SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 16 lis 2018 03:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 16 zář 2014 18:07 
Administrátor
Administrátor

K založení tohto tématu mne inspiroval Richard. Téma je naprosto běžné na zahraničních fórech. Rozhodně po Vás nechceme žádné "intimnosti", spíše nás zajímají zkušenosti, které máte s rostlinami - citrusy.

Díky, že tohle téma využíváte.

PříspěvekNapsal: 25 říj 2014 19:54 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Tak já tohle téma využiju, když už je tady. Jmenuji se Libor, ale všichni mě říkali a říkají jen Beny. Ke kytičkám jsem se dostal po převzetí rodinné chalupy s větším ovocným sadem (přes 40 vysokokmenů jabloní). Po několika pokusech o udržování jsem se zařekl, že už nechci na zahradě nic, co se musí česat, přebírat, sklízet, nosit do sklepa a na jaře zase ze sklepa na kompost. Jabloně postupně nahrazovaly borovice (zejména pětijehličnaté), tam se nemuselo ani hrabat listí (dnes jich mám, bez klečí, kolem 40). Pak se mě to zdálo nějaké chudé a začal jsem doplňovat listnáče. Tím začalo moje sbírání magnólií. Dnes jich mám zatím 15, včetně v létě kvetoucích a stálezelených. Svoji dendrologickou zahradu jsem pak už plynule doplňoval o další raritky (jen namátkou: Albízie, Chitalpa, Lagerstroemie, Campsis, Lyriodendron, Sciadopitys, Cedrus, Metasekvoj, Oxydendrum, Cladrastis, Calistemon, Camelie, Cephalanthus, Caryopterys, Pluméria, Wistárie, Delonix, atd). Poslední větší počin (zahrada je v podstatě plná) je pouštní část s jukamy od Pavlíny Molkové z ČT - ta ještě není hotova. A samozřejme hromada rododendronů, azalek, pierisů, ibišků, weigelií, abélií, komulí, bohyšek, kručinek, kalin, brslenů, dřišťálů a dalších v sezóně kvetoucích keřů.
Tedy vše, co kvete a nic k jídlu neplodí. Jedinou vyjímkou je Musa sikkimensis (za to ale může Ovar a jeho stránky...). Vždycky jsem říkal, že se na moji zahradu banánovník moc nehodí a palmy už vůbec ne. Ale nikdy neříkej nikdy...
Přes zimu, když se nedá pořádně blbnout na zahradě, jsem si udělal z verandy zimní zahradu, kde se oddávám pěstování horských masožravek, zejména Láčkovek.
Do cirtusů tedy nedělám, ale po 15 letech budování svojí Dendrologické zahrady mohu některé zkušenosti nabídnout..., a na jiné se zase rád zeptám....

PříspěvekNapsal: 26 říj 2014 06:37 
Administrátor
Administrátor

"Beny" - Libore - vítám tě mezi námi.
Jsem moc rád, že jsi jako první využil tohle téma. Přesně tohle jsem měl na mysli.
A chválím tě za profil.

PříspěvekNapsal: 26 říj 2014 09:01 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Moc dík, Ivo. Přece jenom jsem se rozhoupal, jak jsi mi před nějakou dobou radil. To nové téma Magnolie mě nadzvedlo, to jsou moji miláčci....

PříspěvekNapsal: 26 říj 2014 09:15 
Administrátor
Administrátor

Tak to mám radost.
Trošku jsem ti upravil vložený fotky ze zahrady. Jinak ještě pls si doplň bydliště.

PříspěvekNapsal: 26 říj 2014 10:30 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Safra, to jsem vyplňoval i s nadmořskou výškou. Jdu hned na to...
Jak se to upravuje, ty fotky vedle sebe? Je fakt, že jsem s tím dost bojoval, už jsem pán v letech....

PříspěvekNapsal: 26 říj 2014 11:27 
Administrátor
Administrátor

Díky za to doplnění. ;)
Fotky vedle sebe jsou jednoduché. Vložíš odkaz, dáš 2 až 3 mezery /mezerníkem/ a vložíš další odkaz. Takto můžeš pokračovat do nekonečna.

PříspěvekNapsal: 28 úno 2015 08:32 
Nový člen
Nový člen

Zdravím všechny,
Jmenuji se Tomáš Liska
rostliny mě vždy velmi zajímaly a již od útlého dětství se věnuji jejich pěstování. Proto jsem již před 25-ti lety založil zahradnictví ,které neustále rozšiřuji a kam Vás všechny srdečně zvu na návštěvu. http://www.zahradnictvi-liska.cz
Co se tropů a subtropů týče vždy jsem měl nějaký citrus nebo banánovník ve skleníku ale bylo to jen spíše tak na okraj. Loni jsem postavil foliovník 9*45 m a tam už je konečně prostor na experimenty se subtropickými rostlinami tak zkouším mišpuli japonskou, kaki, granátové jablko a fíkovníky. Pro velký úspěch chci postavit foliák ještě jeden stejně velký kde zkusím další druhy a citrusy. Letos jsem se začal více zajímat o topické ovoce a kamarád mi přivezl tašku převážně již naklíčených semen z Brazílie. Většina semen již velmi pěkně klíčí a až to trochu povyroste tak Vám přebytky nabídnu na výměnu. Kromě exotiky ještě pěstuji bonsaje, chodím na ryby a sbírám a vyrábím dýmky. A rád cestuji do exotických zemí.
Doufám že zde získám nové zkušenosti, sem tam i nějakou rostlinu a třeba i nové přátele.
Kdyby měl někdo nějaké přebytky tak mi je nabídněte.
Mějte se všichni hezky Tom.

PříspěvekNapsal: 23 bře 2015 22:31 
Nový člen
Nový člen

Hrc (pá) , líbí se mi přátelská atmosféra Vašeho fóra. Něco málo o mě a proč zrovna citrusy..
Chci se vrátit do období brzkého mládí a ještě dřívějších časů, kdy jsem se choval a jednal "svévolně", řekl bych přirozeně, zvídavě, ale měl jsem i ten zdravý selský rozum a uvažování a nesnažil se být někým...chovat se nějak...dělat a směřovat..//
V těch dobách jsem hodně času trávil venku na zahradě, pozoroval přírodu. V 7 letech mi prvně vyklíčil konzervovaný hrášek a zasadil jsem první sukulent. V cca 12ti jsem "zdědil" množství různých rostlin, bylo mi líto je nechat zajít a tak jsem se o ně staral. Později jsem přibyl banánovník, třešně a citrusy..Vše rostlo samo, stačilo plivnout pecku do hlíny, občas zalít atd.. sledovat a když se náhodou nedařilo, zkusit to jinak.. ////
Lidská společnost je v současnosti plná obav, hledají se složitosti, důvody proč něco nedělat, chybí prostota a chuť něco zkusit v obavách, že se to nepovede. Lidé trpí nemocemi, hledají se léky a jsou i snahy jak činit svět lepším, ale pořád se k tomu přistupuje se složitostí, obavou z neúspěchu..
Přitom je to snadné. Stačí lehké podněty-dát prvotní impulz a s dopomocí nechat přírodní zákony konat své. To je lék na naše nešvary. Příroda napravuje naše chyby téměř bez nás..
Změnil (a stále je hodně nešvarů co mám) jsem své návyky tak, abych žil etičtěji, občas ve městě sbírám a adoptuji pěstitelský odpad (vyhozeno ze supermarketu), účastnim se úsměvných ekologických akcí v Praze (úklid, sázení), na zahradě u domu chci vysadit některé z ovocných stromů a keřů - a proto hledám inspiraci ve Vašich radách.
Do budoucna uvažuji o koupi zahrady někde v Čr, případně mi v hlavě hlodá chuť začít sázet kdekoli v Praze - s úžitkem každému. Příčí se mi pseudoekologické skupiny, které svůj zájem o přírodu budují na finančních darech, nabídky vzdělávání a rádcovství za poplatek.
Jsem rád, že zde jsou zkušení pěstitelé - nadšenci bez finančních nároků.
Díky..Michael

PříspěvekNapsal: 03 dub 2015 14:24 
Čestný člen
Čestný člen

Zdravím všechny členy zdejšího fóra. Jmenuji se Milan a jsem z Aše. S pěstováním citrusů nemám absolutně zkušenosti a to je důvod, proč jsem se zde registroval. Abych načerpal zkušenosti. Snažím se doma citrusy pěstovat, ale bez úspěchu. Snad se mi to povede až zde načerpám informace a různé finty a rady. To je zatím vše.

PříspěvekNapsal: 19 kvě 2015 08:24 
Administrátor
Administrátor

Děkuji, že mimo jiné využíváte tuto možnost trošku se představit.
Přátelská atmosféra fóra je důležitá Michaeli, zvláště když ze všeobecného života se začíná vytrácet ...

PříspěvekNapsal: 20 kvě 2015 15:55 
Nový člen
Nový člen

Jelikož jsem dosud pilně pročítala jiná témata, tak vynesu něco o sobě až nyní.
Mám ráda (téměř) všechno živé, nejlépe se cítím v přírodě, na zahradě, společnost zvířátek vítána. Nemusím klíšťata, slimáky, svilušky, komáry, smutničky, parazity a některé lidi.
Asi 27 let mi dělá radost za oknem voňavý citrus - už vím, že je to Kalamondin. Protože nemám v bytě vhodné podmínky k pěstování, odpouštěla jsem si koupit další citrusy. Minulý rok jsem měla dost zdravotně kritický. A tak jsem se rozhodla zabojovat, dělat si radost, být "sobecká", neztrácet čas a začít si plnit dávná přání, jak to jen bude možné.
Pro začátek jsem si pořídila citrusy s tím, že jim slíbím do 3 let i lepší podmínky k životu (se zahradou) a snad vydržíme, než se budeme moci přestěhovat. Protože nemám čas na pokusy a omyly, jsem vděčná za všechny příspěvky a rady od zkušenějších pěstitelů. Jsou cennější než publikace.
Okolí už začíná chápat, proč mám zacpaná okna citrusy, když "se to nevyplatí" - a to je jen začátek. Tedy doufám.
Děkuji "fóru" za pomoc
Renata (sl)

PříspěvekNapsal: 20 říj 2016 11:36 
Nový člen
Nový člen

Ahoj, jsem Markéta!
Bydlím v oblasti Humpolecka. Poslední 3 roky mě exotické rostliny hodně chytly, protože je víc prostoru na pěstování a bude. Doufám, že mi manžel již brzy vybuduje zimní zahradu, abych mohla rostlinky nacpat tam. Mám 3 malé děti, tak chci aby mohli poznat něco jiného, pestřejšího než "jen" hrušky,jablka.. Ale protože mám tři prcky, nemohu nikde cestovat, a tak strašně bych chtěla, dělám si tropy-subtropy doma. Kdyby se tak někdo vyskytoval poblíž(40-50km dejme tomu) ,aby mi vysvětlil v praxi roubování, očkování...?!Mám jen 3 semenáčky citrusů z kupovaného ovoce, dál se nepouštím. Tak čus

PříspěvekNapsal: 21 říj 2016 19:22 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Pokud budeš chtít, Markéto, nějaké jiné, než žravé subtropické rostliny, víš, kde najdeš na mě odkazy.........
Já si doma exotiku dělám taky....

PříspěvekNapsal: 22 říj 2016 13:25 
Nový člen
Nový člen

Já tak trochu brousím do všeho. V kuchyni mám namačkané banánovníky,ibišky,.. WC obsadily mučenky,na chodbě fíky, rajčenky, cherimoya, palmy... a venku miminka asimin, moruše, .... Zahrada samotná má velikost 1/3 Hektaru, a nevím co si počít. Chtěla bych okrasnou část, jedlou část..zatim mi rostou jahody mezi růžemi a jiřinami. Je to malinko guláš. Za pomoc bych byla vděčná.

PříspěvekNapsal: 23 říj 2016 10:44 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Ahoj sice po delší době,ale přeci
Jmenuji se Karel už od mala jsem něco pěstoval a choval.Před pěti lety jsem dostal barák od rodičů a loni dodělal rekonstrukci.Tak teť se začínám vrtat v zahrádce. Zelenina okrasné stromky a jiné zelené radosti včetně citrusů.Zahradku mam v létě dost horkou a suchou protože je mezi baráky a pere tam slunce téměř celí den tak je to zatím pokus omyl :-) co tam poroste co ne .To je tak v kostce vše a díky za přijetí do fóra
S pozdravem Karel

PříspěvekNapsal: 29 dub 2017 13:18 
Nový člen
Nový člen

ZAČÍNÁM ZNOVU Jmenuji se Pavel. Zdravím všechny příznivce tohoto fóra. V minulém století, jsem pěstoval citrusy. Měl jsem skleník z lahví 4x5 metrů a střechu z dvojitého skla. 6 rostlin bylo volně v zemi, ostatní v květináčích. Největší byl krásně plodící pomerančovník Vendi, 2,5 m vysoký. První rostliny mi rouboval přítel Urban z Korýtek u Plzně. Vše se změnilo rozvodem, kdy jsem vše co jsem vybudoval opustil. Když jsem asi po půl roce chtěl nějaké rostliny odvézt, nebylo už co. Zbouraný byl i skleník. Až v roce 2016 ve mě uzrála myšlenka, postavit nový skleník u mého rodného domku. V současné době je již ve výstavbě. Nalepen na východní stěnu, 4x4,5m. Obvodové stěny trojsklo, střecha bezpečnostní dvojsklo, podlaha dlažba. V únoru jsem obdržel z ADAVA 11 rostlinek citrusů. Dokončují první periodu a rostou až neuvěřitelně. Vůbec nevím jak se bude skleník chovat, letní přehřívání, zimní ochlazení, kolísání teplot.... Prostě nový začátek. Díky tomuto fóru lehčí, než jsme měli v osmdesátých létech, kdy jsme dychtivě čekali na každé vydání Citrusáře, abychom se dozvěděli jak na to. Ať vám to všem roste, PAVEL

PříspěvekNapsal: 29 dub 2017 22:41 
Nový člen
Nový člen

Jsem Honza a je mi 13.
Máme okolo 35 rostlin citrusů. Přes zimu jsou na chatě v rovinaté oblasti kolem Řípu a od jara jsou v pařníku se zavlažováním. Když už jsou vyšší teploty, tak sundaváme fólii. Největší rostliny mají kolem 2 metrů. Snažím se pěstovat různé tropické a subtropické rostliny s plody, které jsou u nás spíše neznámé. Mnoho rostlin mám od O. Kříže. Jinak mám asi 70 druhů a celkový počet rostlin bych odhadl na 200 a nejspíš víc :D Sice nemáme skleník, ale i tak mám aspoň nějaký prostor na pěstování.
Honza

PříspěvekNapsal: 01 dub 2018 14:51 
Nový člen
Nový člen

ahoj, jsem Lukáš a jsem citrusář amatér (i když i to je možná silné slovo). Všeobecně mě baví cokoliv kolem zahrady, ovocných stromků a vůbec. První setkání s citrusem mám asi 10let zpět, kdy jsem koupil zhruba 1,5m stromek mandarinky z hobby marketu, pochopitelně plný svilušek a puklic (zjistil jsem až doma, když jsem pátral proč je pod ním podlaha tak ulepená), pěstoval jsem ho v bytě, bez možnosti kloudného zimování. asi 3roky tak různě přežíval, až odešel. Zhruba před 5lety jsem jen tak pro zajímavost zkusil vysadit pecky z mandarinek a citronů (bylo jich nejvíc), po zkušenostech s poměrně drahým stromkem jsem si říkal, že tohle nebude tak "bolet", když uschnou. Vyrašilo jich mnoho a já pochopitelně díky neznalosti jsem o všechny přišel, protože jsem předpokládal, že když citrus, tak miluje slunce. Semenáčky byly na jihozápadní straně, přímý úpal a pochopitelně do týdne se všechny spálily.
Tak jsem začal pročítat různé články, diskuzní fora a zasadil jsem znovu. Velmi dlouho jsem shánel použitelné pecky pomeranče a grepu, naučil jsem se jak zimovat a po zhruba 2-3letech mám vypěstované podnože a chystám se roubovat- tak uvidíme :)

Obrázek

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina