SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 11 pro 2018 15:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Tv vysielania
PříspěvekNapsal: 18 říj 2009 11:47 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Takže ako ste si určite všimli, dnes bol zase v Receptari prima napadou diel s Karasom...Ja som o ňom a jeho pestovaní počul už dosť, ale tak nebudem riešiť. A na budúci týždeň má byť na STV1 zase sním ako zazimovať citrusy...Uvidíme.

Předmět příspěvku: Re: Tv vysielania
PříspěvekNapsal: 18 říj 2009 13:09 
Administrátor
Administrátor

Pokud jsi to neviděl, jakmile díl dají na net, dám odkaz....

PříspěvekNapsal: 18 říj 2009 16:41 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ivo, videl..ale budem rád, keď to vložíš, ja potom vložím zase z STV1. Aspoň tuz budú pokope všetky relácie...

PříspěvekNapsal: 22 říj 2009 16:51 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Na Standovom fóre vložil Palo odkaz na ten Receptár. Odkaz http://www.iprima.cz/videoarchiv/25368/2501/all

Začína to asi v čase 40:35.

PříspěvekNapsal: 22 říj 2009 21:40 
Čestný člen
Čestný člen

kal-el píše:
Na Standovom fóre vložil Palo odkaz na ten Receptár. Odkaz http://www.iprima.cz/videoarchiv/25368/2501/all

Začína to asi v čase 40:35.

Tak pozdě už nebudu vzhúru :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 23 říj 2009 14:41 
Nový člen
Nový člen

kal-el píše:
Takže ako ste si určite všimli, dnes bol zase v Receptari prima napadou diel s Karasom...Ja som o ňom a jeho pestovaní počul už dosť, ale tak nebudem riešiť. A na budúci týždeň má byť na STV1 zase sním ako zazimovať citrusy...Uvidíme.

Tomáši, kdy má být ten pořad na STV 1? Ráda bych se podívala "na živo". U toho tomelu neřekli, že jde o odrůdu množenou pod jménem Dunaj resp. Danabius. Víte někdo, či je to oficiálně zapsaná odrůda?

PříspěvekNapsal: 23 říj 2009 16:57 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Iva, malo by to ísť v zajtra o 17:10 na STV 1...malo by to byť niečo iné, o zimovaní, tak uvidíme... Čo sa týka tej odrody, tak ako hovoril, že to vzniklo, že susedka zahodila semiačko do pôdy a vraj vyrástla a zaplodila rastliny a znej je tá rastlinka, ktorá boloa v TV. Či je to Dunaj neviem, ale pochybujem.

PříspěvekNapsal: 23 říj 2009 19:13 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

kal-el píše:
Či je to Dunaj neviem, ale pochybujem.

Tomáš, tak nepochybuj :D ! Je to Dunaj. A je to skutočne nádherný strom, z ktorého Robo každý rok oberie vyše 200 kg veľmi chutných plodov !

PříspěvekNapsal: 23 říj 2009 19:40 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

mitas píše:
kal-el píše:
Či je to Dunaj neviem, ale pochybujem.

Tomáš, tak nepochybuj :D ! Je to Dunaj. A je to skutočne nádherný strom, z ktorého Robo každý rok oberie vyše 200 kg veľmi chutných plodov !

Ok, nebudem sa hádať, len mi nejde do hlavy, že ako to vie, keď nejaká susedka odhodila semienko, z ktorého to vyrástlo...On to teda zistil až nskôr, a určite si pamätala, že si kúpila plod Dunaja. No ok teda...viem, že vy to viete rozoznať, takže preto sa nebudem hádať, ale zdá sa mi to divné. :twisted:

PříspěvekNapsal: 23 říj 2009 20:35 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Tomáši ty to tady trochu moc rozebíráš a moc tomu nerozumiš. Dunaj je to proto, že vyrostl na zahradě, která je nad řekou Dunaj proto dostal ten název odrůdy. Většina semenáčů si nenese stejné vlastnosti jako rodič. Vždy je tam něco nového s vyjímkou některých citrusů.
když například vyseješ vedle sebe 2 různé tykve a vezmeš z nich semena, tak ti nikdy nevyroste čistá odrůda, ale vždy jen hybrid těch dvou odrůd. U stromů je to stejné jen to trvá nepoměrně déle ;) :D

PříspěvekNapsal: 23 říj 2009 21:42 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Zdenek, ale veď to presne tvrdím. Veď Dunaj ako odrodu, vypestoval niekto... nie Karas... A aj keď mal potom plod Dunaju, a vysial ho, a potom zaplodil, tak už to vlastne neni 100 percentný Dunaj...pokiaľ nebol štepený a to nebol...Tak prewto tvrdím, že ak bol ten strom, ktorý mal Karas vypestovaný zo semienka, tak už to nie je čistý Dunaj(ako ho nazval pestovateľ, ktorý si ten jeden druh nazval ako dunaj)... neviem možno sa teda mýlim, ale tak mi to vyplýva...

PříspěvekNapsal: 24 říj 2009 06:50 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

kal-el píše:
Zdenek, ale veď to presne tvrdím. Veď Dunaj ako odrodu, vypestoval niekto... nie Karas... A aj keď mal potom plod Dunaju, a vysial ho, a potom zaplodil, tak už to vlastne neni 100 percentný Dunaj...pokiaľ nebol štepený a to nebol...Tak prewto tvrdím, že ak bol ten strom, ktorý mal Karas vypestovaný zo semienka, tak už to nie je čistý Dunaj(ako ho nazval pestovateľ, ktorý si ten jeden druh nazval ako dunaj)... neviem možno sa teda mýlim, ale tak mi to vyplýva...

Karas dotal rouby z toho originalu a to je v tom příspěvku jasně slyšet. Říká tam, že semínko vyhodila paní z koupeného plodu na zahradu a tam vyrostl strom, který po několika letech zaplodil a z toho stromu získal Karas přes kamaráda rouby. Pusť si to ještě jednou a dobře poslouchej :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 24 říj 2009 07:52 
Administrátor
Administrátor

Zdeňku, díky že jsi to Tomovi s "novými" odrůdami perfektně vysvětlil... ;) Ano, je to přesně tak, jak popisuješ.
Já bych se ale s dovolením vrátil k dotazu p. Ivy:

Iva Hažmuková píše:
Víte někdo, či je to oficiálně zapsaná odrůda?

:idea: Je to oficiálně zapsaná a uznaná odrůda :?:

PříspěvekNapsal: 24 říj 2009 08:34 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ok, nechcem aby som vyzeral ako nejaký d...l ale pre vlastnú potrebu to chcem doriešiť. Čiže vlastne všetko čo som hovoril ja bola pravda. Nejaká susedka zasiala semienko, vyrástol plodiaci semenáč, a to, že on už mal z tej rastlinky vrúble som vedel. Problém prečo som to nepochopil bol asi vtom, že som nevedel, že ten človek, ktorý vypestoval a potom tú orodu nazval Dunaj boola práve ona. Tým sa mi to celé vysvetluje. Totiž ja som to bral tak, že: Bol nejaký pestovateľ, vypestoval novú odrodu, nazval ju Dunaj.... Z tejto odrody si ona zobrala plod, z ktorého zasadila semienka, a vyrástol ten semenáč, z ktorého si Karas zobral vrúble. Ale nevedel som, že ta originál odroda, ktorú niekto nazval Dunaj, že to bola práve tá rastlinka jeho susedy...Čiže to bolo takl, že ona z nejakého plodu zasadila semienko, vznikol plodiaci semenáč, a ten si ona nazvala ako odrodu Dunaj, z ktorej potom poskytla vrúble Karasovi...A vtom je teda celý hák. Ak to tak nie je , že práve ona nazvala tú svoju rastlinku ako Dunaj, tak potom si myslím, že platí to čo som tvrdil na začiatku
Zdenek, som síce začiatočník, ale myslím si, že z tohto čo sa týka plodov som všetko pochopil (ešte pred tým, než sme to začali rozoberať)... Ale hovorím, ja si myslím, že je pravda aj na mojej strane, ale je to jedno, hlavne , že som pochopil.

PříspěvekNapsal: 24 říj 2009 08:46 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Citace:
:idea: Je to oficiálně zapsaná a uznaná odrůda :?:

Dunaj je oficiálně uznaná odrůda. Proto má Robert Karas problémy. Do televize neřekl, že je to Dunaj zaměrně ( něco se ke mě doneslo) :mrgreen: a nerad bych takto skončil

PříspěvekNapsal: 24 říj 2009 09:21 
Administrátor
Administrátor

Zdeňku, díky za upřesňující informaci...

Tome, ty jsi se do toho zamotal... :shock: :lol: - a pořádně...

Zkusím to položit do všeobecné roviny.
V obchodě koupíš plod něčeho. Samožřejmě víš, že je to třeba citron, grep, kaki a pod. Podstatné je to, že ve většině případů neznáš odrůdu.., ale ta ve tvém případě je naprosto zbytečná...
Z plodu vybereš semeno a zasadíš je.. Po nějaké době stromeček zaplodí a bude mít dobré ovoce.. V tomto případě jsi něco jako "šlechtitel" nebo "objevitel" nové odrůdy a máš samozřejmě ji výsostné právo pojmenovat!
Máš kamarády, kteří tuto odrůdu po tobě budou chtít... Tak ji prostě začneš šířit pod názvem, který jsi jí dal..

Takhle je to třeba v případě "Popradského grepu" o kterém jsme psali na cirusech...

Postupem doby se pak odborníci začnou dohadovat o původu /rodičích/ rostliny, pokud nějaké podobnosti najdou... Ale i tohle je ti naprosto jedno, neboť plodící semenáč je prostě vždy považován za novou odrůdu...
Je to už takhle líp pochopitelné?

kal-el píše:
Ok, nechcem aby som vyzeral ako nejaký d...l, ....

To opravdu nejsi, nemusíš mít obavu..., i v tomhle tom je ale potřeba mít jasno a probrat to...

PříspěvekNapsal: 24 říj 2009 09:49 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ivo, ja viem, začínam z toho robiť detektívku.... :lol:

Ale vlastne zase to čo si napísal, je presne to čo tvrdím aj ja...
Celá chyba nastala vtom, že som nevedel, že ako taká odrodu DUNAJ, že to bola práve ona, ktorá ju vypestovala, ta tetka a dala si ju ona patentovať
Ide o to, že celý problém bol vtom, že som nevedel, že on zobral vrúble z originál patentovaného
Dunaja, ktorý vznikol tak, že ho ta tetka vysiala, ztaplodil, a dala si ho patentovať.

Na začiatku som myslel, že niekto (akože neviem kto), si dal patentovať novú odrodu a to Dunaj... potom ta tetka od neho dostala plod, a vysiala ho (tým už by vlastne nevznikol ten čistý Dunaj ale nejaký kríženec), zase zaplodil...a myslel som, že až z toho si Karas zobral vrúble.

Teraz viem, že mal vlastne z originál Dunaja tie štepy...

Ale vlastne inak všetko, že keď vyseješ semeno z nejakého plodu, tak už nevznikne tá istá odroda, ale nová, ktorú si môžeš dať patentovať ako novú, pod novým názvom...a to je presne to čo hovorím, a teda to aj tak myslím...
kal-el píše:
Čiže to bolo takl, že ona z nejakého plodu zasadila semienko, vznikol plodiaci semenáč, a ten si ona nazvala ako odrodu Dunaj, z ktorej potom poskytla vrúble Karasovi...
...ciže toto presne chápem...

PříspěvekNapsal: 24 říj 2009 10:33 
Administrátor
Administrátor

kal-el píše:
.......

OK Tome, začínáš být odborník... ;) :lol:

PříspěvekNapsal: 24 říj 2009 11:19 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Admin píše:
kal-el píše:
.......

OK Tome, začínáš být odborník... ;) :lol:

Si rob srandu... :mrgreen:
Ja to myslím úplne vážne. :o :lol:
Aj tak je to podľa mňa divné..

PříspěvekNapsal: 24 říj 2009 11:28 
Administrátor
Administrátor

Tak srandu si nedělám a taky jsem to myslel úplně vážně... :cry: Jen netuším, co je ti na tom divné..

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina