SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 21:28

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Křížení citrusů
PříspěvekNapsal: 30 pro 2012 18:45 
Čestný člen
Čestný člen

Na fr. fóru jsem našel odkaz na citroník Kuznera--hybrid trifoliáta x citroník --z Ruska. Podařilo se mi ho na ruském fóru najít. Byl vyšlechtěn v Suchumi I.G. Kuznerom--převislé větve, trnitý, dobře olistěný, odolný suchému vzduchu, odolný mrazu--nenašel jsem na kolik, ale více než normální citroníky. Plody dobré kvality asi 6 cm velké, špička mírná, bez žlábku, krátký rovný krk. No a na konec--nemá trojlístek, vypadá jako normální citroník. Najít fotku byla hrozná šichta, našel jsem jen jednu, dvou menších rostlin. Původně mě napadlo, zda se nejedná o Dioskurii, ale tu tam měli samostatně.
Další zajímavost--C. Lunar---Lunário uvádí jako hybrid citroník x papeda :!: :?:

Mají tam řadu zajímavých věcí--pěstování v příkopech apod. Nejsnáze se tam lze dostat přes fr.fórum --odkaz jsem dával nedávno, naklepnout citrony a 2 stránku nebo přímo " limon Kuzner ", ale to není ono.

Přílohy:
citroník Kuzner.jpg
citroník Kuzner.jpg [ 43.97 KiB | Zobrazeno 5065 krát ]

PříspěvekNapsal: 01 led 2013 18:01 
Čestný člen
Čestný člen

Tak co vim od nasich kdyz jezdili za totace do Soci tak se prave v Suchumi vzdy delala zastavka a pry tam pestuji citrusy v transejich coz je asi dobry zpusob pestovani.myslim ze stejnym zpusobem tady pestuje citrusy p.Dobes z Drysic.

PříspěvekNapsal: 04 led 2013 20:31 
Čestný člen
Čestný člen

Nedávno jsem sem vkládal fotku citroníku asi kříženého s citroníkem Bizzaria a vypadá to, že jsem se trefil. Tvar některých semen vůbec neodpovídá.

Přílohy:
IMG_0271 (2).JPG
IMG_0271 (2).JPG [ 267.33 KiB | Zobrazeno 4983 krát ]
IMG_0270 (2).JPG
IMG_0270 (2).JPG [ 265.68 KiB | Zobrazeno 4983 krát ]
lemonbizzaro.jpg
lemonbizzaro.jpg [ 13.81 KiB | Zobrazeno 4983 krát ]

PříspěvekNapsal: 30 led 2015 18:56 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak se mi snad podaří rozjet debatu v tomto místě fóra, protože osobně věřím, že můžeme dosáhnout jedlých hybridů pro pěstování ve volné půdě někde při jižních zdech českých s minimem ochrany zimní :0) a experimentovat a zkoušet, zkoušet, zkoušet se má. Koupil někdo nějaké další zajímavě vypadající plody, jenž by mohly nést znaky křížení s čímsi jiným?
Co byste zkoušeli křížit mezi sebou? Já mám spadeno na zkoušku Thomasville X unshiu Collot, Thomasville x Changsha...co vykvete dříve. Dále mě napadlo UnshiuXPoncirus křížit s hybridy Ichang Papedy, dále použít jako opylovače Trifeolu či US 119ku. Budou výsledky dosti mrazuvzdorné a hlavně - budou příjemně jedlé?

PříspěvekNapsal: 30 led 2015 19:43 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Na tohle téma je dobrá diskuze. Problem bude s pylem určitých odrud neb to zatím nikomu moc ochotně nekvete.

určitě by stálo za to křížení Unshiu x Poncirus s jiným jedlým citrusem pro zlepšení kvality plodů ale za cenu snížení mrazové odolnosti. Byly by to hybridy v generaci F2 tj. stejné jako Sanford F2 Curafora a ta má plody jedlé i když s odolností na mráz je to horší.
Máme mnoho semenáčku z Francie kde tohle křížení již proběhlo po kurté zimě v roce 2012 když teplota padla na -18,5°C na zahradě v Provence. Jsem zvědavý co vyleze ze semenáčku Citrusu Junos N°3. Brácha vybral několik hybridu na testování je to z výsevu Citrange Troyer a pravděpodobné opylení C. ichangensis, která roste vedle. Listy, jejich tvar , aroma i chut dávají šanci na poměrně dobrou novou odrůdu citrusu s odolností kolem mezi -15 až -20°C. Kolik to vydrží ukáže až čas a testování.
Ve Francii loni plodil sice v květináči hybrid Clementine x troyer, chut je však zklamání je kyselá s přiměsí poncirinu. Plody jsou krásně oranžové barvy a hybrid má slušnou odolnost na mráz.
Bernardovi se povedlo dovezt po 12 letech čekání originální C. sudachi z Japonska a k tomu i další jako bonus.
1°) CUNNINGHAM X MORTON: PG: VOLKAMERIA IN CONTAINER Fruit: of the size of a grapefruit "magnificent" Taste: Slightly acidic, bland tasteless, with odor Poncirin but Poncirin and very juicy. Use: orange juice as MORTON NB: We know that volkameria increases fruit size, modifies and alters its internal quality and taste. Certainly on poncirus and in the ground, the organoleptic qualities will be improved

2°) CLEMENTINE X TROYER: PG: PONCIRUS IN CONTAINER Fruit: the size of a clementine Taste: The juice is acidic with an unpleasant taste of non Poncirin that fades quickly. Use: Good for cooking or juice. NB: The plant is small, first making container fruit. A test in the ground on a 3 or 4 year-old tree !!!

3°) Here are pictures of 2 true SUDACHI

NB: Beautiful success after 12 years of waiting.

4°) HANA YUZU: without thorns From the same source. NB: The fruit is extra (a real lemon).

5°) YUZU: with large leaves without thorns. From the same source. NB: We hope fruit next year.

snad se již v březnu 2015 ke mě dostanou rouby z těchto nových citrusu v EU. :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 30 led 2015 23:15 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

fotka C. sudachi dovezeného z Japonska po 12 letech čekání:

Obrázek

PříspěvekNapsal: 31 led 2015 15:48 
Čestný člen
Čestný člen

U jižní zdi můžeš pěstovat prakticky všechny běžné citrusy, dle způsobu ochrany - záleží na tom, jakou jsi ochoten poskytnout. To samé platí i o rostlinách ve volné půdě zahrady ;)

Při křížení jde hlavně o to, co očekáváš od výsledku. Udělat kyselý a odolný hybrid je snadné :) u sladkých je ten výběr menší, ale při dobré volbě se dá zvládnout. První dva návrhy bych ti schválil, zde se dá očekávat odolný a sladký výsledek, u třetího bych již očekával, že to bude nejspíš kyselé, případně lehce nasládlé, tím neříkám, že špatné :)

My máme vžité, že citranže, citrumela a další hybridy ( většinou jsou to již F2) používáme jen pro podnože a neuděláme náhodný výběr a nezkusíme je nechat zaplodit. Právě tyto F2 už jsou schopny příjemně překvapit :?:

Nesmíme hlavně také zapomínat hledat nové a lepší varianty trifošky a ty se dále pokoušet pěstovat a křížit.

PříspěvekNapsal: 31 led 2015 20:23 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Karle tady je nutné přejít k činům. Mí přátelé Bernard Riera a Sebastien Berne na tom pracuji již hodně dlouho a sami mají mnoho semenáču v testování. Oni vybíraji semena ze všech plodu a pak to vysevají a zkoušejí co to zvládne hlavně na základě aroma a chuti listu. Už jen podle této základní testovací metody se dá určit jestli nový hybrid bude mít plody s přichutí poncirinu či pachut z papedy připadně žádnou pachuť a plody budou chuťově dobré a jedlé. Oba mají velké pravidelně plodící rostliny citrumela, mortonu, troyeru , junos , papedy a mnoha dalších tudíž mají optimální podmínky pro vznik nových mezidruhových hybridu citrusu.
Možností je opravdu mnoho co zvolit jako mateční rostlinu, která dá semena a co použíit jako zdroj pylu. Tohle je běh na hodně dlouho trať a mnoho let práce. Věřím, že se podaří najít nový citrus s dobrými vlastnostmi i chuti plodu s dobrou mrazovou odolnosti. Problém asi většiny z nás jsou mladé neplodící rostliny což se muže brzy změnit. Vše roste a postupně se začínají oběvovat květy či plody. S napětím očekávám první květy u Citrus obovoidea , který za celou dobu cca 10 let co je v mé kolekci dosud neukázal ani byt jediný náznak pupenu či květu. Nevím zda li se někomu z nás podaří dostat z Japonska originál Citrus Juko tohle by taky byla jedna velmi dobrá možnost a volba na křížení. Sudachi je již ve Francii a brzy bude i v naších kolekcích. :roll: Asi se brzy odhodlám napsat článek na své stránky s touto problematikou a mnoha fotkami. Nejdříve však potřebuji dokončit e-shop. S těmito citrusy mám v podstatě monopol v celý Evropě. Něco jsem již v tomto oboru dokázal a mám mnoho kontaktu a přátel nejen ve Francii, ale i v Chorvatsku, Německu, Rakousku a dalších zemích.

PříspěvekNapsal: 01 úno 2015 21:45 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Jen se tuž, Zdeňku :0). Jak odolné je Juko a Sudachi? Jinak s tím e-shopem...Jak moc by ses chtěl rozjet? Kdyby ti chyběly místa na pěstování, tak tady v Havířově u Lučiny je celý kolos skleníků, který až na jeden, zdá se nikdo a nic neobývá... http://www.mapy.cz/#!/letecka?x=18.4369 ... AD%C5%99ov

Jinak mi osobně v experimentech, které budu časem jistojistě zkoušet, nepůjde vždycky jen o to, abych získal hybrid s odolností -15 a níže, který má příjemně sladké plody (ostatně to máme již dnes v odrůdách jako Collot či Changsha). Když z toho vyleze např. něco jako sladší správně přezrálý Meyer, který v zemi nezabije ani -19, budu i toto považovat za úspěch. :0)

PříspěvekNapsal: 02 úno 2015 10:32 
Čestný člen
Čestný člen

Nejsi žádný troškař :) považovat -19 °C za úspěch, není malý cíl (no) Při -19°C a nějakém tom větru, budeš bez ochrany někde od -35 do - 50°C :?: možná i víc. Bude to chtít hodně rostlin a ostrý rýč s krumpáčem, každé jaro se budou hodit ;)

Že ve Francii přežily citrusy -18 °C, neznamená, že to zmáknou každý rok (no) (no) stačí aby byla zima mírná a najednou ze dne na den udeřily mrazy - 10 °C a může to být konečná. Pokud se nestačí dostatečně uspat, tak budou mít problémy.

Pokud chceš testovat odolnost, tak je rovnou vysej na zahradu a bez velké práce můžeš sledovat, co se bude dít.

Osobně mě stačí rostliny s odolností do -15°C, s lehkou nebo přiměřenou ochranou, bez nákladného přitápění k nim nepustím více než -8°C (dle druhu), tak s velkou pravděpodobností budu pravidelně sklízet zralé, jedlé plody.

Pokud se letos potvrdí, že Kolínská trifoška a ta druhá o které jsem psal, mají jedlé plody, pak plodící citrus na zahradě a bez ochrany nebude problém.

PříspěvekNapsal: 06 led 2016 11:11 
Čestný člen
Čestný člen

Polyembryonie semen citrusů

Semena mnoha odrůd rostlin z rodů Citrus, Fortunella a Poncirus, používaných jako podnože nebo rouby, vytvářejí dva typy zárodku (embrya): jediné pohlavní (zygotické) embryo; a několik nepohlavních, nucelárních embryí. Původ těchto zárodků je následující. Ve zralém vajíčku květu citrusu obsahuje zárodečný vak samičí pohlavní buňku (gametu) neboli vaječnou buňku (n chromozomů) obklopenou pletivem zvaným nucellus; na vrcholku nucella se nachází drobný otvor, micropyle. Po opylení, když pylová láčka dosáhne zárodečného vaku skrz micropyle, jádro samčí buňky neboli spermatická buňka (n chromozomů) projde dovnitř zárodečného vaku, kde splyne s vaječnou buňkou – dojde k oplodnění a oplodněné vajíčko má dvě sady chromozomů (2n). V dalším procesu vzniká pohlavní, zygotické embryo.
Nicméně mohou také vzniknout další zárodky odvozené ze somatických buněk nucella (2n chromozomů). Tato nucelární embrya vyrůstají v zárodečném vaku a leží vedle pohlavního zárodku. Ačkoli se mohou objevit výjimky, obvykle je pro vznik nucelárních embryí nezbytné opylení. Protože nucelární embrya se vyvíjí nepohlavně obvykle mitotickým dělením buněk nucella, které nají normální počet chromozomů (2n), nejsou nutné žádné samčí pohlavní buňky. Nucelární semenáče nesou tudíž stejnou genetickou informaci jako mateřská rostlina; výjimkou je možná pupečná (nucelární) mutace, která se může stát zdrojem zajímavých nových odrůd. Růst rostliny z nucelárného embrya tedy v podstatě představuje jednu z cest nepohlavního rozmnožování.
Zygotické embryo musí soupeřit o prostor a živiny s embryem nucelárním. Výsledek tohoto soupeření závisí napočtu nucelárních embryí, době zahájení jejich růstu, jejich poloze v semeni a schopnosti růstu geneticky odlišného pohlavního embrya. U mnoha odrůd ze semen vznikají pouze nucelární semenáčky a žádné pohlavní, protože pohlavní embryo bylo utlačeno nebo prostě příliš slabé. V takovém případě mají dceřinné rostliny stejné vlastnosti jako mateřská.
Nucelární polyembryonie je využívána při komerčním pěstování citrusů ze dvou důvodů: produkce homogenních, semenáčů podnoží a produkce semenáčů vybraných odrůd, ze kterých mohou vzniknout nové nucelární klony. Výhodou tohoto způsobu rozmnožování je také minimální riziko přenosu virových a jiných infekcí. Třebaže u jiných rodů známe viry přenášené zárodky semen, přenos virů tímto způsobem je u citrusů zanedbatelný. Vzácně můžeme pozorovat přenos viru CCLV a příbuzného CVV. Podle posledních pozorování se zdá, že také psoróza může být přenášena semeny citranží 'Carrizo' a 'Troyer' nebo Poncirus trifoliata. Přenos exocortis semeny nebyl dosud potvrzen. Přenos žádného dalšího viru citrusových rostlin nebyl zatím pozorován.

PříspěvekNapsal: 07 úno 2016 20:18 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Nevím kde to napsat tak to dám tady: dnes jsem dostal od Sebastiena jeho seznam pěstovaných citrusu a budu psát o rouby některých špeku a že jich tam je více jak 600 odrud a druhu citrusu z toho je takových 100 - 150 druhu které bych rád do kolekce.
Hybridy s fortunelou, jen Junosu má 9 typů (bye)

PříspěvekNapsal: 07 úno 2016 20:21 
Čestný člen
Čestný člen

Tak hod seznam at se juknem taky.

PříspěvekNapsal: 07 úno 2016 20:28 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

nevím jak to vložit v exelu tot není moje parketa a nejede mi postimage a to tak že nenahraju jedinou fotku.

PříspěvekNapsal: 07 úno 2016 20:32 
Čestný člen
Čestný člen

Zdenek píše:
nevím jak to vložit v exelu tot není moje parketa a nejede mi postimage a to tak že nenahraju jedinou fotku.

Takova skoda.

PříspěvekNapsal: 07 úno 2016 20:36 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

hodil jsem to sem:

http://ulozto.cz/xE6Uqs7U/liste-citrus-seb-xls

až bude potřeba, tak to smažu

PříspěvekNapsal: 07 úno 2016 20:39 
Čestný člen
Čestný člen

Honza píše:
hodil jsem to sem:

http://ulozto.cz/xE6Uqs7U/liste-citrus-seb-xls

až bude potřeba, tak to smažu

Ale nejde to otevrit v tomto formatu

PříspěvekNapsal: 07 úno 2016 20:41 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

ja to zkoušel a mi to otevřít šlo. Opsal jsi správně kód?

PříspěvekNapsal: 07 úno 2016 20:42 
Čestný člen
Čestný člen

Opsal a ERROR

PříspěvekNapsal: 07 úno 2016 20:46 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

nevím, co máš za problém, já to teď zkoušel zase a bez problémů. A co malá a velká písmena?

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina