SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 19 zář 2020 11:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Křížení citrusů
PříspěvekNapsal: 12 kvě 2020 20:13 
Nový člen
Nový člen

Zajímavé kombinace, tak snad něco vyjde a bude mít dobré plody, ten semenáč Silverhill x citrumelo vypadá, že se mu moc nechce růst na vlastních kořenech.
Zkusil bych ho pomocí ablaktace spojit ze silnější podnoží, co jsem si během let ověřil, ze slabšími semenáči, kteří špatně rostou na vlastních kořenech, se nemá cenu piplat a chce to co nejdříve jejich roub naroubovat na silné podnože nebo pokud nejde ještě vzít roub, spojit celý kmínek ablaktací s kmínkem podnože, jejich růst je pak o něčem jiném...

Někdy se také člověk může dostat k mrazuodolnému kříženci takříkajíc jak slepý k houslím, minulý rok jsem vysel semena klementínky z obchodu a jeden semenáč má některé listy s trojlístkem. Vzhledem k tomu že se ve Španělsku nejvíce používají jako podnože citrange, tipl bych si, že opylovač byla kvetoucí podnož citrange někde na plantáži...
Obrázek

PříspěvekNapsal: 12 kvě 2020 20:27 
Čestný člen
Čestný člen

Vypadá, že z citrange pobral hodně. Plody by měly mít dobrou chuť.

Hybridy se Silverhillem nejsou první rok nic moc a potom se rozjíždí. Silverhill x papeda Ivia se choval podobně.

PříspěvekNapsal: 13 kvě 2020 09:26 
Čestný člen
Čestný člen

Karle, ty to jedeš na vyšším levelu než já (bravo)
Já už postupuji opačným směrem. Snižování počtu pěstovaných jedlých odrůd a téměř úplná eliminace nejedlého. Prakticky jsem si nechal jen 1 rostlinku Carriza a 1 Citrumela na případné řízkování na podnože. K tomu mi zbyla ještě rostlinka citrus penivesicula, kterou mám ze semínka od Petra Brože, který ji dovezl odněkud ze zahraničí. Chtěl jsem mu ji věnovat, ale prý u něj by přežila jedině na PT podnoži, tak jsem mu ji narouboval a jen se k němu s ní nemohu dostat. (val) . Kdybys měl o ten semenáč zájem, tak je u mne k vyzvednutí :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 13 kvě 2020 17:51 
Čestný člen
Čestný člen

Počet přímých hybridů s trifoškou už také nerozšiřuji. Jediný Morton je z nich opravdu jedlý (mám odzkoušeno). Ostatní používám jen pro vytváření nových hybridů s běžnými citrusy. Když už tu máme skoro " středomořské podnebí ", tak abych neměl na zahradě jen jablka a třešně. :lol:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina