SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 14 srp 2020 01:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Křížení citrusů
PříspěvekNapsal: 23 čer 2012 17:44 
Čestný člen
Čestný člen

Založením samostatného téma - křížení citrusů - sleduji ukládání všech názorů, nápadů a hlavně zkušeností pod jednou " střechou ".

Navrhuji sem ukládat vše, co má spojitost s křížením citrusů : generativní, vegetativní, náhodilé pupeny v místech srůstu, chiméry atd.

Dnes vložím foto semenáčku klementýnky ( z koupených plodů ), který vykazuje známky nějakého křížení s trifoliátou nebo spíše s jejím hybridem. Zřejmě se jedná o volné sprášení pylem na plantáži. Rostlinka je malá 6 měsíců, ale zdvojení je patrné na 3 listech a v různé výšce.

Přílohy:
IMG_0347.JPG
IMG_0347.JPG [ 41.49 KiB | Zobrazeno 7390 krát ]
IMG_0342.JPG
IMG_0342.JPG [ 39.51 KiB | Zobrazeno 7390 krát ]
IMG_0343.JPG
IMG_0343.JPG [ 37.54 KiB | Zobrazeno 7390 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Křížení citrusů
PříspěvekNapsal: 24 čer 2012 12:40 
Čestný člen
Čestný člen

Karel Mundl píše:
Myslím, že takových materialů mezi pěstiteli moc nebude, spíše žádné. Každý, kdo se o to pokouší, kříží něco s něčím, dle svého uvážení.
Základ zůstává stejný : lepkavá blizna a vyzrálý pyl z jiné rostliny, potom čekat na plod zda bude aspoň trochu jiný, zasít případná semena a čekat až zaplodí atd. Dlouhá a náročná cesta a požadovaný úspěch není zaručen, ale dělá to asi každý z nás

Toto je na založení samostatného téma, jakékoliv poznatky sem vložené, zapadnou

V našich podmínkách nemá cenu křížit citron s citronem a pod., nás musí zajímat především mrazuodolnost a hlavně jedlost plodů

Citrony šlechtit nebudu ;) Právě že si chci vytvořit vlastní mrazuodolnej hybrid. Jen nevím jestli je lepší opylovat květ trifoliáty nebo obráceně(tedy přenést pyl trifoliáty na květ nějaké komerční odrůdy)?

PříspěvekNapsal: 24 čer 2012 13:37 
Čestný člen
Čestný člen

To s citrony, byla samozřejmě nadsázka ;) Je důležité rozhodnout, co křížit s čím a co od výsledku očekávám, je to práce na dlouhou dobu, proto si myslím, že dělat něco, co už tu je, nemá cenu. Já osobně chci použít citranže, citrumela, citremony a křížit je dále s hybridy vzniklé z papedy.
Hybridy s trifoškou mají sice trochu větší mrazuodolnost, do - 15°C, ale nedají se prakticky žr...--jíst :cry: , hybridy s papedou mají odolnost dle různých poznatků od - 10 °C a použitelnost a poživatelnost je větší.

Další možností je přímé křížení trifoliáta x papeda, kdy výsledná rostlina je jedlá ( N1 tri Voss a pod. ) a další křížení s něčím sladkým.

Použití trifoliáty jako matky, se dle info moc nedoporučuje --špatně " prý přijímá cizí pyl " a další cosi :?: a je dominantní. Hrozná chuť plodů.
Častěji se používá přenos pylu z trifoliáty na požadovanou rostlinu ( trifoška jako otec ), ale chuť je stále špatná.

Letos jsem použil pyl z c.Wilsonii -- Ichang lemon na pomeranče, citrony, grepy, prostě na vše, co v té době kvetlo a jeho jsem opylil pomerančem. Zda se něco povedlo, se teprve uvidí. Plody vytvořené jsou ;)
Další možností je využít rostliny s vysokou odolností : m.Keraji, m.Changsha a poskytnout jim zimní ochranu, odzkoušet ruské citrusy.

Naposledy upravil Karel Mundl dne 24 čer 2012 15:20, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 24 čer 2012 14:32 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

já bych se s tím moc nepiplal. Na tohle mají přímo ideální podmínky ve Francii v okolí Provence. Teplý a dlouhý léta s mrazivou zimou. Ta dokonale prověří všechny hybridy na odolnost a případné dozrání plodů. Za tejden jedu znovu Provence a nafotím citrusy po zimním omrznutí.

PříspěvekNapsal: 06 črc 2012 06:56 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Tak sem zpět z Provence s množstvím fotek a další várkou nových hybridu v semenáčích. Postupně vložím foto až je zpracuji.

PříspěvekNapsal: 07 črc 2012 12:54 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

pár fotek semenáčků z Provence

Přílohy:
IMG_8743.jpg
IMG_8743.jpg [ 131.65 KiB | Zobrazeno 7218 krát ]
IMG_8742.jpg
IMG_8742.jpg [ 138.77 KiB | Zobrazeno 7218 krát ]
IMG_8741.jpg
IMG_8741.jpg [ 121.55 KiB | Zobrazeno 7218 krát ]

PříspěvekNapsal: 07 črc 2012 12:57 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

dalších pár foteček. Nevím co se z toho vyklube je to běh na dlouhou trať :roll:

Přílohy:
IMG_8746.jpg
IMG_8746.jpg [ 128.78 KiB | Zobrazeno 7218 krát ]
IMG_8745.jpg
IMG_8745.jpg [ 139.17 KiB | Zobrazeno 7218 krát ]
IMG_8744.jpg
IMG_8744.jpg [ 141.33 KiB | Zobrazeno 7218 krát ]

PříspěvekNapsal: 03 pro 2012 14:12 
Čestný člen
Čestný člen

Lze u trifoliáty určit nucelární a zygotické semenáčky, má vůbec zygoty a jak je lze u trifošky jako matky poznat :?:

Přiložím foto semenáčků, je mezi nimi některý z uvedených případů :?:

Přílohy:
IMG_0149 (2).JPG
IMG_0149 (2).JPG [ 409.52 KiB | Zobrazeno 6998 krát ]

PříspěvekNapsal: 07 pro 2012 19:34 
Čestný člen
Čestný člen

Myslel jsem, že se někdo přidá, ale vypadá to, že (no) (no)

Pokud roste trifoška osamoceně bez dalších citrusů v okolí, budou semenáčky nucelární, případně mohou být opyleny vlastním pylem. V obou případech to jsou prakticky klony matky. Jsou stejně velké a dobře rostou.

V případě opylení trifošky-matky, pylem jiného druhu citrusu může semeno obsahovat 1 a více nucelárních a 1 a více zygotických --hybridních rostlinek. Nucelární jsou opět zdravé a dobře rostou, zygotické jsou většinou malé, slabé, špatně rostou a většinou nepřežijí.Pokud přežijí, vzniká nový hybrid :)

Pokud je trifoška použita jako otec--přenesení pylu, předává svým hybridům v převážné většině trojlístek a jeho kombinace, tak jsou snadno poznat.

Toto je volná diskuse o křížení citrusů, kdo se přidá :?: ;)

Přílohy:
IMG_0152 (2).JPG
IMG_0152 (2).JPG [ 364.15 KiB | Zobrazeno 6920 krát ]
IMG_0162 (2).JPG
IMG_0162 (2).JPG [ 461.81 KiB | Zobrazeno 6920 krát ]

PříspěvekNapsal: 07 pro 2012 23:26 
Administrátor
Administrátor

Ahoj Karle,já bych moc rad.me znalosti jsou ale bohužel malinke a nemám takové znalosti,abych obohatil diskusi.i když bych moc rad

PříspěvekNapsal: 08 pro 2012 09:14 
Čestný člen
Čestný člen

Nemám na mysli žádné odborné diskuse, ale přímé zkušenosti, názory co s čím, abychom docílili konečně něco sladkého a odolného, kyselých věcí je dost. Také jak udržet při životě slabé zygoty atd., z těch na fotkách už je kompost :cry:

PříspěvekNapsal: 08 pro 2012 09:59 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

pokud mam problemy s udrzenim jakychkoliv rostlin, obcas pouziju pripravek Previcur a diky nemu vse zachranim

PříspěvekNapsal: 08 pro 2012 20:55 
Čestný člen
Čestný člen

V našich podmínkách budu rád,pokud se někde časem chytne ve volné půdě nějaká trifoška.Ostatní nemá nárok.V zimní polovině roku jsem rád,abych vše ohlídal před mrazy do jara.Po zbytek roku je možné experimentovat,ale je pravda,že podobně jako Milošovi mi to moc neříká.
Skončil jsem asi tam,že květy kalamondinů a budoucí plody práším tím co mám,většinou citroník Meyer,či Fortun.Obovata,aby plody měly semena,která pak vysévám na podnože "do tepla".Nesprášené plody byly buď bez semen,nebo semena velmi ojedinělá.Sprášené květy měly 2-4 semena v plodu.Při pozdějším výsevu však rostlo vše stejně a nebyly vidět žádné rozdíly.
Pokud tady proběhne nějaký cílený plán-co čím opylovat,přidám se.Už jsem někde četl,jak se vybraný označený květ před rozkvetením zavře do igelit.sáčku a po otevření květních lístků se cíleně spráší výhradně s doneseným pylem,za účelem vzniku hybridu,nebo nové odrůdy (když tak mne opravte,polud jsem to napsal špatně).

Pokud jde o dosažení něčeho sladkého a odolného,jsem skeptik v té naší sibérii,hlavně z důvodu krátké vegetační sezony na většině našeho území,mluvíme-li o rostlinách ve volné půdě.

PříspěvekNapsal: 09 pro 2012 10:42 
Čestný člen
Čestný člen

Pokud opyluješ calamondin -hybrid x meyer- hybrid, vznikne mnohonásobný hybrid, něco podobného jako " Karlik ". V semenech hybridů vznikají jen zygotické - hybridní zárodky, proto je růst semenáčků celkem vyrovnaný a pohodový. Každá rostlinka je prakticky nový druh :) Konkrétně calamondin a meyer, považují pěstitelé v zahraničí, za poměrně odolné a se zimní ochranou je pěstují ve volné půdě :idea: ;) Podobně je na tom Otaheite -rangpur s jedlejšími plody ;)

Křížit např. meyer s něčím sladkým a odolným--mandarinky : Keraji, unshiu, Changsha a podobně, aby mandarinky byly matky, výsledek bude pravděpodobně jedlý a odolný.

Další možností na získání jedlých a odolných rostlin je hromadný výsev semen před zimou do volné půdy, co na jaře vyleze, bude odolné a vhodné pro další práci--stejně vznikla mandarinka Juanita a řada dalších.

V našich podmínkách musíme počítat s částečnou zimní ochranou, ale výsledek za to určitě stojí :)

PříspěvekNapsal: 10 pro 2012 15:40 
Administrátor
Administrátor

No já zkusil vloni hromadný výsev trifoliát od Pedra - cca 200. Výsledek je bohužel 0 rostlin.
Ale v místě výsevu byly holomrazy, bez sněhu a potřebné závlahy (Jižní Morava - Dolní Kounice).
Už to asi znovu zkoušet nebudu.

PříspěvekNapsal: 10 pro 2012 17:45 
Čestný člen
Čestný člen

Nechávám přes zimu přejí semena běžných citrusů mrazem, na jaře vysévám do volné půdy. Klíčí parádně, akorát mi to vždy sežerou slimáci. Příští sezonu, to vyseji přímo na slunce a nasypu kolem písek, jinak už nevím :cry:

Včera jsem dával várku semen do kýble s vodou a nechal zamrznout, až nastřádám další, tak je tam přidám a zaleji vodou.

Dnes jsem opyloval calamondin pylem z šedoku, co určitě šedok není ( nemá okřídlený řapík ), ale je tak označený, tak uvidím.

Než se na vybraný květ dá sáček, provede se kastrace-odstraní se pylové tyčinky s váčky -prašníky, až bude lepkavá blizna, přenese se na ní připravený pyl a opět nasadí sáček. Často se opylená blizna zbarví do žluto oranžova.

Potřebný pyl můžeme mít připraven i do zásoby, protože rostliny většinou kvetou jinak než potřebujeme :cry: Pyl z květů nasypeme na papír, necháme oschnout a uschováme pro další použití. Dá se tak i měnit mezi pěstiteli :idea: :) Může se dělat i směs pylů, ale pak víme velký kulový ;)

PříspěvekNapsal: 10 pro 2012 17:52 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Zdravím. Jak tady čtu o zamrazení semen tak se chci zeptat jesti by to šlo je dát do vody zamrazit v mrazáku a nechat je tam až do jara a potom zasít. Co myslíte?

PříspěvekNapsal: 10 pro 2012 19:52 
Čestný člen
Čestný člen

Můj první pokus byl také s mrazákem, nevyšel :cry: , nedal jsem do sáčku trochu vody a semena to odnesla. Další byl ve sněhu, hafan to vyhrabal a ptáci je sezobali. Přišel jsem o 50 ks semen meyera . Kýbl s vodou je u mě jistota :) Mrazák chci letos taky zkusit, ale bacha na vysoké teploty.

Dále to chce sledovat náhodně vyrostlé větvičky, srůsty roub + podnož, řezné plochy a místa, kde žádné očko nikdy nebylo. Na vložené fotce je větvička vyrostlá na řezné ploše " podnože ", kde žádné očko nebylo. Podobné výhony mohou přinést úplně něco jiného, než byla původní podnož.

Přílohy:
IMG_0186.JPG
IMG_0186.JPG [ 268.32 KiB | Zobrazeno 6748 krát ]
IMG_0177.JPG
IMG_0177.JPG [ 289.35 KiB | Zobrazeno 6748 krát ]

PříspěvekNapsal: 11 pro 2012 05:30 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Tak čekám až se brácha uráči vyfotit jednu docela velkou raritu. Na grepu Gulripskij mi vyrostl a dozrál jeden plod, který se zcela odlišuje tvarem i jasně oranžovou barvou od mateční rostliny. Doufám že chut toho plodu bude lepší než originál grepu, který je s velkou pravděpodobností líznutej citronem nebo něčím podobným. plody jsou hodně ale opravdu hodně kyselé.

PříspěvekNapsal: 11 pro 2012 08:50 
Čestný člen
Čestný člen

Miloš píše:
No já zkusil vloni hromadný výsev trifoliát od Pedra - cca 200. Výsledek je bohužel 0 rostlin.
Ale v místě výsevu byly holomrazy, bez sněhu a potřebné závlahy (Jižní Morava - Dolní Kounice).
Už to asi znovu zkoušet nebudu.

Budu se opět opakovat, ale loni mi zmrzly trifoliáty v zemi do jedné. Stovky kusů. Takže nic neobvyklého :( . Muselo ti to už asi naklíčit. Při té teplé zimě.
Takže setí na jaře je asi jistější.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina