SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 16 lis 2018 03:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rostliny pro Petra Brože
PříspěvekNapsal: 17 bře 2015 19:58 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

I když Petra Brože bohužel osobně neznám, byl jsem s ním pouze v písemném kontaktu vím asi jako většina z vás o tom co se stalo.Trošku jsme toto smutné téma nakousli na srazu v ADAVU, ale nakonec nijak nedořešili, proto jsem založil tento topic.
Myslím, že je právě pravý okamžik Petrovi oplatit jeho dobrosrdenství a také to, co pro citrusáře za ta léta udělal. Nejsem velký rétorik, proto k věci. Chtěl bych Petrovi dát nějaké rostliny (citrusy) a budu rád, když se ke mě někdo přidá, proto volím tuto cestu, abych vás oslovil.
Je potřeba zmínit, že Petr o tomto počinu zatím neví, ale snad se neurazí, že to organizuji za jeho zády.

Naposledy upravil Choseee dne 17 bře 2015 23:10, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku: Re: Rostliny pro Petra Brožu
PříspěvekNapsal: 17 bře 2015 20:04 
Čestný člen
Čestný člen

Tak ja jsem rikal ze jsem pro a uz i mam tucha ktere rostliny bych mohl dat Petrovi.Taky jsem nikdy nemel tu cest osobne se setkat ale vzdy kdyz jsem napsal prosbu o rouby on neodmitl na ochotne poslal obalku.Jen by to chtelo aby mozna kdo chce dat rostlinu take napsal kterou aby se pak neseslo nekolik stejnych coz by asi bylo zbytecne.

PříspěvekNapsal: 17 bře 2015 21:31 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Já tedy nevím co se p.Brožovi stalo, z napsaného to ale vypadá, že o něco z citrusů přišel. To mě hodně mrzí, i když ho osobně neznám, ani jsem od něj neměl žádné rouby. Viděl jsem ale několikrát jeho úžasná inspirativní videa.
Přijde mi, že citrusář jeho formátu nemusí ani o všechny rostliny stát. Nebylo by lepší, aby ho někdo zkontaktoval a třeba by se tu mohlo napsat o jaké odrůdy by stál, zda rostliny, nebo popř. i rouby?

PříspěvekNapsal: 17 bře 2015 21:32 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

Bydliště: Spišská Nová Ves 430 m. n. m., záhrada cca 530-540 m.n. m.
Vyhorel mu skleník :(

PříspěvekNapsal: 17 bře 2015 21:35 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

C. clementina Marisol
C. sinensis Tarocco
C. unshiu Okitsu
C. leiocarpa Shivamikan
Citrandarin H899A
Citremon Kováč
Fortunela Obovata

PříspěvekNapsal: 17 bře 2015 21:44 
Zkušený pěstitel
Zkušený pěstitel

A nemyslíte že potrebuje najprv postaviť ten skleník? :roll:

PříspěvekNapsal: 17 bře 2015 22:06 
Administrátor
Administrátor

Také se přikláním k názoru, aby ti co ho znají zjistili o jaké rostliny má zájem. Něco mu přežilo, něco ani nechce. Není nic horšího než nevhodný dar a pak řešit otazku (kam s ním).
Až to budeme vědět tak pak podnikat nějakou akci.

PříspěvekNapsal: 17 bře 2015 22:26 
Čestný člen
Čestný člen

S Petrem už se nějaký pátek známe a jsem rád,že jsem u něho párkrát byl.Netuším v jakém to má stavu,ale mrzí mne to stejně jako ostatní,byla to nádhera.Hlavně když jsem byl u Petra poprvé jsem byl téměř v šoku,vidět tohle u nás.S Petrem jsem si už psal...detaily rozepisovat nebudu,pochopil jsem,že teď to chce trochu čas,snad jestli něco z rostlin obrazí a co se zachrání.O nějaké rostliny měl zájem.Co jsem nabídl já,mu přežilo.Jinak tuto iniciativu vítám,Petr by se pro druhé rozdal..

PříspěvekNapsal: 17 bře 2015 23:02 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Je pravdou, že musí mít na zimu rostliny kam zazimovat. Určitě by to chtělo nějakou "spojku", kterou osobně zná a ta by s ním domluvila co a jak dál. Na druhou stranu mít připravený seznam dostupných rostlin není vůbec od věci, za to nic nedáme.
Samozřejmě Ti co ho znají a bydlí poblíž budou řešit případnou pomoc asi osobně.
Nabízí se tedy někdo jako spojka? Martine? (cool)

Předmět příspěvku: Re: Rostliny pro Petra Brože
PříspěvekNapsal: 18 bře 2015 07:57 
Čestný člen
Čestný člen

Treba by se mu hodila brigada na ten sklenik.

PříspěvekNapsal: 18 bře 2015 08:43 
Čestný člen
Čestný člen

Petr poslal známým mail i s fotkami po jeho požáru ve skleníku. Dovolím si ho citovat.Stejně jako citovat stav skleníku.
Petr se spojil i s Brněnskými citrusáři-paní Hažmukovou, která nařezala dle JEHO požadavku rouby, které jsme v sobotu při klubovém roubování roubovali pro Petra na podnože PONCIRUS TRIFOLIATA. Pokud byste tedy o nějaké pomoci uvažovali, tak na této podnoži. Po dohodě s Petrem. Nápad se spojkou, která by to koordinovala je dobrý. I z Petrova mailu je zřejmě, že má prvotní zájem osadit tu nejvíce postiženou spodní část-určitě čím větší rostliny tím líp.
Sám jsem zvědavý, jak ohořelé rostliny obrazí. Snad to bude příjemné překvapení.
Texty od Petra Brože:
Ahoj,
začnu pozitivním. Už vím jak se zbavit škůdců z citrusů :-D -podívejte se na obrázky v příloze ...
Pravda je taková, že po po citrusové katastrofě č.I před 2 roky, kdy se dostal do nádrže se zálivkovou vodou nějaký jed (herbicid) a nepřežily to rostliny v nádobách a k tomu slabší i ve volné půdě, nyní přišla druhá, snad aby dokonala zničení i rostlin ve volné půdě a vlastně přes třiceti let pěstování.
Včera dopoledne v práci jsem měl telefon od mého souseda., který se vrátil domů a viděl jak ze skleníku stoupá mnoho kouře a hoří tam! Rychle jsem dojel domů, ale už šlo o to jen uhasit zbylé skladované dřevo v kotelně skleníku a vynosit ho z rožhaveného prostoru ven. Vznítilo se od kamen, část ho byla dost blízko, jen ledabyle oddělená plechem. Výsledky jsou v příloze...
Obrovský žár zničil citrusy. Fotky jsou rozdělené odzadu na a,b,c, d (I.,II., III., IV.část skleníku). Kamna od kterých to chytlo jsou v první části, tam je vše na troud. Bohužel zde byly nastěhované i rostliny v nádobách dokoupené po Katastrofě č.I.
II.část je převážně také spálená, spodní část u země je u některých rostlin zelená, snad tady je nějaká šance.
V třetí částí (banánovník musa basjoo) jsou poškozené citrusy v horní části (bylo zde pár rostlin v nádobách), ostatní subtrop. druhy snad v pořádku. Banánovník bude v zemi zřejmě v pořádku.
Čtvrtá část-studená kamenná je na zimu téměř prázdná, pouze zde byly 3 citr.rostliny v nádobách mají spálený vršek, ostatní rostliny ve vzdálenější částí budou zřejmě dobré (křížence trifoliáty, gran.jablko, tomel atd.).
Pokud by měl někdo z kolegů citrusářů něco volného na vysazení do spodní části, budu rád. Co se týče sortimentu, ten už neobnovím. Nejde to nejen z finančních důvodů, ale především časových a zdravotních.
Petr

Pokud se týká pomoci oprav skleníku, tak zatím poslední situace byla na můj dotaz taková: železobetonové zdi sklepu, kde to hořelo byly rozpálené ještě druhý den, ale vydržely. Konsrukce ocelová má popraskaný lak, polykarbonát byl zvlněný, nyní si trochu "sednul". Ale bohužel ztmavnul a otázkou je po jaké době se rozpadne, těžko říci, nikdo neví jaká byla pod stropem teplota.

PříspěvekNapsal: 18 bře 2015 22:42 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

jestli se by se měl někdo přidat tak bych to měl být já s mými možnostmi a kolekci pro obnovu zničených rostlin. Petr mi v začátku hodně pomohl a ted je řada na mě abych mu pomoc vrátil. Písnu mu meila a zeptám se ho jaké odrudy by chtěl nejvíce obnovit.

PříspěvekNapsal: 19 bře 2015 09:34 
Čestný člen
Čestný člen

(bravo) (bravo) (bravo) Zdeňku!

PříspěvekNapsal: 19 bře 2015 20:32 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Zdravím. To co se stalo Petrovi a jeho rostlinám je katastrofa, když jsem koukal na fotky které mě poslal tak jsem měl slzy v očích. Jsem pro každou pomoc Petrovi a určitě se přidám.

PříspěvekNapsal: 20 bře 2015 19:53 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

tak jak jsem psal se stalo. Mám seznam rostlin, které by Petr rád obnovil a je toho dost. :roll:

PříspěvekNapsal: 20 bře 2015 20:07 
Čestný člen
Čestný člen

Tak seznam bude nebo ne?

PříspěvekNapsal: 20 bře 2015 20:41 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

dám tu jen to co nemám:

bekria, Sulun, Sun Gold, kawano natsumikan, zadaidai, navelina Iniasel 7-5 , Newhall Iniasel 55-1, sudachi co máš není sudachi ale asi hana yuzu nebo nějaký hybrid. originál dovezu z Francie došlo k Bernardovi po 12 letech čekání z japonska - budu mít rouby.
Ichang lemon od Eisenhuta nestojí za nic ( muj co mám z roubu od tebe dosud nekvetl) už mám v kolekci 3 další typy z francie a ty už jsou jedlý.
Azakichan, Mineola,

to ostatní a je to dost mu dám sám zadarmo :roll:

PříspěvekNapsal: 20 bře 2015 20:46 
Čestný člen
Čestný člen

Tak ani jednu rostlinu ze seznamu nemam

PříspěvekNapsal: 20 bře 2015 21:17 
Čestný člen
Čestný člen

Mám mateční rostlinu Kawano natsu mikan od p. Urbana, z té mohu poskytnout rouby, Sun Gold mám řízkovanou rostlinu asi 50cm, ale asi bych mohl v Plzni sehnat jinou v podobné velikosti.

Mineolu nemohu také pořád sehnat :cry:

PříspěvekNapsal: 05 kvě 2017 21:09 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak ako to dopadlo.Podarilo sa zbierku aspon cast obnovit?

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina