SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 05 dub 2020 19:28

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 233 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Příprava citrusů na vegetaci.
PříspěvekNapsal: 06 úno 2010 14:37 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Založil jsem toto téma aby nám začátečníkům poradili ostřílení citrusáři co máme udělat s citrusy před vegetací. Řez, zálivka, přihnojení atd. Předem za všechny děkuji Josef.

Předmět příspěvku: Re: Příprava citrusů na vegetaci.
PříspěvekNapsal: 06 úno 2010 16:07 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Citrusy bych rozhodně tvaroval tak aby se nám líbily a měly pěknou korunku s mnoha plody. Záliva a hnojení zatím není potřeba. ;) Je příliš brzy a s tím co se na nás zase chystá bych raději nedivočil s probouzením. :?:

PříspěvekNapsal: 06 úno 2010 23:27 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Tak sused mi doniesol mandarinku a je na nej ešte dosť plodov aj keď povedal,že ju trosku pristrihol a nadbytočné plody dal preč. Pokúsim sa dať zajtra foto. Mám dať ešte pár plodov dolu ?

PříspěvekNapsal: 11 úno 2010 22:43 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Takže vy by ste mi odporúčali dať ju ešte do spánku ?

PříspěvekNapsal: 12 úno 2010 09:28 
Administrátor
Administrátor

V každém případě rostlina spát měla a to již dávno...

m.cavrk píše:
Viem.Je to odroda Calamondin.

Calamondin je jedna z odrůd, které zimování v bytě s přehledem zvládají... Ovšem záleží na podnoži, na které je..
:idea: Ta to zvládat nemusí....
Doporučuji počkat ještě 14 dní a pak ji přesuň... Rozhodně ji ale zalij vlažnou vodou, ať začnou rychle fungovat kořeny...

PříspěvekNapsal: 12 úno 2010 13:47 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

No lenže ja ju mám už v dome jedalni za oknom.

PříspěvekNapsal: 20 úno 2010 09:49 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak se nám pomalu blíží konec února a snad ta zima bude u konce. Tak se ptám, můžu již citrusy ostříhat a pomaloučku přitápět? Jak jsem koukal tak jsou úplně načasovaný k rašení. Jaký je váš názor?

PříspěvekNapsal: 22 úno 2010 08:55 
Čestný člen
Čestný člen

Ahoj Josefe,
pokud vím, tak máš zasklený balkon a to teď k jaru jak trošku bude svítit sluníčko budeš mít možná opačný problém. Budeš hlídat, aby jsi tam neměl toho tepla příliš. Já bych tedy nepřitápěl, ale ostříhat rostliny by už teď určitě šlo, zvlášť pokud se chystají rašit.

PříspěvekNapsal: 22 úno 2010 09:01 
Administrátor
Administrátor

Josefe, pokud střih potřebují, teď je ideální doba. Ve tvých podmínkách už nyní s přitápěním klidně začni, ale příliš nespěchej s dosažením "normálních" teplot. Ale jak píše Pedro, mám pocit, že to bude tak, jak píše... Tam by jsi se měl dostat během 3 týdnů a pokud to zvládneš, máš vyhráno. ;) Nezapomínej však na teplotu kořenů, preventivně zalívej odraženou vodou kolem 30 st C.

PříspěvekNapsal: 22 úno 2010 10:26 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Včera když svítilo slunce a při otevřené ventilačce byla teplota kolem 17 stupnů a ráno v průměru 8stupnů. Všem díky za rady. Tak jdu stříhat.

PříspěvekNapsal: 07 bře 2010 08:16 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Zdravím přátelé. Mám malí problém. Budu přesazovat a nejsem rozhodnut jakou drenáž. Mám vyzkoušeno drcený polistyrén a keramzit. Obě tyto drenáže se mě zdají špatné z důvodu že nedrží vlhkost. Vždy kořeny prorostou až do drenáže a tam je sucho. Je zajímavé že nejsou kořeny až ke stěně květináče ale všechny rostou až do drenáže kde je tak 5cm substrátu již nad drenáží suchý. Možná málo zalejvám a nebo je špatná drenáž. Letos chci vyzkoušet agroperlit který určitou vlhkost udrží. Můžete mně doporučit jaká je podle vás nejlepší drenáž? Jak vám raší vaše rostliny v této dlouhé a mrazivé zimě? U mne je vše již narašeno a odrůda Nova má poupata. Zatím díky za rady Josef.

PříspěvekNapsal: 07 bře 2010 08:47 
Administrátor
Administrátor

Josefe, řešení drenáže je podobné téma, jako řešení substrátu - každá rada může být dobrá a zároveň i špatná...
Před několika roky já osobně používal přesitý písek - to hrubé , co mi zůstalo na sítu. Ovšem měl jsem problém asi stejný, jak popisuješ. Ovšem ne s vodou, která v těch místech nebyla, ale s živinami... Co naplat, že v těch místech byly ty nejkvalitnější kořeny, když byly "o hladu".
Další fází bylo míchání rozdrcených cihel a tašek ze střechy s kamínky. To bylo docela dobré, vody se tam drželo tak akorát, v cihlách se udžela i nějaká ta výživa.
Další fází pro mne bylo používání hub... Zjistil jsem, že při mém způsobu zalívání a použití hub, nepotřebuji žádnou drenáž. /Pozor - tato rada není universální - pro nezkušeného může vést k likvidaci rostliny !!!/
Díky houbám je substrát vlhký v celém profilu tak akroát, nedochází k přemokření i zbytečnému přelití /nepoužívám podmisky/

PříspěvekNapsal: 07 bře 2010 09:17 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak já mám podmisky ty dlouhé pod truhlíky a ty jsou plné písku. Kořeny jsou prorostlé až do písku. Zrovna mně napadlo že u dost rostlin mám houbu taky ale s drenáží. V době růstu porovnám které rostliny budou lepší a vzrůstnější. Až budu přesazovat tak to udělám podle Tebe. Pokus je pokus.

PříspěvekNapsal: 08 bře 2010 16:38 
Čestný člen
Čestný člen

Paradoxně já drenáž přestávám používat. Kontejnery nebo květináče v dnešní době mají ve dně již dost velké procento otvorů a rostliny tak dýchají době a voda se v nich nedrží i tak. Taky mi drenáž snižuje výšku zeminy v květináči, což u nižších květináčů je dost zásadní. Jinak jsem používal drobnější frakci keramzitu s podobnými výsledky, jako máte vy.
Houbu jsem vloni taky použil u některých rostlin, ale neodvažuji se ještě mluvit o nějakých výsledcích.
Ivo má pravdu, že to je podobné téma jako ze substrátem. Co člověk to zkušenost. :)

PříspěvekNapsal: 10 bře 2010 22:48 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Už niekolko rokov nepouživam drenaž a argumentujem podobne ako Pedro vyššie. Namiesto nej na dno dávam netkanú textíliu, ale to len preto, aby sa cez otvory nevyplavovala zemina. Inak po roku je textília uplne prekorenená, ale to neriešim. Odtrhnem ju od koreňov a presadím do vačšieho kvetináča.
Kam

PříspěvekNapsal: 12 bře 2010 14:45 
Čestný člen
Čestný člen

Ten nápad s netkanou textílií se mi zdá dobrý. Něco podobného jsem viděl u kaktusářů. Dávají na dno jakousi síťku, aby se substrát nesypal ven spodem.
Ještě se vrátím k materíálu udanému výš-drcený polystyren. To už je určitě lepší Agroperlit, ten tak hrozně "neplave" a je krásně nasákavý.
Jinak už je nejvyšší čas na nákup materiálu na přesazení. Někdo už může být tak daleko, že i stříhá a přesazuje. Já už mám většinu ostříhanou, ale s přesazováním ještě čekám, až na později. Chce to, aby bylo tepleji a rostliny začaly růst. Jinak zůstanou nerostoucí kořeny v mokré a studené hlíně a to je špatně.

PříspěvekNapsal: 19 bře 2010 19:05 
Dneska jsem vyndal citrus ze zimoviště a jelikož to byl první citrus co jsem zimoval tak jak se zimovat má, tak nevím jestli vypadá dobře. Proto se vás ptám 8-) ;) . Trochu nažloutlý byl už na podzim, listy se stočily na horu na zimovišti. Byl celou zimu v nevytápěné budově, z jihu a z východu měl citrus okno. Od začátku ledna až do konce února tam bylo dokonce trvale pod nulou, protože jsem tam začátkem ledna po sněhové nadílce naházel na povrch substrátu sních a v únoru tam ještě byl :lol: :oops: . Vypadá dobře, nebo mu něco chybí nebo je vše v pořádku? Dík komukoli za odpověď 8-) .

Přílohy:
DSCF5964.JPG
DSCF5964.JPG [ 196.22 KiB | Zobrazeno 5535 krát ]
DSCF5966.JPG
DSCF5966.JPG [ 160.24 KiB | Zobrazeno 5535 krát ]

PříspěvekNapsal: 19 bře 2010 19:19 
Nepovažuji se za citrusáře, ale musím říct, že citrus vypadá naprosto v pořádku :). Zimoviště je zřejmě dobré ;)

PříspěvekNapsal: 19 bře 2010 19:20 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Ovare citrus vypadá velmi dobře na to v jakých byl podmínkách :mrgreen: :lol:

PříspěvekNapsal: 20 bře 2010 20:06 
Díky chlapy 8-) ;) .

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 233 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina