SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 16 lis 2018 03:17

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 180 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Poznávací výlety
PříspěvekNapsal: 06 říj 2009 13:43 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Parádní tip na výlet ;)
http://www.exotickerostliny.cz/cs/ostat ... esta-.html

Předmět příspěvku: Re: Poznávací výlety
PříspěvekNapsal: 07 říj 2009 07:44 
Čestný člen
Čestný člen

Tak to jste měli s bráchou pěkný výlet :!:
Nedovezli jste náhodou taky nějaké plody či semena toho Flying Dragonu?

PříspěvekNapsal: 07 říj 2009 12:35 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

To víš že jsem dovezl, ale kdo to má poznat co je co, když jsou v kýblu plody obou trifoliát. Já je nezbíral dostal jsem už pozbírané. Když jsem se ptal jaká to je trifoliáta říkal že je to směs obou co má na zahradě :lol: Ještě že to pujde poznat až semínky vyklíčí :mrgreen: :lol:

PříspěvekNapsal: 07 říj 2009 13:29 
Čestný člen
Čestný člen

Říká se : darovanému koni na zuby nehleď :lol: .
Ty se mu podíváš na zoubky na jaře, jak to bude klíčit. ;)

PříspěvekNapsal: 07 říj 2009 13:59 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

bohužel já je vysévat nebudu jde to vše do ADAVA. Nemám místo na výsevy :cry: :?

PříspěvekNapsal: 04 lis 2009 10:37 
Administrátor
Administrátor

Zdravím, měl abch jeden dotázek.
Naši se celý život chystají za kamarádkou do Austrálie a nakonec se jim to splní a jedou koncem ledna na cca 2 měsíce. Chtěl bych, aby mně dovezli co možná nejvíce plodů, rostlinek a podobných věcí, pokud to dovolují pravidla přepravy v letadle a pokud to vtu přepravu má šanci přežít. Jen mám strach, že v mých rukách by se z takového materiálu mohlo stát něco, co by došlo rychle k záhubě. Také nevím, jestli to má smysl to vozit ze zcela jiného podnebí. Asi bych potřeboval pár rad.
1. Co má smysl vozit, pokud se to dá takto napsat :o)
2. Jak to zabalit tak, aby to pak přežilo cestu
3. Jak s tím naložit, abych to nezničil
4. Nebo jestli to neodevzdat mezi Vás a pak se podílet na zbytku společně s Vámi
Dík moc za rady.

PříspěvekNapsal: 04 lis 2009 12:15 
Miloši, to je ale na tobě co by jsi chtěl přivést. My nevíme co se ti líbý a co by jsi chtěl pěstovat 8-) .
Já mám teda spíše pozitivní informace co se týče rostlin vypěstovaných u nás, které byly vypěstovány ze semen a ty byly sebrány v jiné zemi.
A sám za sebe říkám, neříkej dvakrát, že něco odevzdáš mezi nás :D , konkrétně já mám zálusk na spousty druhů a hledam každou příležitost kde co sehnat.
V lednu bude v austrálii konec léta, to znamená že bude spousty druhů dozrávat. Pak také si nenapsal, kam jedou Vaši, je jiná flóra u pobřeží a jiná ve vnitrozemí.... 8-) .

PříspěvekNapsal: 04 lis 2009 12:42 
Administrátor
Administrátor

:idea: Možná k dovozu rostlin a semen odkudkoli všeobecná poznámka:
Je třeba v každém případě mít u sebe neusále foťák a pořád fotit... Jak rostliny , ze kterých jsou semena nebo i případné řízky. Usnadní to posléze identifikaci rostlin!
Semena se převážejí vceklu snadno, stačí na to mít po ruce igeliťák. U řízků to jde taky - použít PETku a z hlediska místa ji na převoz zmačkat. Samozřejmě nejdříve vypláchnout a pak dát trošku vody pro uržení vlhkostl. Ránu na řízku omotat ubrouskem a navlhčit. Nezapomenout vše důkladně označit !!!

:arrow: Problém však může nastat na letišti... v každém případě dovoz čehokoliv nebude legální... :roll: ... bohužel ...

PříspěvekNapsal: 04 lis 2009 13:12 
Administrátor
Administrátor

Myslíš tím, že ani plody citrusů nelze vozit? No uvidíme. Mně jde o citrusy všech druhů. Jinak jedou přímo do Brisbane,ale budou cestovat kde se dá. Mají naplánovaný i Nový Zéland a podobně, takže spíše jih Austrálie. Navíc ta známá je i moje známá a myslím, že by mně i mohla něco poslat poštou,ale tady bych měl trochu strach z té cesty. Jinak naši nejsou žádní znalci a pokud jim napíšu přímo druhy, asi je ani nenajdou :) Rozhodně dostanou poučení o focení, značení a uchování, proto jsem se na to ptal a moc děkuji. Věřím, že až něco bude, tak mně pomůžete s identifikací a dalšími věcmi kolem. Mimochodem já nepatřím mezi "hrabače". Pokud něco bude, rád se podělím, protože jak jsem psal, v mých rukách začátečníka by to nemuselo dopadnout nejlépe, takže bude více šancí něco zachránit :)

PříspěvekNapsal: 04 lis 2009 13:28 
Aha, tak na jihu je taky co sbírat :D . Taky si osobně myslím, že třeba se semenama nebude problém, na letišti se nebudou dívat do každýho pytlíku a podobně. A navíc, když si tam Vaši dají pár semen Areca catechu, tak si spíš na letišti řeknou, že si vezete domu pár semen na žvejkání :D .
Když jela moje ségra do Slovinska, tak jsem jí vytisknul obrázky kytek co chci, zaměřil sem se na detaily listů a stonků aby se jí to líp poznávalo ;) .
A pokud mám informace správné, tak do EU se nesmí dovážet nic co je v hlíně. Proto se dovážejí do Holandska palmy bez kořenů ( a i bez listů). Jen nevím jak to je s tima rostlinama třeba z Tuniska, protože jsem už párkrát četl, že si někdo koupil na tržišti palmu a dovezl domů, tak nevím jak se to řešilo na letišti, ale to jsem odbočil :D .

PříspěvekNapsal: 04 lis 2009 13:42 
Administrátor
Administrátor

Se semeny si myslím problém nebude :) Jen ta doba než něco vyroste :( Chtěl jsem, aby dovezli i nějaké řízky citrusů :)Uvidíme co se jim povede, ale semena dostanou za úkol ve větším množství :) jen s tou identifikací posléze bude asi problém, ale zkusím vymyslet nějaký postup, jak by to označili hnedle. Možná podle čísla fotky ve foťáku nebo tak něco :)

PříspěvekNapsal: 04 lis 2009 14:50 
Čestný člen
Čestný člen

Trochu informací do vaší debaty týkající se Austrálie. Ta má konkrétně nejpřísnější pravidla pro dovoz i vývoz jakéhokoliv rostlinného materiálu ( není se co divit ). Takže vše je přísně kontrolováno a případnému pašerákovi hrozí několikaletý trest vězení. Byl bych v tomto ohledu velice obezřetný. Rentgen na letišti objeví vše!!!

PříspěvekNapsal: 04 lis 2009 14:56 
Administrátor
Administrátor

Myslíš, že i ta semena by mohla být problém? Jsi mě trochu vystrašil :(

PříspěvekNapsal: 04 lis 2009 15:22 
Čestný člen
Čestný člen

Tak jsem napsal příspěvek a nějak jsem ho asi dobře neodeslal.
Byl ve stylu Stanleye, takže už to nebudu psát znovu. Z Austrálie si nesmíš dovést ani žádnou přírodninu-třeba kamínek na památku. :( . Myslím, že by jsi mohl rodičům pěkně zavařit. Semena nevím, ale bude to to samé co živé rostliny nebo jejich části.

PříspěvekNapsal: 04 lis 2009 15:24 
Administrátor
Administrátor

:( ach jo, to jste mě moc nepotěšili

PříspěvekNapsal: 04 lis 2009 16:23 
Administrátor
Administrátor

Netuším, jestli to funguje i směrem z Austrálie, ale nedalo by se to raději "obejít" posláním balíčku...?
Maximálně by jsi riskoval, že nedojde...

PříspěvekNapsal: 04 lis 2009 16:52 
Pěstitel expert
Pěstitel expert

Tak tohle bych zrovna neriskoval vůbec. Původní australské citrusy již v EU jsou a není nutné je pašovat z Austrálie. Tohle za to nestojí.
Předpisy jsou hodně přísné a skenery opravdu objeví všechno. Z USA se dají vozit bez problému jen semena na ty není nutný fytocertifikát a pokud je semen méně tak na celnici nedělají žádné problémy. V mém připadě je to horší ( nějak jim nejsem po chuti a vždy mi tam napaří DPH a CLO :evil: :twisted: ) bohužel jiné to už nebude. ;)

PříspěvekNapsal: 04 lis 2009 17:05 
Čestný člen
Čestný člen

Admin píše:
Netuším, jestli to funguje i směrem z Austrálie, ale nedalo by se to raději "obejít" posláním balíčku...?
Maximálně by jsi riskoval, že nedojde...

Ivo, funguje to opravdu oboustraně a při poslání balíčku " bohužel " riskuješ to samé, jako při přímém vývozu. Je to taky trestné. Jinak by přeci pašeráci posílali balíčky. Jediná cesta je povolený vývoz na základě fytocertifikátu, což konkrétně Austrálie a střední a jižní Amerika uděluje pouze ve vyjímečných případech pro vědecké účely.

PříspěvekNapsal: 04 lis 2009 17:27 
Administrátor
Administrátor

Aha, tak beru zpět ... :roll:

Zdenek píše:
Původní australské citrusy již v EU jsou a není nutné je pašovat z Austrálie.

... samozřejmě nejen v EU, ale i u nás jsou vcelku běžné...

Obrázek

PříspěvekNapsal: 04 lis 2009 17:58 
Administrátor
Administrátor

:) no vidím :) To je škoda, myslel jsem, že to půjde.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 180 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina