SUBTROPICKÉ ROSTLINY od A do Z

Webový průvodce citrusy a dalšími rostlinami
Právě je 16 lis 2018 03:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1293 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 61, 62, 63, 64, 65
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 02 čer 2016 20:48 
Čestný člen
Čestný člen

Pedro píše:
Trošku vám naruším debatu, ale mám vyřídit všem pozdrav na Fórum od Petra Brože! Tak tak činím.

Jo děkujeme...a jak se mu daří s citrusy ?

PříspěvekNapsal: 03 čer 2016 14:29 
Čestný člen
Čestný člen

Tea Racer píše:
ivik píše:
...... a milují ho svilušky :)

Asi jako citrusy v tom si nevyberes...

Myslím, že o hodně více :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 03 čer 2016 17:42 
Administrátor
Administrátor

Já ho pestoval 3 roky a nemel jsem tam jedinou, takže asi tak. ;-)
Možná už u Tebe neměly co žrát, tak se dali i do koření. :-)

PříspěvekNapsal: 24 kvě 2017 14:04 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Postupne si dávam citrusy do tej správnej formy, aj budúce podnože. Pomaly začínam premýšľať a plánovať na budúci rok. Zatiaľ mám v zálohe trifoliáty a bigarádie, ale konečne by som si rád zasadil aj nejaké citrumelá. Viem, že niekedy sa aj objaví ponuka na predaj semien citrumela, ale tento rok to vyzerá na problém s dovozom do Európy kvôli zákonom v USA. Nemáte nejaký zdroj semien citrumela?

PříspěvekNapsal: 24 kvě 2017 15:22 
Čestný člen
Čestný člen

Citrumelo se dost dobře řízkuje, takže když potřebuješ pár rostlin, tak nemusíš shánět semena. Pokud toho potřebuješ víc, tak jasně.

PříspěvekNapsal: 28 kvě 2017 10:42 
Čestný člen
Čestný člen

Vyrovnají se řízkovance semenáčům?

PříspěvekNapsal: 28 kvě 2017 21:48 
Pěstitel začátečník
Pěstitel začátečník

Pedro píše:
Citrumelo se dost dobře řízkuje, takže když potřebuješ pár rostlin, tak nemusíš shánět semena. Pokud toho potřebuješ víc, tak jasně.

Dlhšie som nemal čas, ale chcem k tomu zareagovať. Áno dobre sa rezkuje, ale. Ale! Skúšal som rezkovať pred dvoma rokmi aj pred rokom. Výsledky sú rozporuplné, ako pri väčšine rastlín, ktoré mám z odrezkov. Dôvodmi sú hlavne veľká nevyrovananosť, fakt veľká, väčšia náchylnosť hlavne na sucho a vlhko a aj potreba zvýšenej starostlivosti. Dokonca aj dosiahnuť rozmer na štepenie trvá dlhšie. Z 10 odrezkov mám vždy asi jeden skvelý, 3 dobré, 4 biedne a 2 sa nechytia. Tie biedne väčšinou idú viac na nervy ako na úžitok. Z dobrých o niekoľko prídem počas zimy a je to tu zas. Viem, že nemnožím odrezky v ideálnych podmienkach, ale na to nemám priestor, podmienky a čas. To by som musel ignorovať 600m2 zeleniny a 1400m2 sadu. Semenáče vysadím, vzíde mi 90% semien, potom, ak to je nutné, tak ich presadím. Semenáče tiež pokapú cez zimu, ale bolí to menej, lebo som tie semená len zasial do substrátu a vyhodil na polotieň. Nemusel som sa o ne starať na začiatku ako v perinke. A podľa mňa sa fakt rezkovance nevyrovajú semenáčom, hlavne pri pestovaní na podnože.
Preto som hľadal zdroj semien a je to pre mňa aj nekonečný príbeh. Mám 4 ročný rezkovanec a samozrejme asi tak skoro nezakvitne. Mal som raz aj semená sľúbené, ale nedorazili pre problémy zdroja, raz sa mi už neušli, a tak som z toho dosť rozhodený. Tento rok som konečne mal nádej a BUM, zákaz vývozu a dovozu z USA. Šľak by to trafil.
A prečo chcem citrumelo? Rýchlejší rast. Po roku, najviac dvoch, mám doslova hotovú rastlinu. Pri poncire to trvá dlhšie.

PříspěvekNapsal: 29 kvě 2017 07:13 
Čestný člen
Čestný člen

Řízkované citrumelo dokáže vytvořit srovnatelně velký kořenový systém jako semenáč. To, že jsou řízkovance různé kvality ovlivní řada faktorů, např. síla a stáří řízku atd. Riziko je při přesazení a přechodu na běžný režim, ale to je i u roubování. Pokud pěstitel nepotřebuje stovky podnoží ročně, tak semena nejsou potřeba vůbec. Stačí si ponechat jednu rostlinu a z ní si brát řízky.

Když roubuji, tak odstřiženou část rovnou zakrátím na dvě očka a napíchám do perlitu. Je jedno zda to je citrumelo nebo trifoška.

PříspěvekNapsal: 29 kvě 2017 14:49 
Čestný člen
Čestný člen

Karel mě předběhl.
Jen dodám, že toho už moc nemnožím a tak mi touto cestou řízkování stačí. Ale vzhledem tomu, že mám dost trifoliátových podnoží, tak citrumelo jde u mě do útlumu.

PříspěvekNapsal: 01 čer 2017 21:02 
Čestný člen
Čestný člen

Pepo:ano citrumelo má rychlejší růst a tvoří větší rostliny,ale také to znatelně déle trvá k plodnosti a jsou rostliny už pěkně velké,které ještě nekvetou.To u ponciru nehrozí,ten tvoří malé kompaktní rostliny brzy plodící.Také bych zmínil,že vše na citrumelo asi nejde roubnout...
Citrumelo má řízkovance hodně rozdílné kvality,některé řízkovance jsou jako semenáče,jiné jsou trochu horší.Udělat řízkovance není také vždy samozřejmostí.Někdy to prostě nekořeni,jindy to roste jako plevel.

PříspěvekNapsal: 01 čer 2017 21:12 
Nový člen
Nový člen

Je lepší nechat letorosty víc vyzrát, nebo řízkovat hned jak perioda doroste. Co je nejlepší u citrumela?

PříspěvekNapsal: 02 čer 2017 13:16 
Čestný člen
Čestný člen

Nechal bych je vyzrát, uvědom si, že řízek musí přežít jednak sám a zadruhé vytvořit nové kořeny ze zásob. Nevyzrálý podle mne nebude mít tolik energie, aby to vše zvládl.

PříspěvekNapsal: 13 dub 2018 15:40 
Pokročilý pěstitel
Pokročilý pěstitel

Akurat pozeram,ze postimage.org ma problem ani fotky nejdu,cize ani na tomto fore nic nefunguje.Pisu,ze to opravuju a maju daku nahradu a maju sa fotky aktualizovat na strankach

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1293 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 61, 62, 63, 64, 65

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina