Moc pěknou sérii fotek jsi vložil, je vidět, že v zemi se prostě rostlinám daří lépe než v květníku. Pokud jim v zimě dáš o trochu lepší ochranu než jsi jim poskytoval, určitě se bez problémů dočkáš brzy i plodů. Parádní inspirace pro ostatní pěstitele §ok

A jde to i bez pořádný ochrany... (cool)

Včera jsem na Sanfordu hledal roub a našel jsem jeden plod. Tak uvidím jestli ho udrží...

Obrázek

Na letošní zimu citrusy připravím a udělám jim pořádnou ochranu. Asi nějakou konstrukci ze střešních latí a na to dám dvojitě netkanou textilii a mezi bublinkovou folii. Nejspíš tam dám i teplotní čidlo, aby mě ukazovalo jestli se to nebude přehřívat. Docela mám strach, aby tam v noci nebylo - 10°C a přes den + 20°C.

PříspěvekNapsal: 10 črc 2015 15:18 
Čestný člen
Čestný člen

Toho jsem se vždy hodně obával v noci slabě pod nulou,nebo kolem nuly a přes den slunce s vysokými teplotami.Nikdy však ve skleníku žádné větší problémy nebyly,až na rychlé vysychání zeminy v květnících hlavně těch menších,i když jsou z poloviny zapuštěny v zemi.
V první polovině zimy,kdy slunce skoro vůbec není,teploty jsou stabilně nižší blízko nuly a citrusy mají vegetační klid hodně shazují plody.Hodně trifeola a citranže,skoro vůbec Thomasville,nebo Sanford

PříspěvekNapsal: 10 črc 2015 17:44 
Čestný člen
Čestný člen

Kdyz vysazujete citrusy primo ven, upravujete pudu nejak, popripade nahrazujete cast pudy jinou?
Napadlo me to proto, ze treba pri vysazovani boruvek je potreba jim dat raselinu, a citrusy prece take potrebuji kyselejsi pudu.

PříspěvekNapsal: 14 črc 2015 18:19 
Čestný člen
Čestný člen

Moony píše:
Kdyz vysazujete citrusy primo ven, upravujete pudu nejak, popripade nahrazujete cast pudy jinou?
Napadlo me to proto, ze treba pri vysazovani boruvek je potreba jim dat raselinu, a citrusy prece take potrebuji kyselejsi pudu.

Nic moc jsem s tím nedělal. Vykopal jsem díru dospod jsem přidal jednu lopatu kompostu a zase zaházel. U některých jsem to dělal bez kompostu.

PříspěvekNapsal: 15 črc 2015 18:26 
Čestný člen
Čestný člen

Lemon píše:
Toho jsem se vždy hodně obával v noci slabě pod nulou,nebo kolem nuly a přes den slunce s vysokými teplotami.Nikdy však ve skleníku žádné větší problémy nebyly,až na rychlé vysychání zeminy v květnících hlavně těch menších,i když jsou z poloviny zapuštěny v zemi.
V první polovině zimy,kdy slunce skoro vůbec není,teploty jsou stabilně nižší blízko nuly a citrusy mají vegetační klid hodně shazují plody.Hodně trifeola a citranže,skoro vůbec Thomasville,nebo Sanford

Díky za info. Hodí se..

PříspěvekNapsal: 16 črc 2015 11:59 
Čestný člen
Čestný člen

Miroslav Macák píše:
Nic moc jsem s tím nedělal. Vykopal jsem díru dospod jsem přidal jednu lopatu kompostu a zase zaházel. U některých jsem to dělal bez kompostu.

Dekuju. Na Tvych rostlinach je videt ze jim to svedci, vypadaji vyborne :)

PříspěvekNapsal: 28 led 2016 08:36 
Čestný člen
Čestný člen

Se zájmem sleduju tohle vlákno, s postřehy o odolnosti citrusů teď spíš přispíváte ve vláknech konkrétních citrusů, ale tady v tom "všeobecném" bych se chtěla zeptat, jaké z adeptů na venkovní výsadbu s menší zimní ocharnou (obalit, ale netopit), jsou vlastně jedlé?
Tím nemyslím, jestli se do dá se zaťatými zuby a zkřivenou tváří nějak sežvejkat, ale jestli se něco dá opravdu jíst?
Z tipů co zu už padly vyplynulo že jíst se dá Thomasville, Trifeola, Curafora, Cleymuz 3-3, co ještě?

PříspěvekNapsal: 28 led 2016 09:07 
Čestný člen
Čestný člen

Připočítej si k tomu všechny hybridy s papedou-ichang lemon (několik klonů), Yuzu-Junos (několik klonů), celá řada dalších několika násobných hybridů. Vždy je hlavní otázka dozrávání plodů--přenášení přes zimu. Mráz přes -5 °C může být pro plody konečná. Velkou roli hraje místo výsadby, ve volné ploše zahrady je vše jinak, než u zdi domu, kde jdou pěstovat prakticky všeny druhy jedlých-chutných citrusů, bez ohledu na dobu zrání plodů. U zdi je lepší chránit více citrusů splečně, než každý samostatně. Pomáhají také různé vychytávky, jako voda v nádobách nebo v petkách, černé -tmavé pozadí, aby se stěna lépe ohřála a potom předávala teplo atd.

PříspěvekNapsal: 28 led 2016 17:13 
Čestný člen
Čestný člen

Děkuju Karle. Já jsem doteď o venkovním pěstování kromě trifošky ani neuvažovala, ale asi mě s přicházejícím jarem napadaj blbiny :)
A které hybridy jsou z hlediska brzkého dozrávání nejvhodnější?

PříspěvekNapsal: 28 led 2016 18:28 
Čestný člen
Čestný člen

Mě napadají blbiny i během roku, ale to je asi do jiného téma, že :lol:

Během jedné sezóny dozraje Ichang lemon, Yuzu, unshiu x poncirus, Ichangquat-ten má během roku několik sklizní :!: a chutná jako Thomasvill.

U domu můžeš pěstovat pomeranče-vhodná je Navelina, Thomson, NeWhall a řada dalších. Z mandarinek hlavně unshiu, Changsha, Marisol atd.

Se zkušenostmi, které s pěstování kolem domu mám vím, že při tomto druhu pěstování nejsou hybridy s trifoškou a podobně zapotřebí a pochutnáš si na dobrých plodech.

Hybridy vysadit do zahrad, tam udělají parádu a některé dají i plody, při minimálních starostech, péči a s lehkou ochranou během části zimy.

PříspěvekNapsal: 29 led 2016 17:17 
Čestný člen
Čestný člen

Někdo tu opravdu pěstuje pomeranče u domu? :) vím, že několik z vás zkouší mandariny, ale o pomerančích slyším poprvé :shock: :)

PříspěvekNapsal: 29 led 2016 19:47 
Čestný člen
Čestný člen

Bylo to myšleno obrazně :) ale u domu můžeš opravdu pěstovat všechno--mandarinky,pomeranče, grepy, citrony a vše ti dozraje. Musíš jen poskytnout ochranu přiměřenou tvým podmínkám.

Plod mandarinky Silverhill dozrál ve skleníčku, který jsem úmyslně nedotěsnil, takže v něm i částečně mrzlo. Několik cm od plodu byly trifošky s promrzlými květníky a žádný problém.

PříspěvekNapsal: 02 dub 2018 08:12 
Čestný člen
Čestný člen

Kterou unshiu mandarinu si mám naroubovat pro pokusné pěstování venku ve volné půdě s ochranou?

Bude na ponciru a ven by to šlo nejdřív tak za 3 roky, s tím, že o kytku stejně asi přijdu se počítá.
Vím že mrazuodolné hybridy by byly lepší, ale chci to zkusit s mandarinkou, když už je tu mám :lol:

Vím že Karel má Silverhill, je ještě něco vhodnějšího?

Mám Saigon 29 který by měl být údajně hodně odolný, ale je zas pozdní, tu asi raději ne že...?
Pak mám ještě Matsuyamu, Wakayamu, Hashimoto, Miyagawu, Pioner80, a ten Silverhill.

Myslíte že je mezi nimi nějaký rozdíl v mrazuodolnosti?

PříspěvekNapsal: 02 dub 2018 13:11 
Čestný člen
Čestný člen

Martino, záleží kde ve volné půdě ji chceš pěstovat. U mé Silverhill bez vytápění letos zimovala ponderosa i pomeranč, obě rostliny s plody a vše v pohodě. Při zdech můžeš pěstovat prakticky všechno a stačí průměrná ochrana. Na zahradě pěstuji již asi 4-5 rokem citranž a omotávám ji jen textilkou a při větších mrazech jsem přidal modrou plachtu. Do volného prostoru zahrad s následnou ochranou bude asi nejlepší citrandarin Praha. Měl jsem jeden malý plod, kůra hořká nebyla, dužniny bylo minimum, ale nevnímal jsem nic hořkého.

Chce to něco, co brzy dozrává. Osobně bych vyzkoušel Wakayamu, ale šel by i ten zbytek, co jsi psala.

PříspěvekNapsal: 02 dub 2018 14:18 
Čestný člen
Čestný člen

Díky Karle! Sice bych to chtěla dát ke zdi domu, ale je to tam lokální mrazová kotlina... Takže počítám s tím že půjde opravdu jen o pokus který spíš skončí špatně :lol:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina